Справа № 388/1136/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
30.04.2020 року Долинський районний суд Кіровоградської області ускладі:
головуючого судді Степанов С.В.
при секретарі Лінська Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Долинська справу за позовом: ОСОБА_1 до приватне сільськогосподарське підприємство "Степ", третя особа відділ з питань Державної реєстрації Долинської міської ради Кіровоградської області про визнання недійсним договору оренди землі,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки виходячи з наступного.
Позивач 04.01.2019 року звернувся як спадкоємець з письмовою заявою до відповідача про внесення змін до договору оренди землі укладеного 15.04.2014 року між матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та сільськогосподарським підприємством "Степ", який зареєстрований в реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.04.2014 року, за номером 542287, оскільки договір не відповідає вимогам ст. 15 кону України "Про оренду землі".
Згідно листа ПСП "Степ" від 24.01.2019 року вбачається, що відсутні підстави внесення змін до вищевказаного договору оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" під договором землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору вимог земельного законодавства.
Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, ю яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній момент виникнення спірних правовідносин) істотними умовами договору оренди є: об`єкт оренди; строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення тощо. Як вбачається з копії договору оренди землі доданого ПСП "Степ" у вказаному договорі відсутні такі істотні умови, як, кадастровий номер ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки.
Крім того за змістом п.9 договору вбачається, що орендна плата вноситься орендарем у формі і розмірі - у грошовій формі в розмірі 3% від грошової оцінки. Проте не зазначено саме від якої грошової оцінки чи нормативної чи експертної. В пункті 11 Договору зазначено, що орендна плата вноситься у такі строки до 31.12 поточного року, тобто за змістом вказаного пункту орендна платала за користування ділянкою за всі 49 років повинна бути внесена до 31.12.2014 року.
Відповідно до статті першої Закону України "Про оцінку земель" (в редакції, на час укладення оспорюваного договору) нормативна грошова оцінка ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Частинами четвертою-сьомою статті 5 цього Закону визначено, що грошова земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини третьої статті 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. З огляду на вищевикладене, позивач вважає договір оренди землі не відповідає вищезазначеним вимогам, а тому є недійсним.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позов на вищезазначених підставах.
Представник відповідача по суті позову заперечив, на умовах викладених у письмовому відзові, вважає що всі істотні умови договору додержані.
Заслухавши сторони та дослідивши докази суд встановив наступне.
Згідно копії договору оренди землі від 15.04.2014 ОСОБА_2 передала належну їй ділянку в оренду ПСП Степ на визначених договором умовах. До договору додані акти про передачу та прийом земельної ділянки, акт визначення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, а також державний акт на право приватної власності на землю.
Копіями витягів з технічної документації № 389/01-11 від 09.02.2014, №0581/01/11 від 31.01.2018 від 20.01.2015 та№27-1111-03-586/2-16 від 04.02.2016 підтверджується нормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки розміщеної у межах Першотравневої сільської ради, відповідно: 2014 році - 22089,08грн. ; 2015 році - 27589,25 грн. ; 2016 році - 33107,10 грн.
Копіями свідоцтва про право на спадщину від 2.07.2018 та витягу з державного реєстру речових прав № 129442717 від 02.07.2018 підтверджується перехід права власності на ділянку до ОСОБА_1
Квитанцією № 005731 від 30.04.2020 , договором про надання правової допомоги від 01.11.2020 та актом про обсяг наданої правничої допомоги підтверджується обсяг та вартість понесених відповідачем витрат на правову допомогу, у розмірі 10000 гривень.
За змістом ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на момент укладення договору) істотними умовами договору оренді об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням ї індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і пере відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження тощо.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
В матеріалах справи відсутні будь які дані про порушення прав позивача через відсутність кадастрового номера земельної ділянки чи не позначення нормативної оцінки ділянки.
З огляду на те, що до договору оренди землі додано акт про передачу та прийом земельної ділянки, акт визначення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, а також державний акт на право приватної власності на землю та кадастровий план земельної ділянки в якому вказані опис меж земельної ділянки та місце її розташування то вказану земельна ділянка повністю, а од же має місце визначення такої істотна умова договору як об`єкт оренди. Кадастровий номер є однією з складових частин об`єкту оренди, тому його не зазначення в договорі оренди не може розцінюватися як відсутність істотної умови договору.
Суд вважає обґрунтованими пояснення відповідача щодо нормативної грошової оцінки. Так при укладенні договору оренди землі підприємством було 09.02.2014 року отримано у відділі Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку та кількісні характеристики земельних ділянок що перебували в користуванні ПСП Степ . Згідно вказаного витягу грошова оцінка 1 га земельної ділянки розташованої на території Першотравневої сільської ради Долинського району Кіровоградської області уточнена станом на 01.01.2014 року становила - 22089,08 га. Відповідно і орендна плата нараховувалася і орендодавцем отримувалася згідно нормативної грошової оцінки землі, що свідчить про узгодження сторонами договору нарахування орендної плати у відсотках саме до нормативної грошової оцінки.
Згідно п.11 вказаного договору орендна плата вноситься у строки до 31.12. поточного року. Відповідно до п.13 цього договору, розмір орендної плати переглядається щороку. Зі змісту вказаних пунктів договору оренди слідує що орендна плата вноситься щорічно до 31.12. поточного року тобто кожного нового року в межах строку договору. Таким чином, сторони при укладенні договору дійшли згоди щодо розміру, строків та порядку виплати орендної плати.
З огляду на вказане, у ході судового розгляду, не знайшли підтвердження підстави на яки посилався позивач в обґрунтування заявлених вимог.
Керуючись ст.ст.258-268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства "Степ", третя особа відділ з питань Державної реєстрації Долинської міської ради Кіровоградської області про визнання недійсним договору оренди землі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь приватного сільськогосподарського підприємства "Степ" понесенні останнім витрати на правову допомогу у розмірі 10000 гривень.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 діб з моменту проголошення до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області.
Суддя Долинського районного суду С. В. Степанов
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2020 |
Оприлюднено | 06.05.2020 |
Номер документу | 89079901 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Степанов С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні