Номер справи 2-1052/2010
Номер провадження 6/623/24/2020
УХВАЛА
іменем України
24 квітня 2020 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого - судді: Бєссонової Т.Д.
за участю секретаря судового засідання: Ноль С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про заміну стягувача у виконавчому провадженні, боржник управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, третя особа: Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) ,-
в с т а н о в и в:
14.04.2020 року заявник звернувся з заявою про заміну сторони виконавчого провадження. В обґрунтування заяви про заміну стягувача його правонаступником вказала, що рішенням Ізюмського міськрайонного суду від 26.07.2010 року у справі № 2-1052/10 за позовом до управління ПСЗН про зобов`язання здійснити перерахунок та виплати щорічну одноразову грошову допомогу за 2009 рік передбачену частиною 5 ст. 13 ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту , а саме в розмірі семи мінімальних пенсій за віком та щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік відповідно до ч. 4 та ч. 7 ст. 48 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 796-ХІІ від 28.02.1991 року у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за виключенням здійснених за цей період таких виплат виходячи з кратного розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати. 14.04.2018 р. ОСОБА_2 подано заяву згідно Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою затвердженого постановою КМУ від 3 вересня 2014 року № 440 щодо виконання Рішення Ізюмського м/р суду від 26.07.2010 року у справі № 2-1052/2010. Головне територіальне управління юстиції у Харківській області з 18.10.2019 є у стані припинення. Відповідно до наказу Міністерства юстиції України № 3173/5 від 16.10.2019 створене Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків). Згідно свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 від 02.08.1975 р. м. Дзержинськ Донецької області ОСОБА_2 та нею укладено шлюб. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 2905.2018 року Ізюмського м/р відділу ВДРАЦС ГТУЮ у Харківській області. У шлюбі перебували на час його смерті.
Просить змінити у виконавчому провадженні № 56262884 з примусового виконання рішення у справі № 2-1052/2010 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, стягувача - ОСОБА_2 на ОСОБА_1 .
Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, 16.04.2020 року надала клопотання в якому просила задовольнити заяву про заміну стягувача у виконавчому провадженні.
Представник Міністерства юстиції України Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) надали відзив на заяву ОСОБА_1 та просили розглядати справу без їх участі, прийняти рішення по справі на розсуд суду.
Як встановлено судовим розглядом, рішенням Ізюмського міськрайонного суду від 26.07.2010 року у справі № 2-1052/10 за позовом до управління ПСЗН про зобов`язання здійснити перерахунок та виплати щорічну одноразову грошову допомогу за 2009 рік передбачену частиною 5 ст. 13 ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту позовні вимоги задоволені частково.
На виконання зазначеного рішення Ізюмським міськрайонним судом Харківської області видано виконавчий лист № 2-1052/2010.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_2 від 29.05.2018 року, виданого Ізюмським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
За повідомленням Ізюмської державної нотаріальної контори Харківської області № 3755/01-16 від 30.11.2018 року і з заявою про прийняття спадщини звернувся син померлого - ОСОБА_3 , ОСОБА_1 подала заяву про відмову від спадщини.
З метою заміни сторони у виконавчому провадженні ОСОБА_1 звернулась до суду із відповідною заявою.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК).
При цьому, положеннями ст. 1227 ЦК України визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до ст. 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09. 07. 2003 року № 1058-IV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Цивільний кодекс України не визначає строк, протягом якого члени сім`ї спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів. Положення ч. 2, 2 ст. 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-IV теж не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв`язку з його смертю, тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера.
Так, недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім`ї за умови, якщо саме ці суб`єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім`ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати її як спадщину.
Отже, аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку про те, що суми соціальних виплат (у даному випадку пенсії) передаються членам сім`ї спадкодавця. При цьому, сумами пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, слід вважати і суми пенсії, які не були отримані пенсіонером за життя, внаслідок неправомірних дій органу Пенсійного фонду України, який не виконав у добровільному порядку судове рішення, яке набрало законної сили, і яким його (пенсійний орган) було зобов`язано провести нарахування та виплату.
Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні розуміється заміна однієї із сторін (стягувача або боржника) з переходом прав і обов`язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брала участь у виконавчому провадженні. Підставою правонаступництва є, зокрема, відступлення права вимоги, переведення боргу (глава 47 ЦК України ).
Відповідно до ст. 442 ЦПК України , у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття провадження.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 має право бути стороною виконавчого провадження, суд дійшов висновку про те, що заява про заміну стягувача підлягає задоволенню.
Керуючись ст.15 Закону України Про виконавче провадження , ст.442 ЦПК України , суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 про заміну стягувача у виконавчому провадженні, боржник управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, третя особа: Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження № 56262884 з примусового виконання рішення у справі № 2-1052/2010 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, стягувача - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН: НОМЕР_3 .
З текстом ухвали можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області або безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі у п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
У відповідності до п.3 розділ ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки на апеляційне оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя Ізюмського міськрайонного суду Т.Д. Бєссонова
Суд | Ізюмський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2020 |
Оприлюднено | 27.04.2020 |
Номер документу | 88921571 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
Бєссонова Т. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні