номер провадження справи 32/187/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.03.2020 Справа № 908/3225/19
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя господарського суду Запорізької області Колодій Наталія Анатоліївна при секретарі судового засідання Зеленцовій К.Ю., розглянувши матеріали
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» , (69035, м.Запоріжжя, вул.Соборний, 153)
до відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» , (69035, м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАПРОЖГАЗ ЗБУТ» , (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7)
про зобов`язання відновити газопостачання
За участю представників сторін:
Від позивача: Слєсар О.В., довіреність б/н від 14.03.2019
Від відповідача: не з`явився
Від третьої особи: не з`явився
УСТАНОВЛЕНО:
20.11.2019 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про зобов`язання відновити газопостачання.
Витягом з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 24.10.2019, справу визначено до розгляду судді Колодій Н.А.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 25.11.2019 відкрито провадження у справі № 908/3225/19. Присвоєно справі номер провадження № 32/187/19. Підготовче засідання призначено на 17.12.2019. Підготовче засідання відкладалось до 21.01.2020.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву та оголошено обґрунтування клопотання про продовження строку для подачі відзиву на позовну заяву. Відповідач заперечив проти позовних вимог.
Клопотання судом розглянуто та задоволено. Відзив долучено до матеріалів справи.
13.01.2020 від третьої особи надійшли письмові пояснення (долучені до матеріалів справи).
Ухвалою суду від 21.01.2020 судом було продовжено строк підготовчого провадження. Закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 13.02.2020. В судовому засіданні оголошувалась перерва до 16.03.2020.
16.03.2020 від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату.
Розглянувши клопотання відповідача, суд відмовив в його задоволенні враховуючи закінчення строків розгляду справи по суті (останній день розгляду справи по суті припадає на вихідний день - 14.03.2020, таким чином судове засідання призначено на 16.03.2020).
В судовому засіданні 16.03.2020, в присутності представника позивача, судом оголошувалась перерва до 16.03.2020 на 16:00.
В продовжене о 16 годині судове засідання представники сторін не з`явились.
16.03.2020 до канцелярії Господарського суду Запорізької області надійшли письмові пояснення (долучені до матеріалів справи).
Відповідно до ст. 222 ГПК України, фіксування судового процесу проводилось за допомогою звукозаписувального технічного засобу, за виключення судового засідання , що відбулось за відсутністю сторін 16.03.2020 о 16:00.
В судовому засіданні 16.03.2020 суд визнав наявні документи достатніми для об`єктивного та всебічного розгляду спору.
Вивчивши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
01.01.2016 між Товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» (позивач - споживач) та Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАПРОЖГАЗ ЗБУТ» (постачальник) укладено договір №11410DH9AGAP016.
Згідно з п. 1.1. постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2016 природний газ, а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.
Строк дії договору передбачений у розділі ХІ договору.
Відповідно до п. 7.2. договору, оператор ГРМ, у тому числі за дорученням постачальника, припиняє або обмежує постачання газу споживачеві (на об`єкти споживача) з дотриманням норм безпеки та нормативних документів, що визначають порядок обмеження (припинення) газу, у випадках:
- споживання природного газу в обсязі, що перевищує установлений договором;
- проведення споживачем неповних або несвоєчасних розрахунків за договором;
- перевитрат добової норми (узгодженого договором графіка нерівномірної подачі природного газу) та/або місячного підтвердженого обсягу природного газу;
- розірвання договору постачання природного газу;
- відмова від підписання акта приймання передачі без відповідного письмового обґрунтування;
- настання випадків, передбачених Правилами про безпеку постачання газу,
Газопостачання споживачу може бути припинено (обмежено) в інших випадках передбачених Законом України Про ринок природного газу , Правилами постачання газу, Кодексом ГРМ, Кодексом ГТС, Правилами безпеки систем газопостачання, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.15 № 285.
Пунктом 7. 3 договору передбачено, що припинення (обмеження) газопостачання споживачеві здійснюється постачальником в порядку, визначеному Правилами постачання газу, Порядком пооб`єктового припинення (обмеження) газопостачання споживача, крім населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.06 № 1687, а також іншими нормативно-правовими актами, що регулюють дані правовідносини.
Звертаючись до суду позивач вказує на те, що 03.07.2019 працівниками Акціонерного товариства Оператор газопостачальної системи Запоріжгаз безпідставно, без надання будь-яких документів було здійснено обрізку газового трубопроводу до приміщення, яке належить ТОВ Надія .
В акті про припинення (обмеження) розподілу природного газу від 03.07.2019 підстави припинення газопостачання зазначені не були. Було зроблено посилання на розпорядження № 107-г.
На запит позивача щодо підстав здійснення відрізу газового трубопроводу відповідач не зазначив причину для припинення (обмеження) розподілу природного газу позивачу, а саме обрізу газопроводу. У наданій копії розпорядження № 107-Г від 03.07.2019 також відсутні посилання на підстави для припинення (обмеження) розподілу природного газу. Підставою для прийняття розпорядження № 107-Г була визначена службова записка відділу інспектування від 16.05.2019, яку відповідач відмовився надати позивачу, посилаюсь на те, що дана службова належить до переліку відомостей з обмеженим доступом і не може бути надана за запитом адвоката.
Враховуючи викладені в позовній заяві обставини, позивач вважає обрізку газового проводу до приміщення, яке належить відповідачу безпідставним та просить суд зобов`язати позивача відновити газопостачання до приміщення, яке розташоване за адресою: м.Запоріжжя, пр. Соборний, 153.
Відповідач заперечив проти позовних вимог. Обґрунтовуючи свої заперечення посилається на те, що газопостачання до об`єкту відповідача не здійснювалось з 06.06.2016 внаслідок встановлення інвентарної заглушки крану опуску та його опломбування №С29708950, про що оператором складено акт від 06.06.2016. Щодо механічного від`єднання об`єкту позивача від газового трубопроводу 03.07.2019, відповідач пояснив, що обрізку газопроводу було проведено задля запобігання несанкціонованого відбору природного газу з боку позивача.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави .
Відповідно до ч.1 ст.1 Цивільного кодексу України (далі ЦК ), цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності , вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників."
Згідно з п.п.5,6 ст.3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є:
5) судовий захист цивільного права та інтересу;
6) справедливість, добросовісність та розумність.
За змістом ст.11 Цивільного кодексу України , цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договір. Аналогічне правило випливає із ст. 509 ЦК України .
Відповідно до ст.12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору , за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини.
Як вбачається з матеріалів справи, 30 червня 2015 між ТОВ ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ та Товариством з обмеженою відповідальністю Надія було укладено Типовий договір на постачання природного газу за регульованим тарифом 2015/ТП-КП-112069.
Як встановлено п. 2.3 Типового договору обсяг спожитого (протранспортованого) газу за розрахунковий період, що підлягає оплаті Споживачем, визначається за підсумками розрахункового періоду на межі балансової належності об`єктів Споживача за даними комерційних вузлів обліку, визначених у додатку 2 до Договору.
Відповідно до п. 3.6 Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом 2015/ТП-КП-112069 від 30.06.2015 послуги з постачання газу підтверджуються підписаним Постачальником та Споживачем актом приймання - передачі газу, що оформлюється на підставі акту про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу за розрахунковий період, складеного Споживачем та Газорозподільнним/Газотранспортним підприємством відповідно до пункту 2.5 розділу П Договору.
Як вбачається з матеріалів справи 06.06.2016 відповідачем було припинено (обмежено) газопостачання (розподілу природного газу) позивачу шляхом встановлення інвентарної заглушки крану опуску та його опломбування №С 29708950, про що оператором ГРМ складено акт від 06.06.2016. Зазначений акт підписаний позивачем без застережень та зауважень. Припинення газопостачання до об`єкту , що належить позивачу 06.06.2016. було проведено за згодою сторін, оскільки на підприємстві позивача встановлено сонячну електростанцію та використовуються індукційні плити.
В подальшому, як зазначається позивачем та не заперечується відповідачем, оператор ГРМ періодично здійснював перевірку вузла обліку газу, цілісності встановлених відповідачем пломб та дотриманням відповідачем режиму від припинення газопостачання.
За результатами зазначених перевірок відповідач склав акти перевірки режиму газоспоживання підприємства від 13.05.2019 року, 14.06.2019 року, акт перевірки вузла обліку газу від 18.05.2017 року. Зазначені акти долучені позивачем до позовної заяви.
Так, зі змісту акту перевірки режиму газоспоживання підприємства від 14.06.2016 року вбачається, що обладнання раніше опломбовано за допомогою встановлення заглушки із пломбою № С 29708950 , цілісність якої не порушена.
Відповідно до акту перевірки вузла обліку від 18.05.2017 підприємство ТОВ Надія газ не споживає, відключено раніше газоспоживаюче обладнання та опломбовано пломбою № С 29708950 - кран із заглушкою.
Актом перевірки режиму газоспоживання підприємства від 13.05.2019 року встановлено, що проведена перевірка підприємства на цілісність пломб. При перевірці встановлено цілісність встановлених пломб. Встановлено факт, що підприємство газ не споживає, раніше відключено газоспоживаюче обладнання та опломбовано, номер пломби не проглядається, не порушена. На підприємстві встановлена сонячна електростанція, використовуються індукційні плити. Зазначений акт підписаний позивачем без застережень та зауважень.
03.07.2019 відповідач механічно від`єднав газові мережі споживача від газорозподільної системи АТ Запоріжгаз про що складено акт про припинення розподілу природного газу від 03.07.2019 (є додатком до позовної заяви).
Главою 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: 1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; 2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об`єкту споживача та/або його постачальнику; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України Про забезпечення комерційного обліку природного газу ; 5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу; 6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; 7) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ; 10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим); 11) в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п.13 розділу II Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496 - постачальник має право ініціювати/вживати заходів з припинення або обмеження в установленому порядку постачання природного газу споживачу в разі: проведення споживачем неповних або несвоєчасних розрахунків за договором; перевитрат добової норми (узгодженого договором графіка нерівномірної подачі природного газу) та/або місячного підтвердженого обсягу природного газу; розірвання договору постачання природного газу; відмови від підписання акта приймання-передачі без відповідного письмового обґрунтування; настання заходів, передбачених Правилами про безпеку постачання природного газу, що діють відповідно до вимог статті 5 Закону України "Про ринок природного газу" та поширюються на споживачів, що не є захищеними відповідно до зазначених Правил.
Відповідно до глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень , визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу . Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Пунктами 1, 8, 10, 11 глави 5 розділу VII Кодексу газорозподільних систем, визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу .
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Перевіривши матеріали справи, судом встановлено, що позивачем не порушувались умови припинення газопостачання (зрив пломби та інше) та не здійснювалось несанкціоноване споживання газу, що підтверджується наявними у справі актами відповідача.
На момент звернення до суду договір укладений між сторонами на постачання природного газу для потреб не побутових споживачів є діючим.
Згідно з ч.ч.1,3 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. (ст. 15 ЦК України).
Згідно з ч.1, п.п.3-5 абз.1, абз.2 ч.2 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.20 ЦК України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Таким чином, суд дійшов висновків, що незважаючи на детальну регламентацію дій сторін вищенаведеним Кодексом газорозподільних систем, між позивачем та відповідачем в першу чергу мають місце саме засновані на юридичній рівності договірні правовідносини.
Відповідач не виступає та не є в даних правовідносинах органом державної влади чи місцевого самоврядування, які мають право видачі відповідних нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії.
Головним інтересом позивача та, відповідно, зобов`язанням відповідача в цих правовідносинах є постачання природного газу останнім першому .
Таким чином, за наявності факту припинення такого постачання позивач обрав найбільш ефективний, з його точки зору, спосіб захисту в даному випадку, а саме, зобов`язання відповідача відновити газопостачання, що цілком узгоджується з вищенаведеними нормами Цивільного кодексу України .
Дана правова позиція також узгоджується з практикою Верховного суду у складі судді Касаційного господарського суду, викладеній в постанові від 15.05.2018 у справі №909/641/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Щодо клопотання відповідача про застосування строків позовної давності. Відповідач вказує, що якщо газопостачання позивачу було припинено 06.06.2016, тому строк позовної давності з вимогою про зобов`язання АТ Запоріжгаз відновити газопостачання є таким, що сплив 06.06.2019.
Суд не погоджується з заявленим клопотанням та його обґрунтуванням, виходячи з того, що позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права, а саме права, яке було порушено відповідачем 03.07.2019 здійсненням механічного відрізу труби газопостачання та відновлення становища, що існувало до 03.07.2019. Тобто, строк позовної давності обчислюється з дати 03.07.2019. Суд відмовляє в задоволенні даного клопотання.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір, так як спір з його вини до судового розгляду.
Керуючись ст. ст. 46, 129, 202, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» , (69035, м.Запоріжжя, вул.Соборний, 153) до відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» , (69035, м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7) задовольнити.
Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» , (69035, м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7, ЄДРПОУ 03345716) відновити газопостачання до належного Товариству з обмеженою відповідальністю «Надія» , (69035, м.Запоріжжя, вул.Соборний, 153, ЄДРПОУ 13621376) нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Запоріжжжя, пр. Соборний, 153.
Видати наказ.
Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» , (69035, м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7, ЄДРПОУ 03345716) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» , (69035, м.Запоріжжя, вул.Соборний, 153, ЄДРПОУ 13621376) судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Видати наказ.
Повний текст рішення оформлено і підписано « 02» квітня 2020.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому ст.ст. 254-256 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.А. Колодій
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2020 |
Оприлюднено | 03.04.2020 |
Номер документу | 88551224 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Кузнецова Ірина Леонідівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Кузнецова Ірина Леонідівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Кузнецова Ірина Леонідівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Кузнецова Ірина Леонідівна
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Колодій Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні