Рішення
від 06.05.2020 по справі 242/528/20
СЕЛИДІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

242/528/20

2/242/606/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2020 року Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Капітонова В.І., секретар судового засідання Нарижна О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Селидівського міського суду Донецької області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нагорна - 7 м.Селидове до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач є власником квартир № 46,47 та нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з Селидівської міської ради від 23.03.2016 №7/6-189 будинок АДРЕСА_1 передано на баланс ОСББ Нагорна - 7 м.Селидове . Протоколом Загальних зборів засновників ОСББ №2 від 18.03.2016 розмір внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна з 01.04.2016 року затверджено у розмірі 2 грн/м2 загальної площі приміщення. У період з 01.07.2016 року по 01.02.2020 року відповідач систематично не вносить внески на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна на розрахунковий рахунок ОСББ Нагорна -7 м.Селидове у зв`язку з чим виникла заборгованість на загальну суму у розмірі 13006,00 грн. 09.08.2019 року позивачу відмовлено у видачі судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна. Просив стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСББ Нагорна-7 м.Селидове заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна у розмірі 13006,00 грн. та судовий збір у сумі 2102,00 грн.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 03.03.2020 року відкрито провадження по справі та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав відзив на позовну заяву, де зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки він з 2004 року не є власником квартир № 46,47 та нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Просив відмовити у задоволенні позову. Також надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник позивача надав до суду відповідь на відзив, де висловив незгоду із позицією відповідача та посилався на відсутність державної реєстрації нерухомого майна згідно із чинним законодавством. Просив позов задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з довідками №55, 56, 57 від 30.03.2020, виданих КП Селидівським бюро технічної інвентаризації , згідно з даними станом на 01.01.2013 року квартири АДРЕСА_1 , числяться за ОСОБА_1 .

З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованого 02.07.2019 року, власником квартир № 46,47 та нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , є ОСОБА_1 .

Заперечуючи проти позовних вимог відповідач надав копії Договорів купівлі-продажу від 07.09.2004 року, 09.09.2004 року, посвідчених приватним нотаріусом Селидівського міського нотаріального округу Донецької області, зареєстрованих в реєстрі №2931, 2975, 2932, згідно з якими ОСОБА_1 здійснив продаж квартир № 46,47 та нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 .

Проте, суд не погоджується із позицією відповідача, що він не є власником зазначеної нерухомості з огляду на наступне.

Оскільки договори купівлі-продажу нерухомого майна вчинено 07.09.2004 року та 09.09.2004 року, суд вважає за необхідне застосувати норми Цивільного кодексу України станом на час вчинення правочину.

Так, відповідно до ст. 657 ЦК України (в редакції станом на 01.01.2004 року) договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Згідно із ст. 210 ЦК України (в редакції станом на 01.01.2004 року) правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.

Статтею 182 ЦК України (в редакції станом на 01.01.2004 року) передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який

зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Згідно із ст. 316 ЦК України (в редакції станом на 01.01.2004 року) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтею 328 ЦК України (в редакції станом на 01.01.2004 року) визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 334 ЦК України (в редакції станом на 01.01.2004 року) право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.

Тобто, з урахуванням зазначених норм, які діяли на час вчинення відчуження майна відповідачем, право власності набувача (покупця), у даному випадку у набувача за договором купівлі-продажу нерухомого майна - ОСОБА_2 , яке підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації, виникає з моменту державної реєстрації у передбаченому законом порядку.

Суд звертає увагу, що відповідачем на спростування відсутності державної реєстрації нерухомого майна належних та допустимих доказів не надано. Надані відповідачем копії договорів купівлі - продажу нерухомого майна не містять ознаки державної реєстрації, а тому не свідчать, про те, що до ОСОБА_2 перейшло право власності за вказаною нерухомістю. Крім того, позивачем доведено ту обставину, що на час розгляду справи вказана нерухомість числиться за ОСОБА_1 .

За таких обставин судом встановлено, що ОСОБА_2 не набув право власності на зазначену нерухомість, а відповідач ОСОБА_1 , станом на час розгляду справи, залишається власником квартир в„– 46,47 та нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Селидівської міської ради від 23.03.2016 року №7/6-189 будинок АДРЕСА_1 , передано на баланс об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку Нагорна - 7 м.Селидове .

Згідно з Статутом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нагорна - 7 м.Селидове , затвердженого загальними зборами співвласників 10 березня 2016 року, об`єднання створено власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , відповідно до Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та відповідно до п. 2.1. метою створення об`єднання є забезпечення захисту прав співвласників, та дотримання ними обов`язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Відповідно до п. 2.3, 2.4 розділу ІІ Статуту об`єднання має право відповідно до законодавства та Статуту, зокрема: визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту неподільного і загального майна відповідно до Статуту; встановлювати розміри платежів і внесків членів об`єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Пунктом 2.5 розділу ІІ Статуту об`єднання для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків, об`єднання має право, зокрема: вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх установлених Законом та Статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів; звертатись до суду з позовом про звернення стягнення на майно власників приміщень, які відмовляються відшкодовувати завдані збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені законодавством та Статутом об`єднання платежі і внески, а також відрахування до резервного і ремонтного фондів.

Відповідно п. 2.2 розділу ІІ Статуту ОСББ завданням та предметом діяльності Об`єднання є: належне утримання будинку та при будинкової території; забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном членів об`єднання; забезпечення сприяння членами об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Згідно з п. 10.1 та п. 10.2 розділу ХI Статуту ОСББ члени об`єднання має право, зокрема: брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку і Статутом об`єднання; порядок здійснення прав власників визначається Законодавством. Здійснення прав власника не може порушувати права інших власників.

Відповідно п. 10.3 розділу ХI Статуту член об`єднання зобов`язаний, зокрема: виконувати вимоги Статуту Об`єднання; виконувати рішення статутний органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку з наступними змінами та доповненнями (далі Закон № 2866).

Відповідно до ч.4 ст.4 Закону № 2866 основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належно якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.9 Закону № 2866 споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг.

Частиною 9 ст.10 Закону № 2866 передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Згідно ч.6 ст.13 Закону № 2866 у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реєстрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

До обов`язків співвласника ст.15 Закону № 2866 відносить, зокрема, обов`язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема, здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Відповідно до ст.17 Закону № 2866 для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, в тому числі, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Згідно ст. 20 Закону № 2866 передбачено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону № 2866 внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.322 ЦК України).

Згідно ч. 1ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення,в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з протоколом №2 від 18.03.2016 року установчих зборів власників квартир і не жилих приміщень, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , затверджено тариф на сплату членських внесків з утримання житла у розмірі 2 грн. за кв. м.

З довідки про заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна за адресою: АДРЕСА_1 , вбачається, що за вказаною адресою станом на 01.02.2020 року заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна складає 2732,40 грн.

З довідки про заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна за адресою: АДРЕСА_1 , вбачається, що за вказаною адресою станом на 01.02.2020 року заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна складає 3781,20 грн.

Також, з довідки про заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна за адресою: АДРЕСА_1 (нежитлове приміщення, приміщення магазину), вбачається, що за вказаною адресою станом на 01.02.2020 року заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна складає 6592,40 грн.

Відповідно до ч. 1,3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Враховуючи викладене, суд оцінивши представленні в силу ст. 81 ЦПК України докази, вивчивши матеріали справи, законодавство, що регулює дані правовідносини, дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

У відповідності зі ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Виходячи з вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача належить стягнути судові витрати у розмірі 2102 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст. ст. 12,13,81,259,258,263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ :

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нагорна - 7 м.Селидове до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нагорна - 7 м.Селидове (ЄРДПОУ 40353797), що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Селидове, вул. Нагорна, б.7, заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна у розмірі 13006 (тринадцять тисяч шість) грн. 00 коп. та судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Селидівський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а після її функціонування, безпосередньо до Донецького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 12.05.2020 року.

Суддя В.І.Капітонов

СудСелидівський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення06.05.2020
Оприлюднено13.05.2020
Номер документу89162483
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —242/528/20

Постанова від 30.06.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Пономарьова О. М.

Постанова від 30.06.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Пономарьова О. М.

Ухвала від 17.06.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Пономарьова О. М.

Ухвала від 05.06.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Пономарьова О. М.

Рішення від 06.05.2020

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Капітонов В. І.

Рішення від 06.05.2020

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Капітонов В. І.

Ухвала від 03.03.2020

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Капітонов В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні