справа № 178/441/19
провадження № 1-кп/208/461/20
УХВАЛА
Про призначення до судового розгляду
12 травня 2020 р. м. Кам`янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника потерпілого ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 , захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні матеріали обвинувального акта у кримінальному провадженні № 12018040700001074 від 05.10.2018 року відносно ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
встановив:
В провадження Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з Дніпровського апеляційного суду надійшли матеріали обвинувального акта у кримінальному провадженні № 12018040700001074 від 05.10.2018 року відносно ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Згідно ч. 1 ст. 319 КПК України, судовий розгляд у кримінальному провадженні повинен бути проведений в одному складі суддів. У разі якщо суддя позбавлений можливості брати участь у судовому засіданні, він має бути замінений іншим суддею, який визначається у порядку, встановленому частиною третьоюстатті 35 цього Кодексу. Після заміни судді судовий розгляд розпочинається спочатку, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті та статтею 320 цього Кодексу.
Згідно ч. 1, 2 ст. 314 КПК України, після отримання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру або клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності суд не пізніше п`яти днів з дня його надходження призначає підготовче судове засідання, в яке викликає учасників судового провадження.
Підготовче судове засідання відбувається за участю прокурора, обвинуваченого, захисника, потерпілого, його представника та законного представника, цивільного позивача, його представника та законного представника, цивільного відповідача та його представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом для судового розгляду.
Після виконання вимог, передбачених статтями 342-345 цього Кодексу, головуючий з`ясовує в учасників судового провадження їх думку щодо можливості призначення судового розгляду.
Згідно ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення:
1) затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому статтями 468-475 цього Кодексу;
2) закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другоюстатті 284 цього Кодексу;
3) повернути обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурору, якщо вони не відповідають вимогам цього Кодексу;
4) направити обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження;
5) призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру;
6) доручити представнику персоналу органу пробації скласти досудову доповідь.
Враховуючи заміну складу суду та клопотання прокурора, який прохав суд розглянути питання щодо повернення обвинувального акту прокурору для продовження досудового розслідування у відповідності з положеннями глави 37 КПК України, враховуючи приписи ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 319 КПК України, суд вважає за необхідне провести судовий розгляд спочатку із новим проведенням всіх передбачених КПК України процесуальних дій.
Прокурором ОСОБА_8 заявлено клопотання про повернення обвинувального акту прокурору для продовження досудового розслідування у відповідності з приписами глави 37 КПК України, яке вмотивовано тим, що на думку прокурора, обвинуваченим та його захисниками приховано факт наявності у обвинуваченого статусу депутата Божедарівської селищної ради сьомого скликання.
Прокурором зазначено, що наявність у обвинуваченого статусу депутата місцевої ради на час проведення досудового розслідування та на теперішній час зумовлює необхідність проведення стосовно нього особливого порядку кримінального провадження, визначеного главою 37 КПК України, яке здійснено не було у зв`язку з відсутністю відомостей про наявність такого статусу у ОСОБА_5 .
Також прокурор посилається на те, що призначення судового розгляду на підставі обвинувального акта, складеного внаслідок загального, а не особливого порядку кримінального провадження, повідомлення ОСОБА_5 про підозру неповноважними особами призведе до порушення загальних засад кримінального провадження.
Під час підготовчого судового засідання прокурор ОСОБА_3 підтримала клопотання прокурора ОСОБА_8 , прохала повернути обвинувальний акт прокурору для здійснення особливого порядку кримінального провадження.
Представник потерпілої юридичної особи Дніпровської міської ради, ОСОБА_4 , у підготовчому судовому засіданні підтримав клопотання прокурора.
Обвинувачений ОСОБА_5 у підготовчому судовому засіданні заперечував проти клопотання прокурора, зазначив, що не приховував свій статус депутата, повідомляв про цей факт слідчого.
Захисники ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у підготовчому судовому засіданні висловили спільну позицію, згідно якої, обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12018040700001074 від 05.10.2018 року відповідає вимогам КПК України, клопотання прокурора не грунтується на вимогах закону та задоволено бути не може.
Вислухавши учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали обвинувального акта, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 4 ст. 291 КПК України у редакції, чинній на час складення обвинувального акта від 27.03.2019 року у кримінальному провадженні № 12018040700001074 від 05.10.2018 року, обвинувальний акт складається слідчим, після чого затверджується прокурором. Обвинувальний акт може бути складений прокурором, зокрема якщо він не погодиться з обвинувальним актом, що був складений слідчим.
Обвинувальний акт має містити такі відомості:
1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство);
3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство);
4) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора;
5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення;
6) обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання;
7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням;
7-1) підстави застосування заходів кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, які прокурор вважає встановленими;
8) розмір витрат на залучення експерта (у разі проведення експертизи під час досудового розслідування);
9) дату та місце його складення та затвердження.
Обвинувальний акт підписується слідчим та прокурором, який його затвердив, або лише прокурором, якщо він склав його самостійно.
До обвинувального акта додається:
1) реєстр матеріалів досудового розслідування;
2) цивільний позов, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування;
3) розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування, і реєстру матеріалів досудового розслідування (крім випадку, передбаченого частиною другою статті 297-1 цього Кодексу);
4) розписка або інший документ, що підтверджує отримання цивільним відповідачем копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування не до підозрюваного;
5) довідка про юридичну особу, щодо якої здійснюється провадження, у якій зазначаються: найменування юридичної особи, її юридична адреса, розрахунковий рахунок, ідентифікаційний код, дата і місце державної реєстрації.
Надання суду інших документів до початку судового розгляду забороняється.
Згідно п. 3 ч. 3ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт, якщо він не відповідає вимогам цьогоКодексу.
Вст. 291 КПК Українивикладено вичерпні вимоги до змісту обвинувального акта та його додатків. Повернення обвинувального акта прокурору зі стадії підготовчого провадження в суді першої інстанції допускається лише у разі порушення прокурором чи слідчим цих вимог, тоді як обвинувальний акт від 27.03.2019 року у кримінальному провадженні № 12018040700001074 від 05.10.2018 року містить усі необхідні реквізити та відомості, визначені ст. 291 КПК України.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 91 КПК України, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України, обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 480 КПК України, особливий порядок кримінального провадження застосовується стосовно депутата місцевої ради.
З наведеного слід зробити висновок, що невстановлення стороною обвинувачення обставин, які зумовлюють проведення особливого порядку кримінального провадження не є порушенням вичерпних, формальних вимог до обвинувального акта, визначених ст. 291 КПК України, тому процесуальне рішення, передбачене п. 3 ч. 3ст.314КПК України судом прийняте бути не може.
Крім того, слід зауважити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Згідно ч.1,2ст.22КПК України,кримінальне провадженняздійснюється наоснові змагальності,що передбачаєсамостійне обстоюваннястороною обвинуваченняі стороноюзахисту їхніхправових позицій,прав,свобод ізаконних інтересівзасобами,передбаченими цимКодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 26 КПК України,сторони кримінальногопровадження євільними увикористанні своїхправ умежах тау спосіб,передбачених цимКодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Кримінальний процесуальний закон не передбачає такого процесуального рішення суду, як повернення обвинувального акта прокурору для продовження досудового розслідування, яке в силу приписів ч. 1 ст. 290 КПК України вже є завершеним.
Процесуальне рішення, передбачене п. 3 ч. 3ст. 314 КПК України, стосується саме невідповідності обвинувального акта, а не порядку проведення досудового розслідування вимогам закону.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
З матеріалів обвинувального акта вбачається, що кримінальне провадження підсудне Заводському районному суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, обвинувальний акт складено відповідно до вимог КПК України і підстав для закриття провадження або повернення обвинувального акта прокурору немає.
Враховуючи викладене, клопотання прокурора про повернення йому обвинувального акта для здійснення особливого порядку кримінального провадження задоволенню не підлягає а кримінальне провадження на підставі обвинувального акта має бути призначене до судового розгляду.
Керуючись ст. 291, 314-316 КПК України, суд -
постановив:
У задоволенні клопотання прокурора ОСОБА_3 про повернення обвинувального акта прокурору відмовити.
Призначити судовий розгляд кримінального провадження № 12018040700001074 від 05.10.2018 року відносно ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України у відкритому судовому засіданні, суддею одноособово, в приміщенні Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 89233172 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання владою або службовим становищем |
Кримінальне
Заводський районний суд м.Дніпродзержинська
Ізотов В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні