Рішення
від 21.04.2020 по справі 235/40/20
СЕЛИДІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

235/40/20

2/242/667/20

РІШЕННЯ

Іменем України

м. Селидове 21 квітня 2020 року

Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.Г., розглянувши в м. Селидове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівської територіальної громади Донецької області в особі Селидівської міської ради Донецької області, Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа Друга донецька державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 03.01.2020 р. звернувся до суду із зазначеним позовом.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно. При зверненні за оформленням спадщини отримала відмову через пропуск встановленого законом строку на прийняття спадщини., який було пропущено з поважних причин, а саме через те, що мати померла у м.Донецьк і вона не мала можливості своєчасно зареєструвати її смерть та реалізувати свої спадкові права.

Просила визначити їй, ОСОБА_1 , додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до державного нотаріуса Другої донецької державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті її матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день слухання справи повідомлялася належним чином. Надала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі.

Представник відповідача - Селидівської міської ради - в судове засідання не з`явився, відзив на позовну заяву не надав, надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника. Просив прийняти рішення на розсуд суду.

Представник відповідача - Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - в судове засідання не з`явився, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Управління не наділене повноваженнями щодо здійснення нотаріальних дій, а тому не може бути відповідачем по справі. Просив прийняти рішення на розсуд суду за наявними у справі матеріалами.

Суд критично ставиться до твердження, що Управління не може бути відповідачем по справі, оскільки померла ОСОБА_2 перебувала на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за віком та, згідно довідки, мала на момент смерті неотриману пенсію за період з 2015 р. по 2018 р., а тому рішення по даній справі може вплинути на права та обов`язки Управління в подальшому щодо отримання спадку у вигляді неотриманої за життя пенсії ОСОБА_2 її спадкоємицею ОСОБА_1

Третя особа - Друга донецька державна нотаріальна контора - у судове засідання не з`явилася, про день слухання справи повідомлялася належним чином.

Суд, дослідивши надані матеріали та проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, прийшов до наступного.

ОСОБА_2 , яка є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті залишилося спадкове майно.

Постановою від 24.12.2019 р. у вчиненні нотаріальних дій було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Згідно довідки, ОСОБА_2 перебувала на обліку в Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та за період з 01.06.2015 р. по 31.08.2018 р. розмір невиплаченої за її життя пенсії склав 59942,32 грн.

Згідно повідомлення Другої донецької державної нотаріальної контори, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкова справа не заводилась, свідоцтв про право на спадщину не видавалось, заповітів не посвідчувалось.

Зазначені обставини встановлені з документів в матеріалах справи.

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У відповідності ст. 1269 ЦК України заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, необхідною умовою застосування вказаної правової норми є поважність пропуску строку для прийняття спадщини.

Відповідно до вимог ч. 6 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивач через поважні причини пропустила строк на прийняття спадщини, а тому позовна заява підлягає задоволенню.

На думку суду строк у три місяці буде достатнім для подання позивачем заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 200, 264, 265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , до Селидівської територіальної громади в особі Селидівської міської ради, код ЄДРПОУ 0405262, юридична адреса: Донецька область, м.Селидове, вул.К.Маркса, 8, Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 42169323, юридична адреса: Донецька область, м.Мирноград, вул..Центральна, 13, третя особа - Друга донецька державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ 02888231, юридична адреса: Донецька область, м.Гірник, вул..Шевченка, 33, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до державного нотаріуса Другої донецької державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті її матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя

СудСелидівський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення21.04.2020
Оприлюднено22.04.2020
Номер документу88846967
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/40/20

Рішення від 21.04.2020

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

Ухвала від 24.03.2020

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

Ухвала від 25.02.2020

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

Ухвала від 30.01.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Клікунова А. С.

Ухвала від 09.01.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Клікунова А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні