Герб України

Рішення від 02.04.2020 по справі 910/903/20

Господарський суд міста києва

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02.04.2020Справа № 910/903/20 За позовом Приватного акціонерного товариства Полтавський гірничо - збагачувальний комбінат

До Акціонерного товариства Укрзалізниця

Про стягнення 35433,30 грн.

Суддя Пінчук В.І.

Представники сторін: без виклику сторін

Від позивача

Від відповідача

Обставини справи

Позивач - приватне акціонерне товариство Полтавський гірничо - збагачувальний комбінат звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою про стягнення з відповідача - Акціонерного товариства Укрзалізниця 35433,30 грн. штрафу за порушення термінів доставки вантажу.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 29.01.2020 р. відкрите провадження у справі №910/903/20, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення ( виклику ) сторін.

Також ухвалою встановлені строки для подання сторонами заяв, клопотань, відзиву та заперечень на відзив.

24.02.2020 р. через канцелярію суду представником відповідача подана заява про продовження процесуального строку для подачі відзиву.

Ухвалою від 02.04.2020 р. суд у задоволені зазначеної заяви відмовив, оскільки заява про продовження процесуального строку для подачі відзиву подана представником відповідача після закінчення строку встановленого судом. ( ч. 2 ст. 119 ГПК України )

Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд -

В С Т А Н О В И В:

23 серпня 2019 р. відповідачем до станції призначення - Чорноморська Одеської залізниці здійснювалося перевезення вантажу ( окатишів залізорудних ), відправником яких є позивач, а одержувачем є товариство з обмеженою відповідальністю ТИС , що підтверджується залізничною накладною №43663004.

Відповідно до статті 307 Господарського кодексу України та статті 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Згідно п. 6 Статуту залізниць України накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил оформлення перевізних документів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Згідно пунктів 22, 23 вказаного Статуту за договором залізничного перевезення вантажу залізниця зобов`язується доставити ввірений їй вантажовідправником вантаж у пункт призначення в зазначений термін і видати його одержувачу, а відправник зобов`язується сплатити за перевезення встановлену плату. Відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Станція призначення видає накладну одержувачу разом з вантажем.

Відповідно до пункту 41 Статуту, залізниці зобов`язані доставити вантажі за призначенням в установлені терміни. Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються вказаними Правилами, виходячи з технічних можливостей залізниць. Обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки.

Згідно пункту 1.1 Правил обчислення термінів доставки вантажу, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 визначено терміни, в які залізниці зобов`язані доставляти вантажі за призначенням, зокрема, відповідно до підпункту 1.1.1 вказаних Правил у разі перевезення вантажною швидкістю: маршрутними відправками; вагонними відправками та відправками у великотоннажних контейнерах; дрібними відправками та відправками в середньотонажних контейнерах, терміни доставки вантажу обчислюються виходячи з 1 (однієї) доби на кожні повні та неповні 320, 200 та 150 км відповідно.

Відповідно до пункту 1.2 Правил обчислення термінів доставки вантажу термін доставки вантажу визначається, виходячи з відстані, за яку обчислюється провізна плата. Обчислення терміну доставки починається з 24-ї години дати приймання вантажу до перевезення, зазначеної в перевізних документах (пункт 2.1 Правил).

Згідно пункту 2.4 Правил терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються на одну добу на операції, пов`язані з відправленням і прибуттям вантажу.

Відповідно до пункту 2.9 Правил обчислення термінів доставки вантажу про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки (пункт 2.10. Правил).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до залізничної накладної №43663004 вантаж, що прямував за вказаною залізничною накладною, відповідачем доставлено та видано одержувачу 29.08.2019 р., тобто після закінчення встановленого терміну доставки, про що свідчить календарний штемпель видачі вантажу у графі 52.

Таким чином, відповідач допустив прострочення доставки вантажу, відмітки про причини затримки вантажу, які дають право відповідачу на збільшення терміну доставки та тривалість цієї затримки не проставлені, що вказує на відсутність поважних причин прострочення термінів доставки вантажу.

У зв`язку із простроченням відповідачем строку доставки вантажу позивач нарахував відповідачу штраф у розмірі 35433,30 грн.

Суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав:

Згідно пункту 116 Статуту залізниць України за несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, що належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам-суб`єктам підприємницької діяльності або орендовані ними, залізниця сплачує одержувачу штраф (якщо не доведе, що прострочення сталося не з її вини) у розмірі: 1) 10 відсотків провізної плати - за прострочення на дві доби; 2) 20 відсотків провізної плати - за прострочення на три доби; 3) 30 відсотків провізної плати - за прострочення на чотири і більше діб.

Встановлений пунктом 116 Статуту штраф застосовується у разі прострочення доставки вантажу на дві доби (більше ніж на 48 годин), на три доби (більше ніж на 72 години) і на чотири доби (більше ніж на 96 годин). Якщо прострочення доставки вантажу допущено залізницею менш як на дві доби (не більше 48 годин), що обчислюється з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення, то підстави для нарахування передбаченого статтею 116 Статуту штрафу відсутні.

Календарним штемпелем на накладній №43663004 підтверджується, що відповідачем доставлений вантаж із порушенням встановленого терміну доставки, визначеного пунктом 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу, що у відповідності до пункту 116 Статуту та пункту 1.1. Правил є підставою для застосування до відповідача як перевізника відповідальності у вигляді штрафу.

Згідно додатку 3 до Правил оформлення перевізних документів - пояснення щодо заповнення накладної, у графі 31 накладної зазначається провізна плата, у графах 35, 36 - інші платежі на станції відправлення.

Згідно графи 31 залізничної накладної №43663004 сума провізної плати становить 354333,00 грн.

Відстань перевезення вантажу, згідно графи 30 вказаної накладної становить 514 км.

Враховуючи те, що загальний строк доставки вантажу склав 6 днів, кількість прострочення доставки вантажу становить 2 доби ( нормативний строк доставки вантажу, згідно п.1.1 Правил обчислення термінів доставки вантажів становить 4 доби )

За несвоєчасну доставку вантажу ( прострочення на 2 доби ) передбачений статтею 116 Статуту залізниць штраф у розмірі 10 % провізної плати.

Враховуючи зазначене розмір штрафу за порушення термінів доставку вантажу, згідно накладної № 43663004 становить 35433,30 грн. ( 354333,00 грн. провізна плата ) х 10% ( розмір штрафу, згідно ст. 116 Статуту залізниць )

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно частини першої статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 133 Статуту залізниць передбачено, що передача іншим організаціям або громадянам права на пред`явлення претензій та позовів не допускається, за винятком випадків передачі такого права вантажовідправником вантажоодержувачу або вантажоодержувачем вантажовідправнику, а також вантажовідправником або вантажоодержувачем вищій організації або уповноваженій особі, яка виступає від їх імені.

Передача права на пред`явлення претензій і позовів засвідчується переуступним підписом на документі (накладній, вантажній, багажній квитанції), а для уповноваженої особи - довіреністю, оформленою згідно із законодавством.

Як вбачається зі змісту накладної № 43663004 та напису вчиненого на вказаній накладній, право на пред`явлення позовів та претензій вантажоодержувач вантажу передав позивачу, тобто вантажовідправнику.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. 129, ст. ст. 232, 233, ст.ст. 236 - 238, ст. 240 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства " Укрзалізниця " ( 03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5, код 40075815 ) на користь Приватного акціонерного товариства Полтавський гірничо - збагачувальний комбінат ( 39802, м. Горішні Плавні, Полтавська область, вул. Будівельників, 16, код 00191282 ) 35433 ( тридцять п`ять тисяч чотириста тридцять три ) грн. 30 коп. штрафу за перевищення строків доставки вантажу, 2102 ( дві тисячі сто дві ) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.

Суддя В.І.Пінчук

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.04.2020
Оприлюднено06.04.2020
Номер документу88571744
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/903/20

Постанова від 31.07.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Буравльов С.І.

Ухвала від 01.06.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Буравльов С.І.

Рішення від 02.04.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Ухвала від 02.04.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Ухвала від 29.01.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні