Рішення
від 07.02.2020 по справі 925/1052/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2020 року м. Черкаси справа № 925/1052/19

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:

від позивача: Музика В.І. адвокат за ордером;

від відповідача: Тищенко Ю.П. - адвокат за ордером; Каневський В.А. - голова ОСББ;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом ОСОБА_1 (м. Черкаси) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" (м. Черкаси) про визнання недійсним та скасування рішення про створення ОСББ "Гагаріна 35"

ВСТАНОВИВ:

Позивачем заявлено позов з вимогою визнати недійсним рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по створенню Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" від 25.12.2016, оформлене протоколом та скасувати його.

Ухвалою від 08.11.2019 суд прийняв до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог (а.с. 106), якою позивач просить розглядати такі первинну та похідну позовні вимоги:

- визнати недійсним рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по створенню Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" від 25.12.2016 оформлене протоколом та скасувати його;

- скасувати державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" за адресою: АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 41082671.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Заслухавши доводи та пояснення представників обох сторін і дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з такого:

У квітні 2017 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулась до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" про визнання рішення по створенню Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" недійсним, зазначивши, що вона як співвласник квартири АДРЕСА_1 не була повідомлена про збори по створенню ОСББ від 25.12.2016 чим були порушені її права на прийняття рішення, участі та голосуванні на зборах, право на виступи, внесення пропозицій, доведення аргументів, інформації та ін, порушення права на участь у формуванні керівного складу ОСББ, його установчих документів, визначення порядку, способу, методів утримання спільного майна (будинку) і формування політики ціноутворення (тарифів), з управління будинком та прибудинковою територією, оскільки ці всі питання безпосередньо стосуються прав та обов`язків кожного власника квартири.

01.12.2017 Придніпровським районним судом м. Черкаси у справі № 711/3282/17 (а.с. 23-26) прийнято рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання рішення по створенню Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" недійсним. Суд прийшов до висновку про наявність порушеного права у позивачки, однак її один голос не міг змінити результати голосування.

08.02.2018 Апеляційним судом Черкаської області прийнято постанову, якою рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 01.12.2017 залишено без змін, а в задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 відмовлено (а.с. 27-30).

Постановою Верховного суду у справі № 711/3282/17 від 26.06.2019 у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Придніпровського районного суду міста Черкаси від 01.12.2017 та постанову Апеляційного суду Черкаської області від 08.02.2018 скасовано. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" про визнання рішення недійсним закрито та повідомлено ОСОБА_1 , що розгляд цієї справи віднесений до юрисдикції господарських судів.

Відповідно до Постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.10.2019 по справі № 501/1571/16-ц (№ в ЄДРСР 84788658) ураховуючи те, що позивач є власником квартири у багатоквартирному будинку, а спір стосується захисту його права як співвласника майна багатоквартирного будинку, порушеного, на його думку, створенням юридичної особи, тому цей спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, відтак повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 (провадження № 14-576апп18), від 06 лютого 2019 року у справі № 462/2646/17 (провадження № 12-1272апп18)

У відповідності до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З цих підстав суд відхиляє доводи відповідача про те, що спір не відноситься до юрисдикції господарського суду, а провадження у справі слід закрити.

В ході розгляду справи представник позивача свої вимоги підтримав повністю і просить суд їх задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечили повністю. Примирення сторін не відбулося.

В судовому засіданні 07.02.2020 в порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

В силу положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Предметом спору є оскарження позивачкою рішення про створення юридичної особи - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) шляхом визнання недійсними рішень загальних зборів співвласників будинку по АДРЕСА_1, скасування цього рішення та скасування реєстрації ОСББ "Гагаріна, 35".

Статтею 385 Цивільного кодексу України визначено, що, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Вказаний Закон визначає об`єднання співвласників багатоквартирного будинку як юридичну особу, створену власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Порядок створення ОСББ, а також скликання і проведення установчих зборів ОСББ встановлений ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (у редакції від 14.05.2015), об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Для створення об`єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.

Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.

Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників. Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.

Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут.

Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. Державна реєстрація змін до статуту об`єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Установчі документи об`єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.

Частина 4 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" містить імперативну норму про те, що повідомлення про скликання і проведення установчих зборів направляється в письмовій формі і вручається кожному власнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).

Дана норма вимагає повідомлення всіх співвласників та не передбачає можливості повідомлення про збори лише тієї кількості власників, якої буде достатньо для кворуму на зборах і прийняття рішень про створення ОСББ.

Виходячи з цього неповідомлення всіх співвласників про проведення зборів для вирішення питання про створення ОСББ є порушенням прав власників квартир та вбудованих приміщень у будинку на участь в управлінні власним майном.

Матеріалами справи підтверджується і сторонами не заперечується, що позивач ОСОБА_1 відповідно до інформації, зазначеної в її паспорті громадянина України НС 316604 (а.с. 20-22), зареєстрована за місцем проживання з 07.04.2004 в квартирі АДРЕСА_1

Зазначена квартира належить їй на праві приватної спільної часткової власності (1/2 частки). Другим співвласником даної квартири є її син - ОСОБА_2 (1/2 частки), що підтверджується даними з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 29.07.2019. (а.с. 16-17).

Із протоколу установчих зборів від 25.12.2016 співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 44-47) вбачається, що зборами зафіксовано інформацію про те, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 138 осіб, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку - 8 542,5 м 2 . У зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласників в кількості 82 особи, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 4 741,00 м 2 .

З протоколу вбачається, що для проведення зборів обрано головою установчих зборів - ОСОБА_3 (АДРЕСА_7), який також є головою ініціативної групи та секретарем установчих зборів обрано ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ).

На порядок денний зборів виносилось 4 питання:

1. Створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (далі - ОСББ), затвердження статуту ОСББ та назви ОСББ "Гагаріна 35".

2. Формування правління ОСББ "Гагаріна 35", вибори членів правління.

3. Формування ревізійної комісії ОСББ "Гагаріна 35", вибори членів ревізійної комісії.

4. Надання повноважень представнику установчих зборів на здійснення всіх дій, необхідних для державної реєстрації ОСББ "Гагаріна 35".

По 1-4 питаннях, винесених на порядок денний установчих зборів, установчими зборами прийнято рішення:

по першому питанню: створити об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, затвердити статут ОСББ та назву ОСББ "Гагаріна 35". За дане рішення проголосували - 82 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 4 741,0 м 2 ;

по другому питанню: обрати членами правління ОСОБА_5 (АДРЕСА_12 ), ОСОБА_6 ( АДРЕСА_4 ), ОСОБА_7 (кв АДРЕСА_5 ), ОСОБА_8 ( АДРЕСА_6 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_7 ). За дане рішення проголосували - 82 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 4 741,0 м 2 ;

обрати головою правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" ОСОБА_13 з 25.12.2016. За дане рішення проголосували - 82 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 4 741,0 м 2 ;

по третьому питанню: обрати членами ревізійної комісії об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" у складі: ОСОБА_14 (АДРЕСА_13), ОСОБА_4 (кв АДРЕСА_2 ), ОСОБА_11 (кв. АДРЕСА_8 ). За дане рішення проголосували - 82 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 4 741,0 м 2 ;

обрати головою ревізійної комісії об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" ОСОБА_15 (АДРЕСА_13). За дане рішення проголосували - 82 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 4 741,0 м 2 ;

по четвертому питанню: надати повноважень представнику установчих зборів на здійснення всіх дій, необхідних для державної реєстрації ОСББ "Гагаріна 35" власнику квартири 92 Вдовиченко С.І. За дане рішення проголосували - 82 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 4 741,0 м 2 .

У відповідності до положень ст. 1 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Наявність майнових прав позивача на квартиру АДРЕСА_1 не оспорюється сторонами, підтверджена в ході розгляду справи доказами про реєстрацію такого права, а тому позивач є рівноправним учасником правовідносин по створенню ОСББ, оскільки на нього розповсюджуються всі права та обов`язки власника майна по утриманню такого майна.

З доводів позивача вбачається, що відповідачем через неповідомлення позивача належним чином про скликання установчих зборів, порушено та фактично позбавлено права позивача на участь у вирішенні питань про створення ОСББ, формування правління ОСББ та його ревізійної комісії, визначення змісту правоустановчих документів, делегування повноважень по реєстрації ОСББ, позбавлено права на прийняття участі, виступі, пропозицій щодо формування порядку денного та обрання правління ОСББ.

Позивач, як співвласник майна у будинку по АДРЕСА_1, має право на участь в управлінні майном, що є спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку шляхом створення ОСББ та зобов`язаний виконувати всі його рішення, прийняті у законний спосіб.

Позивач доказує, що він не повідомлявся про скликання установчих зборів на 25.12.2016 у відповідності до вимог ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Згідно приписів цієї норми встановлено, що повідомлення про проведення установчих зборів направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.

Тобто законодавцем чітко визначений спосіб та порядок повідомлення співвласників квартир про проведення установчих зборів і зміна цього порядку, що встановлений імперативною нормою, не допустима.

Тому повідомлення співвласників квартир про установчі збори в інший спосіб не відповідають вимогам законодавства та вказують на порушення порядку і способу проведення установчих зборів.

Позивач вказує, що їй не направлявся рекомендований лист чи повідомлення під розписку про скликання установчих зборів по створенню ОСББ на 25.12.2016.

З боку відповідача на спростування цих доводів суду не було надано доказів направлення позивачці рекомендованого листа про скликання установчих зборів із проектом порядку денного та у Реєстрі на отримання повідомлення про збори співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 (а.с. 136-137) не вказано про те, що позивачку про такі збори було повідомлено під розписку.

Відповідачем суду надано зразок повідомлення про скликання установчих зборів (а.с. 136), який не заповнений за його обов`язковими реквізитами і доказів про те, що саме таке повідомлення було надано всім співвласникам багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1, суду не надано.

У відзиві на позовну заяву (а.с. 69-71) та у запереченні на відповідь на відзив відповідач зазначав, що позивачка знала про проведення зборів 25.12.2016 із публічних оголошень у будинку, біля ліфтів, бачила зі своєї квартири, що збори проводяться та могла бути присутня на установчих зборах про створення ОСББ 25.12.2016.

Однак ці обставини, навіть якщо вони будуть доведені, не заміняють собою дотримання вимог ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" про певний порядок повідомлення співвласників про скликання установчих зборів.

Отже відповідачем не надано доказу, що позивачу направлялось поштове повідомлення із вказівкою місця і часу проведення установчих зборів 25.12.2016 та порядку денного рекомендованим листом і не надано доказів, що таке повідомлення вручалося під розписку позивачу.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що при розгляді спору у Придніпровському районному суді м. Черкаси ОСОБА_1 особисто визнавала той факт, що вона належним чином була обізнана про проведення установчих зборів 25.12.2016. У наданих відповідачем копіях журналів судового засідання (а.с. 58-65) така інформація відсутня, представник позивача це заперечив.

З реєстру на отримання повідомлення про збори (а.с. 136-137) вбачається, що не всі 138 осіб були повідомлені про скликання установчих зборів, а лише 58 осіб-власників квартир, що є порушенням порядку скликання зборів.

Вказаний реєстр не містить вказівки про дату скликання зборів та чи є вони установчими.

Поштові реєстри про рекомендовані відправлення щодо установчих зборів створення ОСББ співвласникам по будинку з боку відповідача суду не подані.

Позивач також вказує, що на установчих зборах 25.12.2016 були присутні та голосували особи, які проживають або зареєстровані в будинку по вул. АДРЕСА_9 , але не є власниками квартир або приміщень та не мають права голосу на установчих зборах і вказував прізвища цих осіб. Ці доводи відповідач не спростував.

В своєму поясненні (а.с. 190-192) відповідач вказав, що бажанням переважної більшості співвласників будинку було прийнято рішення про скликання установчих зборів по створенню ОСББ "Гагаріна 35". Донесення інформації про проведення установчих зборів про створення ОСББ "Гагаріна 35" відбувалося таким чином: ініціативною групою було розклеєно оголошення в місцях скупчення людей, а саме: біля ліфтів, біля входу в під"їзди, біля поштових ящиків та на дошках оголошень, що розміщені по периметру в дворі будинку. Оголошення містило інформацію про проведення установчих зборів та дату проведення, а саме: 25.12.2016, а також більшість повідомлень про проведення установчих зборів вручалась ініціативною групою окремо кожному співвласнику під розпис.

Згідно протоколу установчих зборів від 25.12.2016 на зборах прийняли участь 82 співвласника квартир, що складає кворум для прийняття рішень.

При цьому суд відхиляє доводи відповідача про те, що якщо співвласники зібралися і проголосували за створення ОСББ, то це нівелює всі порушення процедури скликання установчих зборів, бо таке не передбачено чинним законодавством.

Відповідач не вважає вищезазначені дії ініціативної групи по неповідомленню позивача про скликання установчих зборів порушенням Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" в частині створення ОСББ та скликання і проведення установчих зборів, оскільки порушення носили лише формалізований характер, а голос позивача не мав вирішального значення для прийняття чи неприйняття рішення на установчих зборах по створенню ОСББ.

У постанові Верховного Суду від 25.06.2019 (а.с. 208) по справі № 922/1500/18 викладено правовий висновок про те, що внаслідок недотримання ініціативною групою ОСББ порядку повідомлення саме всіх співвласників будинку про проведення засідання установчих зборів були безпосередньо порушені права співвласника нерухомого майна на добровільне волевиявлення та висловлення своєї думки з приводу створення ОСББ, які могли потенційно вплинути на результати голосування. У зв`язку з цим співвласник був позбавлений можливості реалізувати свої права як співвласника будинку та здійснити вплив на результати голосування.

Також вказано, що достатньою підставою для визнання незаконним рішення установчих зборів є виявлення самого факту недотримання ініціативною групою ОСББ порядку повідомлення певного співвласника будинку.

Клопотанням від 17.01.2020 позивач просить приєднати до справи та врахувати, що у будинку по АДРЕСА_1 також є вбудовано-прибудований магазин та нежитлове приміщення аптеки (що підтверджується Інформацією з ДР) і відповідачем не подані докази про повідомлення власників цих нежитлових приміщень про скликання установчих зборів для створення ОСББ.

Вказані докази, які і всі інші докази, суд приєднав до матеріалів справи в порядку ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України для всебічного та повного врахування всіх обставин, які мають значення для вирішення спору.

В ході судового розгляду справи відповідачем зазначалося, що ОСОБА_3 був ініціатором створення ОСББ та головою ініціативної групи (як прямо вказано у протоколі від 25.12.2016 а.с. 75) по скликанню установчих зборів 25.12.2016.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 не є власником квартири АДРЕСА_10 , оскільки її власником є ОСОБА_12 ( а.с. 138) і це визнав у судовому засіданні сам ОСОБА_3 .

Це виключає можливість для ОСОБА_3 бути членом ініціативної групи та її головою, бо ч. 3 ст. 6 ЗУ "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" імперативно визначає, що скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.

Відповідачем не надано суду доказів та ОСОБА_3 не зміг пояснити, хто були ще мінімум дві особи членами ініціативної групи по скликанню установчих зборів та власниками яких квартир чи нежитлових приміщень в будинку вони являються.

Отже суд приходить до висновку, що установчі збори 25.12.2016 по створенню ОСББ по вул АДРЕСА_9 були скликані неповноважними особами, що виключає можливість визнати рішення таких зборів законними.

Суд вже вказав, що чинним законодавством не передбачено такої ситуації, що якщо на зборах був кворум для прийняття рішень співвласниками про створення ОСББ, то всі процедурні порушення по скликанню таких зборів автоматично нівелюються та не підлягають врахуванню при вирішенні питання про незаконність рішень таких зборів.

На заперечення проти доводів позивача про те, що збори 25.12.2016 взагалі не проводилися, відповідачем поданий до суду з матеріалів реєстраційної справи у копії реєстр підписів учасників зборів за результатами голосування на зборах з усіх питань порядку денного, в тому числі про створення ОСББ по АДРЕСА_1, як додаток до оскаржуваного протоколу (а.с. 165-182). Однак в цьому реєстрі відсутні посилання на оскаржуваний протокол, не вказано що це додаток до нього, немає посилання на дату установчих зборів і з якого приводу вони скликані.

Реєстр також не містить посилань на правомочність осіб внесених до нього та на документи, які засвідчують їх право голосу та підпису у реєстрі як власників квартир і приміщень.

Первинні документи про те, що учасники установчих зборів дійсно є власниками квартир та приміщень у будинку по АДРЕСА_9 на час проведення установчих зборів 25.12.2016, суду не подані.

Частину доказів про це виготовлено лише у 2019 році (а.с. 140-153).

Відповідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку", об`єднання, в першу чергу, створюється з метою забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків.

За визначенням ст. 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.

Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Україні встановлено єдина система, порядок та орган державної реєстрації юридичних осіб. Дія цього закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб, при цьому окремими законами можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об`єднань громадян, благодійних організацій, партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ, бірж, ОСББ, тощо.

За правилами ст. 92 Цивільного кодексу України, юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.

Оскільки ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" в редакції чинній на час проведення установчих зборів, імперативно вказує про повідомлення, участь у зборах та голосування всіх власників квартир чи приміщень, то у кількість власників повинні бути включені всі особи, за якими зареєстровано право власності (в т. ч. спільної) на квартири чи приміщення у будинку.

Суд не погоджується із доводами позивача, що протокол установчих зборів про створення ОСББ має відповідати типовій формі протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку, затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 25.08.2015 № 203, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2015 р. за № 1083/27528.

За змістом вказаного Наказу, форма протоколу містить відомості про порядок денний та результати голосування по кожному з його питань, а не як додатки до протоколу з результатами голосування.

Однак вказана типова форма протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку розроблена не для проведення установчих зборів щодо створення ОСББ, а у відповідності до статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", якою регулюється питання прийняття рішень щодо управління багатоквартирним будинком зборами співвласників.

За результатами вирішення спору та оцінки зібраних у справі доказів в їх сукупності суд приходить до висновку, що Установчі збори 25.12.2016 не мали права приймати рішення про створення ОСББ у багатоквартирному житловому будинку по АДРЕСА_1, оскільки збори скликані неуповноваженими особами-членами ініціативної групи, а про проведення установчих зборів не було повідомлено всіх співвласників та зокрема, позивачку, що порушило її права на прийняття участь у зборах, можливість впливу на всі прийняті зборами рішення і управління власним майном.

Встановленими обставинами справи доведено, що при створенні Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" було порушено вимоги ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" щодо процедури скликання установчих зборів.

Це є підставою для визнання недійсними та скасування рішень установчих зборів про створення ОСББ-відповідача.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об`єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Відповідно до ч. 14 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" оформлення і реєстрація всіх документів, що засвідчують створення об`єднання, здійснюються безоплатно у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Об`єднання вважається створеним з моменту видачі свідоцтва про державну реєстрацію.

Порядок державної реєстрації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку (далі - Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 11.10.2002 р. N 1521 (Постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року N 711).

Згідно з п. 3 вказаного Порядку для державної реєстрації об`єднання уповноважена установчими зборами особа (далі - заявник) подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації: 1) реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію об`єднання, оформлену за зразком згідно з додатком 1 до цього Порядку; 2) протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об`єднання та затвердження його статуту; 3) два примірники оригіналу і п`ять копій статуту об`єднання, оформлені згідно з вимогами законодавства; 4) список членів об`єднання, складений згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Відповідальність за достовірність відомостей, наведених у поданих документах, несуть власники житлових (нежитлових) приміщень та заявник.

Статтею 89 ЦК України визначено, що юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. Порушення встановленого законом порядку створення юридичної особи або невідповідність її установчих документів закону є підставою для відмови у державній реєстрації юридичної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:

- невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

- невідповідність установчих документів вимогам ч. 3 ст. 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що перевірка державним реєстратором пакету документів перед проведенням державної реєстрації ОСББ-відповідача доводить безумовну законність створення ОСББ і виключає можливість скасування його державної реєстрації, оскільки таке не випливає із положень чинного законодавства.

Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачає наслідки визнання недійсними установчих документів юридичної особи та скасування реєстраційної дії.

Так, у відповідності до ст. 25 вказаного Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для постановляння судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.

Відтак, визнання недійсними установчих документів юридичної особи має своїм правовим наслідком скасування державної реєстрації юридичної особи, що передбачено вказаним Законом.

Отже за наслідками задоволення позовної вимоги про визнати недійсним та скасування рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по створенню Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" оформлене протоколом від 25.12.2016 слід задовольнити і похідну позовну вимогу та скасувати державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 41082671.

Виявлені порушення чимог чинного законодавства без скасування державної реєстрації ОСББ виправленню не підлягають.

Правові підстави позовних вимог доведені зібраними у справі доказами, а тому позов підлягає до повного задоволення.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову з відповідача на користь позивача слід стягнути 3842,00 грн. судового збору.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК, --

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним та скасувати рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку по створенню ОСББ "Гагаріна 35" від 25.12.2016, оформлене протоколом.

Скасувати державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" за адресою АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 41082671.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гагаріна 35" (ідентифікаційний код 41082671, АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_11 ) -- 3842,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Наказ видати.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 16 лютого 2020.

Суддя Н.М. Спаських

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.02.2020
Оприлюднено17.02.2020
Номер документу87610323
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1052/19

Постанова від 15.12.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 03.12.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 22.10.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Судовий наказ від 10.03.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 07.09.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Вронська Г.О.

Постанова від 02.07.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Поляк О.І.

Ухвала від 11.06.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Поляк О.І.

Ухвала від 13.05.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Поляк О.І.

Ухвала від 06.04.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Поляк О.І.

Судовий наказ від 10.03.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні