Постанова
від 30.01.2020 по справі 579/732/17
СУМСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року м.Суми

Справа №579/732/17

Номер провадження 22-ц/816/21/20

Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Левченко Т. А. (суддя-доповідач),

суддів - Собини О. І. , Хвостика С. Г.

сторони:

заявник - ОСОБА_1 ,

заінтересована особа - виконавчий комітет Обтівської сільської ради Кролевецького району Сумської області

розглянув у приміщенні Сумського апеляційного суду в порядку письмового позовного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 , подану через представника - адвоката Морока Сергія Олеговича,

на ухвалу Кролевецького районного суду Сумської області від 10 жовтня 2019 року про примусове направлення ОСОБА_2 на судово-психіатричну експертизу та зупинення у зв`язку з цим провадження у справі,

постановлену у складі судді Моргуна О.В., у приміщенні Кролевецького районного суду Сумської області,

В С Т А Н О В И В:

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку окремого провадження із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна.

Кролевецький районний суд Сумської області ухвалою від 14 травня 2019 року за клопотанням ОСОБА_1 призначив у справі стаціонарну судово-психіатричну експертизу (а.с. 244 т. 1).

Кролевецький районний суд Сумської області ухвалою від 10 жовтня 2019 року примусово направив ОСОБА_2 на судово-психіатричну експертизу (а.с.85 т. 2).

Виконання даної ухвали поклав на Кролевецький ВП ГУНП в Сумській області.

Зупинив провадження у справі на час проведення експертизи.

ОСОБА_2 через представника - адвоката Морока С.О. подав апеляційну скаргу на зазначену ухвалу суду, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права, просить ухвалу суду скасувати в частині зупинення провадження і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

У доводах апеляційної скарги з посиланням на п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України зазначає, що суд зупиняє провадження у справі у випадку призначення судом експертизи, тоді як оскаржуваною ухвалою експертиза не призначалась, а вирішувалось лише питання примусового направлення ОСОБА_2 до медичної установи.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до положень ст. 369 ЦПК України, за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановляючи ухвалу про примусове направлення ОСОБА_2 на судово-психіатричну експертизу, суд першої інстанції виходив з того, що ухвала Кролевецького районного суду Сумської області від 14 травня 2019 року про призначення у справі стаціонарної судово-психіатричної експертизи набрала законної сили та є обов`язковою для виконання, добровільно ОСОБА_2 до медичного закладу не з`явився, за змістом його пояснень та поведінки вбачається ухилення від проходження експертизи; зазначаючи про зупинення провадження у справі, суд врахував, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, тоді як порядок з`ясування обставин та дослідження доказів у справі виконано.

Ухвала суду в частині примусового направлення ОСОБА_2 до КЗ Дніпропетровська клінічна психіатрична лікарня не оскаржується та відповідно до положень ч. 1 ст. 367 ЦПК України апеляційним судом не переглядається.

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про зупинення провадження на час проведення судово-психіатричної експертизи , оскільки суд дійшов його правильно встановивши фактичні обставини справи, з додержанням норм процесуального права.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Крім того, при розгляді судом справ про визнання фізичної особи недієздатною, згідно з ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи на час її проведення.

Не заслуговують на увагу доводи апеляційної скарги щодо можливості продовження розгляду справи, оскільки за відсутності експертного висновку про психічний стан ОСОБА_2 неможливо встановити наявність або відсутність підстав для визнання його недієздатним та необхідність призначення йому опікуна.

Крім того, завершені такі стадії розгляду справи по суті як з`ясування обставин справи та дослідження наявних в матеріалах справи доказів. Тобто суд виконав всі передбачені ЦПК України дії, які можливо було здійснити без висновку експертизи.

Отже, на такій стадії розгляду справи зупинення провадження у справі судом першої інстанції у зв`язку з призначенням судово-психіатричної експертизи відповідало нормам процесуального права.

Також колегія суддів враховує те, що на даний час судово-психіатрична експертиза виконана та в матеріалах справи наявний висновок судово-психіатричного експерта №9 від 14 листопада 2019 року (а.с. 110-114 т. 2), провадження у справі ухвалою Кролевецького районного суду Сумської області від 06 січня 2020 року - поновлено та у справі призначено судове засідання (а. с. 115 т. 2).

З огляду на вищевикладене, підстави для скасування ухвали Кролевецького районного суду Сумської області від 10 жовтня 2019 року в частині зупинення провадження у справі - відсутні.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 367; 374 ч. 1 п. 1; 375, 381-382 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 , подану через представника - адвоката Мороко Сергія Олеговича, залишити без задоволення.

Ухвалу Кролевецького районного суду Сумської області від 10 жовтня 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 19, п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий: Т.А. Левченко

Судді О.І. Собина

С.Г.Хвостик

СудСумський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення30.01.2020
Оприлюднено03.02.2020
Номер документу87251820
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —579/732/17

Постанова від 01.06.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Постанова від 01.06.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Ухвала від 14.05.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Ухвала від 24.04.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Ухвала від 24.04.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Рішення від 24.02.2020

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Моргун О. В.

Постанова від 30.01.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 14.01.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 14.01.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 06.01.2020

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Моргун О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні