Ухвала
від 23.04.2020 по справі 922/532/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"23" квітня 2020 р. м ХарківСправа № 922/532/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калініченко Н.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю СВК-Агрокомплект , с. Берека,

до Комунального підприємства Харківської обласної ради Облземпроект , м. Харків,

про стягнення суми в розмірі 1 034,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «СВК-Агрокомплект» , звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, Комунального підприємства Харківської обласної ради «Облземпроект» про стягнення суми в розмірі 1 034,00 грн.

25 лютого 2020 року, ухвалою господарського суду Харківської області, позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СВК-Агрокомплект» - залишено без руху. Надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви. 05 березня 2020 року, на виконання вимог ухвали суду, позивач, скерував на адресу суду заяву про усунення недоліків (вх. № 5826). 10 березня 2020 року, ухвалою господарського суду Харківської області, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 922/532/20. Розгляд справи № 922/532/20 ухвалено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Господарський суд Харківської області, виконуючи обов`язкові до виконання процесуальні вимоги законодавства України, спрямовував на адресу відповідача судову кореспонденцію, однак дана судова кореспонденція поверталась на адресу суду із відміткою установи поштового зв`язку - «інші причин, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення» . 08 квітня 2020 року судом направлено до відділення поштового зв`язку лист-запит із проханням направити до суду інформацію щодо поштового відправлення, скерованого на адресу відповідача. На момент постановлення даної ухвали суду, від відділення поштового зв`язку жодної інформації не надходило. В даний час, у суду відсутня будь-яка позиція відповідача по даній справі (як-то відзиву на позов, в якому останній виклав заперечення проти поданого позову).

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. При цьому, за змістом статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Так, положеннями пункту 5 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а також зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Отже, зважаючи на імперативність вимог пункту 5 частини третьої статті 162 Господарського процесуального кодексу України, звертаючись до суду, позивач у позовній заяві викладає зміст (предмет) і підставу позову. Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить ухвалити судове рішення. Предмет повинен мати правовий характер і випливати з певних матеріально-правових відносин. Підстава позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Такі обставини складають юридичні факти, що тягнуть за собою певні правові наслідки. Поряд із цим, підставу позову становлять фактична й правова підстава. Фактична підстава позову - це юридичні факти, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача до відповідача. Правова підстава позову - це посилання в позовній заяві на закони та інші нормативно-правові акти, на яких ґрунтується позовна вимога позивача. Правильне встановлення підстави позову визначає межі доказування, є гарантією прав відповідача на захист проти позову.

У позовній заяві позивач вказує, що спірні правовідносини виникли між ним і відповідачем у зв`язку з прийняттям участі 10 жовтня 2019 року в земельних торгах щодо права оренди земельної ділянки площею 7,3834 га з кадастровим номером 63245781500608:000:0055, розташованої на території Верхньобишкинської сільської ради Первомайського району Харківської області. Виконавцем зазначених торгів виступило - Комунального підприємства Харківської обласної ради «Облземпроект» .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ними були виконанні перед відповідачем всі зобов`язання щодо формування необхідного пакету документів для участі земельних торгах, в яких позивач не зміг прийняти участь. На момент подання позовної заяви, як вказує позивач, відповідач зобов`язання перед останнім не виконав, суму гарантійного внеску не повернув.

Згідно з принципом jura novit curia ("суд знає закони") під час розгляду справи, суд має самостійно перевірити доводи сторін щодо предмету та підстав позову.

Так, згідно з пункту 5 статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та виконавцем земельних торгів за рахунок коштів, що сплачуються організатором як винагорода виконавцю, та реєстраційних внесків учасників торгів. Земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки (пункт 1 статті 138 Земельного кодексу України).

Отже, земельні торги (аукціон, конкурс) за своїм правом змістом представляють собою не одноразову дію, а комплекс певних дій, які проводяться окремими організаціями та складаються із підготовчої частини, безпосередньо торгів і дій, які є наслідком проведення таких торгів (укладення договорів, тощо).

В порушення вимог процесуального законодавства України, позивач не додав до матеріалів позовної заяви документу, який регулює порядок прийняття документів від осіб, які виявили бажання брати участь у земельних торгах Комунального підприємства Харківської обласної ради «Облземпроект» та порядку, який регламентує проведення земельних аукціонів на території Верхньобишкинської сільської ради Первомайського району Харківської області.

Суд звертає увагу позивача, що за умовами частини 2 пункту 14 Порядку, виконавець укладає з учасником договір про участь в аукціоні, яким передбачаються умови повернення (або утримання) реєстраційних та гарантійних внесків.

За пунктом 46 Порядку проведення земельних аукціонів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 року № 90 (далі по тексту - Порядок), суми гарантійних внесків за вирахуванням платежів за банківські перекази у п`ятиденний строк з моменту укладення договору купівлі-продажу, прийняття рішення про визнання аукціону таким, що не відбувся, скасування аукціону або анулювання його результатів повертаються усім учасникам, які не були визнані переможцями, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Отже, визначальним чинником для особи, яка бажає взяти учать у земельних торгах - є не лише дотримання визначеної законодавцем процедури реєстрації у земельних торгах, а й укладення з виконавцем (в даному випадку - відповідачем) договору про участь в аукціоні, яким окреслюються, в тому числі підстави та порядок поверненням гарантійного внеску учаснику.

До предмету доказування в межах даної справи, поміж іншого, входять також встановлення наявності договірних відносин між позивачем та відповідачем на підставі укладеного між ними договору про участь в аукціоні.

Однак, позивачем не додано до матеріалів позовної заяви договору про участь в аукціоні. В матеріалах позовної заяви наявна лише довідка про отримання документів виконавцем земельних торгів від 04 жовтня 2019 року № 253-Д, інформаційна картка на лот № 39633 та вхідний квиток учасника № 3 земельних торгів на лот № 39633.

Таким чином, в порушення імперативних вимог процесуального законодавства України, позивачем не надано доказової бази на підтвердження викладених у позовній заяві обставин. При цьому, будь-яких заяв, клопотань про витребування доказів позивачем до суду разом з позовною заявою не представлено.

Крім того, за системним тлумаченням норм земельного законодавства України, кінцевою метою проведення земельних торгів є визначення переможця, який набуває право на оренду земельної ділянки та завершення процедури торгів шляхом підписання протоколу ліцитатором, організатором, переможцем, який одержує право на отримання земельної ділянки в оренду. Факт затвердження протоколу торгів має юридичне значення в аспекті виникнення підстав для подальшої сплати коштів за придбаний лот та оформлення на цій підставі відповідних договірних відносин з власником земельної ділянки або органом розпоряджатися такою земельною ділянкою.

Позивач не надав жодної інформації щодо результатів проведення земельних торгів щодо права оренди земельної ділянки площею 7,3834 га з кадастровим номером 63245781500608:000:0055, розташованої на території Верхньобишкинської сільської ради Первомайського району Харківської області.

Частиною 4 статті 11 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Так, згідно з рішеннями Європейського суду з прав людини від 20 травня 2010 року у справі "Пелевін проти України" та від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України", право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб те ресурсів суспільства та окремих осіб. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальної заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений, зокрема, Господарським процесуальним кодексом України.

Вимоги щодо змісту та форми позовних заяв визначені статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального України.

При цьому, якщо суддею встановлено, після відкриття провадження у справі, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, законодавцем передбачено механізм залишення позовної заяви без руху задля забезпечення позивачу можливості у встановлений судом строк усунути недоліки позовної заяви.

Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.

В даному випадку, позивачу необхідно надати до суду документ, який регулює порядок прийняття документів від осіб, які виявили бажання брати участь у земельних торгах Комунального підприємства Харківської обласної ради «Облземпроект» , затверджений органом місцевого самоврядування, Порядок проведення земельних аукціонів на території Верхньобишкинської сільської ради Первомайського району Харківської області, договір про участь в аукціоні, а також інформації щодо результатів проведення земельних торгів щодо права оренди земельної ділянки площею 7,3834 га з кадастровим номером 63245781500608:000:0055, розташованої на території Верхньобишкинської сільської ради Первомайського району Харківської області.

На підставі викладеного та керуючись статтями 116, 162, 176, 232-236, розділом Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Харківської області, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СВК-Агрокомплект» - залишити без руху.

Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів або з дня отримання даної ухвали або з настання події (закінчення карантину), шляхом надання до суду:

- документ, який регулює порядок прийняття документів від осіб, які виявили бажання брати участь у земельних торгах Комунального підприємства Харківської обласної ради «Облземпроект» , затверджений органом місцевого самоврядування;

- порядок проведення земельних аукціонів на території Верхньобишкинської сільської ради Первомайського району Харківської області;

- договір про участь в аукціоні;

- інформацію щодо результатів проведення земельних торгів щодо права оренди земельної ділянки площею 7,3834 га з кадастровим номером 63245781500608:000:0055, розташованої на території Верхньобишкинської сільської ради Первомайського району Харківської області.

За положеннями частини 13 статті 176 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Ухвалу підписано 23 квітня 2020 року.

Суддя Н.В. Калініченко

справа № 922/532/20

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.04.2020
Оприлюднено24.04.2020
Номер документу88885600
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/532/20

Ухвала від 18.01.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Сальнікова Г.І.

Ухвала від 12.01.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Сальнікова Г.І.

Рішення від 25.09.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Сальнікова Г.І.

Ухвала від 28.07.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Сальнікова Г.І.

Ухвала від 27.07.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

Постанова від 09.07.2020

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Медуниця Ольга Євгенівна

Ухвала від 15.06.2020

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Медуниця Ольга Євгенівна

Ухвала від 18.05.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

Ухвала від 23.04.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

Ухвала від 10.03.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні