Справа № 527/738/20
провадження № 1-кс/527/305/20
У Х В А Л А
іменем України
30 квітня 2020 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря
судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , володільця майна ОСОБА_5 , представника володільців майна ОСОБА_5 та ОСОБА_6 адвоката ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глобине клопотання слідчого СВ Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Глобинського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури ОСОБА_3 за матеріалами кримінального провадження № 12020170140000273, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28 квітня 2020 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 254 КК України про накладення арешту на майно,-
ВСТАНОВИВ:
29 квітня 2020 року до суду надійшло клопотання слідчого СВ Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Глобинського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури ОСОБА_3 за матеріалами кримінального провадження № 12020170140000273, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28 квітня 2020 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 254 КК України про накладення арешту на майно.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що в ході досудового розслідування встановлено, що невідомі особи, перебуваючи в полі розташованому між населеними пунктами смт. Градизьк та с.Кагамлик Глобинського району Полтавської області, захопили земельну ділянку та знімають верхній шар ґрунту, котра належить державній власності.
28.04.2020 слідчим СВ Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області було проведено огляд місця події в полі розміщеному між населеними пунктами с.Кагамлик та смт.Градизьк Глобинського району та розташованого вздовж берегу затоки Кременчуцького водосховища р. Дніпро, поблизу с.Кагамлик Глобинського району та автодороги напрямку Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, в ході якого було виявлено порушення структури ґрунту гумусного шару, а саме вирито механічним шляхом траншеї глибиною близько 2 м, шириною близько 30 см, та довжиною близько 500 м, яка простягнута навскоси зазначеної земельної ділянки, в кінці якої виявлено полімерні труби довжиною 13 м діаметром 250 мм кожна у кількості 49 шт., які розмішені на землі на відстані 2 м від яких виявлено вантажний автомобіль марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 з приєднаним причепом д.н.з. НОМЕР_2 в якому розміщені аналогічні полімерні труби довжиною 13 м діаметром 250 мм кожна у кількості 40 шт.
Досудовим розслідуванням встановлено, що фактичним користувачем вантажного автомобіля марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 з приєднаним причепом д.н.з. НОМЕР_2 є ОСОБА_6 . Фактичним користувачем полімерних труб довжиною 13 м діаметром 250 мм кожна у кількості 49 шт., які розмішені на землі в полі між населеними пунктами с.Кагамлик тасмт.Градизьк Глобинськогорайонута полімерних труб довжиною 13 м діаметром 250 мм кожна у кількості 40 шт. виявлених у причепі вантажного автомобіля марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 є ОСОБА_5 .
Оскільки вкримінальному провадженніє достатньоданих вважати,що тимчасововилучене майноє доказомвчинення кримінальногоправопорушення івідповідає вимогамст.167КПК України,з метою збереження речових доказів, а також запобігання можливості їх приховування, знищення, пошкодження, псування, втрати, передачі, пересування, відчуження, слідчий просив суд накласти арешт на майно, вилучене 28.04.2020 в полі розміщеному між населеними пунктами с. Кагамлик та смт. Градизьк Глобинського району та розташованого вздовж берегу затоки Кременчуцького водосховища р. Дніпро, поблизу с.Кагамлик Глобинського району та автодороги напрямку Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, а саме: вантажний автомобіль марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 з приєднаним причепом д.н.з. НОМЕР_2 та полімерні труби довжиною 13 м. діаметром 250 мм. кожна у кількості 49 шт., які розмішені на землі в полі між населеними пунктами с.Кагамлик тасмт.Градизьк Глобинськогорайонутаполімерні трубдовжиною 13м діаметром250мм кожнау кількості40шт.виявлених упричепі вантажногоавтомобіля маркиDAFбілого кольоруд.н.з. НОМЕР_1 ,шляхом заборонивідчуження власнику, володільцю, чи іншим особам та користування вказаними речами із залишенням їх на території Глобинського ВП ГУНП у Полтавській області, що за адресою: Полтавська область, м. Глобине, вул. Центральна, 189 до завершення досудового розслідування.
У судовому засіданні слідчий та прокурор клопотання підтримували з підстав та обставин, зазначених в ньому.
Володілець майна ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що ним на законних правових підставах, на виконання договору, було придбано труби, поставка яких здійснювалася вантажним автомобілем, під керуванням водія ОСОБА_6 28.04.2020 року коли вони привезли труби на земельну ділянку та почали їх вивантажувати, приїхали працівники поліції та затримали їх. При цьому пояснив, що ніяких монтажних робіт на земельній ділянці з використанням привезених труб вони не здійснювали.
Представник володільців майна ОСОБА_5 та ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_7 у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, оскільки вилучене майно не є речовими доказами у кримінальному провадженні, придбане та привезене на законних правових підставах.
Слідчий суддя, вислухавши пояснення учасників провадження, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, встановив наступне.
28.04.2020 надійшло повідомлення до Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області про те, що невідомі особи, перебуваючи в полі розташованому між населеними пунктами смт. Градизьк та с.Кагамлик Глобинського району Полтавської області, захопили земельну ділянку та знімають верхній шар ґрунту, котра належить державній власності. 28 квітня 2020 року відомості по вказаному факту внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань, присвоєно номер кримінального провадження 12020170140000273 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.254 КК України (а.с. 2,3).
Згідно Протоколу огляду місця події 28.04.2020 слідчим СВ Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області було проведено огляд місця події в полі розміщеному між населеними пунктами с.Кагамлик та смт.Градизьк Глобинського району та розташованого вздовж берегу затоки Кременчуцького водосховища р. Дніпро, поблизу с. Кагамлик Глобинського району та автодороги напрямку Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, в ході якого було виявлено порушення структури ґрунту гумусного шару, а саме вирито механічним шляхом траншеї глибиною близько 2 м, шириною близько 30 см, та довжиною близько 500 м, яка простягнута навскоси зазначеної земельної ділянки, в кінці якої виявлено полімерні труби довжиною 13 м діаметром 250 мм кожна у кількості 49 шт., які розмішені на землі на відстані 2 м від яких виявлено вантажний автомобіль марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 з приєднаним причепом д.н.з. НОМЕР_2 в якому розміщені аналогічні полімерні труби довжиною 13 м діаметром 250 мм кожна у кількості 40 шт. (а.с. 4,5).
Як вбачається із копії свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 та НОМЕР_4 , власником автомобіля марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 є ОСОБА_8 , власником приєднаного причепа д.н.з. НОМЕР_2 є ОСОБА_9 (а.с. 8,9).
Згідно постанови слідчого від 28 квітня 2020 року вантажний автомобіль марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 з приєднаним причепом д.н.з. НОМЕР_2 , полімерні труби довжиною 13 м, діаметром 250 мм кожна у кількості 49 шт., які розмішені на землі в полі між населеними пунктами с.Кагамликта смт.Градизьк Глобинськогорайонута полімерні труби довжиною 13 м, діаметром 250 мм кожна у кількості 40 шт., виявлені у причепі вантажного автомобіля марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 , визнані та долучені до кримінального провадження № 12020170140000273 як речові докази, поміщені до Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області (а.с. 10).
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам суд зазначає наступне.
Згідно п. 7 ч. 2ст. 131 КПК України, заходом забезпечення кримінального провадження є арешт майна. Відповідно до ч. 5ст. 132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 167 КПК України тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей, тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі сліди вчинення кримінального правопорушення.
Частиною 2 ст. 168 КПК України визначено, що тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду.
Відповідно до ч.5, ч.7ст. 237 КПК України, при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Як зазначено в ч. 1ст. 170 КПК Україниарештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Згідно вимог п. 1 ч. 2ст. 170 КПК Україниарешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
За змістом ч. 3ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 цьогоКодексу, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним уст. 98 цього Кодексу.
Згідно ч. 1ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Як встановлено слідчим суддею, Глобинським ВП ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні по факту вчинення злочину передбаченого ч. 1 ст. 254 КК України, а саме безгосподарське використання земель.
Суб`єкт вказаного злочину спеціальний, а саме особа, на яку нормативними актами покладено обов`язок дотримуватись правил щодо дбайливого і раціонального використання земель. Суб`єктивна сторона злочину характеризується умислом або необережністю.
Як вбачається з договору оренди землі від 20 листопада 2011 року, ОСОБА_10 є орендарем земельної ділянки кадастровий номер: 5320687200:00:022:0010, договір укладено строком на 49 років (а.с.16-19).
Об`єктом і предметом цього злочину є земельна ділянка. Об`єктивна сторона злочину характеризується сукупністю трьох ознак; 1) діяння - без господарське використання земель; 2) наслідки - тривале зниження або втрата їх родючості, виведення земель із сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури ґрунту; 3) причинний зв`язок між діянням і наслідками.
Суть безгосподарського використання земель полягає зокрема у тому, що власники землі і землекористувачі, у т.ч. орендарі, зобов`язані здійснювати захист і збереження родючого шару ґрунту при проведенні робіт, пов`язаних з порушенням земель.
Згідно Протоколу огляду місця події 28.04.2020 слідчим СВ Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області було проведено огляд місця події в полі розміщеному між населеними пунктами с.Кагамлик та смт.Градизьк Глобинського району та розташованого вздовж берегу затоки Кременчуцького водосховища р. Дніпро, поблизу с. Кагамлик Глобинського району та автодороги напрямку Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, в ході якого було виявлено порушення структури ґрунту гумусного шару, а саме вирито механічним шляхом траншеї глибиною близько 2 м, шириною близько 30 см, та довжиною близько 500 м.
Слідчим та прокурором в судовому засіданні не доведено, яким чином тимчасово вилучене майно, а саме вантажний автомобіль марки DAF з приєднаним причепом та полімерні труби, які було вивантажено з автомобіля та наявні у автомобілі мають відношення до порушення структури ґрунту гумусного шару оглянутої земельної ділянки, оскільки як встановлено в ході судового розгляду, перевезені транспортним засобом труби фактично використано не було, отже вони не є речовими доказами в розумінні ч. 1ст. 98 КПК України.
Крім того, слідчому судді під час судового розгляду надано документи, які підтверджують законність перевезення ПП «Свароч», директором якого є ОСОБА_5 автомобілем ДАФд.н.з. НОМЕР_1 ,під керуваннямводія ОСОБА_6 труб (а.с. 65-79, 87-88).
Згідно ч. 11ст. 170 КПК України, заборона на використання майна, а також заборона розпоряджатися таким майном можуть бути застосовані лише у випадках, коли їх незастосування може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку, що вилучене 28.04.2020 майно не відповідає критеріям, зазначеним у п.1 ч.2 ст. 167 КПК, оскільки слідчим не доведено що воно є знаряддям чи доказом вчинення кримінального правопорушення, містить на собі сліди злочину, тому ризики знищення, зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню з клопотання не вбачаються.
Слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першоїстатті 170 цього Кодексу(ч. 1ст. 173 КПК України).
Приймаючи до уваги викладене, слідчий суддя вбачає підстави для відмови в задоволенні клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 110, 131,132, 167, 167,170-173, 175, 372, 309 КПК України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання слідчого СВ Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_4 , погодженого прокурором Глобинського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури ОСОБА_3 за матеріалами кримінального провадження № 12020170140000273, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28 квітня 2020 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 254 КК України про накладення арешту на майно, вилучене 28.04.2020 в полі розміщеному між населеними пунктами с.Кагамлик та смт. Градизьк Глобинського району Полтавської області та розташованого вздовж берегу затоки Кременчуцького водосховища р. Дніпро, поблизу с. Кагамлик Глобинського району Полтавської області та автодороги напрямку Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, а саме: вантажний автомобіль марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 з приєднаним причепом д.н.з. НОМЕР_2 та полімерні труби довжиною 13 м діаметром 250 мм кожна у кількості 49 шт., які розмішені на землі в полі між населеними пунктами с.Кагамлик тасмт.Градизьк Глобинськогорайону Полтавської області та полімерні труби довжиною 13 м діаметром 250 мм кожна у кількості 40 шт., виявлених у причепі вантажного автомобіля марки DAF білого кольору д.н.з. НОМЕР_1 відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Оголошення повного тексту ухвали відбулося 04 травня 2020 року о 16:20 год.
Слідчийсуддя ОСОБА_1
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2020 |
Оприлюднено | 08.02.2023 |
Номер документу | 89050666 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Безгосподарське використання земель |
Кримінальне
Глобинський районний суд Полтавської області
Олефір А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні