ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
28.01.2020р. Справа № 917/1230/15
Суддя господарського суду Полтавської області Ореховська О.О. , при секретарі судового засідання Кобець Н.С, , розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за заявою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз", вул. Козака, 2, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03351912 (замінено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (код ЄДРПОУ 39813404) згідно ухвали господарського суду Полтавської області від 08.06.2017р.)
до Державного підприємства "Лохвицький спиртовий комбінат", вул. Червоноармійська, буд. 10, м. Червонозаводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, код ЄДРПОУ 00374806
за участю: Міністерства аграрної політики та продовольства України, м. Київ;
Прокуратури Полтавської області, м. Полтава
про визнання банкрутом,
За участю представників:
від арбітражного керуючого Бідної О.І. - Шишлов О.М., паспорт серії НОМЕР_1 виданий Свердловським МВУМВС України в Луганській області 02.11.2002р.
від прокуратури Полтавської області - Марченко О.А., посвідчення № 043523 від 22.06.2016р.
від Клименко С.Ю. - Борових І.А., довіреність від 27.01.2020р.
від ТОВ "Полтавагаззбут" - Захаренко В.І., довіреність № 29 від 28.12.2018р.
від Головного управління ДФС у Полтавській області - Чайка М.Г., довіреність № 786/16-31-10-21 від 12.11.2019р.
від Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми) - Кійченко М.Ю., довіреність № 05-30/8 від 02.01.2020р.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини даної ухвали відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України та повідомлено, що зважаючи на те, що ухвали у справі про банкрутство, в яких вирішуються питання по суті, фактично є рішенням суду , повний текст ухвали суду буде виготовлено протягом 10 днів з дня проголошення вступної і резолютивної частин ухвали.
Розглядається справа про банкрутство Державного підприємства "Лохвицький спиртовий комбінат", м. Червонозаводське, Лохвицький район, Полтавська область (далі по тексту - ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" - боржник), порушена за заявою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" (замінено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (код ЄДРПОУ 39813404) згідно ухвали господарського суду Полтавської області від 08.06.2017р.) відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також подана в межах даної справи заява розпорядника майна Струця М.П. про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна (вх. № 13224 від 29.11.2019р.)
Суд зауважує, що з 21.10.2019р. введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 р. №2597-VIII, який набрав чинності 21.04.2019р. Зазначений Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу втрачає чинність, зокрема, Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної ради України, 1992р., № 31 із наступними змінами) та Постанова Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України Про банкрутство" (Відомості Верховної ради України,1992р., № 31).
Разом з цим, в п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, подальший розгляд справи № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" судом здійснюється відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства, про що судом зазначено в ухвалі від 03.12.2019р.
Учасники у справі про банкрутство належним чином були повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення - копії ухвали суду від 03.12.2019р. (а.с. 166-181 т. 24).
Представник ТОВ "Полтавагаззбут" та представник Головного управління ДФС у Полтавській області в судовому засіданні заперечують щодо стягнення з ініціюючого кредитора грошової винагороди арбітражних керуючих - розпорядників майна у справі.
Згідно із ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
В зв`язку з тим, що матеріали справи містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін, а також враховуючи, що явка учасників у справі про банкрутство, повідомлених належним чином про дату, час і місце проведення судового розгляду, в судове засідання обов"язковою не визнавалась, суд вважає за можливе розглянути справи за наявними в ній матеріалами.
Від Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми) надійшло клопотання про заміну учасника провадження (вх. № 637 від 20.07.2020р.), відповідно до якого заявник просить суд замінити учасника у справі про банкрутство № 917/1230/15 - Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області (код ЄДРПОУ 34874347) на Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (м. Суми) (код ЄДРПОУ 43316700). В обґрунтування зазначеного клопотання Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 09.10.2019р. за № 870 "Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції", згідно якої Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області ліквідовано як юридична особа публічного права, а його правонаступником стало Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.
Суд встановив, що згідно п. п.1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2019р. за № 870 "Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції, зокрема, Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області (Додаток 1 до Постанови) та утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції за переліком згідно з Додатком 2.
Відповідно до п. 3 зазначеної Постанови міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, що утворюються згідно з п. 2 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Міністерства юстиції. Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) визначено правонаступником Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, Головного територіального управління юстиції у Сумській області, Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, які ліквідуються.
Державна реєстрація Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) здійснена 29.10.2019р. (номер запису: 1 632 102 0000 017024).
Відомості про правонаступництво в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області з 18.10.2019р. перебуває в стані припинення.
Також від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України надійшли клопотання (вх. № 14166 від 20.12.2019р., вх. № 841 від 24.01.2020р.) про заміну сторони правонаступником.
Подані клопотання мотивовані тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2019р. № 829 "Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади" Міністерство аграрної політики та продовольства реорганізовано шляхом приєднання до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, перейменовано Міністерство економічного розвитку і торгівлі України на Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (п.п. 1, 2 Постанови).
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України "Деякі питання управління Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства б"єктами державної власності" від 09.10.2019р. № 954-р ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" передано із сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок передачі об`єктів права державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998р. № 1482, право на управління об"єктом передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Таким чином, як вказує заявник, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України є органом управління ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", що підтверджується Актом приймання-передачі від 18.10.2019р. ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" код згідно ЄДРПОУ 00374806) з сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерство аграрної політики та продовольства України з 17.09.2019р. перебуває в стані припинення.
За приписами ч. 4 ст. 91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
При цьому, згідно зі ст. 104 ЦК України Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в порядку, передбаченому Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Процесуальне правонаступництво це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.
Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. У кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Отже, враховуючи, що перебування юридичної особи у стані припинення та вчинення дій, пов`язаних з припинення у зв`язку з реорганізацією та ліквідацією, не є свідченням того, що юридична особа вже є припиненою, а тому відсутні підстави вважати, що до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) перейшли всі права і обов`язки Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, а до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України перейшли всі права і обов`язки Міністерства аграрної політики та продовольства.
Таким чином, на думку суду, клопотання Північно-Східного міжрегіонального управлінням Міністерства юстиції України (вх. № 637 від 20.07.2020р.) та клопотання Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (вх. № 14166 від 20.12.2019р., вх. № 841 від 24.01.2020р.) про заміну учасників провадження правонаступниками подані передчасно. Також є передчасним заявлене усно в судовому засіданні клопотання представника Головного управління ДФС у Полтавській області про заміну кредитора процесуальним правонаступником з огляду відсутність документальних доказів щодо правонаступництва. В судовому засіданні представник Головного управління ДФС у Полтавській області щодо задоволення клопотання розпорядника майна про закриття провадження у справі заперечує.
Від Клименко Світлани Юріївни (далі - Клименко С.Ю. ) надійшла заява (вх. № 977 від 28.01.2020р.) про стягнення з ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" заборгованості по оплаті праці розпорядника майна та відшкодування витрат у відповідності до ухвали господарського суду Полтавської області від 19.02.2012р. у справі № 18/311. В обґрунтування зазначеної заяви заявник зазначає, що ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" з 2006 року перебуває у процедурах банкрутства. Ухвалою господарського суду Полтавської області від 19.04.2012р. у справі № 18/311 затверджено оплату послуг та витрати Клименко С.Ю за час виконання нею повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", які до цього часу боржником - ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" заявнику не сплачено. Заявник, з посиланням на ч. 5 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та абз. 7 п. 2 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства, просить суд стягнути з ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" заборгованість по оплаті праці розпорядника майна в сумі 21 405,16грн., фактично понесені витрати, пов"язані із діяльністю розпорядника майна в сумі 11 877,97грн., фактично понесені витрати, пов"язані із проведенням аудиторських робіт в сумі 28 000,00грн.
З представлених суду документів вбачається, що ухвалою господарського суду Полтавської області від 07.08.2006 р. за заявою ТОВ "Українська продовольча компанія" було порушено справу № 18/311 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" (код ЄДРПОУ 00374806).
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 21.09.2006р. у справі № 18/311 розпорядником майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" призначено арбітражного керуючого Клименко С.Ю..
Поряд з цим, між арбітражним керуючим Клименко С.Ю. (виконавець) та ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" (замовник) укладено Договір № 6/06 від 21.09.2006р., яким сторони визначили порядок оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) і осіб, залучених ним для забезпечення виконання повноважень, покладених на нього відповідно до Закону (п.1.1. Договору).
Згідно п. 1.2. зазначеного Договору виконавець зобов"язався надати послуги і виконувати обов"язки (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), визначені Законом, а замовник зобов"язався оплатити дані послуги та відшкодувати витрати арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
В п. 8.1. Договір № 6/06 від 21.09.2006р. сторони узгодили, що договір вступає в силу з дня підписання і діє до припинення справи № 18/311.
Повноваження розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" арбітражний керуючий Клименко С.Ю. виконувала до 16.01.2009р.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 19.04.2012р. у справі № 18/311 задоволено частково клопотання розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" арбітражного керуючого Клименко С.Ю. в частині затвердження фактично понесених витрат, пов`язаних з веденням справи про банкрутство та оплати праці розпорядника майна за період з 30.11.2007р. по 15.01.2009р., а саме:
- заборгованість по оплаті праці розпорядника майна в сумі 21 405,16грн.;
- відшкодування фактично понесених витрат, пов`язаних з діяльністю розпорядника майна в сумі 11 877,97грн.;
- відшкодування фактично понесених витрат, пов`язаних з проведенням аудиторських робіт на суму 28 000,00грн.
В іншій частині у задоволенні клопотання арбітражного керуючого Клименко С.Ю. відмовлено.
Клименко С.Ю. стверджує, що погашення заборгованості по оплаті послуг арбітражного керуючого та відшкодування витрат до цього часу їй не проведено.
Суд встановив, що за даними Єдиного державного реєстру судових рішень провадження у справі № 18/311 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" припинено згідно ухвали господарського суду Полтавської області від 26.02.2013р.
Заява Клименко С.Ю. (вх. № 977 від 28.01.2020р.) про стягнення з ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" заборгованості по оплаті праці розпорядника майна та відшкодування витрат у відповідності до ухвали господарського суду Полтавської області від 19.02.2012р. у справі № 18/311 задоволенню не підлягає оскільки, на думку суду, заявлена вимога не є кредиторською вимогою в розумінні законодавства про банкрутство, а також не є вимогою про стягнення заборгованості з оплати праці згідно вимог трудового законодавства.
При цьому, суд виходив з особливостей визначення розміру та порядку сплати грошової винагороди арбітражного керуючого та відшкодування витрат, пов`язаних з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство.
Як встановлено судом, спірні правовідносини виникли у зв`язку з невиплатою грошової винагороди та невідшкодуванням витрат арбітражного керуючого, які регулюються спеціальним законодавством.
Арбітражний керуючий призначається судом і діє відповідно до приписів законодавства про банкрутство. На момент виникнення спірних правовідносин діяв Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (чинний до 21.10.2019р.), на даний час провадження у справах про банкрутство здійснюється згідно Кодексу України з процедур банкрутства. Виконання арбітражним керуючим повноважень розпорядника майна , який відповідно до судового рішення господарського суду забезпечує здійснення процедури розпорядження майном боржника, не підтверджує наявність трудових відносин та відповідних гарантій, які з ними пов`язані. Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Кодекс України з процедур банкрутства не визначає автоматичного виникнення трудових обов`язків при виконанні обов`язків розпорядником майна.
Обов`язковою умовою трудових відносин є наявність трудового договору між працівником та роботодавцем. У даному випадку арбітражний керуючий був призначений судом і не є найнятим працівником, а тому трудовий договір між ним і підприємством не укладається. Характер відносин між арбітражним керуючим та боржником регулюється Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Враховуючи те, що правовідносини щодо оплати праці арбітражного керуючого врегульовані саме Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який є спеціальним для даного виду правовідносин, отже норми трудового законодавства до цих правовідносин застосовані бути не можуть.
Крім того, окремий порядок розрахунків між боржником та арбітражним керуючим, також встановлений бути не може, як такий що не відповідає ні Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ні Кодексу України з процедур банкрутства. Так за приписами законодавства про банкрутство на стадії розпорядження майном не здійснюється погашенням вимог кредиторів до боржника, окрім оплати послуг арбітражного керуючого, який виконує повноваження розпорядника майна, оплату послуг якого здійснює ініціюючий кредитор ( до створення комітету кредиторів). При цьому, виплата грошової винагороди здійснюється виключно арбітражному керуючому, який безпосередньо виконує повноваження у конкретній справі ( в даному випадку у справі № 917/1230/15). Стягнення на стадії розпорядження майном грошової винагороди арбітражного керуючого, який виконував повноваження розпорядника майна у іншій справі про банкрутство, порушеній відносно боржника ( у даному випадку справи № 18/311), приписами чинного законодавства про банкрутство не передбачено.
Враховуючи наведене, суд відмовляє у задоволенні заяви Клименко С.Ю. (вх. № 977 від 28.01.2020р.) про стягнення з ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" заборгованості по оплаті праці розпорядника майна та відшкодування витрат у відповідності до ухвали господарського суду Полтавської області від 19.02.2012р. у справі № 18/311.
Від арбітражного керуючого Струця М.П. надійшла заява від 25.11.2019р. за вих. № 02-01-917/1230/15-25-11-19-2 (вх. № 13224 від 29.11.2019р.) про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна боржника.
В подальшому розпорядник майна подав заяву (вх. № 121 від 08.01.2020р.) про уточнення вимог до заяви про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна боржника.
З урахуванням зазначеного заява арбітражного керуючого Струця М.П. від 25.11.2019р. за вих. № 02-01-917/1230/15-25-11-19-2 (вх. № 13224 від 29.11.2019р.) про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна боржника судом розглядається в редакції заяви по уточнення вимог за вх. № 121 від 08.01.2020р.
Згідно поданої заяви про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна боржника (з урахуванням заяви про уточнення вимог) арбітражний керуючий Струць М.П. просить суд :
- затвердити Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди розпорядника майна боржника за період з 16.04.2019р. по 31.12.2019р. на загальну суму 80 795,43грн.;
- затвердити звіт про витрати розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Струця М.П. на суму 2 263,92грн.;
- стягнути з ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (код ЄДРПОУ 39813404, місцезнаходження: 36000, м. Полтава, вул. Володимира Козака, 2А) на користь арбітражного керуючого Струця М.П. 80 795,43грн. грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна та 2 263,92грн. витрат розпорядника майна боржника у справі № 917/1230/15, про що видати відповідний наказ.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що зазначене клопотання арбітражного керуючого Струця М.П. підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ( редакції чинній на момент виникнення правовідносин) розпорядник майна - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду забезпечує здійснення процедури розпорядження майном. Про призначення розпорядника майна виноситься ухвала. Повноваження розпорядника майна припиняються з дня припинення провадження у справі про банкрутство, а також у разі затвердження господарським судом мирової угоди, призначення керуючого санацією або ліквідатора, якщо інше не передбачено цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Полтавської області від 06.07.2015р. у справі №917/1230/15 порушено провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат"; визнано кредиторські вимоги ПАТ "Полтавагаз" у сумі 2327817,73грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів - ДП "Лохвицький спиртовий комбінат"; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто п`ятнадцять календарних днів; розпорядником майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" призначено арбітражного керуючого Бідну О.І.; встановлено здійснити офіційне оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України; залучено до участі у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" Департамент продовольства Міністерства аграрної політики та продовольства України - орган управління майном боржника (т.1, а.с.75-79).
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 12.03.2019р. (а.с. 103-105 т. 22) припинити повноваження арбітражного керуючого Бідної О.І. в якості розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат". Також зазначеною ухвалою постановлено застосувати автоматизовану систему з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України для визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення розпорядником майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат".
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 16.04.2019р. у справі № 917/1230/15 розпорядником майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" призначено арбітражного керуючого Струця М.П. (свідоцтво про право на здіснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 1444 від 08.08.2013р.).
Повноваження розпорядника майна арбітражний керуючий Струць М.П. виконує до цього часу.
Згідно з ч. 1 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до порушення провадження у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п`яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника.
З поданого арбітражним керуючим Струцем М.П. Звіту про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого (з урахуванням заяви про уточнення вимог) вбачається, що розмір грошової винагороди арбітражного керуючого Струцем М.П. за виконання ним повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" за період з 16.04.2019р. по 18.10.2019р. обрахований виходячи з розрахунку двох мінімальних заробітних плат на місяць. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого Струця М.П. за виконання ним повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" за період з 18.10.2019р. по 31.12.2019р. визначений з урахуванням приписів Кодексу України з процедур банкрутства, який набрав чинності 21.10.2019р., а саме абз. 1 ч. 2 ст. 30 Кодексу. Згідно вказаної норми, розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. З урахуванням зазначеного, виходячи з розрахунку трьох мінімальних заробітних плат на місяць, розмір грошової винагороди арбітражного керуючого Сердюком О.О. за виконання повноважень розпорядника майна ПП "Оріон" нараховано за період з 18.10.2019р. по 31.12.2019р.. Таким чином, загальний розмір грошової винагороди арбітражного керуючого Струця М.П. за виконання повноважень розпорядника майна боржника складає 80 795,43грн.
Також арбітражний керуючий Струць М.П. просить суд затвердити понесені ним витрати в процедурі розпорядження майном на загальну суму 2 263,92грн., які складаються поштових витрат, витрат на пальне для участі у зборах кредиторів, витрат на отримання відомостей у суб"єктів державної реєстрації.
Відповідно до ч. 4 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов`язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов`язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Відповідно до ч. 7 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат доводиться кредиторам до відома та повинен бути схвалений або погоджений комітетом кредиторів.
Також, за приписами ч. 6 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.
Матеріалами справи підтверджується, що звіт арбітражного керуючого Струця М.П. про нарахування та виплату грошової винагороди, в також відшкодування витрат арбітражного керуючого винесено на розгляд комітету кредиторів.
Як вбачається з матеріалів справи, на засіданні комітету кредиторів , яке відбулося 26.12.2019р., Головним управлінням ДФС у Полтавській області (єдиний присутнім кредитором на зборах ) заслухано та прийнято до уваги звіт розпорядника майна Струця М.П. про нарахування і виплату грошової винагороди в сумі 68 276,43грн. за виконання повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" за період з 16.04.2019р. по 30.1.2019р. та схвалено звіт про витрати розпорядника майна боржника на загальну суму 2 263,92грн. (Протокол № 2/19 засідання комітету кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" (код ЄДРПОУ 00374806) від 26.12.2019р.).
Докази розгляду та схвалення комітетом кредиторів Звіту про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого (в редакції уточнюючого звіту за вх. № 14152 від 20.12.2019р.) на загальну суму 80 795,43грн. матеріали справи не містять.
Суд зауважує, що нормами чинного законодавства про банкрутство встановлено право арбітражного керуючого на оплату наданих послуг, відшкодування понесених витрат, загальний порядок, умови, розмір та джерела оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого у справі про банкрутство.
В той же час, з системного аналізу норм чинного законодавства про банкрутство вбачається, що суд при прийнятті рішень не пов`язаний лише з рішенням комітету кредиторів.
У зв`язку з цим, неприйняття комітетом кредиторів рішення щодо погодження (схвалення) звіту про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого (в редакції уточнюючого звіту за вх. № 14152 від 20.12.2019р.) не позбавляє господарський суд права розглянути його самостійно.
Проаналізувавши поданий арбітражним керуючим Струцем М.П. звіт про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, а також звіт про відшкодування витрат арбітражного керуючого суд дійшов висновку про затвердження
- звіту про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого Струця М.П. за виконання повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" за період з 16.04.2019р. по 31.12.2019р. на загальну суму 80 795,43грн.
- звіту про витрати арбітражного керуючого Струця М.П. за виконання повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" на суму 2 263,92грн.
Щодо клопотання арбітражного керуючого Сердюка О.О. про стягнення суми грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого з ініціюючого кредитора суд зазначає.
Відповідно до ч. 4 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника.
Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна.
Аналіз норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дає підстави стверджувати, що законодавцем чітко встановлено джерело оплати грошової винагороди арбітражному керуючому, що виконує у справі про банкрутство повноваження розпорядника майна, а саме, така винагорода здійснюється особою, яка подала заяву про порушення справи про банкрутство (кредитор або боржник), шляхом внесення суми авансового платежу на депозитний рахунок нотаріуса у розмірі, зазначеному ч. 2 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Також, законодавцем виключена можливість застосування положень ч. 5 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у випадку вирішення питання щодо джерела фінансування грошової винагороди розпоряднику майна.
Суд зауважує, що відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначення джерела оплати послуг розпорядника майна не ставиться в залежність від майнового стану ініціюючого кредитора у справі про банкрутство, правового статусу кредитора (особа заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо) та від джерел фінансування того чи іншого кредитора.
Провадження у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" порушено за заявою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , який в розумінні зазначеного Закону має статус ініціюючого кредитора.
Згідно ухвали ухвали господарського суду Полтавської області від 19.11.2015р. у справі № 917/1230/15 (суддя Паламарчук В.В.) затверджено реєстр вимог кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", до якого включено, в т.ч. і кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" в сумі 772207,10грн. основного боргу, 6090,00грн. судового збору.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 08.06.2018р. замінено кредитора у справі № 917/1230/15 - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" (код ЄДРПОУ 03351912) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (код ЄДРПОУ 39813404) на підставі Договору про відступлення права вимоги №9/07/16 від 31.03.2015р.
Відповідно до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Зазначена норма кореспондується зі ст. 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (який діяв до 21.10.2019р.) та ст. 43 Кодексу України з процедур банкрутства, який на даний час встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" як правонаступник Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" набуло статус ініціюючого кредитора у даній справі і усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Виплата грошової винагороди арбітражному керуючому Струцю М.П. за час виконання ним повноважень майна розпорядника майна за виконання повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" ініціюючим кредитором не проведена.
З огляду на відсутність в матеріалах справи доказів сплати ініціюючим кредитором арбітражному керуючому Струцю М.П. грошової винагороди, враховуючи вимоги Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), суд вважає клопотання арбітражного керуючого Струця М.П. в частині стягнення з ініціюючого кредитора грошової винагороди арбітражного керуючого за час виконання повноважень розпорядника майна в сумі 80 795,43грн. обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов`язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов`язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв`язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.
Кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Аналіз наведених норм Закону дає підстави стверджувати про відсутність обов"яку в ініціюючого кредитора у відшкодуванні витрати арбітражного керуючого, пов`язаних з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство.
З урахуванням вищевикладеного, клопотання арбітражного керуючого Струця М.П. в частині стягнення з ініціюючого кредитора витрат арбітражного керуючого за час виконання ним повноважень розпорядника майна боржника в сумі 2 263,92грн. задоволенню не підлягає.
Від арбітражного керуючого Бідної О.І. надійшло клопотання (вх. № 12629 від 18.11.2019р.) (з урахуванням заяви про уточнення вимог за вх. № 1061 від 28.01.2020р.) про стягнення з ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" грошової винагороди арбітражного керуючого за час виконання нею повноважень розпорядника майна боржника за період з 06.07.2015р. по 31.12.2018р. в сумі 215 140,50грн.
В обґрунтування зазначеного клопотання арбітражний керуючий Бідна О.І. зазначає, що ухвалою господарського суду Полтавської області від 13.02.2019р. у справі № 917/1230/15 затверджено звіт арбітражного керуючого Бідної О.І. про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" за період з 06.07.2015р. по 31.12.2018р. на загальну суму 215 140,50грн. Всупереч вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Кодексу України з процедур банкрутства виплата грошової винагороди арбітражному керуючому ініціюючим кредитором не здійснена.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення вищевказаного клопотання арбітражного керуючого Бідної О.І. з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Полтавської області від 06.07.2015р. у справі №917/1230/15 порушено провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" призначено арбітражного керуючого Бідну О.І. з наданням їй повноважень відповідно до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Повноваження арбітражного керуючого Бідної О.І. в якості розпорядника майна боржника у справі № 917/1230/15 було припинено згідно ухвали господарського суду Полтавської області від 12.03.2019р..
Згідно з ч. 1 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до порушення провадження у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п`яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 13.02.2019р. затверджено звіт арбітражного керуючого Бідної О.І. про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", згідно якого грошова винагорода арбітражного керуючого за період з 06.07.2015р. по 31.12.2018р. становить 215 140,50грн.
За приписами ч. 4 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника.
Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна.
Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що законодавцем чітко встановлено джерело оплати грошової винагороди арбітражному керуючому, що виконує у справі про банкрутство повноваження розпорядника майна, а саме, така винагорода здійснюється особою, яка подала заяву про порушення справи про банкрутство (кредитор або боржник), шляхом внесення суми авансового платежу на депозитний рахунок нотаріуса у розмірі, зазначеному ч. 2 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Виплата грошової винагороди арбітражному керуючому Бідній за час виконання нею повноважень майна розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" ініціюючим кредитором, яким на даний час є Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" , про що було зазначено вище, в добровільному порядку не проведена.
З огляду на відсутність в матеріалах справи доказів сплати ініціюючим кредитором арбітражному керуючому Бідній О.І. грошової винагороди, враховуючи вимоги Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), суд вважає клопотання арбітражного керуючого Бідної О.І. про стягнення з ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" на користь арбітражного керуючого Бідної І.О. грошової винагороди за час виконання нею повноважень розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" в сумі 215 140,50грн. обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
29.11.2019р. від розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" - арбітражного керуючого Струця М.П. надійшла заява (вх. № 13255 ) про закриття провадження у справі № 917/1230/13 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат"
08.01.2020р. розпорядник майна через канцелярію суду подав звіт розпорядника майна (вх. № 119) та доповнення до заяви про закриття провадження у справі (вх № 120).
Вирішуючи питання щодо перебігу подальшого провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" судом прийнято до уваги наступне.
17.06.2015р. Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" звернулось до господарського суду Полтавської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Лохвицький спиртовий комбінат" в порядку ст.10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (т.1, а.с.3-5).
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 06.07.2015р. у справі №917/1230/15 порушено провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат"; визнано кредиторські вимоги ПАТ "Полтавагаз" у сумі 2327817,73грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів - ДП "Лохвицький спиртовий комбінат"; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто п`ятнадцять календарних днів; розпорядником майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" призначено арбітражного керуючого Бідну О.І.; постановлено здійснити офіційне оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України; залучено до участі у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" Департамент продовольства Міністерства аграрної політики та продовольства України - орган управління майном боржника (т.1, а.с.75-79).
06.07.2015р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України опубліковано оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" та встановлено граничний строк на заявлення грошових вимог до боржника (т.1, а.с.80).
03.11.2015р. Міністерством аграрної політики та продовольства України подано клопотання про заміну органу управління майном боржника, у якому зазначено, що після ліквідації Державного департаменту продовольства функції останнього, зокрема, щодо управління майном державних підприємств, органом управління яких був Департамент, передано Міністерству аграрної політики та продовольства України (т.14,а.с.35).
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 12.11.2015р. у даній справі задоволено клопотання Міністерством аграрної політики та продовольства України (т.14, а.с.48-50).
Ухвалою місцевого господарського суду від 19.11.2015р. у даній справі визнано грошові вимоги та затверджено реєстр вимог кредиторів Державного підприємства "Лохвицький спиртовий комбінат" у наступних розмірах та черговості:
Лохвицький районний центр зайнятості - 147070,27грн. (2 черга);
ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України - 2436,00грн. - судовий збір (1 черга), 264379,33 грн. - основний борг (4 черга), 4713,50 грн. - пеня (6 черга);
Управління Пенсійного Фонду України в Лохвицькому районі - 1740909,37 грн. (2 черга), 631240,76 грн. (3 черга);
Виконавча дирекція Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - 34444,97 грн. (2 черга), 31547,67 грн. - пеня (6 черга);
Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" - 1218,00грн. судовий збір (1 черга), 7068124,00грн. - основний борг (4 черга);
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Лохвицькому районі - 87563,01грн. (2 черга), 14082,18 грн. - пеня (6 черга);
Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів - 43717,78 грн. (6 черга);
ПАТ по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" - 6090,00грн. - судовий збір (1 черга), 772207,10грн. - основний борг (4 черга);
Лохвицька об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області - 10983444,41грн. - основний борг (3 черга), 845407,20грн. штрафних санкцій (6 черга);
Державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" - 1218,00 грн. судовий збір (1 черга), 650000,00грн. - основний борг (4 черга);
заборгованість по заробітній платі (1 черга) .
Постановлено, що згідно ч. 4 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються у шосту чергу в ліквідаційній процедурі. Відхилено та визнано такими, що не підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів вимоги Лохвицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області в сумі 180712,34 грн. та вимоги Державного концерту спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" в сумі 365000,00 грн. (т.14,а.с.78-85).
08.12.2015р. проведені збори кредиторів Державного підприємства "Лохвицький спиртовий комбінат", які оформлені протоколом №1, та на яких прийняті наступні рішення: обрати комітет кредиторів боржника. Головою комітету кредиторів обрано Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" (т.14, а.с.106-108).
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 28.01.2016р. у даній справі задоволено клопотання голови комітету кредиторів про продовження процедури розпорядження майном ДП "Лохвицький спиртовий комбінат"; продовжено строк процедури розпорядження майном боржника до 01.03.2016р. (т.15,а.с.44,45).
19.02.2016р. проведені збори комітету кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", оформлені протоколом, на яких прийнято рішення відкласти вирішення питання щодо підписання мирової угоди у зв`язку з необхідністю її детального вивчення та аналізу, а також для направлення проекту мирової угоди на затвердження Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Полтавській області (т.15,а.с.63,64).
26.02.2016р. відбулися збори комітету кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", оформлені протоколом, на яких прийняті наступні рішення: зобов`язати голову комітету кредиторів провести нараду з керівниками державних органів, які є членами комітету кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" для вирішення питання щодо підписання мирової угоди у справі №917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат"; уповноважити голову комітету кредиторів на звернення до господарського суду Полтавської області з клопотанням про продовження процедури розпорядження майном строком на 15 днів (т. 15, а.с.67,68).
16.03.2016р. проведені збори комітету кредиторів боржника, оформлені протоколом, на яких прийнято рішення затвердити мирову угоду у справі №917/1230/15 по банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", порушеній ухвалою господарського суду Полтавської області від 06.06.2015р. (т.15,а.с.150-156).
11.05.2016р. Лохвицькою ОДПІ подано клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з необхідністю погодження мирової угоди Головним управлінням Державної фіскальної служби у Полтавській області (т.15,а.с.147).
12.05.2016р. розпорядником майна боржника арбітражним керуючим Бідною О.І. подано місцевому господарському суду протокол комітету кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" від 16.03.2016р., проект мирової угоди та докази направлення її на погодження у Міністерство аграрної політики та продовольства України (т.15,а.с.149-168).
Наданий розпорядником майна проект мирової угоди підписаний керівником ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", головою комітету кредиторів та схвалений комітетом кредиторів, протокол від 16.03.2016р. (т.15, а.с.157-167).
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 12.05.2016р. у справі №917/1230/15 (суддя Паламарчук В.В.) припинено провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат"; припинено повноваження розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" арбітражного керуючого Бідної Оксани Іванівни; припинено дію мораторію, введеного ухвалою господарського суду Полтавської області від 06.07.2015р. у справі №917/1230/15; залишено без розгляду клопотання ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" від 24.11.2015р. №189 (вх. №17279 від 26.11.2015р.) про зменшення грошових вимог ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" до боржника в сумі 53719,94 грн.; відмовлено в задоволенні клопотання Лохвицької ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області від 11.05.2016р. №210/9/161710-14 (вх. №5752 від 11.05.2016р.) про відкладення розгляду справи, оскільки мирова угода відправлена на погодження до юридичного управління ГУ ДФС у Полтавській області (а.с. 170-175 т. 15).
Ухвала суду з посиланням на ст.ст. 4-1, 7, 78, 81, 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) мотивована тим, що наданий розпорядником майна проект мирової угоди суперечить вимогам Закону про банкрутство оскільки: по-перше, порушена черговість погашення вимог кредиторів, по-друге, до мирової угоди включені вимоги першої черги (вимоги по заробітній платі), у зв`язку з чим суд дійшов висновку про припинення провадження у справи зі спливом терміну проведення процедури розпорядження майном та законодавчо встановленою забороною на введення щодо ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" процедури санації або ліквідації.
Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" з ухвалою місцевого господарського суду не погодилось та звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати ухвалу господарського суду Полтавської області від 12.05.2016р. у справі №917/1230/15 та направити справу для подальшого розгляду до господарського суду Полтавської області.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 21.06.2016р. (а.с. 248-258 т. 15) апеляційну скаргу Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" задоволено; ухвалу господарського суду Полтавської області 12.05.2016р. у справі № 917/1230/15 скасовано; справу № 917/1230/15 передано на розгляд господарському суду Полтавської області на стадію розпорядження майном в іншому складі суду.
12.07.2016 р. при автоматизованому розподілі справи призначено суддю - Ореховську О.О., що підтверджується Протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 18.07.2016р. суддя Ореховська О.О. прийняла справу № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" до провадження та призначила справу розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 03.11.2016р., за клопотанням голови комітету кредиторів, продовжено строк процедури розпорядження майном ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" (вул.Червоноармійська, буд. 10, м. Червонозаводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, код ЄДРПОУ 00374806).
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядником майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" Бідною О.І. у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" розроблено проект мирової угоди між кредиторами та боржником.
Відповідно до приписів ч. 7 ст. 77 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий зобов`язаний попередньо погоджувати мирову угоду з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків. Цей орган у десятиденний строк з дня одержання проекту мирової угоди зобов`язаний його розглянути та надати свій висновок про погодження або відмову у погодженні мирової угоди.
На виконання вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" проект мирової угоди у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" розпорядником майна направлено на затвердження до Міністерства аграрної політики та продовольства України.
04.07.2017р. до господарського суду від Міністерства аграрної політики та продовольства України надійшов лист (вх. № 8366 - а.с. 31 т. 18), в якому останнє повідомило, що Міністерство аграрної політики та продовольства України розглянуло лист арбітражного керуючого Бідної О.І. від 05.04.2017р. щодо погодження проекту мирової угоди у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" та надало відповідь листом від 19.05.2017р. № 37-27-15/12262 з пропозицією привести мирову угоду у відповідність до вимог законодавства із наданням підтверджуючих матеріалів про її схвалення комітетом кредиторів.
25.07.2017р. до господарського суду від Міністерства аграрної політики та продовольства України надійшов лист (вх. № 11827 - а.с. 109 т. 18), в якому останнє повідомило, що Міністерство аграрної політики та продовольства України розглянуло лист арбітражного керуючого Бідної О.І. від 05.05.2017р. щодо погодження проекту мирової угоди у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" та надало відповідь листом від 19.05.2017р. № 37-27-15/12262 з пропозицією привести мирову угоду у відповідність до вимог законодавства із наданням підтверджуючих матеріалів про її схвалення комітетом кредиторів та повідомило , що мирова угода після доопрацювання до Міністерства не надходила.
Як свідчать матеріали справи, розпорядником майна Бідною О.І. було ініційовано проведення 05.09.2017р. зборів комітету кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" (документальні докази повідомлення членів комітету кредиторів про час і місце проведення зборів наявні в матеріалах справи). Проте, за змістом протоколу зборів комітету кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" від 05.09.2017р. збори не відбулись у зв"язку з відсутністю кворуму зборів кредиторів.
На зборах комітету кредиторів, які відбулися 25.10.2017р., кредиторами було зобов"язано розпорядника майна розглянути зауваження Головного управління ДФС у Полтавській області та у разі відповідності вказаних зауважень чинному законодавству України внести їх у проект мирової угоди, який направити на затвердження до Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Текст мирової угоди у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", погоджений у встановленому Законом порядку з органом, уповноваженим управляти державним майном, на розгляд суду не представлено.
У зв"язку з невиконанням Міністерством аграрної політики та продовольства України та розпорядником майна вищевказаних вимог суду розгляд справи неодноразово відкладався.
14.06.2018р. до господарського суду від арбітражного керуючого Бідної О.І. надійшло клопотання про припинення її повноважень в якості розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат".
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 25.03.2019р. припинено повноваження арбітражного керуючого Бідної О.І. в якості розпорядника майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат".
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 16.04.2019р. розпорядником майна ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" призначено арбітражного керуючого Струця М.П. (свідоцтво про право на здіснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 1444 від 08.08.2013р.)
Попередніми ухвалами суд неодноразово зобов`язував розпорядника майна Струця М.П. надати на затвердження суду мирову угоду, укладену між кредиторами та ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", погоджену у встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порядку з органом, уповноваженим управляти державним майном.
До цього часу, мирову угоду у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", погоджену у встановленому Законом порядку з органом, уповноваженим управляти державним майном, на розгляд суду не представлено.
В ході розгляду справи суд здійснив (ухвали суду від 08.06.2017р., 14.11.2017р., 14.06.2018р., 04.10.2018р., 18.06.2019р., 19.09.2019р.) процесуальне правонаступництво замінивши:
- кредитора у справі № 917/1230/15 - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" (код ЄДРПОУ 03351912) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (код ЄДРПОУ 39813404).
- кредитора у справі № 917/1230/15 - управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому раоні (код ЄДРПОУ 22532217) на його процесуального правонаступника - Лохвицьке об"єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40386115).
- кредитора у справі № 917/1230/15 - Лохвицьку об"єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Полтавській області (37200, Полтавська область, м. Лохвиця, вул. Леніна, 3, код ЄДРПОУ 39743056) на Гадяцьку об"єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Полтавській області (37300, Полтавська область, м. Гадяч, вул. Лохвицька, буд 30б, код ЄДРПОУ 39741382
- кредитора у справі № 917/1230/15 - Лохвицький районний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 22548974) на Полтавський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491234) в особі Лохвицької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості.
- кредитора по справі № 917/1230/15 - Виконавчу дирекцію Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 21052432) на його правонаступника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (36011, м. Полтава, вул. Гоголя, 34, код ЄДРПОУ 41319427).
- кредитора по справі № 917/1230/15 - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Лохвицькому районі Полтавської області (код ЄДРПОУ 25940862) на його правонаступника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (36011, м. Полтава, вул. Гоголя, 34, код ЄДРПОУ 41319427).
- кредитора у справі № 917/1230/15 - Гадяцьку об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39741382) на процесуального правонаступника - Головне управління ДФС у Полтавській області (36000, м. Полтава, вул. Європейська, 4, код ЄДРПОУ 39461639).
- кредитора по справі № 917/1230/15 - Лохвицьке об"єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40386115) (код ЄДРПОУ 21052432) на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, м. Полтава, вул. Соборності, 66, код ЄДРПОУ 13967927).
06.09.2019р. відбулися збори кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", на порядок денний яких винесено вирішення питань щодо зміни персонального складу комітету кредиторів (див. Протокол № 2/19 зборів кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" (т. 24, а.с. 18-20). За результатами зазначених зборів кредиторами сформовано комітет кредиторів у наступному складі: 1. Головне управління ДФС у Полтавській області; 2. Лохвицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області; 3. Управління Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області; 4. Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт".
Також 06.09.2019р. відбулося засідання комітету кредиторів ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" за результатами якого прийнято до відома звіт розпорядника майна боржника за вих. № 02-01-917/1230/15-06-09-19-1 від 06.09.2019р. без зауважень, а також за результатами ознайомлення з проектом мирової угоди доручено розпоряднику майна розглянути та врахувати всі зауваження та пропозиції кредиторів щодо умов мирової угоди та внести їх до проекту мирової угоди, після чого надати його на затвердження комітету кредиторів та органу уповноваженому управляти майном боржника (т. 24, а.с. 21-23).
На даний час мирова угода між кредиторами та ДП "Лохвицький спиртовий комбінат", погоджена у встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порядку з органом, уповноваженим управляти державним майном, на розгляд суду не представлена.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у даній справі про банкрутство з огляду на наступне.
Як вже зазначалося вище провадження у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" порушено згідно норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", який діяв до 21.10.2019р.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства: розпорядження майном боржника; мирова угода; санація (відновлення платоспроможності) боржника; ліквідація банкрута.
У частині 3 ст. 214 Господарського кодексу України зазначено, що до державних підприємств, які відповідно до закону не підлягають приватизації, вказані процедури застосовуються в частині санації чи ліквідації лише після виключення їх у встановленому порядку з переліку об`єктів, що не підлягають приватизації.
Згідно із ч. 4 ст. 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об`єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об`єктів.
Відповідно до п. 5 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" положення цього закону застосовуються до юридичних осіб-підприємств, що є об`єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об`єктів.
Отже, вказані норми, а також і положення ч. 3 ст. 214 Господарського кодексу України, і Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" встановлюють обмеження в застосуванні норм Закону про банкрутство (щодо процедур санації чи ліквідації) до юридичних осіб-підприємств, що є об`єктами права державної власності, та які включені до переліку об`єктів, що не підлягають приватизації.
Відтак до боржника, що є об`єктом права державної власності і не підлягає приватизації та внесеного до переліку відповідно до Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності що не підлягають приватизації" може бути застосовано дві судові процедури банкрутства - процедура розпорядження майном та процедура мирової угоди.
Згідно із додатком 1 до Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" боржник - Державне підприємство "Лохвицький спиртовий комбінат" (Полтавська область, Лохвицький район, м. Червонозаводське, вул. Червоноармійська, 10) віднесений до переліку підприємств, що не підлягають приватизації, а отже до нього не можуть бути застосовані такі судові процедури банкрутства як ліквідація та санація.
З урахуванням зазначеного, розгляд справи № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" неодноразово відкладався з метою надання можливості кредиторам та ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" укласти мирову угоду, яка мала бути погоджена у встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порядку з органом, уповноваженим управляти державним майном, і підлягала затвердженню господарським судом.
Мирова угода на затвердження суду не надана.
Як вже зазначалося вище, з 21.10.2019р. введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 р. №2597-VIII, який набрав чинності 21.04.2019р. Зазначений Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Пунктом 4 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
З урахуванням приписів Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства подальший розгляд справи № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" судом здійснюється відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства.
Провадження у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" перебуває на стадії розпорядження майном.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства під розпоряджень майном розуміється система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, здійснення аналізу його фінансового стану, а також визначення наступної процедури (санації чи ліквідації). Процедура розпорядження майном боржника вводиться строком до 170 календарних днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу України з процедур банкрутства щодо боржника - юридичної особи застосовуються такі судові процедури банкрутства: розпорядження майном боржника; санація боржника; ліквідація банкрута.
Відтак, в порівнянні з приписами Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", який був чинний до 21.10.2019р., чинна редакція Кодексу України з процедур банкрутства не передбачає такого інституту у процедурі банкрутства як мирова угода, тобто немає нормативного закріплення можливості та порядку укладення мирової угоди між кредиторами та боржником у цій справі про банкрутство.
Відтак, з огляду на приписи Кодексу України з процедур банкрутства, укладання мирової угоди у справи про банкрутство № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" між кредиторами і боржником на даний час не є можливим.
Поряд з цим, суд зауважує, що 20.12.2019р. набув чинності Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 № 145-IX.
Пунктом 3 розділу III "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 1 розділу II цього Закону, який вводиться в дію одночасно з введенням в дію Кодексу України з процедур банкрутства.
Установлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
Під час процедури санації нерухоме майно таких підприємств може бути відчужене лише у випадках, передбачених планом санації, погодженим з органом (суб`єктом), уповноваженим управляти державним майном.
Отже, суд дійшов до висновку, що норми Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 № 145-IX встановлюють обмеження в застосуванні Кодексу України з процедур банкрутства щодо процедур санації та ліквідації державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" є підприємством з державною формою власності, а також той факт, що провадження у справі про банкрутство боржника було відкрито за заявою кредитора, застосування відносно боржника судової процедури санації чи визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури не є можливим.
Провадження у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" перебуває на стадії розпорядження майном.
Водночас слід зауважити, що процедури банкрутства за приписами Кодексу України з процедур банкрутства, мають строковий характер.
Пунктом 1 ст. 6 Конвенції, учасником якої є Україна, визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Сюрмелі проти Німеччини" від 08.06.2006 визнав порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції тривалість судового провадження, яке продовжувалося у судах понад 16 років та відсутність ефективних засобів оскарження затяжного характеру триваючого розгляду цивільної справи в національному законодавстві Німеччини.
Отже, у разі тривалого здійснення провадження у справі про банкрутство через неможливість його завершення із застосуванням спеціальних норм законодавства про банкрутство суд має право застосувати загальні процесуальні норми з метою забезпечення права на справедливий суд в розумінні строків розгляду справи і забезпечення балансу інтересів кредиторів та боржника під час судового провадження.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється залежно від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 Конвенції (рішення ЄСПЛ від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України", від 27.04.2000 у справі "Фрідлендер проти Франції"). Роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення ЄСПЛ від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України").
Водночас на державні органи покладено обов`язок щодо дотримання принципу ''належного урядування'' і ті з них, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливості отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення ЄСПЛ від 20.11.2011 у справі ''Рисовський проти України'').
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Кодексу України з процедур банкрутства у підсумковому засіданні суду у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі.
За приписами ч. 3 Кодексу України з процедур банкрутства у підсумковому засіданні господарський суд ухвалює одне з таких судових рішень:
- ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном у межах граничних строків, визначених цим Кодексом;
- ухвалу про введення процедури санації та затвердження плану санації у разі схвалення плану санації боржника зборами кредиторів та погодження його забезпеченими кредиторами в порядку, встановленому цим Кодексом;
- постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
- ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо:
1) боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
2) юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
3) у провадженні господарського суду є справа про банкрутство того самого боржника;
4) відновлено платоспроможність боржника або погашені всі вимоги кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів;
5) затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом;
6) до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про його банкрутство не висунуто вимог;
7) справа не підлягає розгляду в господарських судах України;
8) господарським судом не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника;
9) в інших випадках, передбачених законом.
Провадження у справі про банкрутство може бути закрито у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5 і 7 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом), у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 8 і 9 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.
Про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо відсутній предмет спору.
Беручи до уваги те, що:
- провадження у справі № 917/1230/15 про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" триває понад чотири роки на стадії розпорядження майном і за цей період, зокрема, з моменту порушення справи та до моменту набрання Кодекс України з процедур банкрутства (тобто до 21.10.2019р.) у справі не укладено мирової угоди в процедурі розпорядження майном у цій справі, а чинна редакція Кодексу України з процедур банкрутства не передбачає такого інституту у процедурі банкрутства як мирова угода;
- норми Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 № 145-IX встановлюють обмеження в застосуванні Кодексу України з процедур банкрутства щодо процедур санації та ліквідації державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом,
а також те, що чинний у справі про банкрутство мораторій упродовж тривалого часу забороняє задоволення вимог конкурсних кредиторів боржника, для забезпечення принципів розгляду справи впродовж розумного строку незалежним та безстороннім судом і гарантування правової певності кредиторів, вимоги яких визнані судом і включені до реєстру вимог кредиторів, для забезпечення принципів розгляду справи впродовж розумного строку незалежним та безстороннім судом та гарантування правової певності кредиторів, суд дійшов до висновку про закриття провадження у справі про банкрутство ДП "Лохвицький спиртовий комбінат" на підставі п. 9 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства та п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.
При цьому, судом прийнято до уваги правову позицію Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ про банкрутство, викладену у постанові від 10.12.2019р. у сраві № 906/1290/15. У зазначеній постанові зазначено, що "відсутність предмета спору" в розумінні п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України означає припинення існування спірних правовідносин внаслідок певних обставин (оплати боргу, знищення предмета спору, скасування оспорюваного акта).
Зазначене не виключає можливості припинення предмета спору на підставі законодавчого припису. В цьому випадку таким законодавчим приписом є вимоги частини четвертої статті 96 Закону про банкрутство (чинного на момент прийняття рішень судів попередніх інстанцій), які обмежують можливість здійснення процедури банкрутства підприємства, що не підлягає приватизації, щодо переходу до процедур санації та ліквідації. Отже, процедура розпорядження майном може завершитися укладенням мирової угоди у справі про банкрутство або закриттям провадження у справі про банкрутство із застосуванням п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.
Предметом провадження у справі про банкрутство є досягнення легітимної мети визначеної Законом про банкрутство, яким встановлено умови та порядок відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів.
З огляду на викладене наявність встановленого законом обмеження щодо застосування до боржника, який не був виключений з переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, процедур санації чи ліквідації (частина четверта статті 96 Закону про банкрутство), неукладення впродовж тривалого часу мирової угоди в процедурі розпорядження майном у цій справі та відсутність у зв`язку з наведеним успішного завершення процедури банкрутства боржника позбавляють можливості досягнення легітимної мети Закону про банкрутство.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 49, 90, Кодексу України з процедур банкрутства , п. 2 ч. 1 ст. 231, 234 Господарського процесуального кодексу України , суд, -
УХВАЛИВ:
1) Припинити процедуру розпорядження майном Державного підприємства "Лохвицький спиртовий комбінат" (вул. Червоноармійська, буд. 10, м. Червонозаводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, код ЄДРПОУ 00374806) та припинити повноваження розпорядника майна Струця Миколи Петровича.
2) Відмовити у задоволенні заяви Клименко Світлани Юріївни від 27.01.2020р., б/н (вх. № 977 від 28.01.2019р.)
3) Заяву арбітражного керуючого Струця Миколи Петровича від 25.11.2019р. за вих. № 02-01-917/1230/15-25-11-19-2 (вх. № 13224 від 29.11.2019р.)(з урахуванням заяви про уточнення за вх. № 121 від 08.01.2020р.) задовольнити частково.
1. Затвердити Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди розпорядника майна боржника за період з 16.04.2019р. по 31.12.2019р. на загальну суму 80 795,43грн.
2. Затвердити звіт про витрати розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Струця Миколи Петровича на суму 2 263,92грн.
3. Стягнути з ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (код ЄДРПОУ 39813404, місцезнаходження: 36000, м. Полтава, вул. Володимира Козака, 2А) на користь арбітражного керуючого Струця Миколи Петровича (р/р НОМЕР_2 в АТ КБ "ПРИВАТБАНК", МФО 320649, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса офісу арбітражного керуючого: 04116, м. Київ, вул. Старокиївська, 10 И, корп. 7, офіс 104) 80 795,43грн. грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна.
Видати наказ після набрання ухвалою законної сили.
В іншій частині - у задоволенні заяви арбітражного керуючого Струця Миколи Петровича від 25.11.2019р. за вих. № 02-01-917/1230/15-25-11-19-2 (вх. № 13224 від 29.11.2019р.)(з урахуванням заяви про уточнення за вх. № 121 від 08.01.2020р.) відмовити.
4) Задовольнити клопотання арбітражного керуючого Бідної Оксани Іванівни від 14.11.2019р. (вх. № 12629 від 18.11.2019р. ) (в редакції заяви від 28.01.2020р.) .
Стягнути з ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (код ЄДРПОУ 39813404, місцезнаходження: 36000, м. Полтава, вул. Володимира Козака, 2А) на користь арбітражного керуючого Бідної Оксани Іванівни ( 61037, м. Харків, вул. Плеханівська , 126 /1 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 , свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора № 938 від 26.04.2013р.) грошову винагороду за виконання повноважень розпорядника майна у справі № 917/1230/15 про банкрутство Державного підприємства "Лохвицький спиртовий комбінат" (вул. Червоноармійська, буд. 10, м. Червонозаводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, код ЄДРПОУ 00374806) у період з 06.07.2015р. по 31.12.2018р. у загальному розмірі 215 140,50грн.
Видати наказ після набрання ухвалою законної сили.
5) Закрити провадження у справі № 917/1230/15 про банкрутство Державного підприємства "Лохвицький спиртовий комбінат" (вул. Червоноармійська, буд. 10, м. Червонозаводське, Лохвицький район, Полтавська область, 37240, код ЄДРПОУ 00374806).
6) Скасувати дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.
7). Копію ухвали направити учасникам провадження у справі про банкрутство, суб`єкту державної реєстрації для внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Ухвала про відкриття провадження у справі про банкрутство набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду в порядки та строки, визначені ст. ст. 255-257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 07.02.2020р.
Суддя О.О. Ореховська
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2020 |
Оприлюднено | 11.02.2020 |
Номер документу | 87478493 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Слободін Михайло Миколайович
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Слободін Михайло Миколайович