ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 527/2562/18 Номер провадження 22-ц/814/764/20Головуючий у 1-й інстанції Павлійчук А. В. Доповідач ап. інст. Пікуль В. П.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2020 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Пікуля В.П.,
суддів Карпушина Г.Л., Одринської Т.В.,
при секретарі Філоненко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 21 березня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Глобинської міської територіальної громади Полтавської області третя особа: відділ у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2018 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Глобинської міської територіальної громади Полтавської області треті особи: відділ у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Даний позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько та чоловік позивачів ОСОБА_4 . Після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно - земельна ділянка, однак в зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів, нотаріус відмовила позивачам у видачі свідоцтв про право на спадщину.
Просили визнати за ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 4,89 ум. кад.га, розташовану на території Жуківської сільської ради Глобинського району Полтавської області відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай).
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 21 березня 2019 року позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задоволено.
Визнано за ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом право власності по Ѕ частині на земельну ділянку площею 4,89 умовних кадастрових га, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) на землю серії ПЛ № 0321947 від 23 лютого 1998 року зареєстрованого № 521, розташовану на території Жуківської сільської ради Глобинського району Полтавської області.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
У апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Позиції учасників справи
Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 обґрунтовував тим, що він є власником земельної ділянки яка є предметом позову по даній справі. На підтвердження даного факту надав відповідні докази.
Доводи відзиву на апеляційну скаргу
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_2 просив рішення суду першої інстанції залишити без змін. Вважає рішення суду ухваленим із дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Щодо явки учасників справи та їх позиція при розгляді справи в суді апеляційної інстанції
Сторони в судове засідання не з`явилися, будучи повідомлені про час та місце розгляду справи.
Крім того, від ОСОБА_2 , ОСОБА_3 надійшла заява, у якій вони просять розглядати справу без їх участі, апеляційну скаргу просять залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Від ОСОБА_1 також надійшла заява, у якій він посилаючись на карантинні заходи, просить розглядати справу без його участі, апеляційну скаргу підтримує.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до такого висновку.
Щодо доказів, доданих до апеляційної скарги
Відповідно до статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1).
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (частина 2).
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього( частина 3).
Враховуючи, що ОСОБА_1 при розгляді справи судом першої інстанції як учасник справи не залучався, колегія суддів вважає за можливе прийняти докази подані скаржником.
Встановлені судом обставини
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого Жуківською сільською радою Глобинського району Полтавській області 30 січня 2007 року.
ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Жуківською сільською радою Глобинського району Полтавської області 06 червня 1987 року, а також чоловіком ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про укладання шлюбу серії НОМЕР_3 , зареєстрованого Жуківською сільською радою Глобинського району Полтавської області 12 березня 1988 року.
Згідно відповіді № 812/104-17 від 27 грудня 2017 року наданої відділом у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_4 отримував Сертифікат на право на земельну частку (пай) на землю серія ПЛ № 0321947 від 23 лютого1998 року зареєстрований № 521 ( згідно розпорядження голови Глобинської РДА № 526 від 11 листопада 1997 року площею 4,89 ум. кад. га земельна ділянка розташована на території Жуківської сільської ради Глобинського району.
Як вбачається з відповіді № 12/134-18 від 14 лютого 2018 року наданої відділом у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в управління відсутня інформація про отримання ОСОБА_4 державного акту на право приватної власності на земельну частку (пай).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4,46 га на території Жуківської сільської ради Глобинського району станом на 13 лютого 2018 року становить 168594,39 грн. Інформація про укладання договору оренди на земельну частку (пай) посвідчену сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0321947 у відділі відсутня.
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до державного нотаріуса Глобинської державної нотаріальної контори Полтавської області із заявою про видачу на їх ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 19 жовтня 2018 року державний нотаріус відмовила їм у видачі свідоцтва, оскільки ними не було надано правовстановлюючі документи, необхідних для вчинення нотаріальної дії.
Однак відповідно до документів доданих до апеляційної скарни, а саме договору купівлі-продажу права на земельну частку (пай) від 31 жовтня 1998 року ОСОБА_4 продав ОСОБА_1 право не земельну ділянку посвідчене сертифікатом на право на земельну частку(пай) серії НОМЕР_4 , виданим Глобинською районною державною адміністрацією Полтавської області на підставі її розпорядження від 11 листопада 1997 року № 526 та зареєстрованим 23 лютого 1998 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 534, площею 4,89 умовних кадастрових гектар. Місце розташування земельної частки (паю): Жуківська сільська Рада Глобинського району Полтавської області, колективне сільськогосподарське підприємство акціонерне товариства агрофірма Вікторі с. Жуки Глобинського р-ну Полтавської обл.
Розпорядженням голови Глобинської районної державної адміністрації про передачу у приватну власність власникам сертифікатів земельних часток(паїв) із земель колективної власності агрофірми Вікторія Жуківської сільської ради Глобинсчького району від 19 листопада 1998 року № 657 затверджено уточнений розмір земельної частки (паю) в розмірі 4,84 кадастрових гектарів; встановлено та закріплено межі земельних ділянок в натурі згідно поданої схеми поділу земельної ділянки першочергового призначення колективної власності агрофірми Вікторія ; видано державні акти на право приватної власності на земельні ділянки ріллі, що визначені технічною документацією з урахуванням якості ґрунтів слідчим громадянам - власникам сертифікатів : ОСОБА_1 - 49,06 га, ОСОБА_6 - 49,08 га, ОСОБА_7 - 8,92 га, ОСОБА_8 - 13,38 га, ОСОБА_9 - 13,38 га, ОСОБА_10 - 22,40 га, ОСОБА_1 - 49,22 га, ОСОБА_11 - 14,32 га, ОСОБА_12 - 13,44 га.
Згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ № 007931 від 09 грудня 1998 року ОСОБА_1 на підставі вищезазначеного розпорядження передано у приватну власність земельну ділянку площею 49,22 га в межах згідно з планом. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 20 грудня 2016 року земельна ділянка площею 49,2153 га розташована на території Жуківської сільської ради Глобинського р-н Полтавської обл., кадастровий номер 5320682200:00:009:0030, на праві власності належить ОСОБА_1 .
Позиція апеляційного суду
Згідно статті 1225 ЦK України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Відповідно до частини 1 статті 23 ЗК України (в редакції чинній в 1998 році) право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Тобто, спадкування, в тому числі і земельної ділянки, це перехід майна, а також майнових прав та обов`язків померлого до інших осіб.
Відтак, спадкодавці не можуть успадкувати більше прав ніж мав спадковдавець.
Згідно частини 3 статті 12, частини 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, наданих ОСОБА_1 документів, на момент смерті ОСОБА_4 не мав права на земельну частку (пай), оскільки в 1998 році дане право було відчужене на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу права на земельну частку (пай) від 31 жовтня 1998 року ОСОБА_1 , який в подальшому оформив та зареєстрував за собою право власності на виділену земельну ділянку і на даний час являється власником даної земельної ділянки.
Отже, у позивачів відсутні правові підстави для визнання права власності на земельну ділянку площею 4,89 умовних кадастрових га, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) на землю серії ПЛ № 0321947 від 23 лютого 1998 року зареєстрованого № 521, розташовану на території Жуківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, в порядку спадкування.
Щодо доводів, викладених у відзиві на апеляційну скаргу
Стосовно посилання про порушення нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу права на земельну частку (пай) від 31 жовтня 1998 року прав спадкоємців
Колегія суддів звертає увагу, що на час укладення договору купівлі продажу мораторій на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення введений в дію не був, що узгоджується із правовою позиціє, висловленою у постанові Верховного Суду від 11 грудня 2019 року (справа № 481/754/17-ц).
Вищевказаний договір на даний час є чинний, а доводів його нікчемності матеріали справи не містять.
Крім того, право власності на земельну ділянку у ОСОБА_1 виникло в результаті послідуючих юридичних фактів, а саме: розпорядження голови Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області від 16 листопада 1998 року № 657 про передачу у приватну власність власникам сертифікатів земельних часток (паїв) із земель колективної власності агрофірми Вікторів Жуківської сільської ради Глобинського району, отримання державного акту про право власності та реєстрація права. На даний час рішення, на підставі який у ОСОБА_1 виникло право власності на земельну ділянку є чинними.
Щодо доводів про звернення до ОСОБА_1 та інших органів про отримання інформації про договір-купівлі продажу земельної частки (паю)
Посилання у запереченні на апеляційну скаргу про те, що позивачі зверталися до ОСОБА_1 та інших органів про отримання інформації про угоди відносно земельної частки паю не дають підстави для відмови у задоволенні апеляційної скарги тому, що дані обставини не позбавляють його права, яке він отримав внаслідок укладення цивільно-правової угоди та права власності на земельну ділянку.
Висновок за результатами розгляду апеляційної скарги
Згідно пунктом 2 частини 1 статті 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи;порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Враховуючи зазначене, те що суд першої інстанції не з`ясував наявності у спадкодавця права на земельну частку(пай) на момент смерті, тоді як ОСОБА_1 надано докази наявності в нього права власності на спірну земельну ділянку з 1998 року, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги, рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 21 березня 2019 року слід скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Глобинської міської територіальної громади Полтавської області треті особи: відділ у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування за законом - відмовити.
Щодо судових витрат
За приписами частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За правилами частини 13 статті 141 ЦПК України якщо суд апеляційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, ухвалює нове судове рішення, він відповідно, змінює розподіл судових витрат.
Враховуючи, що при подачі апеляційної скарги підлягав сплаті судовий збір в розмірі 1152 грн. 60 коп., з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі по 567 грн. 30 коп. з кожного.
Керуючись статтями 367, 374, 376, 382 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 21 березня 2019 року - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Глобинської міської територіальної громади Полтавської області треті особи: відділ у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування за законом - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений при подачі апеляційної скарги в розмірі по 567 грн. 30 коп. з кожного.
Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текс постанови виготовлено 26 березня 2020 року.
Головуючий В.П. Пікуль
Судді Г.Л. Карпушин
Т.В. Одринська
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2020 |
Оприлюднено | 03.04.2020 |
Номер документу | 88536406 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Пікуль В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні