Рішення
від 23.04.2020 по справі 924/858/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"23" квітня 2020 р. Справа № 924/858/19

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., розглянувши заяву приватної науково-технічної фірми "Союз" про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат у справі

за позовом приватної науково-технічної фірми "Союз" м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю "Техномонтаж-Юком" м. Хмельницький

про стягнення відшкодування завданої шкоди: 23771,60 грн. - прямих збитків та 10000,00 грн. - моральної шкоди

Представники сторін:

позивач: не викликався

відповідач: не викликався

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 02.12.2019 року у справі №924/858/19 позов задоволено частково. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Техномонтаж-Юком" на користь Приватної науково-технічної фірми "Союз" 23771, 60 грн. прямих збитків, 1352, 18 грн. витрат по оплаті судового збору. В решті позову відмовлено.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.03.2020 року рішення господарського суду Хмельницької області від 02.12.2019 року у справі № 924/858/19 залишено без змін.

10.04.2020 року до суду надійшла заява приватної науково-технічної фірми "Союз", в якій просить ухвалити додаткове рішення про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Техномонтаж-Юком" на користь приватної науково-технічної фірми "Союз" 10558,40 грн. витрат на професійну правничу допомогу (пропорційно розміру задоволених позовних вимог).

Ухвалою суду від 13.04.2019р. питання про розподіл судових витрат у справі №924/858/19 призначено до розгляду в судовому засіданні без виклику представників сторін.

Також 16.04.2020р. до суду надійшло пояснення адвоката позивача, в якому зазначає, що в ордері адвоката Яроша В.Ю., виданому 16.09.2019р. АА 133046 було помилково зазначено невірну дату договору про надання правової допомоги, а саме - 26.07.2019р. Вірною датою є 23.01.2019р. Вказує, що така описка сталася внаслідок помилкового зазначення в ордері іншого договору укладеного з ПНТФ „Союз» , який датований дійсно 26.07.2019р., проте стосується інших правовідносин, в межах послуг, що надаються цьому клієнту систематично. Зазначає, що додатковим підтвердженням цієї описки та надання послуг адвокатом у правовідносинах завдання збитків відповідачем саме за договором 23.01.2019р. є ще один ордер, який видавався адвокатом для адвокатських запитів (АА 133026 від 23.01.2019р.), де міститься посилання саме на дату договору 23.01.2019р. Враховуючи зазначене, просить вважати вірною датою договору про надання правової допомоги, що зазначена в ордері АА 133046 від 16.09.2019р., виданому адвокатом Ярошом В.Ю. - 23.01.2019р.

Під час розгляду питання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу судом враховується таке.

Відповідно до положень ч. ч. 1-3 статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви.

Положеннями ч. ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

За змістом п. 2 ч. 1, ч. 4 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 02.12.2019 року, яке залишене без змін судом апеляційної інстанції, позов Приватної науково-технічної фірми "Союз" було задоволено частково, позивач звернувся до суду із заявою про стягнення на його користь з відповідача витрат на професійну правничу допомогу, пропорційно розміру задоволених позовних вимог, що становить 10558,40 грн.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ГПК України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:

1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України);

2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами: - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.

3) розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України).

Відповідно до частин першої та другої статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до статті 26 Закону України „Про адвокатуру і адвокатську діяльність» , адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України „Про адвокатуру і адвокатську діяльність» , згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Договір про надання правової допомоги визначає взаємні права й обов`язки адвоката (адвокатського об`єднання) та клієнта, який звернувся за правовою допомогою, а також обсяг повноважень адвоката (адвокатського об`єднання) при здійсненні представництва інтересів клієнта, в тому числі в судах. Договір про надання правової допомоги, по суті, є договором про надання послуг у розумінні статті 902 Цивільного кодексу України, що узгоджується з нормами частини третьої статті 27 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", яка передбачає, що до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).

Згідно зі статтею 30 Закону України „Про адвокатуру і адвокатську діяльність» , гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).

Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України „Про адвокатуру і адвокатську діяльність» Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 19.02.2020 року у справі №910/16223/18.

У додатковій постанові Верховного Суду від 06.03.2019 року у справі №922/1163/18 зроблено наступні правові висновки:

„(1) Договір про надання правової допомоги є підставою для надання адвокатських послуг та, зазвичай, укладається в письмовій формі (виключення щодо останнього наведені в частині 2 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність");

(2) За своєю правовою природою договір про надання правової допомоги є договором про надання послуг, крім цього, на такий договір поширюються загальні норми та принципи договірного права, включаючи, але не обмежуючись главою 52 Цивільного кодексу України;

(3) Як будь-який договір про надання послуг, договір про надання правової допомоги може бути оплатним або безоплатним. Ціна в договорі про надання правової допомоги встановлюється сторонами шляхом зазначення розміру та порядку обчислення адвокатського гонорару;

(4) адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв;

(5) адвокатський гонорар (ціна договору про надання правової допомоги) зазначається сторонами як одна із умов договору при його укладенні. Вказане передбачено як приписами цивільного права, так і Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність";

(6) Відсутність в договорі про надання правової допомоги розміру та/або порядку обчислення адвокатського гонорару (як погодинної оплати або фіксованого розміру) не дає як суду, так і іншій стороні спору, можливості пересвідчитись у дійсній домовленості сторін щодо розміру адвокатського гонорару.

Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

У разі відсутності у тексті договору таких умов (пунктів) щодо порядку обчислення, форми та ціни послуг, що надаються адвокатом, суди, в залежності від конкретних обставин справи, інших доказів, наданих адвокатом, використовуючи свої дискреційні повноваження, мають право відмовити у задоволенні заяви про компенсацію судових витрат, задовольнити її повністю або частково.»

Як вбачається зі змісту договору про надання професійної правничої допомоги від 23.01.2019р., укладеного між адвокатом Ярош Василем Юрійовичем та приватною науково-технічною фірмою "Союз", у п. 3.1. сторони дійшли згоди з приводу формули розрахунку гонорару, та з метою конфіденційності вирішили вказати в додатку до цього договору.

У п. п. 1, 2 додатку до договору про надання професійної правничої допомоги від 23.01.2019р. сторони врегулювали порядок, умови та розмір гонорару, виплата якого передбачена п. 3.1. договору про надання професійної правничої допомоги від 23.01.2019р., на таких умовах:

1. У справі №924/858/19 розмір гонорару за надання професійної правничої допомоги, яка надається адвокатом, складає 5000,00 грн., а у разі задоволення судом першої інстанції позову на суму не менше 20000,00 грн. - 15000,00 грн.

2. 5000,00 грн. клієнт повинен сплатити адвокату не пізніше прийняття рішення суду за позовом, а решту - 10000,00 грн. - не пізніше наступного дня після оголошення рішення, яким позов буде задоволено на суму не менше як 20000,00 грн.

Адвокатом Ярош В.Ю. до матеріалів справи надано рахунок на оплату гонорару №924/858/19 - 3КЛ від 01.10.2019р. на суму 5000,00 грн., в якому міститься опис робіт (наданих послуг) професійної правничої допомоги, яка складається з: вивчення обставин справи; збирання доказів; підготовки позову, представництва в суді, а також рахунок на оплату гонорару №924/858/19 - 7КЛ від 02.11.2019р. на суму 10000,00 грн. - у справі №924/858/19, з огляду на задоволення позову понад 20000,00 грн. У рахунках зазначено, що фактом сплати гонорару платник погодився із змістом, характером та якістю наданої допомоги.

Приватною науково-технічною фірмою "Союз" здійснено оплату гонорару адвокату Ярош В.Ю. за договором про надання професійної правничої допомоги від 23.01.2019р. у справі №924/858/19 в сумі 15000,00 грн. згідно виставлених рахунків від 01.10.21019р. та від 02.11.21019р., що підтверджується платіжними дорученнями №90 від 02.10.2019р. на суму 5000,00 грн. та №162 від 04.12.2019р. на суму 10000,00 грн.

Таким чином, сторонами в договорі про надання професійної правничої допомоги від 23.01.2019р. та додатку до договору від 16.08.2019р. встановлено фіксований розмір гонорару адвоката, порядок та умови його оплати, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". Детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та сума гонорару вказані у рахунках на оплату гонорару №924/858/19 - 3КЛ від 01.10.2019р. та №924/858/19 - 7КЛ від 02.11.2019р., які оплачені позивачем, що свідчить про погодження зі змістом та характером наданої професійної правничої допомоги адвокатом Ярош В.Ю. у справі №924/858/19.

При розгляді заяви позивача про розподіл витрат на професійну правничу допомогу судом також враховується, що адвокат Ярош В.Ю. здійснював представництво інтересів ПНТФ "Союз" в суді у справі №924/858/19, повноваження якого підтверджуються свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю №478 від 30.06.2010 та ордером серії АА №133046 від 16.09.2019р.

Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (частина 8 статті 129 ГПК України).

Докази понесення витрат на професійну правничу допомогу були надані позивачем протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, про що представником позивача в судовому засіданні 02.12.2019р. було зроблено відповідну заяву.

Частиною 4 ст. 126 ГПК України передбачено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5, 6 ст. 126 ГПК України).

Судом враховується, що відповідачем не заперечувався орієнтовний розрахунок судових витрат, зокрема, під час подання відзиву. При цьому, у позові було зазначено, що позивач очікує понести витрати на правничу допомогу, які попередньо складають 5000,00 грн., а у разі задоволення позову - 15000,00 грн. Також будь-яких заперечень від відповідача не надходило після призначення до розгляду заяви позивача про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу витрат на професійну правничу допомогу.

Зважаючи на те, що позов було задоволено частково - 23771,60 грн. із заявлених 33771,60 грн. (70,39% із 100%), суд вбачає наявність підстав для відшкодування витрат ПНТФ "Союз" на професійну правничу допомогу за рахунок відповідача - ТОВ "Техномонтаж-Юком" пропорційно розміру задоволених позовних вимог, що становить 10558,40 грн. Даний розмір судових витрат відповідно до статті 74 ГПК України доведений, документально обґрунтований, відповідає критерію розумної необхідності таких витрат та не заперечувався відповідачем під час розгляду справи.

Керуючись ст.ст. 123, 124, 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Техномонтаж-Юком" (29000, м. Хмельницький, вул. Якова Гальчевського, 1/5, ідентифікаційний код 32739178) на користь приватної науково-технічної фірми "Союз" (29000, м. Хмельницький, вул. Геологів, 15, ідентифікаційний код 14150751) 10558,40 грн. (десять тисяч п`ятсот п`ятдесят вісім гривень 40 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.

Видати наказ.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку визначеному ст. 257 ГПК України до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 23.04.2020р.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 3 прим.:

1 - до справи,

2 - позивачу, приватна науково-технічна фірма "Союз" (29000, Хмельницький, вул.Геологів,15);

3 - відповідачу, товариство з обмеженою відповідальністю "Техномонтаж -Юком" (29000, м.Хмельницький,

вул. Якова Гальчевського, 1/5).

Всім рекомендованим з повідомленням про вручення.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення23.04.2020
Оприлюднено27.04.2020
Номер документу88905478
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/858/19

Рішення від 23.04.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

Постанова від 17.03.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Ухвала від 08.01.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Рішення від 02.12.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

Ухвала від 25.11.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

Ухвала від 21.10.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

Ухвала від 03.10.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

Ухвала від 16.09.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

Ухвала від 21.08.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні