Постанова
від 27.02.2020 по справі 308/10480/18
ЗАКАРПАТСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 308/10480/18

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2020 року м. Ужгород

Закарпатський апеляційний суд у складі:

Головуючого - судді Бисага Т.Ю.

суддів: Джуги С.Д.,Куштана Б.П.,

за участі секретаря: Юрочко А.П.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ільницького ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , на рішення Ужгородського міськрайонного суду від 18 жовтня 2019 року, головуюча суддя Бенца К.К., у справі за позовом ОСОБА_2 до Пацканівської сільської ради Ужгородського району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 , в особі уповноваженого представника Ільницького С.М., звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з позовною заявою до Пацканівської сільської ради Ужгородського району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Мотивуючи свої позовні вимоги вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . Після смерті останнього відкрилася спадщина. За життя ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробив заповіт, яким заповів все належне йому майно племіннику - позивачу ОСОБА_2 . Поважними причинами пропуску ним строку для прийняття спадщини зазначає незадовільний фінансовий стан, який не дозволяв виділити кошти на оформлення спадщини.

Оскільки з поважних причин не звернувся у визначений законом строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, просить cуд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 18 жовтня 2019 року в задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_4 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , подав апеляційну скаргу в якій просить рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити. Зокрема, зазначає, що ОСОБА_2 не зміг оформити спадщину на себе, яка належала померлому ОСОБА_3 , через брак коштів.

Відзиву на апеляційну скаргу не подано.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пацканьово, Ужгородського району, Закарпатської області помер ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 19.05.2011 року, виданим Виконкомом Пацканівської сільської ради Ужгородського району, копія якого долучена до матеріалів справи.

Як встановлено судом, - на день смерті ОСОБА_3 , мешканця АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в дворогосподарстві за вищевказаною адресою ніхто не був зареєстрований, що стверджується даними довідки № 280 від 09.08.2018 року.

Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру № 55056217 від 08.02.2019 року, інформація у спадковому реєстрі за померлим ОСОБА_3 відсутня.

Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Із змісту ст. ст. 1223,1233 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; заповіт є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

На підставі ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Отже, право на спадщину виникає з моменту відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем,у шестимісячний строк подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

При вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини необхідно врахувати свободу заповіту, як фундаментальний принцип спадкового права.

Як вбачається з матеріалів справи, - за життя ОСОБА_3 залишив на ім`я ОСОБА_2 заповіт посвідчений 16.03.2004 року секретарем Пацканівської сільської ради Ужгородського району, що стверджується даними заповіту від 16.03.2004 року.

Як вбачається із копії довідки виконкому Пацканівської сільської ради від 05.09.2018 року №314, ОСОБА_2 , 1971 року народження, житель АДРЕСА_2 не переоформив спадщину на себе, яка належала померлому ОСОБА_3 , через брак коштів так як доглядає за хворою матір`ю - ОСОБА_5 , що вимагає значних фінансових затрат (а.с.9).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому йому слід визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що місцевий суд неповно з`ясував обставини, які мають значення для справи, його висновки не відповідають обставинам справи та суперечать матеріальному закону, що відповідно до ст. 376 ЦПК є підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.

Керуючись ст.ст.268, 374,376, ЦПК України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 , який діє в інтересах ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Ужгородського міськрайонного суду від 18 жовтня 2019 року скасувати, ухвалити по справі нове рішення.

Позов ОСОБА_2 до Пацканівської сільської ради Ужгородського району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити .

Визначити ОСОБА_2 ,1971 року народження, додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом від 16.03.2004 року за померлим ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст постанови суду складено 27 лютого 2020 року .

Головуючий

Судді

СудЗакарпатський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення27.02.2020
Оприлюднено02.03.2020
Номер документу87911315
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —308/10480/18

Постанова від 27.02.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 19.12.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 06.12.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 27.11.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 16.10.2019

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бенца К. К.

Рішення від 18.10.2019

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бенца К. К.

Рішення від 18.10.2019

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бенца К. К.

Ухвала від 28.09.2018

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бенца К. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні