Постанова
від 02.04.2020 по справі 654/1290/17
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 квітня 2020 року

Київ

справа №654/1290/17

адміністративне провадження №К/9901/34982/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю.,

суддів - Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Голопристанського районного суду Херсонської області від 12 червня 2017 року (суддя Францішко Ю.В.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року (колегія суддів: Вербицька Н.В., Джабурія О.В., Крусян А.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Олешківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

В травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Голопристанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 01.06.2016 про перегляд розміру призначеної йому пенсії та зобов`язати Олешківське об`єднане управління ПФУ здійснити перерахунок його пенсії згідно довідки про заробітну плату № 25 від 14.04.2014 за період роботи з січня 1986 року по грудень 1990 року, виданої ДП Дослідне господарство Великі Клини , починаючи з дати призначення пенсії та виплатити різницю недоплачених коштів.

Постановою Голопристанського районного суду Херсонської області від 12 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року, в задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що довідка про заробітну плату від 14 квітня 2014 року № 25 видана КП Дослідне господарство Великі Клини , на підставі якої призначена пенсія позивачу, не визнана судом недійсною, видана на підставі первинних документів, а тому повинна враховуватись для обчислення пенсії.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

У зв`язку з відсутністю клопотань про розгляд справи за участю сторін, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами встановлено, що з 15 травня 2014 року позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування .

Для розрахунку пенсії позивача було враховано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 14 квітня 2014 року №25, яка видана державним підприємством Дослідне господарство Великі Клини Південної державної сільськогосподарської дослідної станції інституту водних проблем і меліорації національної академії аграрних наук України за період роботи з січня 1986 по грудень 1990 року. В довідці зазначено, що вона видана на підставі особових рахунків за 1986-1990 роки.

За результатами перевірки достовірності видачі зазначеної довідки, спеціалістами управління ПФУ встановлено, що заробітна плата за період роботи 1986-1988 роки встановлена на підставі зведених відомостей про нарахування заробітної плати Херсонської селекційної дослідницької станції баштанництва, а за період 1989-1990 на підставі книг обліку заробітної плати працівникам та службовцям експериментального господарства Херсонської селекційної дослідницької станції баштанництва.

На запит управління ПФУ ДП Дослідне господарство Великі Клини Південної державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України листом від 11.05.2016 №31повідомило, що на даний час на підприємстві існують лише зведені відомості про нарахування заробітної плати за 1986-1990 роки.

01.06.2016 Голопристанським об`єднаним управлінням ПФУ у Херсонській області прийнято рішення про здійснення перегляду розміру пенсії із врахуванням зарплати за період з січня 1986 по грудень 1988 за нульовим значенням.

07 квітня 2017 року позивач звернувся до управління ПФУ з заявою щодо повідомлення його про причини зменшення розміру пенсії.

Листом від 21 квітня 2017 року відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що його дохід за період роботи з 01 січня 1986 року по грудень 1988 року не підтверджений первинними документами, на підставі чого розмір пенсії зменшився.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Оскільки первинні документи на підприємстві відсутні, то управлінням ПФУ обґрунтовано перераховано пенсію позивача без врахування непідтвердженого періоду.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 у редакції постанови правління від 07 липня 2014 року №13-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Пунктом 2.1 Порядку №22-1 встановлено, що за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Порядком визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого Постановою КМУ №919 від 05 липня 2006 року, запроваджено механізм визначення заробітної плати для обчислення пенсії у разі втрати первинних документів про нарахування та підприємствами заробітної плати за основним місцем роботи застрахованої особи та страхового стажу.

Так, відповідно до Порядку №919 за період роботи до 01 січня 1998 року заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні, визначається за наявності підприємства, де працювала особа, або його правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві або в його правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається, виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на такому підприємстві або в його правонаступника. Довідка про середню заробітну плату за відповідною або аналогічною їй професією (посадою) надається підприємством, де працює (працювала) особа, або його правонаступником.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, колегія суддів дійшла висновку, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено. При цьому, визначальним критерієм для включення відповідного заробітку до суми доходу, з якого обчислюється пенсія, є нарахування внесків на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Проте колегія суддів зазначає, що пенсійним органом всупереч вимогам Порядку № 22-1 перевірку поданої позивачем довідки проведено не у тримісячний строк, а через два роки після призначення пенсії. Крім того, інформація, що ДП Дослідницьке господарство Великі клини має зведені відомості про нарахування заробітної плати за 1986 - 1990 роки отримана станом на 2016 рік, що не підтверджує відсутність первинних документів станом на дату видачу довідки - 14.04.2014.

В даному випадку, враховуючи наявність зведених відомостей про заробітну плату, колегія суддів приходить до висновку, про відсутність підстав для неврахування довідки про заробітну, виданої ДП Дослідницьке господарство Великі клини , оскільки відсутні докази зловживання пенсіонером своїми правами чи зазначення роботодавцем неправдивих відомостей.

Відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 351 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справі ) підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Голопристанського районного суду Херсонської області від 12 червня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року скасувати.

Ухвалити нове рішення.

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення скасувати рішення Голопристанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 01.06.2016 про перегляд пенсійної справи.

Зобов`язати Олешківське об`єднане управління Пенсійного фонду України (код 41246218) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі довідки про заробітну плату № 25 від 14.04.2014 за період роботи з січня 1986 року по грудень 1990 року, виданої ДП Дослідне господарство Великі Клини , починаючи з дати призначення пенсії та виплатити різницю недоотриманих коштів.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ю. Бучик

Судді Л.Л. Мороз

А.І. Рибачук

СудКасаційний адміністративний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення02.04.2020
Оприлюднено03.04.2020
Номер документу88556743
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —654/1290/17

Постанова від 02.04.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бучик А.Ю.

Ухвала від 19.02.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бучик А.Ю.

Ухвала від 23.10.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Смокович М.І.

Ухвала від 13.09.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Смокович М.І.

Ухвала від 02.08.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Вербицька Н. В.

Ухвала від 10.07.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Вербицька Н. В.

Ухвала від 10.07.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Вербицька Н. В.

Постанова від 12.06.2017

Адміністративне

Голопристанський районний суд Херсонської області

Францішко Ю. В.

Ухвала від 22.05.2017

Адміністративне

Голопристанський районний суд Херсонської області

Францішко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні