Справа №303/5985/19
2/303/137/20
ряд. стат. звіту №29
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2020 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого-судді Куцкір Ю.Ю.
з участю секретаря судових засідань Славич М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мукачево цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до ТзДВ Нафтаенерго про захист прав споживача фінансових послуг шляхом зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою до ТзДВ Нафтаенерго про захист прав споживача фінансових послуг шляхом зобов`язання вчинити певні дії.
Позов мотивований тим, що після проголошення Україною самостійності у 1990 році та переходу на ринкову економіку громадянам України видавали приватизаційні сертифікати на безкоштовне отримання у власність частки майна державних підприємств. Позивач ОСОБА_1 також отримала такий сертифікат на суму 1 050 000,00 крб. (з урахуванням індексації 50 000 000,00 крб.).. 15.05.1996 року між позивачем і ТДВ Нафтаенерго було укладено договір серії ОДО №061395, за яким позивач передав відповідачу для виконання довірчих операцій приватизаційний сертифікат. Пунктом 2.2 договору передбачено, що відповідач до 15.05.2001 року купує на ім`я позивача майно підприємств, що приватизуються, у вигляді паїв, акцій і т.п. та здійснює всі дії, пов`язані з управлінням майном позивача. У свою чергу, всупереч даного договору, відповідач жодного разу не повідомив позивача про виконання договору, а саме про придбане на його імя майно у вигляді паїв, акцій тощо та про розмір його дивідентів та інших прибутків, одержаних внаслідок довірчих операцій з майном позивача. У зв`язку з цим, 06.08.2019 року позивач надіслав на адресу відповідача запит з проханням надати наступну інформацію:
- які довірчі операції з його приватизаційним сертифікатом і коли здійснені відповідачем на виконання умов Договору;
- чи купував і коли відповідач на ім`я позивача майно підприємства, які приватизовувалися. У разі придбання, повідомити повні реквізити підприємств, майно яких придбане, та кількість і реквізити акцій, паїв або інших документів, що підтверджують придбання такого майна;
- який розмір належних позивачеві дивідендів та інших прибутків, одержаних в результаті довірчих операцій з його приватизаційним сертифікатом.
Даний запит було відправлено рекомендованим поштовим відправленням, однак його було повернуто із довідкою відділення поштового зв`язку про відсутність відповідача за його юридичною адресою.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просить суд позов задоволити з мотивів викладених в ньому.
Представник відповідача ТзДВ Нафтаенерго в судове засідання не з`явився, про час та місце розголяду справи повідомлявся належним чином, про причину неявки суд не повідомив. Відзив на позовну заяву не подав.
Вивчивши позовну заяву з доданими до неї матеріалами та аналізуючи в сукупності докази, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.3, 4 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 ст.76, ч.1, 2 ст.77, ст.ст.79 і 80 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Судом встановлено, що 15.05.1996 року між довірчим підприємством НАФТАЕНЕРГО і ОСОБА_1 (Довіритель) був укладений типовий договір серії ОДО №061395. Предметом Договору - Довіритель передає, а Довірена особа приймає для виконання довірчих операцій майно, а саме: приватизаційний сертифікат на суму 1 050 000 (з урахуванням індексації 50 000 000) карбованців.
Пунктом 2.2 Договору передбачено, що довіритель дає, а Довірена особа приймає доручення щодо виконання довірчих операцій з майном, а саме: купує на ім`я Довірителя майно підприємств, що приватизуються, у вигляді паїв, акцій і т.п. в строк до 15.05.2001 року. Крім цього, представляє інтереси довірителя, веде справи і здійснює всі дії, пов`язані з управлінням майном Довірителя, у всіх державних, громадських та інших установах, судових органах, організаціях і товариствах незалежно від їх підпорядкування та форм власності і представлячє інтереси Довірителя на загальних зборах акціонерів.
Згідно п.3.2.2 Договору довіритель має право отримувати інформацію від Довіреної особи про хід виконання цього договору.
Відповідно до п.6.1.2 Довірена особа зобов`язується за письмовим запитом Довірителя або Бенефіціара в 10-денний термін письмово інформувати їх про кількість, назву та інші реквізити придбаного на ім`я довірителя майна.
Також пунктами 8.4 та 8.5 договору передбачено, що цей договір вступає в силу з моменту передачі майна довірителем довіреній особі і діє протягом п`яти років або протягом строку виконання Довіреною особою своїх зобов`язань і здійснення взаєморозрахунків між сторонами. Дія цього Договору продовжується на наступні п`ять років, якщо протягом 3 місяців після закінчення строку встановленого в п.8.4 періоду його дії не надійшло письмової заяви довірителя про розірвання договору.
06.08.2019 року позивачем ОСОБА_1 був надісланий запит керівнику ТДВ НАФТАЕНЕРГО рекомендованим листом про вручення, на юридичну адресу товариства, тобто в м.Київ, вул.М.Коцюбинського, 4-Б, однак його було повернуто.
Згідно ч.1 ст.1 ЗУ Про приватизаційні папери приватизаційні папери - це особливий вид державних цінних паперів, які засвідчують право власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду. Приватизаційні папери можуть бути лише іменними.
Відповідно до ст.4 цього ж Закону, приватизаційні папери використовуються громадянами України для придбання частки майна державних підприємств та інших об`єктів, державного житлового фонду, земельного фонду відповідно до законодавства України про приватизацію. Приватизаційні папери можуть бути використані в період проведення приватизації, визначений Державною програмою приватизації. Погашення невикористаних приватизаційних паперів здійснюється в порядку і строки, встановлені Державною програмою приватизації. Використання приватизаційних паперів здійснюється шляхом їх обміну на паї, акції, інші документи, що встановлюють та засвідчують право власності на частку державного майна відповідно до номіналу приватизаційного паперу з обов`язковим відображенням змісту обмінної операції як на самому приватизаційному папері, так і в супутніх документах, і супроводжується погашенням приватизаційного паперу.
У відповідності до ст.1 ЗУ Про господарські товариства господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Статтею 10 цього ж Закону, передбачені права учасників товариства, зокрема вони мають право:
а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом;
б) брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів;
в) вийти в установленому порядку з товариства;
г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов`язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів;
д) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом.
Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.
Згідно ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Беручи до уваги вищезазначене, судом встановлено, що відповідачем не належним чином виконуються умови договору в частині інформування позивача.
Таким чином, аналізуючи вище викладене, безпосередньо, всебічно, повно та об`єктивно дослідивши докази, які є у справі, оцінивши належність, допустимість та достовірність доказів, а також їх достатність і взаємний зв`язок, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, та беручи до уваги те, що представник відповідача у судове засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву не подав, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 1, 4 ЗУ Про приватизаційні папери , ст.ст. 1, 10 ЗУ Про господарські товариства , ст. 526 ЦК України та ст.ст. 4, 12, 13, 76, 77, 79, 80, 81, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,-
РІШИВ:
Позов задоволити - повністю.
Зобов`язати Товариство з додатковою відповідальністю НАФТАЕНЕРГО надати ОСОБА_1 наступну інформацію:
- які довірчі операції з приватизаційним сертифікатом ОСОБА_1 і коли здійснило ТДВ НАФТАЕНЕРГО на виконання умов договору від 15.05.1996 року серії ОДО №061395;
- чи купувало і коли ТДВ НАФТАЕНЕРГО на ім`я ОСОБА_1 майно підприємств, які приватизовувалися. Якщо купувало, то повідомити повні реквізити підприємств, майно яких придбане, та кількість і реквізити акцій, паїв або інших документів, що підтверджують придбання такого майна;
- який розмір належних ОСОБА_1 дивідендів та інших прибутків, одержаних в результаті операцій з його приватизаційним сертифікатом.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю НАФТАЕНЕРГО на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000 (п`ятнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю НАФТАЕНЕРГО на користь держави 740 (сімсот сорок) гривень 80 копійок судовий збір.
Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 .
Відповідач: Товариство з додатковою відповідальністю НАФТАЕНЕРГО , ЄДРПОУ 23386522,місце знаходження м.Київ, вул.М.Коцюбинського, 4-Б.
Повний текст рішення суду виготовлений 19.03.2020 року.
Головуючий Ю.Ю. Куцкір
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2020 |
Оприлюднено | 20.03.2020 |
Номер документу | 88310995 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Куцкір Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні