Справа № 525/110/20
Провадження № 2/525/191/2020
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
17.02.2020 року сел. Велика Багачка
Суддя Великобагачанського районного суду Полтавської області Хоролець В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстрована на проживання та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 ), представник позивача ОСОБА_2 (юридична адреса: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_3 (зареєстрована на проживання за адресою: АДРЕСА_3 , а фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Білоцерківська сільська рада Великобагачанського району ( юридична адреса: с. Білоцерківка, вул. Першотравнева, 10 Великобагачанського району Полтавської області)про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням,-
в с т а н о в и в:
03.02.2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Білоцерківська сільська рада Великобагачанського району про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням.
Позов заявлено з підстав визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням.
Після надходження позовної заяви, судом виконано імперативні положення ч.6 ст.187 ЦПК України і Білоцерківській сільській раді Великобагачанського району направлено запити про встановлення зареєстрованого місця проживання відповідача у справі-фізичної особи.
Згідно листа Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району, який надійшов до суду 13.02.2020 року, відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , а фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Зазначена позовна заява подана з додержанням вимог статей 175,177 ЦПК України. Відсутні підстави, визначені статтями 185-186 ЦПК України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі. Тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Згідно правил ч.1 ст.274 ЦПК України, в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів та поділ майна подружжя, а тому справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Поряд з позовними вимогами, позивач ОСОБА_1 вказує, що нею не сплачений судовий збір, за який повинно бути сплачено 840 грн. 80 коп. і позивач просить відстрочити сплату судового збору, враховуючи її майновий стан.
Розглянувши клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суд вважає, що дана заява підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. Частиною третьої цієї статті визначається про те, що з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати. Тобто, юридична конструкція та зміст даної процесуальної норми визначає майновий стан сторони як основу для вирішення питання про відстрочення чи розстрочення судового збору.
При цьому, у ч.1 ст.8 Закону України Про судовий збір перераховано вичерпний перелік осіб та умов, за яких суд може відстрочити сплату судового збору.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 №10 Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах (із змінами), судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи. При цьому, при здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат) у чіткій відповідності до ЦПК України, Закону України Про судовий збір , а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
Як роз`яснено в п.29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 №10 Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах (із змінами), відповідно до статті 8 Закону України Про судовий збір та статті 82 ЦПК (в даний час діє стаття 136 ЦПК України в редакції 2017 року), єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК (в даний час це норма ч.3 ст.12 ЦПК України в редакції 2017 року) повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Доводи позивача, якими вона обґрунтовує неможливість сплати судового збору на даний час заслуговують на увагу в контексті розгляду питання саме про відстрочення сплати судового збору (а не його звільнення взагалі) та підтверджені належними доказами, оскільки з доданих матеріалів вбачається, що позивач має скрутне матеріальне становище, є непрацюючою пенсіонеркою, має слабке здоров`я, отже, з урахуванням вищевикладеного, положень ч.ч.1,3 ст.136 ЦПК України та суми судового збору, який підлягає сплаті за заявленими позовними вимогами, вбачаються підстави для відстрочення позивачу сплати судового збору, що сприятиме доступу особи до правосуддя , який повинен застосовуватися на практиці з певною гнучкістю без занадто формального ставлення (з огляду на Рішення Європейського суду з прав людини у справі Жоффр де ля Прадель проти Франції від 16.12.1992 року; у справі Осман проти Сполученого Королівства від 28.10.1998 року та у справі Креуз проти Польщі від 19.06.2001 року).
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19,175,177,187,274 ЦПК України,-
у х в а л и в:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Білоцерківська сільська рада Великобагачанського району про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням.
Розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 09 год. 25.03.2020 року в залі суду в приміщенні Великобагачанського районного суду Полтавської області за адресою: 38300, селище Велика Багачка Полтавської області, вулиця Шевченка, 69.
Встановити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч.4 ст.178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.8 ст.178 ЦПК України). Відповідно до ч.1 ст.193 ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://court.gov.ua/fair/sud1602/.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч.1 ст.212 ЦПК України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї матеріалів надіслати учасникам справи .
Копію ухвали надіслати учасникам справи .
З метою забезпечення доступу конкретної особи до правосуддя, клопотання позивача задовольнити та відстрочити до винесення судом рішення у справі сплату позивачем судового збору в розмірі 840 грн. 80 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена лише щодо мотивів порушення правил підсудності (п.8 ч.1 ст.353 ЦПК України) в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В.Хоролець
Суд | Великобагачанський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2020 |
Оприлюднено | 18.02.2020 |
Номер документу | 87614838 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобагачанський районний суд Полтавської області
Хоролець В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні