Ухвала
від 03.02.2020 по справі 922/214/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

про передачу за підсудністю

"03" лютого 2020 р.Справа № 922/214/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Рильової В.В.

розглянувши матеріали позовної заяви за вх. № 214/20

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Брайленд" (місцезнаходження: 04119, місто Київ, вулиця Зоологічна, будинок 4-А, офіс 139; код ЄДРПОУ 41364794) до Приватного акціонерного товариства "Страхова Група "ТАС" (місцезнаходження: 03062, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 65; код ЄДРПОУ 30115243) про стягнення 1 144 419,07 грн.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Брайленд" (позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Страхова Група "ТАС" (відповідача) 1 144 419,07 грн. страхового відшкодування за Договором добровільного страхування майна № FO-00228130 від 22 жовтня 2018 року.

Дослідивши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Брайленд" та додані до неї документи, суд дійшов висновку про передачу справи на розгляд Господарського суду міста Києва, з огляду на таке.

Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

За приписами статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

При цьому, під територіальною юрисдикцією (підсудністю) розуміється властивість певної справи належати до відання одного з однорідних судів в залежності від просторових меж його юрисдикції, або, простіше, - просторова компетенція однорідних судів.

Отже, територіальна підсудність господарських справ фактично зумовлює відмежування компетенції із розгляду цих справ однорідними судами за просторовою характеристикою, тобто залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.

Згідно з частинами першою, другою статті 27 Господарського процесуального кодексу України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням Приватного акціонерного товариства "Страхова Група "ТАС" (код ЄДРПОУ 30115243) є: 03062, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 65.

Водночас за умовами частини першої статті 29 Господарського процесуального кодексу України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.

У всіх передбачених приписами статті 29 Господарського процесуального кодексу України випадках альтернатива загальному правилу підсудності для позивача є факультативною, оскільки позивач самостійно та на власний розсуд може обирати між використанням як загального правила підсудності, так і застосуванням передбаченого законом альтернативного (одного або декількох).

Позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів (частина п`ята статті 29 Господарського процесуального кодексу України).

Аналіз зазначеного положення процесуального закону свідчить про те, що останнім передбачено дві окремі підстави для застосування правил альтернативної територіальної підсудності, а саме: якщо спір виник з договору, в якому визначено місце виконання, або якщо спір виник з договору, в якому не визначено місце його виконання, проте, з огляду на специфіку регламентованих ним договірних правовідносин, виконувати такий договір можливо лише в певному місці.

Так, звертаючись до Господарського суду Харківської області із даним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Брайленд" посилається на те, що згідно пункту 2.9. Договору добровільного страхування майна визначено термін "місце страхування" - це територія, зазначена в частині 1 Договору, виключно в межах якої застраховане майно вважається застрахованим. Водночас місце страхування № 1 - місто Харків, вул. Академіка Павлова, будинок 160.

Отже, за твердженням позивача, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку із неналежним виконанням Приватним акціонерним товариством "Страхова Група "ТАС" договірних зобов`язань із страхування майна та місцем дії Договору у місті Харків.

Разом з тим, суд зазначає, що поняття "місце виконання зобов`язання" за своїм змістом відображає певну просторову характеристику зобов`язальних правовідносин.

Статтею 532 Цивільного кодексу України передбачено, що місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться: за зобов`язанням про передання нерухомого майна - за місцезнаходженням цього майна; за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові; за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов`язання; за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання; за іншим зобов`язанням - за місцем проживання (місцезнаходженням) боржника.

У даному випадку спір виник у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем зобов`язання з виплати страхового відшкодування за Договором добровільного страхування майна № FO-00228130 від 22 жовтня 2018 року.

При цьому суд звертає увагу на те, що дія договору (адреса місцезнаходження застрахованого майна) і місце виконання Договору добровільного страхування майна є різними поняттями. Так, визначаючи в частині 1 Договору територію страхування нерухомого майна сторони фактично визначили його місцезнаходження та розповсюдження дії договору на певне місце (територію) фізичного розташування застрахованого майна. Водночас, предметом спору у даній справі є стягнення грошової суми (страхової виплати), пов`язане із настанням певної події (страхового випадку) за договором страхування. Місце виплати страхового відшкодування умовами Договору добровільного страхування майна не визначено.

Вказані обставини нівелюють право позивача на вибір альтернативної підсудності, оскільки певне місце виконання зобов`язання, у даному випадку, не встановлено у Договорі добровільного страхування майна № FO-00228130 від 22 жовтня 2018 року. Підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності, а частина 5 статті 29 Господарського процесуального кодексу України не може застосовуватися.

Виходячи з наведеного суд прийшов висновку, що дана справа не підлягає розгляду Господарським судом Харківської області та належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду міста Києва, за місцезнаходженням Приватного акціонерного товариства "Страхова Група "ТАС".

Згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

На підставі викладеного, позовні матеріали у справі № 922/214/20 підлягають передачі на розгляд до Господарського суду міста Києва.

Керуючись статтями 27, 29, 31, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Передати матеріали справи № 922/214/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Брайленд" до Приватного акціонерного товариства "Страхова Група "ТАС" про стягнення страхового відшкодування за Договором добровільного страхування майна № FO-00228130 від 22 жовтня 2018 року за підсудністю до Господарського суду міста Києва (адреса: 01030, місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 44Б).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку статей 255 - 257 Господарського процесуального кодексу України до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення (з урахуванням приписів п.п. 17.5 п. 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Ухвалу складено та підписано 03.02.2020.

Суддя В.В. Рильова

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.02.2020
Оприлюднено05.02.2020
Номер документу87329028
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/214/20

Постанова від 01.12.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Ухвала від 16.11.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Ухвала від 29.09.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Ухвала від 30.08.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Рішення від 08.07.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 12.08.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 04.08.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 13.05.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 23.04.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 15.01.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні