Рішення
від 26.05.2020 по справі 657/2193/19
КАЛАНЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 657/2193/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.05.2020 Каланчацький районний суд Херсонської області

у складі:

головуючого судді Максимович І. В.

при секретарі Сайчишиній В.В.

розглянувши в підготовчому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача: ОСОБА_2 , представник позивача: адвокат Сальник Н.А. до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно,-

в с т а н о в и в:

Позовна заява мотивована тим, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являються між собою рідними братами, як по матері ОСОБА_4 так і по батькові ОСОБА_5 .

Батьки позивача ОСОБА_1 на протязі довготривалого часу проживали окремо. Батько позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 видане Каланчацьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області 26.12.2017 року.

Після смерті батька позивача відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки загальною площею 3, 17 гектара за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 6523255100:19:008:0020, розташованої на території Каланчацької селищної ради Каланчацького району Херсонської області, яка належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЯБ № 048051 від 21.03.2005. Спадкоємцем за законом після смерті батька є позивач та відповідач у справі його рідний брат ОСОБА_5 , інших спадкоємців ні за заповітом, ні за законом не має. Позивач після смерті батька не зміг відразу звернутись з приводу в ступу в спадщину, оскільки на той час проживав на тимчасово окупованій території АР Крим, однак від спадщини і не відмовлявся. З приводу спадщини позивач звернувся до нотаріальної контори за отриманням свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, яка залишилась після смерті батька ОСОБА_5 . В Каланчацькій державній нотаріальній конторі позивачу було відмовлено в оформленні спадщини з причин відсутності правовстановлюючих документів.

В звязку з вище викладеним ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду і просив суд ухвалити рішення, яким визнати в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку загальною площею 3,17 гектара за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 6523287700:15:007:0003, розташованої на території Каланчацької селищної ради Каланчацького району Херсонської області.

Ухвалою судді від 21.11.2019 року відкрито провадження по справі призначено підготовче судове засідання та вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Будь-яких інших процесуальних дій по справі не вчинялося.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, причину неявки суду не повідомив. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник позивача: ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, причину неявки суду не повідомив. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник позивача: Сальник Н.А. (діє згідно договору про надання правової допомоги від 22.05.2020 року, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 466 від 26.11.2009 року, ордеру серії ХС №000252 від 18.11.2019 року, Ордер ХС в„– 158030 від 22.05.2020 року) надала до суду заяву про підтримання позову та розгляд справи за її відсутності.

Відповідач: ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, однак до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог заявлених позивачем.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, прийнявши до уваги заяви учасників справи, вивчивши та проаналізувавши матеріали цивільної справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 , представник позивача: ОСОБА_2 , представник позивача: адвокат Сальник Н.А. до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно, підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_5 , батько позивача, що посвідчується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого26.12.2017 року Каланчацьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області.

Після смерті батька позивача відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки загальною площею 3, 17 гектара за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 6523255100:19:008:0020, розташованої на території Каланчацької селищної ради Каланчацького району Херсонської області, яка належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЯБ № 048051. Спадкоємцем за законом після смерті батька є позивач, інших спадкоємців ні за заповітом, ні за законом не має. Позивач після смерті батька не зміг відразу звернутись з приводу в ступу в спадщину, оскільки на той час проживав на тимчасово окупованій території АР Крим, однак від спадщини і не відмовлявся. З приводу спадщини позивач зміг звернутись до нотаріальної контори лише 19.10.2019 року. В Каланчацькій державній нотаріальній конторі позивачу було відмовлено в оформленні спадщини з причин пропуску встановленого законодавством строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Оскільки позивачем було пропущено строк на прийняття спадщини то згідно Рішення Каланчацького районного суду Херсонської області від 10.05.2019 року позивачу визначено додатковий строк для прийняття спадщини.

В Каланчацькій державній нотаріальній конторі позивачу було відмовлено в оформленні спадщини з причин пропуску встановленого законодавством строку для подачі заяви про прийняття спадщини про що постановлено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19.10.2019 року.

Частиною 1статті 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Згідно з п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до роз`яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 вказаної постанови у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно з роз`ясненнями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року №7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Відповідно до ст. 125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації (ч. 3ст. 116 ЗК). Визнається правильною практика судів, які задовольняють вимоги спадкоємців, що звернулися до суду з позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця.

Відповідно до Законів України Про державний земельний кадастр та Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 1 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються.

Натомість, згідно із статтею 18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , правовстановлюючим документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, яка передана фізичним та юридичним особам шляхом безоплатної передачі із земель державної чи комунальної власності за рішеннями органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, є свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

Відповідно до п.1ч.1 ст. 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила.

Таким чином, суд приходить до висновку, що є підстави для задоволення позову ОСОБА_1 , представник позивача: ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно.

На підставі викладеного та керуючись п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , п.1ч.1 ст. 7 Закону України Про судовий збір , ст.ст. 392, 1217, 1223, 1225, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 210, 247, 258-259, 263-268 ЦПК України суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 , представник позивача: ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНПП НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку загальною площею 3,17 гектара з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право власності на яку посвідчується державним актом на право власності на земельну ділянку, серії ЯБ №048051 від 21.03.2005, виданий на ім. я ОСОБА_5 (кадастровий номер 6523255100:19:008:0020), після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНПП НОМЕР_3 надмірно сплачений судовий збір у розмірі 775, 10 грн..

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за на слідками апеляційного перегляду.

Суддя: Максимович І. В.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України :

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН- НОМЕР_3 .

Представник позивача: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН- НОМЕР_4 .

Представник позивача: адвокат Сальник Наталя Анатоліївна, адреса офісу: 75800, Херсонська область, Каланчацький район, смт. Каланчак, вул.. Херсонська, 4.

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , ІПН: НОМЕР_5

СудКаланчацький районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення26.05.2020
Оприлюднено27.05.2020
Номер документу89448381
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —657/2193/19

Постанова від 02.02.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Постанова від 02.02.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 28.12.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 16.12.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 23.11.2020

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Максимович І. В.

Ухвала від 14.08.2020

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Максимович І. В.

Рішення від 26.05.2020

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Максимович І. В.

Ухвала від 21.11.2019

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Максимович І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні