Постанова
від 27.05.2020 по справі 910/13499/19
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2020 року

м. Київ

Справа № 910/13499/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

головуючий - Стратієнко Л.В.,

судді: Кролевець О.А., Ткач І.В.,

за участю секретаря судового засідання - Юдицького К.О.,

за участю представників:

позивача - не з`явився,

відповідача - не з`явився,

третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог

на предмет спору, на стороні відповідача - Бабій В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області ,

на рішення Господарського суду міста Києва

(суддя - Марченко О.В.)

від 20.01.2020

та постанову Північного апеляційного господарського суду

(головуючий - Ходаківська І.П., судді - Демидова А.М., Корсак В.А.)

від 11.03.2020,

за позовом Релігійної організації Кам`янець-Подільська єпархія української православної церкви ,

до Хмельницької обласної державної адміністрації

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації та Релігійна організація Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області ,

про визнання протиправним та скасування розпорядження від 22.04.2019 № 289/2019-р,

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2019 року Релігійна організація Кам`янець-Подільська єпархія української православної церкви звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 22.04.2019 № 289/2019-р.

Позовна заява обґрунтована тим, що підписані настоятелем ОСОБА_4. документи - заява щодо реєстрації статуту Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області у новій редакції, статут цієї релігійної організації є нікчемними, не породжують жодних юридичних наслідків, а розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 22.04.2019 № 289/2019-р, яким було зареєстровано статут вказаної релігійної організації, прийняте з перевищенням повноважень, в порушення вимог законодавства, зокрема Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .

Рішенням Господарського суду міста Києва від 20.01.2020, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 11.03.2020, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 22.04.2019 № 289/2019-р.

25.03.2020 Релігійна організація Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області подала касаційну скаргу на рішення Господарського суду міста Києва від 20.01.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.03.2020, в якій просить вказані судові рішення скасувати та прийняте нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Підставами для скасування судових рішень зазначає неврахування судами попередніх інстанцій висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 905/3377/15 (п. 1 ч. 2 ст. 287 ГПК України). Зазначає, що суди попередніх інстанцій також застосували норми права без урахування висновків Верховного Суду, сформованих в різних категоріях справ (постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340). Посилається на те, що парафія (Релігійна організація Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області ) підзвітна єпархіальному архієрею, а не Кам`янець-Подільській єпархії української православної церкви (УПЦ), а тому права Релігійної організації Кам`янець-подільська єпархія української православної церкви жодним чином не порушені і не підлягають судовому захисту. Вважає, що скасування розпорядження від 22.04.2019 № 289/2019-р не матиме наслідком внесення змін про релігійну організацію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не призведе безпосередньо до змін в обсязі прав, а тому не є ефективним і належним способом захисту. Посилається на те, що ОСОБА_4. і Кам`янець-Подільське єпархіальне управління української православної церкви у трудових відносинах не перебували. Вважає, що ОСОБА_4. був уповноваженою особою звернутись із заявою до адміністрації для проведення державної реєстрації.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника 3-ї особи Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області , встановивши наявність зазначеної у касаційній скарзі підстави касаційного оскарження судових рішень (п. 1 ч. 2 ст. 287 ГПК України), дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно задовольнити частково з таких підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, 18.08.1991 парафіяльними зборами громади української православної церкви с. Клинове Городоцького району Хмельницької області погоджено статут парафії та вирішено звернутися до виконкому обласної ради народних депутатів для його реєстрації (а.с. 104, т. 1).

Відповідно до протоколу № 7а зборів Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму села Клинове Городоцького району Кам`янець-Подільської єпархії української православної церкви від 20.11.2016 погоджено статут громади у новій редакції та доручено Добошу О.М. від імені парафії звернутися в облдержадміністрацію з проханням зареєструвати статут громади у новій редакції (а.с. 112, т. 1).

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації № 665/2016-р від 26.12.2016 зареєстровано статут Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму села Клинове Городоцького району Кам`янець-Подільської єпархії української православної церкви у новій редакції (а.с. 125, т. 1).

08.03.2019 загальними (парафіяльних) зборами членів Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму села Клинове Городоцького району Кам`янець-Подільської єпархії української православної церкви прийнято рішення, оформлене протоколом № 1, яким, серед іншого, вирішено: змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях релігійної громади та перейти під канонічне підпорядкування Управління Хмельницької єпархії православної церкви України (питання 3 порядку денного); внести зміни до статуту релігійної громади шляхом прийняття його в новій редакції із зміною назви релігійної громади (питання 4 порядку денного); уповноважити підписати статут релігійної громади у новій редакції та заяву до Хмельницької обласної державної адміністрації про його реєстрацію голову її парафіяльної ради ОСОБА_3 ; уповноважити подати статут і заяву до Хмельницької обласної державної адміністрації, а також провести реєстраційні дії у державного реєстратора та вчинити дії щодо державної реєстрації юридичної особи з правом подання заяв та інших документів, отримання виписок, витягів тощо з правом підпису про їх отримання, здійснення необхідних платежів таких осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (питання 6 порядку денного) (а.с. 23-26, т. 1).

19.04.2019 до Хмельницької обласної державної адміністрації було подано заяву від імені Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму села Клинове Городоцького району Кам`янець-Подільської єпархії УПЦ про реєстрацію статуту релігійної організації у новій редакції із назвою Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області. До цієї заяви доданий статут релігійної громади у новій редакції, підписаний ОСОБА_4. та протокол загальних (парафіяльних) зборів членів релігійної громади № 1 від 08.03.2019.

На підставі вказаної заяви та доданих документів, Хмельницькою обласною державною адміністрацією 22.04.2019 видано розпорядження № 289/2019-р Про реєстрацію статуту Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області .

Задовольняючи позов, місцевий господарський суд, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що загальними зборами релігійної громади було уповноважено ОСОБА_3. на підписання нової редакції статуту, а також заяви щодо реєстрації змін до статуту, однак подані до адміністрації документи було підписано ОСОБА_4. Оскільки статут релігійної громади і заява про реєстрацію змін до статуту підписані неуповноваженою на те особою, то адміністрація повинна була відмовити у реєстрації нової редакції статуту, чого не вчинила. Оскільки дії адміністрації щодо прийняття розпорядження від 22.04.2019 № 289/2019-р є протиправними, то таке розпорядження підлягає скасуванню.

Проте, погодитись з такими висновками господарських судів неможливо виходячи з такого.

Суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення релігійної організації врегульовано Законом України Про свободу совісті та релігійні організації .

Відповідно до ст. 7 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами. Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).

За ст. 12 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації відомості, зокрема, про вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження повинні міститися у статуті (положенні) релігійної організації, який (як і зміни до нього) підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 вказаного Закону.

Статтею 14 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації встановлено, що для реєстрації статуту (положення) релігійної громади у новій редакції до органу реєстрації статуту подаються: 1) заява за підписом керівника або уповноваженого представника релігійної громади; 2) статут (положення) релігійної громади у новій редакції.

Отже, керівник релігійної громади має право на підписання заяви для реєстрації статуту (положення) релігійної громади у новій редакції в силу закону.

Господарські суди, вказуючи на те, що ОСОБА_4. є неуповноваженою особою на підписання заяви про реєстрацію змін до статуту релігійної організації у зв`язку із відсутністю рішення загальних (парафіяльних) зборів членів релігійної організації щодо вчинення ним таких дій, не звернули увагу на те, що ОСОБА_4. була підписана заява від 11.03.2019 не про реєстрацію змін до статуту, а про реєстрацію статуту релігійної організації у новій редакції (а.с. 13, т. 1) та не з`ясували його повноважень на підписання заяви про реєстрацію статуту, які він має згідно з Законом України Про свободу совісті та релігійні організації .

Також суди не звернули увагу на те, що у матеріалах справи міститься заява такого ж змісту від 12.03.2019 за підписом ОСОБА_3 . (а.с. 126 т. 1), яка була уповноважена на її підписання рішенням загальних (парафіяльних) зборів членів Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму села Клинове Городоцького району Кам`янець-Подільської єпархії УПЦ , оформлених протоколом № 1 від 08.03.2019 (а.с. 127- 131, т. 1) та не дали їй оцінки.

За змістом статей 3, 15, 16 ЦК України правовою підставою для звернення до господарського суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. За результатами розгляду такого спору має бути визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушено, в чому полягає його порушення, оскільки в залежності від цього визначається належний спосіб захисту порушеного права, якщо воно мало місце.

Підставою для звернення до суду є наявність порушеного права, а таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Статтею 21 ЦК України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Релігійна організація Релігійна громада Свято-Ільїнського храму села Клинове Городоцького району Кам`янець-Подільської єпархії української православної церкви (парафія) є неприбутковою релігійною організацією, первинним структурним підрозділом УПЦ, який безпосередньо входить до складу Кам`янець-подільської єпархії УПЦ (п. 1.1 Статуту Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму села Клинове Городоцького району Кам`янець-Подільської єпархії УПЦ , затверджений керуючим Кам`янець-Подільською єпархією УПЦ, зареєстрований розпорядження Хмельницької облдержадмістрації № 665/2016-р від 26.12.2016 (а.с. 38-45, т. 1).

В силу п. 2.4 вказаного Статуту вищим органом парафіяльного управління є парафіяльні збори, які за посадою очолює настоятель. Отже парафіяльним зборам надано виключне право приймати рішення щодо управління парафією.

Крім того, згідно з п. 1 Статуту Кам`янець-Подільської єпархії УПЦ Кам`янець-Подільська єпархія є частиною української православної церкви. Єпархія складається з парафій, які знаходяться на території таких районів Хмельницької області: Городоцький, Дунаєвський, Кам`янець-Подільський, Новоушицький, Чемеровецький, які об`єднані в благочиння, а також монастирів, духовних шкіл, братств, місій та подвір`їв. Тобто Кам`янець-Подільська єпархія УПЦ не утворювала зазначену парафію, а навпаки, внаслідок об`єднання різних парафій і існує Кам`янець-Подільська єпархія (а.с. 47-51, т. 1).

Задовольняючи позов, господарські суди вказаного не врахували та не встановили чи порушене право позивача, за захистом якого він звернувся до суду, оскаржуваним розпорядженням від 22.04.2019 № 289/2019-р, яке саме право порушено та в чому полягає його порушення та чи призведе вимога позивача до реального захисту і поновлення його порушених прав та інтересів.

Отже, з урахуванням наведеного, є підстава касаційного оскарження судового рішення, передбачена п. 1 ч. 2 ст. 287 ГПК (у редакції, чинній після 08.02.2020), щодо застосування судом в оскарженому рішенні норми права без урахування висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 905/3377/15 щодо необхідності дослідження наявності порушення права позивача, за захистом якого він звернувся.

Відповідно до ст. 236 ГПК судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Допущені господарськими судами порушення норм матеріального і процесуального права є підставою для скасування оскаржуваних судових рішення та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи господарському суду необхідно взяти до уваги вказане, належним чином дослідити всі наявні в матеріалах справи докази, зокрема дати належну оцінку наявній в матеріалах справи заяві про реєстрацію Статуту у новій редакції від 12.03.2019 (а.с. 126 т. 1), заяві про реєстрацію Статуту у новій редакції від 11.03.2019 за підписом ОСОБА_4 та з`ясувати чи мав право ОСОБА_4 на її підписання згідно з ст. 14 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації , а також встановити чи порушуються спірним розпорядженням права та законні інтереси позивача у справі, за захистом яких він звернувся, на підставі чого встановити наявність чи відсутність підстав для задоволення позову.

Щодо доводів касаційної скарги про неврахування судами попередніх інстанцій висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постановах від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340, то необхідно зазначити таке.

Подібність правовідносин означає, зокрема, схожість суб`єктного складу учасників господарських відносин, об`єкта і предмета правового регулювання, підстав позову, фактичних обставин, що формують зміст спірних правовідносин, та їх матеріально-правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). При цьому зміст правовідносин з метою з`ясування їх подібності визначається обставинами кожної конкретної справи.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, скасовуючи рішення Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 08.09.2017 й ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 05.12.2017 в частині визнання укладеним з 03.08.2016 договору підряду на виготовлення стінових брусів між фізичною особою-підприємцем Мазуром Ярославом Івановичем і ТОВ Фуд Трейдінг Компані та приймаючи в цій частині нове рішення про залишення зустрічного позову без задоволення, виходила, серед іншого, і з того, що суди, встановивши фактичні обставини та зміст спірних правовідносин, помилково дійшли висновку про необхідність задоволення вимоги відповідача про визнання укладеним 03.08.2016 договору підряду. На думку Великої Палати Верховного Суду стягнення різниці між перерахованим позивачем авансом і вартістю поставлених йому відповідачем брусів за результатами часткового виконання вже укладеного сторонами договору підряду було ефективним способом захисту права відповідача.

У постанові від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 Велика Палата Верховного Суду, скасовуючи рішення Господарського суду Донецької області від 09.11.2017 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.02.2018 та закриваючи провадження у справі, дійшла висновків про те, що вимога позивача у справі про зобов`язання надати акт приймання-передачі електроенергії не відповідає способам захисту прав, встановленим чинним законодавством, і, як наслідок, не приводить до поновлення порушеного права позивача.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц за позовом ОСОБА_7 , ТОВ ТРК Рівне 1 до ПП ТРК Сфера-ТВ , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_8 , про зобов`язання вчинити дії та стягнення компенсації, встановила, що обраний позивачем ОСОБА_7 спосіб захисту є належним, бо дозволяє ефективно захистити порушене особисте немайнове право інтелектуальної власності - право вимагати зазначення свого імені у зв`язку з використанням твору.

У постанові від 02.07.2019 у справі № 48/340 Велика Палата Верховного Суду, за встановлених обставин, дійшла висновку про відсутність підстав як для задоволення вимоги про визнання права власності держави, так і вимоги про визнання недійсним договору № 8000109/2002-24 щодо відчуження спірного майна.

Отже, правовідносини у цій справі та у справах Великої Палати Верховного Суду № 338/180/17, № 905/1926/16, № 569/17272/15-ц, № 48/340 не є подібними, адже встановлені у справах фактичні обставини та матеріально-правове регулювання відповідних їм правовідносин не є подібними.

Оскільки справа підлягає передачі на новий розгляд до суду першої інстанції, то відповідно до вимог п. 14 ст. 129 ГПК України суд касаційної інстанції не здійснює розподіл судового збору.

Керуючись ст. ст. 300, 301, 308, 310, 314, 315, 316, 317 ГПК України, Верховний Суд

П О С Т А Н О В И В :

касаційну скаргу Релігійної організації Релігійна громада Свято-Ільїнського храму православної церкви України села Клинове Городоцького району Хмельницької області задовольнити частково.

Рішення Господарського суду міста Києва від 20 січня 2020 року та постанову Північного апеляційного господарського суду від 11 березня 2020 року у справі за № 910/13499/19 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий Л. Стратієнко

Судді О. Кролевець

І. Ткач

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення27.05.2020
Оприлюднено01.06.2020
Номер документу89518050
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/13499/19

Ухвала від 27.10.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Козир Т.П.

Ухвала від 22.09.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Козир Т.П.

Ухвала від 11.08.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондаренко-Легких Г.П.

Ухвала від 16.06.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондаренко Г.П.

Постанова від 27.05.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Ухвала від 26.05.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Постанова від 11.03.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ходаківська І.П.

Ухвала від 10.03.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ходаківська І.П.

Ухвала від 17.02.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ходаківська І.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні