Рішення
від 20.05.2020 по справі 641/8410/19
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Провадження № 2/641/392/2020 Справа № 641/8410/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2020 року м. Харків

Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді - Фанда О.А.,

за участю секретаря судових засідань - Конюх С.М.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Савченко Я .В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Баварія Моторс , третя особа: ОСОБА_3 про відшкодування майнової шкоди , -

в с т а н о в и в:

15 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилалася на те, що 30 листопада 2015 року внесла до каси № 19 АТ Мегабанк 141 000 грн, з метою купівлі автомобіля марки BMW X6, вартість якого складає відповідно до прайсу автосалона ТОВ Баварія Моторс 1780709 грн. При цьому номер контракту їй повідомив менеджер автосалону, а сам контракт надано не було.

До теперішнього часу гроші їй не повернуті. Автомобіль вона також не отримала.

Протягом декількох років вона важко хворіла, а тому не мала можливості звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просила суд стягнути з ТОВ Баварія Моторс 141000 грн.

25 жовтня 2019 року ОСОБА_4 збільшила свої вимоги та просила стягнути з ТОВ Баварія Моторс 3 054 645,78 грн.

Позивач зазначала, що з метою купівлі вищезазначеного автомобіля вона особисто сплатила в касу № 19 АТ Мегабанк 1 787 202 грн, що підтверджується заявами на переказ готівки.

10 жовтня 2019 року вона звернулася до відповідача з письмовою вимогою про повернення їй грошових коштів, однак в добровільному порядку кошти їй повернуті не були.

Посилаючись на вказані обставини, а також на вимоги ст. 1212 ЦК України ОСОБА_4 просила стягнути з відповідача на її користь: 1 787 202 грн основного боргу, 1 063 673,45 грн - відсотки з урахуванням індексу інфляції в порядку ст. 625 ЦК України, 203 770,33 грн - відсотки з урахуванням 3% річних, а також 9 605 грн судових витрат зі сплати судового збору.

В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував в повному обсязі. При цьому посилався на те, що ТОВ Баварія Моторс 13 жовтня 2015 року укладено контракт № 15-181/09 з ОСОБА_3 , за умовами якого ТОВ Баварія Моторс зобов`язується поставити та передати, а ОСОБА_3 зобов`язується оплатити та прийняти один новий легковий автомобіль марки BMW X6 xDrive30d / F16 . Вказаний автомобіль ОСОБА_3 отримав 12 січня 2016 року, що підтверджується актом прийому-передачі № 16-05. З ОСОБА_4 ТОВ Баварія Моторс жодних контрактів щодо купівлі - продажу автомобіля не укладало. Листом від 13 жовтня 2015 року ОСОБА_3 повідомив, що він доручив провести оплату за автомобіль по контракту № 15-181/09 від 13 жовтня 2015 року ОСОБА_4 . Між позивачем та відповідачем не існує будь-якого зобов`язання, яке не було виконане відповідачем, а отже й підстави для застосування ст. 625 ЦК України відсутні. Крім цього, представник відповідача заявив клопотання про застосування наслідків пропуску строку позовної давності до вимог позивача.

Ухвалою суду від 13 січня 2020 року до участі у справі, в якості третьої особи на стороні відповідача залучено ОСОБА_3 .

В судовому засіданні ОСОБА_3 пояснив, що 13 жовтня 2015 року він уклав з ТОВ Баварія Моторс контракт № 15-181/09 на поставку нового легкового автомобіля марки BMW X6 xDrive30d / F16 . Грошові кошти для внесення на банківський рахунок він передав позивачу, яка на той момент, була цивільною дружиною його двоюрідного брата ОСОБА_5 , про що направив до ТОВ Баварія Моторс відповідний лист. 12 січня 2016 року після повної оплати за контрактом ТОВ Баварія Моторс передала йому автомобіль, про що було складено відповідний акт прийому - передачі. Автомобіль він, ОСОБА_3 , поставив на облік у січні 2016 року. Претензій до ТОВ Баварія Моторс він не має, проти задоволення позову заперечує.

За клопотанням відповідача в судовому засіданні допитаний в якості свідка ОСОБА_5 , який повідомив суду, що перебував з ОСОБА_4 у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу з 2002 року по червень 2018 року. ОСОБА_4 , за попередньою домовленістю з ОСОБА_3 , вносила до каси банку гроші ОСОБА_3 за контрактом № 15-181/09.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, показання допитаного в судовому засіданні свідка, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Загальні підстави для виникнення зобов`язань у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України .

Стаття 1212 ЦК України регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.

Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Зобов`язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України ).

Об`єктивними умовами виникнення зобов`язань з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виступають: 1) набуття або збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) шкода у вигляді зменшення або незбільшення майна в іншої особи (потерпілого); 3) обумовленість збільшення або збереження майна з боку набувача шляхом зменшення або відсутності збільшення на стороні потерпілого; 4) відсутність правової підстави для вказаної зміни майнового стану цих осіб.

За змістом статті 1212 ЦК України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.

Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 11 , частин першої, другої статті 509 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені цими актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. До підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, належать договори та інші правочини. Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, установлених статтею 11 цього Кодексу .

Зобов`язання повинне належно виконуватись відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зазвичай ставляться.

Згідно з частиною першою статті 177 ЦК України об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Частиною першою статті 202 ЦК України встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з частинами першою та другою статті 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Отже, системний аналіз положень частини першої, пункту 1 частини другої статті 11 , частини першої статті 177 , частини першої статті 202 , частин першої, другої статті 205 , частини першої статті 207 , частини першої статті 1212 ЦК України дає можливість дійти висновку про те, що чинний договір чи інший правочин є достатньою та належною правовою підставою набуття майна (отримання грошей).

Майно не може вважатися набутим чи збереженим без достатніх правових підстав, якщо це відбулося в не заборонений цивільним законодавством спосіб з метою забезпечення породження учасниками відповідних правовідносин певних цивільних прав та обов`язків, зокрема внаслідок тих чи інших юридичних фактів, правомірних дій, які прямо передбачені частиною другою статті 11 ЦК України .

Загальна умова частини першої статті 1212 ЦК України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов`язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов`язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі цієї тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.

Набуття однією зі сторін зобов`язання майна за рахунок іншої сторони в порядку виконання договірного зобов`язання не вважається безпідставним.

Тобто в разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, статтю 1212 ЦК України можна застосовувати тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що 13 жовтня 2015 року між ТОВ Баварія Моторс та ОСОБА_3 укладено контракт № 15-181/09, за умовами якого продавець взяв на себе зобов`язання поставити та передати, а покупець оплатити та прийняти один новий автомобіль марки BMW X6 xDrive30d / F16 . Загальна вартість товару склала 1 845 088,30 грн (а.с. 96-103).

Відповідно до акту прийому - передачі автомобіля № 16-15 від 12 січня 2016 року ТОВ Баварія Моторс передало ОСОБА_3 вищезазначений автомобіль (а.с. 104).

Зазначений контракт є чинним на час розгляду справи.

Позивач, в свою чергу, жодних належних та допустимих доказів, на підтвердження того, що ТОВ Баварія Моторс з нею укладало контракт на придбання вказаного автомобілю не надала.

Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

З врахуванням вищезазначеного, підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 про стягнення з відповідача на її користь: 1 787 202 грн основного боргу, 1 063 673,45 грн - відсотки з урахуванням індексу інфляції в порядку ст. 625 ЦК України, 203 770,33 грн - відсотки з урахуванням 3% річних відсутні.

Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 5 , 12 , 13 , 81 , 141 , 259 , 263 , 264 , 265 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Баварія Моторс , третя особа: ОСОБА_3 про відшкодування майнової шкоди - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Товариств з обмеженою відповідальністю Баварія Моторс , код ЄДРПОУ 30428043, місцезнаходження: м. Харків, пр. Гагаріна, 39-А.

Третя особа - ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складений 26 травня 2020 року.

Текст судового рішення доступний для ознайомлення у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://wwwreyestr.gov.ua.

Суддя: О. А. Фанда

СудКомінтернівський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення20.05.2020
Оприлюднено27.05.2020
Номер документу89448778
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —641/8410/19

Постанова від 01.12.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 16.11.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 12.10.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 28.09.2020

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Фанда О. А.

Постанова від 26.08.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Постанова від 26.08.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 06.07.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 22.06.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Рішення від 20.05.2020

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Фанда О. А.

Рішення від 20.05.2020

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Фанда О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні