ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
13 квітня 2020 року Справа № 913/113/20
Провадження №7/913/113/20
Господарський суд Луганської області у складі:
судді Тацій О.В.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження господарську справу №913/113/20
за позовом виконуючого обов`язки керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області (92700, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Монастирська, 15) в інтересах держави в особі
позивача - Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 17, корп. 2, ідентифікаційний код 39771244)
про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння,
Без повідомлення та виклику учасників справи,
ВСТАНОВИВ:
Виконуючий обов`язки керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з позовом до Фермерського господарства "Геркулес" про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння, в якому заявив вимогу про:
- витребування із незаконного володіння Фермерського господарства "Геркулес" на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 41,8 га, розташованої на території Данилівської сільської ради Біловодського району Луганської області, яка була надана у постійне користування ОСОБА_1 на підставі державного акта на право постійного користування землею від 13.11.1997 серії ЛГ № 2020000135.
В обгрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначив, що Старобільською місцевою прокуратурою за результатами вивчення стану законності у сфері земельних відносин виявлено факт незаконного, без відповідної правової підстави, використання ФГ "Геркулес" земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 41,8 га.
Так, він вказує, що не зважаючи на те, що ОСОБА_1 , який на підставі державного акта на права постійного користування земельною ділянкою площею 41,8 га отримав право постійного користування вищевказаною земельною ділянкою, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується актовим записом про смерть №34 від 13.11.2015, ФГ "Геркулес" продовжує утримувати та без відповідних правових підстав використовувати дану земельну ділянку для вирощування сільськогосподарських культур.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 25.02.2020 року постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 17.03.2020 року о 10 годині 10 хвилин, в яке викликано учасників справи.
16.03.2020 року через канцелярію господарського суду від представника ГУ Держгеокадастру у Луганській області надійшли письмові пояснення, в яких просить суд винести законне та обґрунтоване рішення по справі, а також зазначає, що ГУ Держгеокадастру у Луганській області на сьогодні є органом, який приймає рішення щодо розпорядження земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення на території Луганської області.
При цьому, звертає увагу на те, що під час інвентаризації земель державної власності у 2019 році було сформовано дві земельні ділянки на вищезазначеній площі 41,8 га (14,0 га та 27,8 га) та занесено відповідні відомості до НКС:
земельна ділянка сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 4420684400:14:001:0048 площею 14,0 га (цільове призначення - для ведення фермерського господарства);
земельна ділянка сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 4420684400:14:001:0047 площею 27,8 га (цільове призначення - для ведення фермерського господарства).
Зазначене підтверджується доданими до письмових пояснень відомостями про земельні ділянки з НКС від 19.12.2019 року.
Розглянувши дані письмові пояснення і додані до них докази, суд встановив, що вони за своєю формою та змістом відповідають встановленим ГПК України процесуальним вимогам, а тому прийшов до висновку про здійснення подальшого розгляду справи з їх врахуванням та долучення їх до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.03.2020 року відкладено підготовче засідання у справі на 07.04.2020 року о 10 годині 00 хвилин.
Крім цього, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 42 ГПК України, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до ч.ч. 1 та 8 ст. 165 ГПК України, у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази.
Так, ухвалою Господарського суду Луганської області від 27.02.2020 року встановлено, у відповідності до ст. 251 ГПК України, відповідачу строк - протягом 15-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання суду: обґрунтованого письмового відзиву на позовну заяву, з викладенням у ньому мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; а також доказів направлення відзиву з доданими до нього документами на адресу позивача.
Однак, у матеріалах справи відсутні відомості про вручення відповідачу по справі ухвали про відкриття провадження від 25.02.2020 року.
При цьому, ухвалу суду від 17.03.2020 року відповідач отримав 23.03.2020 року, що підтверджується долученим до матеріалів справи рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення поштового відправлення, та протягом встановленого судом строку звернувся через канцелярію суду з відзивом на позовну заяву, в якому просить:
- у задоволенні позову відмовити.
В якості обґрунтування своєї позиції навів наступні мотиви, твердження та заперечення. Відповідач відзначає, що до спадкоємців переходить право постійного користування земельною ділянкою на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що буди у спадкодавця, а тому вважає, що право постійного користування земельною ділянкою площею 41,8 га ОСОБА_1 на підставі державного акту на право постійного користування землею від 13.11.1997 року серії ЛГ №2020000135 перейшло їй в порядку спадкування за законом. У зв`язку з чим спростовується факт незаконного володіння ФГ Геркулес вказаною земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, розташованою на території Данилівської сільської ради Біловодського району Луганської області.
Також, ухвалою суду від 17.03.2020 року встановлено позивачу строк - протягом 5 днів з дня отримання даної ухвали суду або відзиву на позов - для подання суду: відповіді на відзив на позов та доказів направлення відповіді на відзив відповідачу; а відповідачу встановлено строк - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду (якщо такий буде поданий): заперечень на відповідь на відзив та доказів направлення заперечень на відповідь на відзив позивачу.
Учасники справи про дату, час і місце підготовчого засідання повідомлялися належним чином у порядку ст. 120 ГПК України шляхом направлення копій ухвали суду від 17.03.2020 року за їх адресами рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштового відпралення.
Підготовче засідання, призначене на 07.04.2020 року о 10 год. 00 хв. не відбулось у зв`язку з перебуванням судді Тацій О.В. у відпустці, відтак, підготовче засідання підлягає повторному призначенню.
Крім того, 03.04.2020 року від представника відповідача через канцелярію господарського суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, в якому просить:
- відкласти підготовче засідання по справі на інший день з урахуванням терміну закінчення карантину.
Обгрунтовуючи заявлене клопотання, представник відповідача наголошує на необхідності особистої присутності у судових засіданнях для реалізації своїх процесуальних прав, як учасника справи, передбачених приписами ст. 42 ГПК України. При цьому, зауважує, що наразі він позбавлений можливості прибути у судове засідання черех запровадження каранину та ймовірну загрозу його життю і здоров`ю.
Розглядаючи дане клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 № 215, якою установлено з 12 березня до 03 квітня 2020 року на усій території України карантин та заборонено, зокрема, проведення всіх масових заходів, а також регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями), перевезення пасажирів метрополітенами мм. Києва, Харкова і Дніпра та залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому) тощо.
Україна є членом Всесвітньої організації охорони здоров`я - спеціалізованої установи ООН, яка 12.03.2020 оголосила про початок пандемії COVID-19 (http://www.euro.who.int/ru/health-topics/health-emergencies/coronavirus-covid 19/news/news/2020/3 /who- announces -covid -19 - outbreak-a-pandemic).
У рішенні Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", введеному в дію Указом Президента України від 13.03.2020 № 87 констатовано, що епідемічна ситуація в Україні у зв`язку з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, набула надзвичайно загрозливого характеру.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 № 530-ІХ, серед інших заходів передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення карантину, правил та норм, встановлених для запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням і боротьби з ними.
У заяві Голови Ради суддів України щодо карантинних заходів, яка була розміщена 11.03.2020 на офіційному вебсайті Ради суддів України (http://rsu.gov.ua) висловлено прохання щодо утримання від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін та щодо утримання від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.
Згідно листа Голови Ради суддів України від 16.03.2020 № 9рс-186/20 та рішення Ради суддів України від 17.03.2020, яким затверджено "Рекомендації Ради суддів України щодо встановлення особливого режиму роботи судів України задля убезпечення населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб" з метою убезпечення населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб рекомендовано на період з 16.03.2020 до 03.04.2020 встановити особливий режим роботи судів України, який передбачає, з поміж іншого: роз`яснення громадянам можливості відкладення розгляду справ у зв`язку із карантинними заходами та можливості розгляду справ в режимі відеоконференції; обмеження допуску в судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань; обмеження допуску у судові засідання та приміщення суду осіб з ознаками респіраторних захворювань; зменшення кількості судових засідань, що призначаються до розгляду протягом робочого дня; здійснення, по можливості, здійснення розгляду справ без участі сторін в порядку письмового провадження; приймання всіх необхідних документів в електронному вигляді на електронну адресу суду через дистанційні засоби зв`язку тощо.
Згідно із статтею 4 Закону України "Про Основи законодавства України про охорону здоров`я" основними принципами охорони здоров`я в Україні є, зокрема, гуманістична спрямованість, забезпечення пріоритету загальнолюдських цінностей над класовими, національними, груповими або індивідуальними інтересами.
У статті 5 цього Закону визначено, що охорона здоров`я - загальний обов`язок суспільства та держави. Державні, громадські або інші органи, підприємства, установи, організації, посадові особи та громадяни зобов`язані забезпечити пріоритетність охорони здоров`я у власній діяльності, не завдавати шкоди здоров`ю населення і окремих осіб, у межах своєї компетенції надавати допомогу хворим, особам з інвалідністю та потерпілим від нещасних випадків, сприяти працівникам органів і закладів охорони здоров`я в їх діяльності, а також виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством про охорону здоров`я.
При цьому, відповідно до положень п. 4 Розділу Х Перехідні положення ГПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.
За таких обставин, виходячи з мети убезпечення населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб, суд вважає, наведені представником відповідача у змісті поданого клопотання причини неможливості явки у підготовче засідання поважними, а тому вважає дане клопотання обґрунтованим і законним, а тому приходить до висновку про його задоволення.
Також, 09.04.2020 року на адресу суду від представника позивача надішла заява про розгляд справи без участі представника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно ч. 1 ст. 181 ГПК України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
За приписами п. 19 ч. 2 ст. 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд здійснює дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
В силу положень п.п. 1,3 ч. 2 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження, зокрема, у випадках: визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу та в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 202 ГПК України, суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку у разі неявки в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання.
Також. відповідно до ч. 3 ст. 177 ГПК України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Водночас, суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення судового захисту.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади; характер процесу та його значення для заявника.
Отже, за для забезпечення учасникам справи конституційного права на судовий захист та виконання завдань підготовчого провадження, виходячи з приписів статей 183, 202 ГПК України, враховуючи неможливість розгляду у даному підготовчому засіданні питань, передбачених ч. 2 ст. 182 ГПК України, ставлячи за мету дотримання принципів господарського судочинства, у тому числі, рівності усіх учасників перед законом і судом та змагальності, зважаючи на необхідність надання учасникам справи можливості скористатися своїми процесуальними правами та обов`язками, передбаченими статтями 42, 46 ГПК України, а також враховуючи необхідність запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, суд вважає доцільним продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкласти підготовче засідання в межах встановленого ГПК України строку. При цьому, інформацію про дату, час і місце підготовчого засідання учасникам справи буде повідомлено додатково після закінчення строку встановленого карантину.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 13, 42, 46, 166, 167, 168, 182, 183, 202, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Фермерського господарства "Геркулес" про відкладення розгляду справи від 03.04.2020 року - задовольнити.
2. Продовжити строк підготовчого провадження на 30 (тридцять) днів.
3. Відкласти підготовче засідання у справі № 913/113/20 .
Інформацію про дату, час і місце підготовчого засідання учасникам справи буде повідомлено додатково.
4. Звернути увагу учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі Електронний суд, поштою, факсом або дистанційними засобами зв`язку.
5. Довести до відома учасників справи, що з урахуванням епідеміологічної ситуації в Україні вони мають право заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
6. Повідомити учасників справи, що інформація по справі, що розглядається, доступна на офіційному веб - порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/ та на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/ .
Копію ухвали негайно надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 13.04.2020 року.
Суддя О.В. Тацій
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2020 |
Оприлюднено | 14.04.2020 |
Номер документу | 88727953 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Тацій О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні