Рішення
від 02.03.2020 по справі 727/5575/19
ВИЖНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 727/5575/19

Провадження №2/713/27/20

РІШЕННЯ

іменем України

02.03.2020 м. Вижниця

Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючий суддя Кибич І.А., з участю секретаря судових засідань Козубовська-Кузик О.Д., з участю представника позивачів адвоката Поляка П.П., представника відповідача Релігійної організації - Кириляка Ю.В., з участю представників відповідача Чернівецької ОДА Базюка Ю.Р., Марчука А.Т., з участю представника відповідача Управління культури Чернівецької ОДА Гергелюка М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вижниця в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Поляк Петро Петрович до Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , Чернівецької обласної державної адміністрації, Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, де третьою особою без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивачів є Чернівецько-Буковинська Єпархія Української Православної Церкви, про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів Релігійної організації оформлених протоколом №1/19 від 17.02.2019 року, визнання частково незаконним та скасування розпорядження та визнання незаконною державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу та зобов`язання скасувати державну реєстрацію, -

У С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача.

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Поляк П.П. звернулись в суд з позовом про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання незаконною та зобов`язання скасувати державну реєстрацію до відповідача Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , Чернівецької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивачів: Чернівецько-Буковинська Єпархія Української Православної Церкви.

Просять визнати незаконним та скасувати рішення загальних зборів Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області оформлених протоколом №1/19 від 17.02.2019 року, визнати незаконним та скасувати підпункт 1 пункту 2 розпорядження в.о. голови Чернівецької обласної державної адміністрації Павлюка М.В. №354-р від 12.04.2019 року про реєстрацію в новій редакції Статуту Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , визнати незаконною державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - Релігійну організацію Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області та зобов`язати скасувати державну реєстрацію змін внесених на підставі протоколу №1/19 від 17.02.2019 року.

Свої позовні вимоги обґрунтували наступним.

31 жовтня 2017 року на загальних зборах віруючих громадян, був прийнятий Статут релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , який підписаний секретарем зборів та настоятелем парафії - ОСОБА_1 . 01 вересня 2017 року вказаний Статут був затверджений керуючим Чернівецько-Буковинською єпархією Української Православної Церкви та 31 жовтня 2017 року зареєстрований Розпорядженням голови Чернівецької обласної державної адміністрації №943-р. Згідно з п.1.1 Статуту релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області (далі - парафія) є неприбутковою релігійною організацією, яка безпосередньо входить до складу Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (далі - УПЦ), що утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом України Про свободу совісті та релігійні організації . Відповідно до п.1.2 Статуту парафія створюється за добровільною згодою віруючих осіб православного віросповідання, які досягли повноліття, та з благословення єпархіального архірея, керуючого Чернівецько-Буковинською єпархією УПЦ (далі - єпархіальний архієрей) і виступає первинним канонічним (структурним) підрозділом УПЦ. Віросповідна (конфенсійна) приналежність парафії - Українська Православна Церква. Парафія об`єднує громадян православного віросповідання, для сумісного здійснення права на свободу сповідання та поширення православної віри, а також для піклування про релігійно-моральне виховання (п.1.3 Статуту).

Пунктом 1.4., 1.5. Статуту передбачено, що парафія здійснює свою діяльність при дотриманні чинного законодавства України, Статуту про управління Української Православної Церкви, Статуту Управління Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ, а також цього Статуту. У своїй діяльності парафія керується постановами Собору УПЦ, Священного Синоду УПЦ, рішенням Єпархіальних зборів, Єпархіальної ради, указами і розпорядженнями єпархіального архієрея. Відповідно до п.1.6 Статуту парафія у своїй релігійній, адміністративно-фінансовій та господарській діяльності підпорядкована і підзвітна єпархіальному архієрею керуючому Чернівецько-Буковинською єпархією УПЦ. Пунктом 2.4. Статуту передбачено, що вищим органом парафіяльного правління є Парафіяльні збори, які за посадою очолює настоятель. До складу Парафіяльних зборів належать священнослужителі, церковнослужителі, а також миряни члени Парафіяльних зборів, які досягли вісімнадцятирічного віку, визнають обов`язковість Статуту про управління УГІЦ, регулярно беруть участь у богослужінні, сповідуються та причащаються, перебувають у канонічному послухові до настоятеля і не перебувають під забороною чи церковним судом, що забороняє повноцінну участь у богослужбовому житті (п.2.5 Статуту). Відповідно до п.2.11. Статуту Парафіяльні збори, на яких розглядається питання про зміну підлеглості (юрисдикції) релігійної громади, вважаються чинними за умови присутності усіх членів Парафіяльних зборів. Протокол Парафіяльних зборів підписується настоятелем (головуючим), секретарем та п`ятьма членами зборів, які обираються для цього. Протоколи Парафіяльних зборів затверджуються єпархіальним архієреєм, і тільки після цього ухвалені рішення набувають чинності (п.2.14 Статуту). Пунктом 1 Розділу І Статуту про управлінні Української Православної Церкви передбачено, що Українська Православна Церква є самостійною і незалежною у своєму управлінні та устрої. Українська Православна Церква з`єднана з Помісними Православними Церквами через Руську Православну Церкву (п.3 Статуту). Відповідно до п.5 вказаного Статуту Українська Православна Церква об`єднує єпархії, синодальні установи, благочиння, парафії, монастирі, духовні навчальні заклади, братства, сестринства та місії і є самокерованою частиною Руської Православної Церкви.

Однак, позивачам стало відомо про наявність розпорядження в.о. голови обласної державної адміністрації Павлюка М.В. №354~р від 12 квітня 2019 року про реєстрацію в новій редакції Статуту релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) с.Бережниця Вижницького району Чернівецької області . Проте, релігійна організація Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області під керівництвом настоятеля Сімчука ОСОБА_3 . жодних Парафіяльних зборів з приводу зміни назви релігійної організації та прийняття нового Статуту не скликала, будь-яких рішень з цього приводу не приймала та із заявою про реєстрацію Статуту у новій редакції не зверталась.

Новий керівник релігійної організації - Івоняк Г.В. не є засновником чи учасником релігійної організації Релігійна організація Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , відтак Парафіяльним зборам вказаної релігійної організації надано виключне право приймати рішення, щодо управління парафією. Тобто, релігійна організація Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) с. Бережниця Вижницького району Чернівецької області , під керівництвом ОСОБА_4 не утворювала парафію, членами якої є позивачі, а керівником релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області з 20 листопада 1991 року є - ОСОБА_1 .

Відповідно до п.2.1 Статуту релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області парафію очолює настоятель, якого призначає та звільняє єпархіальний архієрей. У своїх діяльності настоятель підзвітний єпархіальному архієрею. Пунктом 2.2 Статуту передбачені обов`язки настоятеля, хоча за їх змістом водночас вони відносяться і до його прав, зокрема здійснення керівництва парафією, визначення членів Парафіяльних зборів, нагляд за належним станом храму, скликання та головування на Парафіяльних зборах, призупинення виконання рішень Парафіяльних зборів та Парафіяльної ради з будь-яких питань з подальшим переданням цих рішень на розгляд єпархіальному архієрею, представлення інтересів парафії перед органами державної влади і місцевого самоврядування, тощо.

Протокол №1/19 від 17.02.2019 року (на підставі якого проводилась реєстрація змін до відомостей про юридичну особу) нібито загальних зборів членів релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , не може бути правовстановлюючим документом для даної релігійної організації, оскільки останній не відповідає вимогам Статуту та прямо суперечить п.5.1. відповідно до якого зміни і доповнення до цього Статуту вносяться на розгляд Парафіяльних зборів уповноваженими представниками парафії виключно з письмової згоди Єпархіального архієрея і реєструються в тому ж порядку що і Статут. Така згода відсутня, зміни зареєстровані з порушенням порядку.

Порушення вимог статуту особами які ініціювали внесення змін до відомостей про юридичну особу в даному випадку обумовлено тим, що у останніх був відсутній Статут релігійної організації в попередній редакції, тобто вони не мали інформації про вимоги встановлені статутом (Статут релігійної організації у попередній редакції в одному екземплярі зберігається у позивача). Статут в попередній редакції на вчинення реєстраційної дії не був наданий.

Незаконним внесенням змін у Статут, позивача ОСОБА_1 , позбавлено права керувати парафією, здійснювати богослужіння у храмі с.Бережниця та здійснювати інші права і обов`язки передбачені п.2.2 Статуту.

10 лютого 2019 року на засіданні парафіяльних зборів парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області, розглянуто питання діяльності релігійної громади та вирішено одноголосно 110 голосами членів церковно-релігійної громади підтримати вірність, підтримку канонічній Української Православної Церкви на чолі з її Предстоятелем Блаженнішим митрополитом Онуфрієм згідно зареєстрованим Статутом релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області.

Однак, після реєстрації змін до статуту та зміною підлеглості (юрисдикції) релігійної громади, ОСОБА_1 позбавлено права керувати парафією, здійснювати богослужіння в храмі с.Бережниця, здійснювати інші права та обов`язки передбачені п.2.2 Статуту. У зв`язку зі цим, і ОСОБА_2 позбавлений можливості зберігати живий зв`язок зі своєю парафією, сповідувати обрану релігію, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні переконання, брати участь у релігійних обрядах, навчатися релігії та перебувати у канонічному послухові до настоятеля ОСОБА_5 Д.

Представники Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області позовні вимоги не визнали, надали письмовий відзив, в якому зазначили наступне. 31 січня 2019 року набув чинності Закон України №2673-У111 від 17 січня 2019 року Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій зі статусом юридичної особи . Закон передбачає механізм як може змінювати свою підлеглість релігійна організація. Відповідно до документа рішення про зміну підлеглості або внесення змін до Статуту ухвалюються на загальних зборах релігійної громади - на це необхідна згода 2/3 її складу, засвідчується ухвалене рішення - підписами членів парафії. Рішення про зміну підлеглості та внесення змін до статуту підлягає реєстрації в порядку встановленому ст.14 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації . Був визначений конкретний перелік документів, необхідних для реєстрації Статуту релігійної громади. Частина парафії, яка не згодна переходити до іншої церкви має право сформувати нову громаду. 17 лютого 2019 року відбулися збори релігійної громади села Бережниця Вижницького району. В порядок денний серед інших питань, були винесені слідуючі: Про зміну підлеглості Релігійної громади парафії на честь Собору святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви ; про зміну назви релігійної громади; про внесення змін до Статуту релігійної громади та реєстрація; про звернення до Високопреосвященнійшого Данила митрополита Чернівецького і Буковинського Української Православної Церкви Київського Патріархату; про обрання уповноваженого представника релігійної громади для здійснення всіх реєстраційних дій.

На зборах було присутніх 225 осіб. Свою присутність засвідчили власноручними підписами в списку учасників загальних зборів громади з зазначенням дати народження, серії та номера паспорта. Після виступу та обговорення питань порядку денного збори ухвалили: Змінити підлеглість Релігійної громади парафії на честь Собору святого Архистратига Михаїла Чернівецько - Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою Чернівецька область Вижницький район, село Бережниця, вул. Головна,80-А з Української Православної Церкви до Української Православної Церкви Київського Патріархату. Затвердити нову назву релігійної громади парафії на честь Собору святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою Чернівецька область Вижницький район село Бережниця, вул.. Головна,80-А. Ухвалити нову редакцію Статуту Релігійної громади парафії на честь святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою Чернівецька область, Вижницький район село Бережниця, вулиця Головна,80-А та зареєструвати зміни до Статуту відповідно до вимог чинного законодавства України. Звернутись до ОСОБА_6 , митрополита Чернівецького і Буковинського Української Православної Церкви Київського Патріархату з проханням про пастирську опіку. Уповноважити представника Релігійної громади парафії на честь Собору святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області Івоняка Георгія Васильовича здійснити всі реєстраційні дії згідно чинного законодавства. 21 лютого 2019 року представники релігійної громади з благословення Високопреосвященнійшого Данила, митрополита Чернівецького і Буковинського Української православної Церкви Київського Патріархату звернулись до голови Чернівецької обласної державної адміністрації в кількості 10-ти осіб з проханням зареєструвати зміни у новій редакції до Статуту, прийнятих на парафіяльних зборах 17 лютого 2019 року. Розпорядженням голови Чернівецької обласної державної адміністрації від 12 квітня 2019 року №354-р зареєстрований Статут релігійної організації Релігійна громада на честь Собору архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою: Чернівецька область, Вижницький район, село Бережниця, вул. Головна,80-А, зареєстрований відповідно до розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації 31 жовтня 2017 року. Дане розпорядження вважають правильним враховуючи наступне. Члени релігійної громади УПЦ села Бережниця Вижницького району, які 17 лютого 2019 року прийняли рішення про зміну підлеглості з Української Православної Церкви до Української Православної Церкви Київського Патріархату, ухвалили таке рішення в межах прав гарантованих їм чинним законодавством, зокрема, статтею 9 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Відмова Чернівецькою обласною державною адміністрацією в даному випадку зареєструвати Статут релігійної організації в новій редакції, свідчила б про втручання органу державної влади у внутрішню діяльність релігійної організації шляхом обмеження прихильників УПЦ КП здійснювати в повній мірі релігійну діяльність.

Аналізуючи дії голови Чернівецької обласної державної адміністрації, в контексті статті 19 Конституції України, варто зазначити, що спірне розпорядження було прийняте з дотриманням процедури та законодавства, яке регулює порядок прийняття та реєстрацію статуту релігійної громади, за наявністю всіх необхідних документів. Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 14 червня 2017 року у справі Свято-Михайлівської парафії проти України зазначив, що в той час, як свобода віросповідання - це перш за все, особиста справа кожного, вона також означає, серед іншого, свободу сповідувати релігію самому або в об`єднанні з іншими, публічно та в колі тих хто поділяє цю віру. Оскільки релігійні громади традиційно існують у вигляді організаційних структур, стаття 9 має тлумачитись в світлі статті 11 Конвенції, яка захищає об`єднання від невиправданого втручання збоку держави. З цієї точки зору право віруючих на свободу віросповідання, яке включає право кожного сповідувати релігію разом з іншими,передбачає очікування, що віруючі матимуть змогу вільно об`єднуватись без жодного свавільного втручання збоку держави. Будь-які повноваження держави оцінювати легітимність релігійних поглядів є несумісними з її обов`язком, визначеним у практиці Суду, бути нейтральною та безсторонньою. Право релігійної громади села Бережниця Вижницького району на зміну канонічної незалежності, що мало місце 17 лютого 2019 року на парафіяльних зборах, свідчить про дотримання визначених статтею8 ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації , принципів на спільне задоволення релігійних потреб і на вільну зміну підлеглості у канонічних питаннях. Оскільки, враховуючи рішення жителів села Бережниця Вижницького району про зміну конфесійної належності та подання усіх необхідних документів для реєстрації нової редакції статуту, у голови обласної державної адміністрації були відсутні підстави для відмови зареєструвати зміни до статуту, і відмова в такому випадку могла бути розцінена як протиправне втручання держави у справи релігійної організації.

Позивач в своєму позові зазначає, що 10 лютого 2019 року на засіданні парафіяльних зборів парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області, розглянуто питання діяльності релігійної громади та вирішено одноголосно 110 голосами членів церковно-релігійної громади підтримати вірність, підтримку канонічній Української Православної Церкви на чолі з її Предстоятелем Блаженнішим митрополитом Онуфрієм згідно зареєстрованим Статутом релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області. Список членів церковно-релігійної громади від 10.02.2019 року не можна вважати належним доказом, оскільки в список включені особи, які не зареєстровані в с.Бережниця, не підтримують жодний зв`язок з парафією, тобто фактично не являються членами громади. Зокрема,до таких відносяться слідуючі громадяни: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 . В списку зазначаються неповнолітні, а саме: ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В список включені парафіяни, які в дійсності не були присутні на зборах, аза них підписались інші особи або підписались помилково, що вони підтверджують у заявах, які додаються. Просять відмовити в задоволенні позову.

Представники Чернівецької обласної державної адміністрації позовні вимоги не визнали, надали письмовий відзив, в якому зазначили наступне.

Як вбачається із позовної заяви, предметом оскарження у спорі є визнання незаконним та скасування розпорядження Чернівецької облдержадміністрації в частині реєстрації статуту релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , визнання незаконною та зобов`язання скасувати державну реєстрацію змін до відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо канонічної підлеглості вищезгаданої релігійної організації.

31 січня 2019 року набув чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи від 17.01.2019 p. №2763-VIII (далі - Закон), яким визнано право релігійної громади на вільну зміну підлеглості в канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні і за її межами релігійним центрам (управлінням) та встановлена нова процедура державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи. Пунктом 3 Прикінцевих положень до Закону встановлено, що статути (положення) релігійних організацій мають бути приведені у відповідність із цим Законом упродовж одного року з дня набрання ним чинності. До приведення статутів (положень) у відповідність із цим Законом релігійні організації керуються положеннями діючих статутів (положень) у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з частинами 2, 10 статті 5 Закону Про свободу совісті та релігійні організації церква (релігійні організації) в Україні відокремлена від держави. Релігійна організація зобов`язана додержувати вимог чинного законодавства і правопорядку.

За змістом статті 8 цього Закону релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб. Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади, які можуть скликатися її членами. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади. Таке рішення засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які його підтримали. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону. Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав такої релігійної громади, крім випадку, встановленого статтею 18 цього Закону. Частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем).

Міністерством культури України, роз`яснено окремі аспекти щодо зміни релігійними громадами підлеглості в канонічних та організаційних питаннях у зв`язку з прийняттям Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи . Роз`яснення оприлюднено на офіційному веб- сайті цього міністерства 21.03.2019 р.

Зокрема, у контексті цього судового спору, слід звернути увагу на наступні пояснення міністерства: 1. Рішення про зміну підлеглості релігійної громади та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється на загальних зборах цієї громади в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 8 Закону. Це питання належить до виключної компетенції загальних зборів громади. Загальні збори мають право приймати рішення з усіх питань діяльності відповідної релігійної організації, у тому числі і тих, що належать до • компетенції інших органів управління (відповідно до вимог статті 98 Цивільного кодексу України). Отже, ніхто (включно із священнослужителем чи органами управління громади) не може позбавити загальні збори права прийняти рішення щодо зміни підлеглості. Загальні збори релігійної громади можуть бути скликані членами цієї громади, які бажають змінити її канонічне підпорядкування (щонайменше дві особи) - відповідно до частин другої та третьої статті 8 Закону. Закон не передбачає й не надає особливих повноважень у справі скликання таких зборів священнослужителям. Відповідно, згода священнослужителя не є обов`язковою. Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади (частина друга статті 8 Закону). Особи, які так чи інакше беруть участь у житті релігійної громади, вважають себе належними до неї, не підпадають під обмеження, встановлені статутами (положеннями) релігійних громад, можуть бути членами релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням). Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади. Це рішення засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які були присутні на зборах й підтримали вказані рішення. 5. Прийняте рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 Закону. Зокрема, для реєстрації змін до статуту релігійної громади необхідно подати пакет реєстраційних документів до відповідної обласної, Київської міської державних адміністрацій в порядку вимог статті 14 Закону. Орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про нього заявникам. Після завершення цієї процедури цей же орган вносить дані про релігійну громаду до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

09 квітня 2019 року до управління культури Чернівецької облдержадміністрації надійшла заява за підписом уповноваженого представника релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області Гордійчука М.С. з проханням зареєструвати статут цієї релігійної організації у новій редакції у зв`язку зі зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях і приєднання до релігійного об`єднання - Православної Церкви України. До цієї заяви були додані: статут цієї релігійної громади у новій редакції; протокол загальних зборів членів цієї релігійної організації від 17.02.2019 року №1/19 щодо зміни підлеглості, прийняття статуту релігійної громади у новій редакції та переобрання керівних органів релігійної громади; список учасників загальних зборів релігійної громади, які були присутні на зборах від 17.02.2019 року і підтримують приєднання до Православної Церкви України; статут релігійної громади у попередній редакції (прийнятий на загальних - зборах віруючих від 20.08.2017 року та зареєстрований розпорядженням Чернівецької облдержадміністрації від 31.10.2017 р. №943-р).

У відповідності до абзацу 26 підпункту 10) пункту 5 Положення про управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Чернівецької облдержадміністрації від 10 липня 2018року №679-р здійснений попередній розгляд поданих на реєстрацію документів у контексті перевірки їх на відповідність законодавству. За наслідками цього розгляду та відповідно до підпункту 7) пункту 5 згаданого Положення, управлінням культури розроблений проект розпорядження, який в установленому порядку поданий для підпису керівнику Чернівецької облдержадміністрації.

Таким чином, пунктом 1 розпорядження Чернівецької облдержадміністрації Про реєстрацію Статутів релігійних організацій від 12.04.2019 року №354-р зареєстрований у новій редакції Статут релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області .

Спірне розпорядження було прийняте з дотриманням процедури та законодавства, яке регулює порядок прийняття та реєстрацію статуту релігійної громади, за наявності всіх необхідних документів. Право релігійної громади на зміну канонічної належності, що мало місце 17.02.2019 року на загальних (парафіяльних) зборах членів вищезгаданої релігійної організації, свідчить про дотримання визначених статтею 8 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації , принципів на спільне задоволення релігійних потреб і на вільну зміну підлеглості у канонічних питаннях.

Враховуючи рішення загальних (парафіяльних) зборів від 17.02.2019 року про зміну підлеглості у канонічних та організаційних питаннях та подання усіх необхідних документів для реєстрації нової редакції статуту, у Чернівецької облдержадміністрації були відсутні підстави для відмови у реєстрації, а відмова у такому випадку могла бути розцінена саме як протиправне втручання держави у справи релігійної організації. Позивачі вказуючи у позові, що був порушений порядок проведення парафіяльних зборів (ці збори взагалі не проводилися) та прийнятих на них рішень, не зазначає у позові матеріально-правову вимогу про визнання протиправним рішення про зміну релігійною громадою підлеглості у канонічних та організаційних питаннях і не наводить будь-які належні та допустимі докази про те, що згадане рішення визнане в установленому порядку недійсним.

Таким чином, у Чернівецької облдержадміністрації не було законних підстав відмовити у реєстрації статуту релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , оскільки визначені статтею 14 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації необхідні документи для його реєстрації були подані, а зміст цього статуту не суперечить чинному законодавству.

Позивач зазначає, що 10.02.2019 року на засіданні парафіяльних зборів парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області 110 голосами учасників цих зборів вирішено підтримати вірність і підтримку канонічній Українській Православній Церкві. На згаданому засіданні парафіяльних зборів також, начебто, був складений список парафіян (пункт 7 протоколу). Слід зауважити, що положення Статуту релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , зареєстрованого на підставі розпорядження Чернівецької облдержадміністрації від 31.10.2017 p., визначають зовсім інший порядок складання та ведення списку членів парафіяльних зборів цієї релігійної організації, процедуру прийняття нових членів до складу парафіяльних зборів тощо (п.п. ґ) 2.2, п.п. е) 2.15 Статуту). Окрім того, про факт, начебто, проведення 10.02.2019 року вищезгаданих парафіяльних зборів, сутність прийнятих на цих зборах рішень, Чернівецька облдержадміністрації жодним чином не повідомлялася. Щодо кількісного складу учасників парафіяльних зборів згаданої релігійної організації від 20.08.2017 pоку, на яких схвалена попередня редакція статуту цієї релігійної організації, то згідно з протоколом засідання цих зборів у них брали участь 47 осіб. Просять відмовити в задоволенні позову.

Представник Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації позовні вимоги не визнав, надав письмовий відзив, в якому зазначив наступне.

31 січня 2019 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи . Відповідно до нього були внесені зміни до абзацу 2 пункту 14 статті 1 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , яким передбачено, що суб`єктом державної реєстрації є обласна державна адміністрація у разі державної реєстрації юридичних осіб - релігійних організацій. Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 25.06.2015 № 1059/5 Про деякі питання щодо визначення адміністратора Єдиних Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України адміністратором Єдиних та Державних реєстрів визначено державне підприємство Національні інформаційні системи (далі - адміністратор ЄДР). Посадовими інструкціями працівника відділу з питань релігій та національностей ОСОБА_17 було визначено надання послуг державної реєстрації релігійних організацій. На підставі вищезазначеного, управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації звернулося з листом (12.03.2019 № 01/16-136) до дирекції Чернівецької філії державного підприємства Національна інформаційні системи з проханням провести навчання та надати доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та управлінням культури було отримано сертифікат про проходження навчання та ключі доступу до ЄДР. У відповідності п.3 ст. 8 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами. Реєстраційні дії проведено у відповідності до ст.15 Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань . При цьому права та свободи позивачів не порушено, адже ст.35 Конституції України, п.1 ст. З ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації гарантують право кожному на вільне сповідування своїх релігійних переконань та відповідно відкрито виражати свої переконання. Відповідно до цього, проведені реєстраційні дії ніяким чином не впливають на особисті погляди і релігійні переконання позивачів. Державний реєстратор діяв виключно в межах компетенції та дотримуючись вимог чинного законодавства, забезпечуючи при цьому додержання прав і свобод громадян. Просить відмовити в задоволенні позову.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.

В судовому засіданні представник позивачів ОСОБА_18 позовні вимоги підтримав, посилався на обставини викладені в позові, просив задовольнити. Зазначив, що Чернівецька обласна адміністрація зобов`язана була перевірити надані документи та відповідність протоколу від 17.02.2019 року вимогам Статуту, що не було зроблено. Особи, які ініціювали та проводили збори не мали на це повноважень, не дотримано процедуру та порядок скликання таких зборів у відповідності до вимог статуту. Документи подані неповноважними особами, які не мають право підпису та звернення для реєстрації змін. Особи, які є у списку, який є додатком до протоколу від 17.02.2019 року не є членами Парафіяльної ради, не наділені правом скликання Парафіяльних зборів. Оригінал Статуту зберігається у ОСОБА_1 , Статут в попередній редакції на вчинення реєстраційної дії не був наданий.

В судовому засіданні представник відповідача Релігійної організації Кириляк Ю.В. позовні вимоги не визнав, підтримав поданий відзив, просив в задоволені позову відмовити. Зазначив, що в зв`язку із змінами до ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації , які набули чинності 30.01.2019 року Статут в попередній редакції є нечинним. Провели збори та прийняли Статут в новій редакції відповідно до вимог закону. Протокол загальних зборів від 10.02.2019 року є нечинним, оскільки там записано людей, які не є прихожанами церкви, не зареєстровані в с.Бережниця та записано осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку є неповнолітніми. Визначені члени громади з порушенням Статуту.

В судове засідання представник відповідача Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області Фуштей О.Б. не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. До початку розгляду справи надав заяву про розгляд справи у його відсутність, відзив підтримує, просить в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник Чернівецької обласної державної адміністрації Базюк Ю.Р. позовні вимоги не визнав, підтримав поданий відзив, посилався на обставини викладені у відзиві, просив відмовити задоволенні позову.

В судовому засіданні представник Чернівецької обласної державної адміністрації Марчук А.Т. позовні вимоги не визнав, підтримав поданий відзив, просив відмовити задоволенні позову. Зазначив, що Чернівецька обласна державна адміністрація не мала повноважень з`ясовувати яким чином особи відносять себе до членів релігійної громади, весь пакет документів було подано до Чернівецької ОДА, рішення ухвалено в кількості 225 осіб, не могли ігнорувати прагнення людей щодо зміни підпорядкування. Попередній статут було ухвалено в кількості 47 осіб. На час реєстрації не було відомо про протокол зборів від 10.02.2019 року та не було відомостей про 110 осіб, які зазначені в списку.

В судовому засіданні представник Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації Гергелюк М.М. позовні вимоги не визнав, підтримав поданий відзив, посилався на обставини викладені у відзиві, просив відмовити задоволенні позову.

В судове засідання представник третьої особи Чернівецько-Буковинська Єпархія Української Православної Церкви не з`явився,належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_19 показала, що є жителькою с.Бережниця, Вижницького району Чернівецької області. Була прихожанкою релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , співала у хорі. 10.02.2020 року після служби ОСОБА_20 оголосив про проведення зборів, однак в зв`язку з тим, що у церкві була мала кількість людей, напередодні їх ніхто не повідомляв про збори, вирішили створити ініціативну групу в кількості одинадцять осіб, які повідомляли жителів с.Бережниця та прихожан церкви про збори, які відбудуться 17 лютого 2019 року. Повідомляли по телефону та ходили по домівкам та повідомляли. 17 лютого 2019 року відбулись збори, де було зареєстровано 225 осіб, які підтвердили свою реєстрацію згідно паспортних даних. Зазначила, що збори хотіли провести у церкві, запрошували ОСОБА_1 , пропонували йому, щоб разом з громадою прийняв рішення про приєднання до релігійного об`єднання - Православної Церкви України, однак ОСОБА_21 проігнорував їхнє прагнення приєднатись до УПЦ та сказав, що Апостольське право не дає йому можливості це зробити. Натомість їх було виштовхано з церкви, і вони були змушені провести збори на території церкви. Зазначила, що з 1990 року бере активну участь у житті церкви, співає у хорі. Зі змістом Статуту у редакції 2017 року їх не ознайомлювали, збори не збирали при його ухваленні. На зборах голосували за перехід до релігійного об`єднання - Православної Церкви України. Всі хто проголосував 225 осі всі жителі с.Бережниця та члени релігійної громади. Рішення про виключення її з членів релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області не бачила та не відомо чи таке приймалось. Вважає себе прихожанкою церкви, оскільки співала у хорі, ходила до Отця на сповідь, до причастя, ОСОБА_21 освячував будинок. На зборах 17.02.2019 року була секретарем.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_22 показав, що 10 лютого 2019 року було створено ініціативну групу та визначено провести збори 17.02.2019 року, при цьому повідомити всіх жителів с.Бережниця та прихожан церкви про проведення зборів. Люди прийшли з паспортами, зроблено списки, обрано голову зборів та секретаря, обговорювали про перехід до релігійного об`єднання - Православної Церкви України. Він був головою зборів, ОСОБА_20 був у храмі, вів себе агресивно, не хотіли щоб ми проводили збори. Збори прихожан 10.02.2019 року є нечинними, оскільки було дуже мало людей, після служби ОСОБА_21 запропонував провести збори. Була УПЦ Московського патріархату, однак прихожани церкви хотіль перейти до Української Православної Церкви. Зі статутом у попередній редакції не був ознайомлений, не було потреби. До церкви приходив для того щоб помолитись. Все зробили відповідно до закону, провели збори, прийняли статут в новій редакції, його уповноважили подати на реєстрацію зміни. Прпотокол набирав секретар, у м.Чернівці підписував протокол, засвідчили справжність підпису у нотаріуса. Все, що підписав, то все відповідає дійсності.

Суд, заслухавши позивача ОСОБА_1 , представника позивачів ОСОБА_18 , представника відповідача Релігійної організації Кириляка Ю.В., представників відповідача Чернівецької ОДА Базюка Ю.Р., Марчука А.Т., представника відповідача Управління культури Чернівецької ОДА Гергелюка М.М., свідків, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 необхідно відмовити.

В силу ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів .

На підставі ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.

В силу ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Обґрунтовуючи підстави звернення з позовом до суду, позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 визначили спосіб для відновлення порушених прав, шляхом визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області оформлених протоколом №1/19 від 17.02.2019 року, визнання незаконним та скасування підпункту 1 пункту 2 розпорядження в.о. голови Чернівецької обласної державної адміністрації Павлюка М.В. №354-р від 12.04.2019 року про реєстрацію в новій редакції Статуту Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , визнання незаконною державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - Релігійну організацію Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області та зобов`язання скасувати державну реєстрацію змін внесених на підставі протоколу №1/19 від 17.02.2019 року , мотивуючи свою позицію тим, що після реєстрації змін до статуту та зміною підлеглості (юрисдикції) релігійної громади, позивача ОСОБА_1 позбавлено права керувати парафією, здійснювати богослужіння в храмі с.Бережниця, здійснювати інші права та обов`язки передбачені п.2.2 Статуту та позивач ОСОБА_2 позбавлений можливості зберігати живий зв`язок зі своєю парафією, сповідувати обрану релігію, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні переконання, брати участь у релігійних обрядах, навчатися релігії та перебувати у канонічному послухові до настоятеля ОСОБА_1 .

На підтвердження позивачами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 позовних вимог, надано наступні докази:

Копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.11.2017 року з даних якої вбачається наступне: Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , ідентифікаційний код юридичної особи: 25078115, місцезнаходження юридичної особи: 59217, с.Бережниця вул.Головна, 80-А, Вижницького району Чернівецької області; дата державної реєстрації, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 20.11.1991 року; 19.02.2008 року; 10271200000000481; прізвище, ім`я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи або фізичної особи-підприємця: ОСОБА_1 - керівник. Дані про основний вид економічної діяльності: 91.31.0 діяльність релігійних організацій.

Копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Української Свято-Михайлівської православної церкви Чернівецько-Буковинської єпархії Серія АОО №721055 від 20.11.1991 року з даних якого вбачається, що свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи видано Українській Свято-Михайлівській православній церкві Чернівецько-Буковинської єпархії, ідентифікаційний код юридичної особи: 25078115; місцезнаходження юридичної особи: 59217, с.Бережниця вул.Головна, 80-А, Вижницького району Чернівецької області; місце проведення державної реєстрації: Вижницька районна державна адміністрація Чернівецької області; дата проведення державної реєстрації: 20.11.1991 року; підстава (підстави) заміни свідоцтва про державну реєстрацію - ч.2 Прикінцевих положень ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ; дата заміни свідоцтва про державну реєстрацію: 19.02.2008 року.

Копія свідоцтва про право власності Серія НОМЕР_1 від 23.12.2014 року з даних якого вбачається, що Українська Свято-Михайлівська православна церква Чернівецько-Буковинської єпархії, код ЄДРПОУ: 25078115 є власником будівлі церкви загальною площею 182,9 кв.м., яка розташована в АДРЕСА_1 .

Копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №31475300 від 23.12.2014 року з даних якого вбачається, що Українська Свято-Михайлівська православна церква Чернівецько-Буковинської єпархії, код ЄДРПОУ: 25078115 є власником будівлі церкви загальною площею 182,9 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами: Дзвінниця Б , загальною площею 63,60 кв.м., трапезна В , загальною площею 67,00 кв.м., сарай Г , загальною площею 41,60 кв.м., Убиральня Д , колодязь К , огорожа №1, 2, яка розташована в АДРЕСА_1 .

Копія витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №27094652 від22.09.2014рокузданих якого вбачається, що правокористувачем земельної ділянки площею 0,50 га, яка розташована в АДРЕСА_1 , цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій, кадастровий номер: 7320580500:02:001:0106 є Українська Свято-Михайлівська православна церква Чернівецько-Буковинської єпархії. Правоволоділець - Територіальна громада в особі Банилівської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області.

Копія статуту релігійної організації релігійної громади парафії на честь Собору святого Архістратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області від 20.08.2017 року з даних якого вбачається, що Статут релігійної організації релігійної громади парафії на честь Собору святого Архістратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області 20 серпня 2017 року прийнято на загальних зборах віруючих громадян протокол №1/1, затверджений керуючим Чернівецько-Буковинською єпархією Української Православної Церкви 01 вересня 2017 року №1263 ОСОБА_23 та зареєстровано розпорядженням голови Чернівецької обласної державної адміністрації 31 жовтня 2017 року №943-р. Статут підписано головою зборів - Сімчуком К.Д. та секретарем зборів - Горюком І.В.

Копію розпорядження Чернівецької обласної адміністрації Про реєстрацію Статутів №354-р від 12.04.2019 року з даних якого вбачається, що в.о. голови обласної державної адміністрації Павлюк М. керуючись ч.2 статті 6, частиною 1 статті 41ЗУ Про місцеві державні адміністрації , відповідно до статті 14 ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації , враховуючи заяви і протоколи загальних зборів релігійних організацій надав розпорядження зареєструвати у новій редакції Статут релігійної організації релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою: Чернівецька область Вижницький район с.Бережниця вул..Головна, 80-А,зареєстрований відповідно до розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 31.10.2017 року №943-р.

Виписку з інформації про юридичну особу релігійна організація Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області з даних якої вбачається, що ідентифікаційний код юридичної особи релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області - 25078115; місцезнаходження юридичної особи: 59217, с.Бережниця вул.Головна,80-А, Вижницького району Чернівецької області; перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі частки кожного із засновників (учасників): релігійна громада с.Бережниця; види діяльності: Код КВЕД 94.91 Діяльність релігійних організацій (основний); відомості про органи управління юридичної особи: загальні (парафіяльні) збори релігійної громади, парафіяльна рада, голова парафіяльної ради, настоятель. Прізвище, ім`я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи,уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами,або осіб, які мають право вчиняти від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи: ОСОБА_4 - керівник з 17.02.2019 року, ОСОБА_22 - підписант з 17.02.2019 року.

Копія протоколу засідання парафіяльних зборів парафії на честь Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ села Бережниця Вижницького району Чернівецької області №1 від 10 лютого 2019 року з даних якого вбачається, що на засіданні парафіяльних зборів парафії на честь Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ села Бережниця Вижницького району Чернівецької області 10 лютого 2019 року присутні 110 осіб. Головуючий на зборах Ієрей Константин Д.Сімчук. Порядок денний: 1. Обрання секретаря зборів. 2. Обрання членів лічильної комісії. 3. Обрання Парафіяльної ради. 4.Обрання ревізійної комісії. 5 Обрання членів Парафіяльних зборів. 6. Обговорення релігійної ситуації в Україні. 7. Скласти список парафіян. 8 Обрати 5 членів зборів, які підпишуть даний протокол. 9. Загальне.

Копія виписки з протоколу Церковно-парафіяльних зборів Релігійної громади парафії на честь Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області з даних якого вбачається, що 10 лютого 2019 року в храмі церкви с.Бережниця відбулись збори парафіяльної ради та членів церковно-релігійної громади села Бережниця. На зборах присутні 110 членів церковно-релігійної громади села Бережниця. Збори очолював настоятель церкви ієрей ОСОБА_24 Дмитрович Сімчук. Секретар зборів - ОСОБА_25 . Розгляд питання - діяльність релігійної громади. Збори ухвалили. 1.Одноголосно 110 голосами членів церковно-релігійної громади підтримати вірність, підтримку нашій канонічній Української Православної Церкви на чолі з її Предстоятелем ОСОБА_26 митрополитом ОСОБА_27 згідно із зареєстрованим Статутом релігійної організації - релігійна громада парафії на честь Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області, розпорядженням голови Чернівецької обласної державної адміністрації від 31 жовтня 2017 року №943-р. 2. Рішення зміни підлеглості, переходу до нової церковної структури ПЦУ не підтримала.

Копія списку прихожан релігійної організації релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області з даних якого вбачається, що прихожани релігійної організації релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області ,які досягли 18-річного віку, визнають обов`язковість Статуту про управління УПЦ, регулярно беруть участь у богослужінні, сповідуються та причащаються,перебувають у канонічному послухові до настоятеля і не перебувають під забороною чи церковним судом,що забороняє повноцінну участь у богослужбовому житті (згідно Статуту п.2.5). Усі нижче вказані прихожани (особи) засвідчують та письмово підтверджують свою підлеглість до канонічної Української Православної Церкви на чолі з її Предстоятелем Блаженнійшим митрополитом Київським всієї України ОСОБА_27 . Кількість осіб - 110 чоловік.

При зверненні з даним позовом до суду позивачі посилаються на наступні вимоги закону та Статуту релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області від 20.08.2017 року, затвердженого керуючим Чернівецько-Буковинською єпархією Української Православної Церкви 01 вересня 2017 року №1263 ОСОБА_23 , зареєстрованого розпорядженням голови Чернівецької обласної державної адміністрації 31 жовтня 2017 року №943-р.

Згідно з п.1.1 Статуту релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області (далі - парафія) є неприбутковою релігійною організацією, яка безпосередньо входить до складу Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (далі - УПЦ), що утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом України Про свободу совісті та релігійні організації .

Відповідно до п.1.2 Статуту парафія створюється за добровільною згодою віруючих осіб православного віросповідання, які досягли повноліття, та з благословення єпархіального архірея, керуючого Чернівецько-Буковинською єпархією УПЦ (далі - єпархіальний архієрей) і виступає первинним канонічним (структурним) підрозділом УПЦ. Віросповідна (конфенсійна) приналежність парафії - Українська Православна Церква.

Відповідно до п.1.3 Статуту, парафія об`єднує громадян православного віросповідання, для сумісного здійснення права на свободу сповідання та поширення православної віри, а також для піклування про релігійно-моральне виховання.

Відповідно до п.п.1.4., 1.5. Статуту, парафія здійснює свою діяльність при дотриманні чинного законодавства України, Статуту про управління Української Православної Церкви, Статуту Управління Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ, а також цього Статуту. У своїй діяльності парафія керується постановами Собору УПЦ, Священного Синоду УПЦ, рішенням Єпархіальних зборів, Єпархіальної ради, указами і розпорядженнями єпархіального архієрея.

Відповідно до п.1.6 Статуту парафія у своїй релігійній, адміністративно-фінансовій та господарській діяльності підпорядкована і підзвітна єпархіальному архієрею керуючому Чернівецько-Буковинською єпархією УПЦ.

Відповідно до п.2.1 Статуту релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області парафію очолює настоятель, якого призначає та звільняє єпархіальний архієрей. У своїх діяльності настоятель підзвітний єпархіальному архієрею.

Відповідно до п. 2.2 Статуту до обов`язків настоятеля належить, зокрема здійснення керівництва парафією, визначення членів Парафіяльних зборів, нагляд за належним станом храму, скликання та головування на Парафіяльних зборах, призупинення виконання рішень Парафіяльних зборів та Парафіяльної ради з будь-яких питань з подальшим переданням цих рішень на розгляд єпархіальному архієрею, представлення інтересів парафії перед органами державної влади і місцевого самоврядування, тощо.

Відповідно до п.п.2.4, 2.5 Статуту, вищим органом парафіяльного правління є Парафіяльні збори, які за посадою очолює настоятель. До складу Парафіяльних зборів належать священнослужителі, церковнослужителі, а також миряни члени Парафіяльних зборів, які досягли вісімнадцятирічного віку, визнають обов`язковість Статуту про управління УГІЦ, регулярно беруть участь у богослужінні, сповідуються та причащаються, перебувають у канонічному послухові до настоятеля і не перебувають під забороною чи церковним судом, що забороняє повноцінну участь у богослужбовому житті.

Відповідно до п.п.2.11, 2.14. Статуту парафіяльні збори, на яких розглядається питання про зміну підлеглості (юрисдикції) релігійної громади, вважаються чинними за умови присутності усіх членів Парафіяльних зборів. Протокол Парафіяльних зборів підписується настоятелем (головуючим), секретарем та п`ятьма членами зборів, які обираються для цього. Протоколи Парафіяльних зборів затверджуються єпархіальним архієреєм, і тільки після цього ухвалені рішення набувають чинності.

На спростування позовних вимог та на підтвердження заперечень проти позову представниками відповідача Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , надано наступні докази:

Копія протоколу загальних зборів членів релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області №1/19 від 17.02.2020 року з даних якого вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Бережниця, Вижницького району Чернівецької області відбулись збори членів релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області в кількості 225 осіб. Голова зборів - Гордійчук М.С., Секретар зборів - Андрич О.М. Присутні - 225 осіб. Запрошені - отець ОСОБА_28 .

Порядок денний:

1.Про ідентифікацію зареєстрованих присутніх та статус загальних зборів релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

2. Про затвердження порядку денного загальних зборів релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

3. Про регламент загальних зборів релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

4. Про визначення повноважності загальних зборів Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

5.Про припинення повноважень Керівника, Парафіяльної ради релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

6. Про обрання голови та секретаря загальних зборів членів релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

7. Про обрання лічильної комісії загальних зборів релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

8. Про зміну підлеглості у канонічних та організаційних питаннях релігійної Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

9. Про внесення змін та прийняття Статуту релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області .

10. Про переобрання керівних органів релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області .

11. Визначення осіб, уповноважених підписати заяву до Чернівецької обласної державної адміністрації та уповноважених подати заяву про реєстрацію Статуту Релігійної громади і Статут релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , а також здійснити реєстраційні дії у державного реєстратора.

12.Про затвердження протоколів засідання лічильної комісії.

По першому питанню слухали ОСОБА_4 , який поінформував присутніх про те,що оголошення про збори релігійної громади було зроблено за 10 днів до початку їх проведення та запропонував ідентифікуватися зареєстрованим на зборах громадянам православного віросповідання - прихожан сільського храму, членами Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області та надати згоду на обробку персональних даних. Відповідно до цього, також запропонував вважати загальні збори релігійної громади жителів с.Бережниця, Вижницького району Чернівецької області загальними зборами релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області . Голосували: за - 225 осіб, проти - 0 осіб, утримались - 0 осіб, не голосували - 0 осіб. Рішення прийняте. Ухвалили: підтвердити належність усіх зареєстрованих на зборах громадянам православного віросповідання - прихожан сільського храму, членами Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області та надати згоду на обробку персональних даних. Відповідно до цього, також запропонував вважати загальні збори релігійної громади жителів с.Бережниця, Вижницького району Чернівецької області загальними зборами релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області .

По другому питанню слухали ОСОБА_22 , який запропонував внести до порядку денного Загальних зборів наступні питання: 1. Про регламент загальних зборів релігійної громади. 2. Про визначення повно важності загальних зборів. 3.Про припинення повноважень керівника, Парафіяльної ради релігійної організації та заборону вчиняти дії від її імені. 4. Про обрання голови та секретаря загальних зборів членів релігійної громади. 5. Про обрання лічильної комісії загальних зборів релігійної громади. 6. Про зміну підлеглості у канонічних та організаційних питаннях релігійної організації. 7 Про внесення змін та прийняття Статуту шляхом викладення його в новій редакції. 8. Переобрання керівних органів релігійної громади. 9. Визначення осіб, уповноважених підписати заяву до Чернівецької обласної державної адміністрації та уповноважених подати заяву про реєстрацію Статуту релігійної громади і Статут релігійної громади, а також провести реєстраційні дії у державного реєстратора. 10. Про затвердження протоколів засідання лічильної комісії. Голосували: за - 225 осіб, проти - 0 осіб, утримались - 0 осіб, не голосували - 0 осіб. Рішення прийняте.

По третьому питанню ухвалили затвердити регламент для обговорення питань на загальних зборах: для доповідачів - 10 хв., співвідповідачів - 5 хв., відповідей на запитання - 2 хв.

По четвертому питанню ухвалили вважати збори повноважними для вирішення питань релігійної громади, в тому числі прийняття рішення про зміну підлеглості та внесення змін до Статуту релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області .

По п`ятому питанню ухвалили припинити повноваження настоятеля ОСОБА_1 як керівника релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , а також припинити повноваження Парафіяльної ради і заборонити їм вчиняти дії від імені громади.

По шостому питанню ухвалили обрати головою парафіяльних зборів ОСОБА_22 та секретарем Андрич О.М.

По сьомому питанню ухвалили обрати лічильну комісію у складі 4-х осіб: ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 .

По восьмому питанню ухвалили змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області та перейти до релігійного об`єднання - Православної Церкви під канонічне підпорядкування Управління Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України), змінивши при цьому назву релігійної організації на: Релігійна організація Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області .

По дев`ятому питанню ухвалили у зв`язку із зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях та переходом під юрисдикцію релігійного об`єднання - Православної Церкви України внести зміни та прийняти Статут релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою Чернівецька область Вижницький район с.Бережниця вул.Головна, 80-А, шляхом викладення його в новій редакції зі зміною назви релігійної організації на Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області .

По десятому питанню ухвалили переобрати керівний орган та ревізійну комісію релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області у такому складі: керівний орган: голова Парафіяльної ради - ОСОБА_4 , помічники голови Парафіяльної ради - ОСОБА_29 , ОСОБА_33 , скарбник - ОСОБА_34 Ревізійна комісія: голова ревізійної комісії - ОСОБА_35 , член ревізійної комісії - ОСОБА_31 , член ревізійної комісії - ОСОБА_30

По одинадцятому питанню ухвалили обрати ОСОБА_22 уповноваженим для представництва релігійної громади в органах державної влади, проведення реєстраційних дій (з правом підпису статутних та інших документів), засвідчення копій документів громадян. Уповноважити підписати Статут релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області голову зборів Гордійчука М.С. та секретаря Андрич О.М. Уповноважити подати Статут і заяву до Чернівецької обласної державної адміністрації, а також провести реєстраційні дії у державного реєстратора та вчинення дій щодо державної реєстрації юридичної особи з правом подання заяв та інших документів, отримання виписок, витягів, тощо з правом підпису про їх отримання, здійснення необхідних платежів ОСОБА_22 (паспорт НОМЕР_2 , виданий Вижницьким РВ УМВС України у Чернівецькій області 02.04.1997 року, моб.телефон).

По дванадцятому питанню ухвалили протоколи лічильної комісії затвердити.

Додаток: 1. Список Загальних зборів членів релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області . Голова зборів - Гордійчук М., секретар зборів - Андрич О. Всі рішення ухвалені 17 лютого 2019 року: за - 225 осіб, проти - 0 осіб, утримались - 0 осіб, не голосували - 0 осіб. 09.04.2019 року приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Чернівецької області Соломко В.В. засвідчено справжність підписів ОСОБА_22 та ОСОБА_19 . Зареєстровано в реєстрі за №301, 302.

Копію списку учасників загальних зборів громади Свято-Михайлівської церкви с.Бережниця, Вижницького району Чернівецької області, які підтримують приєднання до Православної Церкви України з даних якого вбачається, що кількість учасників загальних зборів громади Свято-Михайлівської церкви с.Бережниця, Вижницького району Чернівецької області, які підтримують приєднання до Православної Церкви України становить 225 осіб.

Довідка Банилівської сільської ради №1023 від 29.11.2019 року з даних якої вбачається, що виконавчий комітет Банилівської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області надає інформацію про осіб: ОСОБА_7 - не зареєстрований в с.Бережниця; ОСОБА_8 - не зареєстрований в с.Бережниця; ОСОБА_9 - не зареєстрований в с.Бережниця; ОСОБА_36 - не зареєстрований в с.Бережниця; ОСОБА_10 - не зареєстрований в с.Бережниця; ОСОБА_11 - не зареєстрований в с.Бережниця; ОСОБА_37 - зареєстрована в АДРЕСА_2 ; ОСОБА_12 - не зареєстрований в с.Бережниця; ОСОБА_13 - не зареєстрований в с.Бережниця. Щодо списку прихожан, які не досягли 18-річного віку: ОСОБА_14 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована в АДРЕСА_3 ; ОСОБА_15 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована в АДРЕСА_4 ; ОСОБА_16 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований в АДРЕСА_3 .

Копії заяв від ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 з даних яких вбачається, що останні повідомили, що не були присутні на зборах 10.02.2019 року та їх помилково записано до списку прихожан релігійної організації релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області , які підтверджують свою підлеглість до канонічної Української Православної Церкви на чолі з її Предстоятелем Блаженнійшим митрополитом Київським всієї України ОСОБА_27 . Також зазначають, що підтримують перехід до Української Православної Церкви.

З копії матеріалів реєстраційної справи №1027000481 Релігійна організація Українська Свято-Михайлівська Православна Церква Чернівецько-Буковинської єпархії вбачається наступне:

20.11.1991 року було зареєстровано релігійну організацію Українська Свято-Михайлівська Православна Церква Чернівецько-Буковинської єпархії та видано свідоцтво про реєстрацію статуту релігійної організації;

07.11.2017 року ОСОБА_1 подав заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з Релігійна організація Українська Свято-Михайлівська Православна Церква Чернівецько-Буковинської єпархії на релігійна організація Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області ;

До заяви подано: протокол засідання Парафіяльних зборів парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області №1/1 від 20 серпня 2017 року, який підписано головою зборів - Сімчуком К.Д., секретарем зборів - Горюком І.В. присутні 47 осіб; копію Статуту релігійної організації релігійної громади парафії на честь Собору святого Архістратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області від 20.08.2017 року, затвердженого керуючим Чернівецько-Буковинською єпархією Української Православної Церкви 01 вересня 2017 року №1263 Митрополитом Мелетій. Статут підписано головою зборів - Сімчуком К.Д. та секретарем зборів - Горюком І.В.; копію Указу Митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія №879 ук-02-24 згідно якого ОСОБА_43 призначено Настоятелем парафії на честь Собору святого Архістратига Михаїла села Бережниця Вижницького благочиння Чернівецько-Буковинської єпархії (59217, Чернівецька область Вижницький район с.Бережниця Банилівської сільської ради).

31 жовтня 2017 року Чернівецькою обласною державною адміністрацією видано розпорядження №943-р Про реєстрацію змін та доповнень до Статутів релігійних громад згідно якого зареєстровано у новій редакції Статути релігійних громад, зокрема: Релігійної громади парафії на честь Собору Архістратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою Чернівецька область, Вижницький район с.Бережниця вул.Головна, 80 А, зареєстрований відповідно до рішення Чернівецького облвиконкому від 20 листопада 1991 року №298.

02.05.2019 року ОСОБА_22 подав заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з релігійна організація Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області на релігійна організація Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області ;

Згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області надала наступні документи: 1.Реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. 2. Рішення про внесення змін до установчих документів (Примірник оригіналу). 3. Нова редакція установчих документів. 4. Копія квитанції, виданої банком.

До заяви додано копію протоколу загальних зборів членів релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області №1/19 від 17.02.2020 року, який підписано головою зборів - Гордійчуком М. та секретарем зборів Андрич О.; копію Статуту релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області (нова редакція);

12.04.2019 року Чернівецькою обласною державною адміністрацією видано розпорядження Про реєстрацію Статутів релігійних організацій №354-р згідно якого надано розпорядження зареєструвати у новій редакції Статут релігійної організації релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою: Чернівецька область Вижницький район с.Бережниця вул.Головна, 80-А, зареєстрований відповідно до розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 31.10.2017 року №943-р.;

Копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про реєстрацію релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою: Чернівецька область Вижницький район с.Бережниця вул.Головна, 80-А.

Мотиви з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до ст.35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров`я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей. Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа - від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов`язкова.

31 січня 2019 року набув чинності ЗУ Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи від 17.01.2019 року №2673-VІІІ, згідно якого визнано право релігійної громади на вільну зміну підлеглості в канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні і за її межами релігійним центрам (управлінням) та встановлена нова процедура державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи.

Відповідно до п.2, 3 Прикінцевих положень до Закону встановлено, що у разі прийняття рішення щодо зміни своєї підлеглості релігійна організація повідомляє про таке рішення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, або обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації, а в Автономній Республіці Крим - Раду міністрів Автономної Республіки Крим, які забезпечують оприлюднення цього рішення на своєму офіційному веб-сайті.

Статути (положення) релігійних організацій мають бути приведені у відповідність із цим Законом упродовж одного року з дня набрання ним чинності. До приведення статутів (положень) у відповідність із цим Законом релігійні організації керуються положеннями діючих статутів (положень) у частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ст.1 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації в редакції від 17 січня 2019 року, (далі- Закону) завданнями цього Закону є: гарантування права на свободу совісті громадянам України та здійснення цього права; забезпечення відповідно до Конституції України, Декларації про державний суверенітет України та норм міжнародного права, визнаних Україною, соціальної справедливості, рівності, захисту прав і законних інтересів громадян незалежно від ставлення до релігії; визначення обов`язків держави щодо релігійних організацій; визначення обов`язків релігійних організацій перед державою і суспільством; подолання негативних наслідків державної політики щодо релігії і церкви; гарантування сприятливих умов для розвитку суспільної моралі і гуманізму, громадянської злагоди і співробітництва людей незалежно від їх світогляду чи віровизнання.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 3 Закону, кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання. Ніхто не може встановлювати обов`язкових переконань і світогляду. Не допускається будь-яке примушування при визначенні громадянином свого ставлення до релігії, до сповідання або відмови від сповідання релігії, до участі або неучасті в богослужіннях, релігійних обрядах і церемоніях, навчання релігії.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 5 Закону, в Україні здійснення державної політики щодо релігії і церкви належить виключно до відання України. Церква (релігійні організації) в Україні відокремлена від держави. Держава захищає права і законні інтереси релігійних організацій; сприяє встановленню відносин взаємної релігійної і світоглядної терпимості й поваги між громадянами, які сповідують релігію або не сповідують її, між віруючими різних віросповідань та їх релігійними організаціями; бере до відома і поважає традиції та внутрішні настанови релігійних організацій, якщо вони не суперечать чинному законодавству.

Відповідно до ст.7 Закону, релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями). Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями). На інші організації, утворені за релігійною ознакою, дія цього Закону не поширюється.

Відповідно до ст.8 Закону, релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб. Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням).

Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами.

Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади.

Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.

Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав такої релігійної громади, крім випадку, встановленого статтею 18 цього Закону.

Частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем). Повідомлення державних органів про утворення релігійної громади не є обов`язковим.

Відповідно до ч.ч.1-5 ст.12 Закону, Статут (положення) релігійної організації, який відповідно до цивільного законодавства визначає її правоздатність, підлягає реєстрації у порядку, встановленому статтею 14 цього Закону. Статут (положення) релігійної організації приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з`їздах, конференціях. Статут (положення) релігійної організації повинен містити відомості про: 1) вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження; 2) місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об`єднання; 3) майновий стан релігійної організації; 4) права релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів; 5) порядок внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної організації; 6) порядок вирішення майнових та інших питань у разі припинення діяльності релігійної організації. Статут (положення) може містити й інші відомості, пов`язані з особливостями діяльності даної релігійної організації.

Статут (положення) релігійної організації не повинен суперечити чинному законодавству.

Відповідно до ст.13 Закону, релігійна організація визнається юридичною особою з дня її державної реєстрації. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов`язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).

Відповідно до ч.3 ст.14 Закону, для реєстрації статуту (положення) релігійної громади у новій редакції до органу реєстрації статуту подаються: 1) заява за підписом керівника або уповноваженого представника релігійної громади; 2) статут (положення) релігійної громади у новій редакції.

До статуту (положення) релігійної громади у новій редакції додатково подаються:

1) належним чином засвідчена копія протоколу (або витяг з протоколу) загальних зборів релігійної громади про внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної громади, ухвалених відповідно до порядку, визначеного у чинному на момент внесення змін статуті (положенні) релігійної громади, із зазначенням списку учасників цих загальних зборів; 2) оригінал чи належним чином засвідчена копія чинної на дату подання документів редакції статуту (положення) релігійної громади, до якого мають бути внесені зміни і доповнення, з відміткою про державну реєстрацію (з усіма змінами, що до нього вносились), та оригінал свідоцтва, виданого органом реєстрації (якщо таке видавалося).

Відповідно до ч.19 ст. 14 Закону, орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про нього заявникам.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.30 Закону, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, забезпечує проведення державної політики щодо релігій і церкви шляхом: здійснення реєстрації статутів (положень) релігійних організацій, зазначених у частині другій статті 14 цього Закону, а також змін і доповнень до них.

Відповідно до роз`яснення Міністерства культури України щодо зміни релігійними громадами підлеглості в канонічних та організаційних питаннях у зв`язку з прийняттям Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи від 21.03.2019 року вбачається наступне: 1. Рішення про зміну підлеглості релігійної громади та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється на загальних зборах цієї громади в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 8 Закону. Це питання належить до виключної компетенції загальних зборів громади. Загальні збори мають право приймати рішення з усіх питань діяльності відповідної релігійної організації, у тому числі і тих, що належать до компетенції інших органів управління (відповідно до вимог статті 98 Цивільного кодексу України). Отже, ніхто (включно із священнослужителем чи органами управління громади) не може позбавити загальні збори права прийняти рішення щодо зміни підлеглості. Загальні збори релігійної громади можуть бути скликані членами цієї громади, які бажають змінити її канонічне підпорядкування (щонайменше дві особи) - відповідно до частин другої та третьої статті 8 Закону. Закон не передбачає й не надає особливих повноважень у справі скликання таких зборів священнослужителям. Відповідно, згода священнослужителя не є обов`язковою. Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади (частина друга статті 8 Закону). Особи, які так чи інакше беруть участь у житті релігійної громади, вважають себе належними до неї, не підпадають під обмеження, встановлені статутами (положеннями) релігійних громад, можуть бути членами релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням). Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади. Це рішення засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які були присутні на зборах й підтримали вказані рішення. 5. Прийняте рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 Закону. Зокрема, для реєстрації змін до статуту релігійної громади необхідно подати пакет реєстраційних документів до відповідної обласної, Київської міської державних адміністрацій в порядку вимог статті 14 Закону. Орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про нього заявникам. Після завершення цієї процедури цей же орган вносить дані про релігійну громаду до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Відповідно до правового висновку викладеного у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у справі № 598/157/15-ц (провадження № 61-31628сво18) від 27 січня 2020 року вбачається наступне: Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання.

Ураховуючи вище наведені положення чинного законодавства України, рішення, які були прийняті загальними зборами релігійної громади, належать до рішень, які були прийняті всередині цієї громади (релігійної організації) її членами, спрямовані на реалізацію цивільних прав, свобод та інтересів цих членів релігійної громади, а також спрямовані на забезпечення діяльності релігійної громади з метою задоволення інтересів членів релігійної громади.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 грудня 2019 року у справі № 916/2086/19 (провадження №12-196гс19) дійшла висновку, що правовідносини, які стосуються питань участі особи у створенні та діяльності релігійної громади є тісно пов`язаними з правовідносинами щодо реєстрації статуту (положення) релігійної організації, а юрисдикцію спорів, що виникають з таких правовідносин, також слід визначати відповідно до частини двадцять першої статті 14, частини другої статті 15 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації .

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 листопада 2019 року у справі № 910/8132/19 (провадження № 12-165гс19), і підстав для відступу від нього не вбачається.

Європейським судом по справі Свято-Михайлівська Парафія проти України досліджувалися питання щодо наявності втручання у право на свободу віросповідання скаржника, відповідності цього втручання закону, а також те, чи переслідувало втручання легітимну мету та чи було необхідним у демократичному суспільстві.

У зазначеному рішенні встановлено, що за результатами розгляду спору в межах національної судової процедури було порушено статтю 9 Конвенції витлумачену у світлі пункту 1 статті 6 та статті 11 Конвенції.

Водночас право на свободу віросповідання не було виправданим і брак гарантій проти свавільних рішень органів реєстрації не був виправлений національними судами, оскільки відсутність узгодженості та передбачуваності законодавства не дозволяла їм дійти інших висновків у справі.

Надаючи тлумачення статей 9 та 11 Конвенції в контексті обмеження передбачених ними прав, Європейський суд визнав, що в демократичному суспільстві дійсно може виникнути необхідність обмежити свободу віросповідання задля узгодження інтересів різних релігійних груп.

Зі змісту пункту 2 статті 9 Конвенції випливає, що свобода сповідувати свою релігію або переконання підлягає лише обмеженням, встановленим законом, і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

У своєму рішенні по справі Коккінакіс проти Греції Європейський суд зазначив, що як визначено у статті 9 Конвенції, свобода думки, совісті та релігії виступає однією з підвалин демократичного суспільства у значенні, що вживається у пункті 31 Конвенції. Основоположний характер прав, гарантованих його пунктом 1 статті 9 Конвенції, знаходить своє відображення, зокрема, у формулюванні параграфа, що передбачає обмеження на них. На відміну від других параграфів статей 8, 10 і 11 Конвенції, які охоплюють права, що перераховуються в перших параграфах цих статей, у другому параграфі статті 9 Конвенції згадується лише про свободу сповідувати релігію чи переконання (пункт 33).

Перелік таких обмежень, за вказівкою Європейського суду у справі Свято-Михайлівська Парафія проти України , є вичерпним, вони мають чітко тлумачитись в межах обмеженої самостійної оцінки, наданої державі, і лише переконливі та нездоланні причини можуть виправдовувати запровадження таких обмежень. При цьому держава має незначні межі для власної самостійної оцінки в цих питаннях.

Таким чином, при вирішенні спору по суті національні суди мали дослідити, чи було втручання у право на свободу віросповідання необхідним у демократичному суспільстві, тобто здійсненим в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Отже, здійснюючи правову оцінку обставин справи, суди повинні були спиратися на положення статті 9 Конвенції, а також на прецедентне право Європейського суду, що є джерелом тлумачення вказаної статті, надаючи її приписам більш конкретного характеру .

Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З досліджених в судовому засіданні наданих сторонами письмових доказів вбачається наступне:

20.11.1991 року було зареєстровано релігійну організацію Українська Свято-Михайлівська Православна Церква Чернівецько-Буковинської єпархії та видано свідоцтво про реєстрацію статуту релігійної організації;

20 серпня 2017 року відбулись Парафіяльні збори парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , згідно списку записано 47 осіб;

07.11.2017 року ОСОБА_1 подав заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з Релігійна організація Українська Свято-Михайлівська Православна Церква Чернівецько-Буковинської єпархії на релігійна організація Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області ;

31 жовтня 2017 року Чернівецькою обласною державною адміністрацією видано розпорядження №943-р Про реєстрацію змін та доповнень до Статутів релігійних громад ;

17 лютого 2019 року відбулись загальні збори членів релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , на яких були присутні 225 осіб, де вирішено змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області та перейти до релігійного об`єднання - Православної Церкви під канонічне підпорядкування Управління Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України), змінивши при цьому назву релігійної організації на: Релігійна організація Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області ; внести зміни та прийняти Статут релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою Чернівецька область Вижницький район с.Бережниця вул.Головна, 80-А, шляхом викладення його в новій редакції зі зміною назви релігійної організації на Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області та обрати ОСОБА_22 уповноваженим для представництва релігійної громади в органах державної влади, проведення реєстраційних дій (з правом підпису статутних та інших документів), засвідчення копій документів громадян. Уповноважити підписати Статут релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області голову зборів Гордійчука М.С. та секретаря Андрич О.М. Уповноважити подати Статут і заяву до Чернівецької обласної державної адміністрації, а також провести реєстраційні дії у державного реєстратора та вчинення дій щодо державної реєстрації юридичної особи з правом подання заяв та інших документів, отримання виписок, витягів, тощо з правом підпису про їх отримання, здійснення необхідних платежів ОСОБА_22 ;

12.04.2019 року Чернівецькою обласною державною адміністрацією видано розпорядження Про реєстрацію Статутів релігійних організацій №354-р, про реєстрацію у новій редакції Статут релігійної організації релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області за адресою: Чернівецька область Вижницький район с.Бережниця вул.Головна, 80-А, зареєстрований відповідно до розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 31.10.2017 року №943-р.

Таким чином, члени релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , 17 лютого 2019 року відповідно до вимог ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації , на яких були присутні 225 осіб, вирішили змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області та перейти до релігійного об`єднання - Православної Церкви під канонічне підпорядкування Управління Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України), змінивши при цьому назву релігійної організації на: Релігійна організація Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця Вижницького району Чернівецької області .

Рішення, які були прийняті загальними зборами релігійної громади, належать до рішень, які були прийняті всередині релігійної організації її членами, спрямовані на реалізацію своїх прав гарантованих ст.35 Конституції України, відповідно до якої кожен має право на свободу світогляду і віросповідання, а також спрямовані на забезпечення діяльності релігійної громади з метою задоволення інтересів членів релігійної громади.

На думку суду державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу - Релігійну організацію Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , відбулась відповідно до вимог закону. З дослідженої в судовому засіданні копії реєстраційної справи вбачається, що державному реєстратору було надано повний пакет документів для реєстрації змін, на підставі чого було вирішено здійснити реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу. На думку суду проведені реєстраційні дії ніяким чином не впливають на особисті погляди і релігійні переконання позивачів.

Посилання представника позивачів ОСОБА_18 стосовно того, що державному реєстратору не було надано статут в попередній редакції та заяву подано не уповноваженою особою спростовуються дослідженою в судовому засіданні копією реєстраційної справи.

Суд критично відноситься до посилань позивача ОСОБА_5 стосовно того, що внаслідок реєстрації змін до статуту та зміною підлеглості (юрисдикції) релігійної громади, він позбавлений права керувати парафією, здійснювати богослужіння в храмі с.Бережниця, здійснювати інші права та обов`язки передбачені п.2.2 Статуту, оскільки відповідно до п.8 ч. 8 ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем).

Разом з цим, позивач ОСОБА_2 не позбавлений можливості зберігати живий зв`язок зі своєю парафією, сповідувати обрану релігію, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні переконання, брати участь у релігійних обрядах, навчатися релігії та перебувати у канонічному послухові до настоятеля ОСОБА_1 , оскільки будь-якого рішення про заборону відвідувати храм, заборону позивачів на свободу віросповідання на зборах не приймалось. Натомість як вбачається з показів допитаних свідків, прихожанами церкви було запропоновано ОСОБА_1 бути їхнім настоятелем та змінити підлеглість релігійної громади та перейти до релігійного об`єднання - Православної Церкви України.

Стосовно посилань представника позивачів ОСОБА_18 про порушення порядку проведення зборів членів релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області 17.02.2019 року та ухвалення змін до статуту, з порушенням п.5.1 Статуту, відповідно до якого зміни і доповнення до цього Статуту вносяться на розгляд Парафіяльних зборів уповноваженими представниками парафії виключно з письмової згоди Єпархіального архієрея і реєструються в тому ж порядку що і Статут, слід зазначити, що відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЗУ Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи від 17.01.2019 року, який набрав чинності 31 січня 2019 року, статути (положення) релігійних організацій мають бути приведені у відповідність із цим Законом упродовж одного року з дня набрання ним чинності. До приведення статутів (положень) у відповідність із цим Законом релігійні організації керуються положеннями діючих статутів (положень) у частині, що не суперечить цьому Закону.

На думку суду положення Статуту релігійної організації Релігійна громада парафія на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бережниця Вижницького району Чернівецької області від 20.08.2017 року стосовно ініціювання розгляду питання про зміни і доповнення до Статуту, суперечать вимогах ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації , відповідно до якого встановлена нова процедура прийняття рішення щодо зміни підлеглості релігійної організації.

Таким чином, аналізуючи зазначені норми закону, повно та всебічно з`ясувавши вищевказані обставини, які стосуються предмету доказування, та оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами у справі доказів суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Поляк П.П. про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області оформлених протоколом №1/19 від 17.02.2019 року, визнання незаконним та скасування підпункту 1 пункту 2 розпорядження в.о. голови Чернівецької обласної державної адміністрації Павлюка М.В. №354-р від 12.04.2019 року про реєстрацію в новій редакції Статуту Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , визнання незаконною державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - Релігійну організацію Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області та зобов`язання скасувати державну реєстрацію змін внесених на підставі протоколу №1/19 від 17.02.2019 року, необхідно відмовити.

Керуючись ст.35 Конституції України, ч.2,3 Прикінцевих положень до ЗУ Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи від 17.01.2019 року №2673-VІІІ, с.1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 30 ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації в редакції від 17 січня 2019 року, висновком ВСУ у справі № 598/157/15-ц (провадження № 61-31628сво18) від 27 січня 2020 року, ст.ст.4, 5, 12, 13, ст.76, 77, 258-265, 354 ЦПК України, Суд, -

У Х В А Л И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Поляк Петро Петрович до Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , Чернівецької обласної державної адміністрації, Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, де третьою особою без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивачів є Чернівецько-Буковинська Єпархія Української Православної Церкви, про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області оформлених протоколом №1/19 від 17.02.2019 року, визнання незаконним та скасування підпункту 1 пункту 2 розпорядження в.о. голови Чернівецької обласної державної адміністрації Павлюка М.В. №354-р від 12.04.2019 року про реєстрацію в новій редакції Статуту Релігійної організації Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , визнання незаконною державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - Релігійну організацію Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області та зобов`язання скасувати державну реєстрацію змін внесених на підставі протоколу №1/19 від 17.02.2019 року, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення - з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області.

Позивачі:

ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт серія НОМЕР_3 виданий 25.07.2005 року Путильським РВ УМВС України в Чернівецькій області, зареєстроване місце проживання с.Мариничі, Путильського району Чернівецької області;

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання 59216, с.Банилів, Вижницький район Чернівецька область.

Відповідачі:

Релігійна організація Релігійна громада парафії на честь Собору Святого Архистратига Михаїла Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бережниця, Вижницького району Чернівецької області , 59217, с.Бережниця, вул.Головна, 80-А, Вижницький район Чернівецька область;

Чернівецька обласна державна адміністрація, код ЄДРПОУ00022680, 58010, м.Чернівці, вул.Грушевського,1.

Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ00022680, 58010, м.Чернівці, вул.Грушевського, 1.

Третя особа:

Чернівецько-Буковинська Єпархія Української Православної Церкви, 58003, м.Чернівці, вул.Руська, 33.

Суддя І. А. Кибич

СудВижницький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення02.03.2020
Оприлюднено12.03.2020
Номер документу88133134
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —727/5575/19

Ухвала від 11.07.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 25.05.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 15.05.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Постанова від 27.02.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 30.01.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 24.01.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 09.01.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 26.12.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 05.12.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Рішення від 21.10.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні