ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
25 березня 2020 року м. Дніпросправа № 280/1644/19
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,
за участю секретаря судового засідання Чорнова Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справі за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2019 р. у справі №280/1644/19
за позовом Приватного підприємства "ТЕСС"
до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.02.2020 року відкрито провадження в справі.
Ухвалою апеляційного суду від 11.03.2020 року призначено справу до розгляду в судовому засіданні об 11:30 годині 25.03.2020 року.
У судове засідання сторони, повідомлені судом про обмежувальні заходи в роботі суду, не з`явилися.
Відповідачем подано клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату після 03.04.2020 року.
Розглянувши клопотання, колегія суддів вважає за необхідне частково задовольнити його та зазначає наступне.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ст. 29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб від 06.04.2000 року № 1645-III карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
На теперішній час у країні діють обмеження, які встановлені Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, для запобігання поширення вірусної інфекції.
Так, постановою Кабінету Міністрів №211 від 11.03.2020 року з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 року, з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України установлено карантин.
Така ситуація позбавляє можливості забезпечити проведення відкритого судового засідання.
Крім того, Рада суддів України звернулася з листом №9рс-186/20 від 16.03.2020 року до Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду, місцевих та апеляційних судів з рекомендаціями: роз`яснити громадянам можливість відкладення розгляду справ у зв`язку із карантинними заходами та можливість розгляду справ в режимі відео конференції; зменшити кількість судових засідань, що призначаються для розгляду протягом робочого дня; по можливості здійснювати судовий розгляд справ без участі сторін, в порядку письмового провадження.
Керуючись ч.4 (друге речення) ст. 29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб , постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020р. Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 головою Третього апеляційного адміністративного суду видано наказ №22-ОД від 16.03.2020р. Про вжиття заходів безпеки для захисту від коронавірусної інфекції , та розпорядження №12-РО від 16.03.2020р., якими з метою запобігання розповсюдження інфекційних захворювань серед працівників суду та учасників судових процесів, у тому числі викликаних коронавірусною інфекцією COVID-19, внесено певні зміни щодо організаційного забезпечення роботи суду в період карантину, оголошеного на території України, зокрема: - заборонено вхід до приміщення суду учасникам судового процесу для участі у судових засіданнях, а також іншим громадянам для безпосередньої подачі документів до канцелярії суду; - рекомендовано суддям справи, які були призначені до розгляду у судовому засіданні на час, визначений постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020р. Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 , призначити до розгляду у письмовому провадженні, про що у встановленому процесуальному порядку повідомити сторони у цих справах.
Оскільки строки розгляду справи обмежені процесуальним законом, колегія суддів вважає, що з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров`я учасників справи та працівників суду, забезпечення рівного доступу до правосуддя всім учасникам справи, слід зупинити провадження по справі до відміни карантину та обмежувальних протиепідемічних заходів.
Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено право суду зупинити провадження у справі у випадку оголошення карантину.
Разом з тим, відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Так, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону - п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України, що є найбільш наближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, зупинити провадження по справі до відміни карантину та обмежувальних протиепідемічних заходів.
Керуючись статтями 7, 236, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Зупинити провадження у адміністративній справі за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2019 р. у справі №280/1644/19 - до відміни карантину та обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвала набирає законної сили з дня її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені ст. 329 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Панченко
Суддя В.Є. Чередниченко
Суддя С.М. Іванов
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2020 |
Оприлюднено | 27.03.2020 |
Номер документу | 88429058 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Панченко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні