ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"11" березня 2020 р. Cправа № 913/442/19
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А. ,
за участю секретаря судового засідання Німенко О.І.,
у відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали господарської справи
про визнання договорів суборенди землі недійсними,
В С Т А Н О В И В :
Господарським судом Вінницької області в порядку загального позовного провадження розглянуто справу №913/442/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯЛАТІНВЕСТ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТМ КОНКОРД" про визнання договорів суборенди землі недійсними.
За результатами розгляду вказаної справи 26.02.2020 прийнято рішення про задоволення позову, відповідно до якого, враховуючи подану до закінчення судових дебатів заяву представника позивача про надання доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу після ухвалення рішення у справі, судом встановлено 5-ти денний строк для подання суду зазначених доказів з дня проголошення вступної та резолютивної частин рішення.
У встановлений судом строк, а саме 28.02.2020 через канцелярію суду надійшла заява представника позивача про ухвалення додаткового рішення у справі про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу в сумі 10000 грн.
Ухвалою суду від 02.03.2020 для вирішення питання про судові витрати призначено судове засідання на 11.03.2020 з урахуванням приписів ч.2 ст.221 ГПК України.
04.03.2020 через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" надійшло клопотання представника позивача про проведення судового засідання 11.03.2020 за його відсутності.
У судове засідання 11.03.2020 представники сторін не з'явилися, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином ухвалою суду, яка направлялася рекомендованою поштовою кореспонденцією.
Відповідно до ч. 4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про розгляд питання про судові витрати за відсутності учасників справи, у зв'язку з чим технічна фіксація судового засідання не здійснювалася.
Розглянувши матеріали заяви представника позивача про відшкодування судових витрат Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯЛАТІНВЕСТ" на професійну правничу допомогу, суд враховує таке.
Відповідно до ст. 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ст. 6 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Згідно зі ст. 30 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 № 23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Отже, з викладеного слідує, що до правової допомоги належать й консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво у судах тощо (постанова Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 826/1216/16).
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).
Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Як слідує із матеріалів справи 01.11.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯЛАТІНВЕСТ" (Клієнт) та Варцабою Сергієм Анатолійовичем (Адвокат) укладено Договір б/н про надання правової допомоги (далі - Договір), згідно з п.п. 1.1., 1.2 якого Адвокат зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги Клієнту на умовах і в порядку, що визначені цим Договором, а Клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання Договору. Метою є захист та відновлення порушених, оспорюваних, невизнаних прав та законних інтересів Клієнта.
Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2023 включно (п. 3.1. Договору).
Відповідно до п. 4.2. Договору гонорар Адвоката погоджується за взаємною угодою сторін та оформляється додатковою угодою до цього Договору.
Так, 27.05.2019 сторони уклали Додаткову угоду до Договору про надання правової допомоги від 01.11.2018, якою погодили:
1. Адвокат надає Клієнтові консультації, роз'яснення, формує правову позицію, вчиняє інші належні дії щодо вивчення можливості визнання недійсними Договорів суборенди землі № 7.10/17 від 07.11.2017 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТМ КОНКОРД" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯЛАТІНВЕСТ", строком дії - до 31 грудня 2018 року, щодо земельної ділянки кадастровий номер 0520685500:04:006:0056 та № 8.10/17 від 08.11.2017 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТМ КОНКОРД" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯЛАТІНВЕСТ", строком дії - до 31 грудня 2018 року щодо земельної ділянки кадастровий номер 0524583500:01:001:0097, запитує/витребовує від органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій необхідну інформацію, відомості, документи.
2. Адвокат представляє інтереси клієнта, як позивача, в Господарському суді Луганської області з метою захисту його прав та інтересів, права власності у судовому розгляді справи щодо вищевказаного спору.
Згідно з п. 3 Додаткової угоди від 27.05.2019 гонорар Адвоката з урахуванням п.4.1. Договору є фіксованим та становить 10000 грн, що включає в себе всі витрати, які нестиме Адвокат, у зв'язку з наданням послуг Клієнту.
Окрім того, згідно з п.6 Додаткової угоди від 27.05.2019 сторони дійшли згоди, що гонорар Адвоката сплачується Клієнтом через 45 днів з дати винесення Господарським судом Вінницької області рішення по справі за позовом Клієнта до відповідача, вказаного в п. 2 даної додаткової угоди .
Додатковою угодою від 19.08.2019 сторони внесли зміни до Договору про надання правової допомоги від 01.11.2018 в частині забезпечення представництва Клієнта Адвокатом у Господарському суді Вінницької області, враховуючи ухвалу Господарського суду Луганської області від 14.08.2019 по справі 913/442/19 про передачу позовних матеріалів за встановленою територіальною підсудністю.
Відповідно до підписаного між Адвокатом та Клієнтом Акту про прийняття-передачі наданих послуг від 27.02.2020 сторони погодили та підтвердили надання професійної правової допомоги (адвокатських послуг) згідно опису на загальну суму 10000 грн, що включає:
- вивчення матеріалів, оцінка обставин справи, правовідносин, підготовку правової позиції сторони з метою звернення до суду;
- консультації та роз'яснення щодо правової позиції сторони з метою звернення до суду;
- підготовку та направлення адвокатських запитів щодо надання документів;
- формування інформаційних довідок з Державного реєстру на нерухоме майно, Державного земельного кадастру;
- підготовку позовної заяви до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТМ КОНКОРД" про визнання недійсними Договорів суборенди землі № 7.10/17 від 07.11.2017 , укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТМ КОНКОРД" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯЛАТІНВЕСТ", строком дії - до 31.12.2018, щодо земельної ділянки кадастровий номер 0520685500:04:006:0056 та № 8.10/17 від 08.11.2017, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТМ КОНКОРД" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯЛАТІНВЕСТ", строком дії - до 31.12.2018 щодо земельної ділянки кадастровий номер 0524583500:01:001:0097;
- підготовку клопотання про визнання обставин, для з'ясування яких ухвалою суду по справі призначено судово-почеркознавчу та судово-технічну експертизи;
- представництво інтересів Клієнта у судових засіданнях Господарського суду Вінницької області по справі №913/442/19 (в тому числі з витратами на відрядження).
Окрім того, Товариству з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯЛАТІНВЕСТ" Адвокатом виставлено рахунок №1 від 27.02.2020 на обумовлену сторонами суму гонорару 10000 грн.
Також матеріали справи містять копію Свідоцтва серії ХМ №000192 від 31.10.2018 про право Варцаби Сергія Анатолійовича на заняття адвокатською діяльністю, довіреності від 01.11.2018 та від 02.01.2020 на представництво інтересів позивача вказаним Адвокатом.
Таким чином, розмір витрат позивача на професійну правничу допомогу в сумі 10000 грн обґрунтовано належними та допустимими доказами.
Частиною 4 ст. 126 ГПК України встановлено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співрозмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.5 ст. 126 ГПК України). При цьому обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката. Таку правову позицію щодо права суду зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони, викладено в постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19.
Окрім того, у зазначеній постанові висловлено позицію, що розподілу підлягають витрати на професійну правничу допомогу незалежно від того чи їх фактично сплачено чи має бути сплачено, що слідує зі змісту п. 1 ч. 2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Разом з тим, суд враховує, що відповідно до п.6 Додаткової угоди від 27.05.2019 до Договору сторони погодили: гонорар Адвоката сплачується Клієнтом через 45 днів з дати винесення Господарським судом Вінницької області рішення по справі. При цьому, оскільки рішення у справі №913/442/19 прийнято 26.02.2020, то обумовлений 45-ти денний строк на сплату гонорару Адвокату не сплинув.
З огляду на викладене, беручи до уваги, що заявлені позивачем витрати на професійну правничу допомогу є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, враховуючи, що відповідачем в порядку, визначеному п. 5 ст. 126 ГПК України не подано суду клопотання про їх зменшення, суд дійшов висновку про необхідність покладення зазначених витрат в заявленій позивачем сумі на Товариство з обмеженою відповідальністю "ТМ КОНКОРД" в силу приписів ст. 129 ГПК України, оскільки позов задоволено повністю.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 126, 129, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 244, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Заяву представника позивача про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТМ КОНКОРД" (вул. Барабашова, б. 38, смт Станиця Луганська, Луганська область, 93601; код ЄДРПОУ 41472791) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділлялатінвест" (вул. Забужжя, б.11, смт Тиврів, Тиврівський район, Вінницька область, 23300; код ЄДРПОУ 35212563) 10000 грн - витрат на професійну правничу допомогу.
3. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
5. Примірник повного додаткового судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Повне додаткове рішення складено 19.03.2020 р.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу (вул. Забужжя, б.11, смт Тиврів, Тиврівський район, Вінницька область, 23300);
3 - відповідачу (вул. Барабашова, б.38, смт Станиця Луганська, Луганська область, 93601).
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2020 |
Оприлюднено | 20.03.2020 |
Номер документу | 88302875 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Тварковський А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні