Справа № 390/786/19
Провадження № 2/390/40/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" січня 2020 р. Кіровоградський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого - судді Пасічника Д.І.,
при секретарі - Магомедовій А.С., Пікущій І.М.,Негретовій Л.Ю.,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Кривоноса А.І. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Фермерського господарства Дапринди Сергія Миколайовича, про розірвання договору оренди землі та стягнення сум заборгованості з орендної плати 43 892,24 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просив припинити, шляхом розірвання договір оренди земельної ділянки укладений від 23.04.2016 року № 29388289 за яким позивач передав у тимчасове платне користування відповідачу земельну ділянку площею 7.53 га (кадастровий номер 3522582400:02:000:0284), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Гаївської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, а також стягнути з Фермерського господарства Дапринди Сергія Миколайовича заборгованість з врахуванням штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов`язань в розмірі 52 230,24 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги обґрунтував тим, що йому належить земельна ділянка кадастровий номер: 3522582400:02:000:0284. 23.04.2016 року між ним та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки. Надав пояснення по суті, а саме, що він підписав вищезазначений договір на 10 років, орендну плату за 2017 рік отримав, кукурудзою, зерном пшениці та ячменя. Орендну плату за 2018 рік не отримав, від поштового переказу орендної плати за 2019 рік позивач відмовився.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовільнити позов. Пояснив у судовому засіданні, що відповідачем порушено зобов`язання щодо несвоєчасного розрахунку за користування земельною ділянкою впродовж 2018 року, цим самим порушивши істотні умови договору. Для усунення порушення договору, позивачем було направлено претензію на адресу відповідача 12.04.2019 року. Не зважаючи на це, відповідач не вчинив жодних дій, щодо усунення порушення та відповідь на претензію не надав. Станом на 16.04.2019 року відповідачем в рахунок погашення заборгованості за користування земельною ділянкою відповідачем коштів не було сплачено. Згідно договору оренди, сторони домовились, що підставою припинення договору є вимога однієї із сторін у випадку невиконання іншою стороною обов`язків, дострокове розірвання договору має здійснюватися за умови письмового попередження, не пізніше ніж за 1 місяць. Відповідно до цього положення договору, з метою дострокового розірвання договору оренди та стягнення заборгованості станом на 22.05.2019 року, яка підлягає стягненню 11 028,50 грн. - несплаченої орендної плати та пеня - 32 863,74, всього 43 892,24.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову та зазначав, що Фермерське господарство Дапринда С.М. належним чином сплачувало податки за договором оренди землі, укладеним з ОСОБА_1 . Наголосив, що ніяких порушень вимог законодавства не допускало. Зазначив, що договором не передбачено проведення досліджень щодо якісних характеристик земельної ділянки та для проведення порівняльного аналізу необхідно мати висновок дослідження щодо якісних ділянок, які не додані до позову. Договір укладений 04.04.2016 року на 10 років, відповідач вживає всі заходів щодо підтримання земельної ділянки у належному стані. Відповідно до відомостей на виплату коштів, позивач отримав кошти в сумі 11028,50 грн. за 2017 рік.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право власності на землю №345-р від 17.05.2002 року позивачу належить земельна ділянка кадастровий номер: 3522582400:02:000:0284, що розташована на території на території Гаївської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області,з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею - 7,53 га.
04.04.2016 року між позивачем та Фермерським господарством Дапринди Сергія Миколайовича , укладений договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований приватним нотаріусом Кіровоградського міського територіального округу Бабіч Л.Ю. від 23.04.2016 року за індексним номером: 29388289.
Згідно умов договору оренди, земеньна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пункт 5.1.), строк договору оренди складає 10 років (пункт 3.1.), орендна плата за кожен рік використання земеньної ділянки обумовлена сторонами у розмірі 6 (шести) відсотків від нормативної грошової оціки земельної ділянки (пункт 4.2.). Орендар проводить розрахунок не пізніше 25 грудня кожного року та за погодженням з орендодавцем може перенести строк сплати (пункт 4.5.,4.6.); за прострочення терміну оренди орендар несе майнову відповідальність у вигляді сплати пені у розмірі подвійної ставки НБУ від грошової оцінки земельної ділянки за кожен день прострочення платежу (п. 2 Розділу 13). Орендодавець має право вимагати від орендаря забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного, природоохоронного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі та своєчасного внесення орендної плати (пункт 9.1.). Сторони дійшли згоди, що підставою припинення дії договору, слугує вимога однієї із сторін у випадку невиконання іншою стороною обов`язків, передбачених договором оренди (пункт 12.3)
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 2 зазначеного Закону передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 2 цого Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір та умови орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати передбачено ст. 24 Закону.
Загальні підстави для розірвання договору передбачені ст. 651 ЦК України та включають положення про те, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Підстави припинення договору оренди землі передбачені ст. 31 Закону України Про оренду землі , зокрема згідно ч. 3 цієї статті на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання врегульовано положеннями ст. 32 Закону України Про оренду землі .
Відповідно до ч. 1 цієї статті Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Підстави припинення права користування земельною ділянкою передбачені ст.141 ЗК України, зокрема, відповідно до п. "д" ч. 1 цієї статті, такою підставою є систематична, тобто, два або більше разів, несплата орендної плати.
Згідно правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 12 грудня 2012 року по справі № 146 цс12, договір оренди землі можливо розірвати лише в разі систематичної, тобто два і більше, несплати орендної плати.
Звертаючись до суду із позовом, позивач посилався на несплату орендної плати за 2018 рік.
Згідно із ч. 1 і ч. 3 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, надавши докази відповідно до вимог ст. 76-81 ЦПК України. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях (ст. 81 ЦПК України). Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання (ч. 1 ст. 82 ЦПК України).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, що стосуються розірвання договору оренди землі та передання позивачу вказаної земельної ділянки, суд дійшов висновку про відсутність систематичної несплати позивачу орендної плати Фермерським господарством Дапринда С.М. згідно договору оренди земельної ділянки, а також позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів того, що зазначені ним порушення з боку відповідача правил користування земельною ділянкою призвели до погіршення стану землі.
Щодо позовних вимог про стягнення з Фермерського господарства Дапринда С.М. заборгованості по виплаті орендної плати, суд вважає що є всі правові підстави для їх задоволення з огляду на наступне.
Стаття 629 ЦК України встановлює, що договір є обов`язковим для виконання сторонами, а згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання мають виконуватися належним чином, належними сторонами, у передбачений законом чи договором спосіб та термін, за відповідною ціною і інше. Вказані умови є істотними для зобов`язальних правовідносин, а отже повинні виконуватися безумовно, у точній відповідності до умов договору.
Нормами ст. 792 ЦК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до п. 4.2 Договору оренди землі, орендна плата за кожен рік використання земельної ділянки обумовлена сторонами у розмірі 6 (шість) відсотків від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. В п. 4.8.3 Договору зазначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно із пунктами 4.5. 4.6 договору Орендар проводить розрахунки не пізніше 25 грудня кожного року та за погодженням з орендодавцем може перенести строки сплати за використання земельної ділянки.
Відповідач на момент пред`явлення позову не виконав свої зобовязання відповідно до договору, в частині своєчасності та повноти проведення розрахунків.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, та Розділу 13 Договору оренди землі, за несвоєчасне внесення орендної плати, відповідач зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від грошової оцінки земельної ділянки за кожен день прострочення платежу.
Сума заборгованості судом встановлена наступним чином. Відповідно до умов Договору оціночна вартість землі складає 227 787.00 грн. Розраховується за формулою: [Пеня]=[Вартість землі]x2x[ставка пені (%)] /100%/ 365 днів x [Кількість днів]. Всього пені 32 863.81 грн. Несплачена орендна плата за 2018 рік становить 11028,50 грн.
Таким чином, в зв`язку з викладеним суд, прийшов до висновку, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість з врахуванням штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов`язань по сплаті орендної плати за 2018 рік, в розмірі 43892 грн. 31 коп.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 3, 21, 24, 25, 31, 32 Закону України Про оренду землі ст.141 ЗК України, ст.ст. 526, 611, 625, 792 ЦК України, ст.ст. 13, 81, 89, 141, 235, 258, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Фермерського господарства Дапринди Сергія Миколайовича, про розірвання договору оренди землі та стягнення сум заборгованості з орендної плати - задовольнити частково.
Стягнути з Фермерського господарства Дапринди Сергія Миколайовича на користь ОСОБА_1 43 892 (сорок три тисячі вісімсот дев`яносто дві)грн. 31 коп.
Стягнути з Фермерського господарства Дапринди Сергія Миколайовича на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 768, 40 гривень.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до суду першої інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя підпис
З оригіналом згідно
Суддя Кіровоградського районного суду
Кіровоградської області Д.І. Пасічник
Суд | Кіровоградський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2020 |
Оприлюднено | 12.02.2020 |
Номер документу | 87494452 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіровоградський районний суд Кіровоградської області
Пасічник Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні