СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
УХВАЛА
про відкриття апеляційного провадження та призначення справи до розгляду
18 лютого 2020 року Справа № 905/383/19
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Фоміна В.О., суддя Крестьянінов О.О., суддя Шевель О.В.
розглянувши апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі: регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» на рішення Господарського суду Донецької області від 23.12.2019, ухвалене колегією суддів у складі: головуючий суддя Макарова Ю.В., суддею Говорун О.В., суддею Харакоз К.С. у приміщенні Господарського суду Донецької області 23.12.2019 повній текст рішення складено та підписано 26.12.2019 у справі №905/383/19
за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця в особі: регіональної філії «Донецька залізниця» м. Лиман Донецької області, Акціонерного товариства «Українська залізниця»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестрансгруп» , м.Торецьк Донецької області
про стягнення заборгованості за надані послуг у розмірі 1454693,28грн.,
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Господарського суду Донецької області від 23.12.2019 у справі №905/383/19 позовні вимоги Акціонерного товариства «Українська залізниця» м. Київ в особі: регіональної філії «Донецька залізниця» м. Лиман Донецької області Акціонерного товариства «Українська залізниця» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестрансгруп» , м.Торецьк Донецької області про стягнення заборгованості за надані послуги у розмірі 1454693,28 - задоволено частково, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестрансгруп» , м.Торецьк Донецької області на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця м.Київ, в особі: регіональної філії «Донецька залізниця» м. Лиман Донецької області, Акціонерного товариства «Українська залізниця» плату за користування вагонами у розмірі 293960,16 грн, збір за зберігання вантажів у розмірі 4383,48 грн, судовий збір у розмірі 4475,15. В іншій частинні позовних вимог - відмовлено.
Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції з посиланням на приписи статей 11, 509, 629, 908, 914 Цивільного кодексу України, статей 174, 193, 307 Господарського кодексу України, положень Закону України Про залізничний транспорт , Статуту залізниць України, Правил технічної експлуатації залізниць України, а також на встановлені у справі обставини зазначив, що вважає законним зупинення подачі та забирання вагонів на залізничну під`їзну колію відповідача на підставі ст.70 Статуту залізниць України є до фактичного усунення несправностей за підсумками огляду під`їзної колії, оформленими відповідним актом.
Однак, задовольняючи частково позовні вимоги про стягнення плати за користування вагонами, суд першої інстанції, дотримуючись принципів справедливості, добросовісності і розумності та з огляду на презумпцією добросовісності та розумності поведінки, зазначив, що покладення на відповідача обов`язку з понесення додаткових витрат через неможливість позивача більш двох діб здійснити перевірку усунення виявлених порушень, є порушенням принципу належного урядування, а тому доведеними та обґрунтованими є підстави для нарахування відповідачу плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу до 15год. 15хвил. 31.08.2018.
Позивач звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить поновити строк на подання апеляційної скарги, скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 23.12.2019 року по справі №905/383/19 та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Судові витрати за подання апеляційної скарги віднести на рахунок позивача.
В апеляційній скарзі позивач вважає, що рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та з неповним з`ясуванням обставин даної справи. На думку заявника, судом першої інстанції всупереч положенням Статуту залізниць України, Правил технічної експлуатації залізниць України зроблені неправильні висновки щодо законного зупинення подачі та забирання вагонів на залізничну під`їзну колію відповідача до 15год. 15 хвил 31.08.2018 року, адже положеннями наведених нормативних актів не передбачено відкриття частини під`їзної колії та поновлення руху на ній після усунення частини несправностей.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 31.01.2020 наведену апеляційну скаргу залишено без руху з підстав визнання неповажними причини пропуску строку на подання апеляційної скарги.
На виконання ухвали від 31.01.2020 заявником подано клопотання про поновлення строку на подання апеляційної скарги, в якому ним зазначено, що 03.01.2020 отримано повний текст рішення; з 04.01.2020 по 07.01.2020 були святкові та вихідні дні; представник позивача, який супроводжував представництво інтересів позивача в суді першої інстанції та складав апеляційну скаргу у період з 14.01.2020 по 17.01.2020 перебував у відрядженні; на складання тексту апеляційної скарги та сплату судового збору потрібен певний час; 23.01.2020 (четвер, 20-й день на оскарження рішення, у відповідності до ч.2 ст. 256 ГПК України) відділення АТ Укрпошта , яке розташоване у м. Лиман, де знаходить філія позивача, згідно графіку роботи відділення (скріншот інтернет-сторінки з графіком роботи доданий до клопотання) не працює. Зазначені обставини зумовили подання апеляційної скарги саме 24.01.2020, тобто з пропуском 1-го дня на подання апеляційної скарги.
Розглянувши заявлене Регіональною філією «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» клопотання про поновлення строку на подання апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про його задоволення, з огляду на таке.
Згідно з частиною 1 статті 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до статті 256 ГПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Практика Європейського суду з прав людини при застосуванні положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує кожному право на звернення до суду, акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції" від 16.12.1992).
Зважаючи на положення статті 256 ГПК України, а також на недопущення порушення права особи на доступ до правосуддя, визначеного ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 129 Конституції України, ст. 254 ГПК України, а також з метою захисту прав і охоронюваних законом інтересів сторін, суд апеляційної інстанції вважає можливим поновити пропущений строк на апеляційне оскарження.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та враховуючи відсутність заперечень від інших учасників справи щодо відкриття апеляційного провадження на час постановлення даної ухвали, апеляційний господарський суд вважає за можливе відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі: регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» на рішення Господарського суду Донецької області від 23.12.2019 у справі №905/383/19 та призначити її до розгляду.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 119, 234, 256, 262, 268 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду,
УХВАЛИЛА:
Задовольнити клопотання позивача про поновлення процесуального строку на подання апеляційної скарги.
Поновити строк на подання апеляційної скарги.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі: регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» на рішення Господарського суду Донецької області від 23.12.2019 у справі №905/383/19.
Повідомити учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться "26" березня 2020 р. о 14:30 у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61058, місто Харків, пр. Незалежності, 13, 1-й поверх, каб. № 104.
Встановити відповідачу строк до 17.03.2020 для подання до суду відзиву на апеляційну скаргу з доказами їх надсилання позивачу.
Встановити учасникам справи строк до 23.03.2020 для подання заяв, клопотань, тощо.
Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати за веб-адресою https://court.gov.ua/fair/
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя В.О. Фоміна
Суддя О.О. Крестьянінов
Суддя О.В. Шевель
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2020 |
Оприлюднено | 20.02.2020 |
Номер документу | 87652064 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Фоміна Віра Олексіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні