Справа №175/4704/19-ц
Провадження №2/175/1350/19
У Х В А Л А
31 березня 2020 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Озерянської Ж.М.,
за участю секретаря Іщенко Д.Г.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт. Слобожанське цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства Авіакомпанія Міжнародні авіалінії України , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю РЕНТ-Е-КА ЮКРЕЙН про захист прав споживачів,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області знаходиться цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства Авіакомпанія Міжнародні авіалінії України , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю РЕНТ-Е-КА ЮКРЕЙН про захист прав споживачів шляхом відшкодування вартості невикористаних авіаквитків, витрат пов`язаних з орендою транспортного засобу та витрат на паливо.
28 листопада 2019 року суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду в порядку загального позовного провадження в підготовче засідання на 04 лютого 2020 року (а.с.2).
Вивченням матеріалів справи встановлено, що позовну заяву було прийнято до провадження без додержання правил підсудності.
Так, за правилом виключної підсудності, встановленим ст. 30 ЦПК України, позови до перевізників, що виникають з договорів перевезення вантажів, пасажирів, багажу, пошти, пред`являються за місцезнаходженням перевізника.
Як зазначено у позовній заяві щодо сплати компенсації (грошових коштів), спір виник саме з приводу перевезення пасажирів, а тому з урахуванням зазначеного, а також враховуючи предмет позову та підстави позову, витікає, що спір між сторонами виник та стосується обов'язків що витікають з договорів з перевезення пасажирів .
Поняття місцезнаходження юридичної особи міститься у ч. 2 ст. 27 ЦПК України, за приписом якої місцезнаходження юридичних осіб визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивачі зазначили у позовній заяві, що ПрАТ Авіакомпанія Міжнародні Авіалінії України (перевізник) знаходиться у м. Києві по вул. Лисенка, 4. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження ПрАТ Авіакомпанія Міжнародні Авіалінії України зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Лисенка, 4, що належить до територіальної підсудності Шевченківського району м. Києва.
Що стосується тверджень позивачів щодо регулювання вказаних правовідносин Законом України Про захист прав споживачів , то суд не визнає їх слушними, виходячи з наступного.
Згідно ст. 11 Закону України Про захист прав споживачів , цей Закон регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг. Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж передбачені законодавством України про захист прав споживачів, застосовуються правила міжнародного договору (ст. 3 Закону України Про захист прав споживачів ).
Так, за п. 3 ст. 20 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, підписаної в м. Мінську 22.01.1993 р., де встановлено виключну компетенцію, яка не може бути змінена угодою сторін, стосовно подання позовів до перевізників, що випливають із договорів перевезення вантажів, пасажирів і багажу, за місцем перебування управління транспортної організації, до якої у встановленому порядку була пред`явлена претензія.
Відповідно до ст. 33 Конвенції про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень, вчиненої 28.05.1999 р. у м. Монреалі (дата набрання чинності для України 06.05.2009 р.), згідно із якою позов про відповідальність повинен бути поданий за вибором позивача на території однієї з держав-сторін або до суду за місцем знаходження перевізника, або за місцем його основної діяльності, або за місцем, де знаходиться комерційне підприємство, через яке був укладений договір, або до суду місця призначення перевезення.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як зазначається позивачами, останніми пред`явлено позов безпосередньо до перевізника, а тому, на переконання суду, до вказаного позову мають бути застосовані правила виключної територіальної підсудності.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (ст. 8 Закону України Про судоустрій і статус суддів ).
У п. 41 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ судам роз`яснено, що у разі конкуренції правил підсудності мають застосовуватися правила виключної підсудності.
Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення.
Положеннями ч. 2 ст. 910 ЦК України передбачено, що укладення договору перевезення пасажира та багажу підтверджується видачею, відповідно, квитка та багажної квитанції, форми яких встановлюються відповідно до транспортних кодексів (статутів).
Згідно норми ст. 98 Повітряного кодексу України квиток є документом, який засвідчує договір повітряного перевезення пасажирів.
Таким чином, у зв?язку із придбанням квитків між позивачами та Авіакомпанією МАУ виникли правовідносини із перевезення, у яких ПрАТ Авіакомпанія Міжнародні авіалінії України є перевізником, а позивачі пасажирами. Спірні правовідносини між сторонами виникли з договору перевезення пасажира.
Оскільки в даній справі позовні вимоги заявлені до перевізника ПАТ Авіакомпанія Міжнародні Авіалінії України з приводу неналежного виконання договору перевезення, то до вказаних правовідносин слід застосовувати саме правила виключної підсудності, тобто позов необхідно подавати у суд за місцезнаходженням перевізника згідно з ч. 4 ст. 30 ЦПК України. Аналогічна практика узгоджується в Постанові Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду №521/7040/18 (провадження 61-48963ск18) від 10 січня 2019 року.
За приписом п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, зокрема, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Спори між судами про підсудність, згідно ст. 32 ЦПК України, не допускаються. Слід також зауважити, що в силу ст. 378 ЦПК України, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності), судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Отже зважаючи на вищевикладене, справу слід передати за територіальною підсудністю до Шевченківського районного суду м. Києва.
Керуючись ст. 27, 30, 31, 258-261, 272, 273, 353 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства Авіакомпанія Міжнародні авіалінії України , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю РЕНТ-Е-КА ЮКРЕЙН про захист прав споживачів - направити за територіальною підсудністю до Шевченківського районного суду м. Києва (01030, м. Київ, вул. Лисенка, 4) для розгляду за місцезнаходження відповідача.
Спір про підсудність справи між судами не допускається.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Озерянська Ж.М.
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2020 |
Оприлюднено | 03.04.2020 |
Номер документу | 88541670 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні