Постанова
від 14.12.2010 по справі 2-а-706/10
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № -2-а-706\10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2010 року суддя Глобинського районного суду Полтавської області Левицька Т.В, розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Глобине адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності неправомірними, зобов`язання здійснити з 17.02.2010 року перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , вказуючи, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та має посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1- ї категорії та інвалідом 2- ї групи з 27.09.2007 року безстроково по захворюванню, пов`язаному з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області і отримує державну та додаткову пенсії, виплата яких передбачена ст. ст. 50 та 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ .

Згідно названого закону пенсія інвалідам II групи не повинна бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, а розмір додаткової пенсії інвалідам II групи має становити 75% мінімальної пенсії за віком.

В 2010 році ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії та приведення її у відповідність з вимогами ст. ст. 50 та 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , але отримав відмову, згідно якої, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету розрахунок пенсій здійснюється із значно нижчого розміру - 19 грн. 91 коп.

Посилаючись на те, що розмір призначених і виплачуваних йому з 17.02.2010 року пенсій не відповідає розміру, передбаченому названим законом, та на відмову відповідача привести їх у відповідність з вимогами закону, прохав суд визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області в перерахунку йому пенсій по інвалідності відповідно до вимог ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-12 виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком встановленої законом на час виплат; зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області провести йому з 17.02.2010 року перерахунок щомісячної основної державної пенсії по інвалідності, як інваліду 2-ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком на час виплат, відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-12; зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області провести йому з 17.02.2010 року перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як інваліду 2-ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком на час виплат , відповідно до вимог статті 50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-12.

Відповідач заперечень проти позову не направив.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 віднесений до першої категорії як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 09.10.2007 року Полтавською обласною державною адміністрацією.

Позивачу з 27.09.2007 року встановлена 2 група інвалідності безстроково із зазначенням причини інвалідності - захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджено довідкою МСЕК.

11.10..2010 р. позивач звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області з проханням перерахувати йому пенсії (основну державну та додаткову) відповідно до ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.

Листом від 22.10.2010 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку зазначених пенсій, посилаючись на відсутність підстав для цього та правомірність здійснення управлінням розрахунку.

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до вимог ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи призначається також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Згідно із чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону № Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням визначення поняття мінімального пенсії за віком частиною 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , а не постанови Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції Закону України від 05.10.2006 р. № 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення Про Пенсійний фонд України та здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області. Враховуючи вищевикладене, суд вважає Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області належним відповідачем по даній справі.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

В ст. 46 п.2 цього ж Закону вказано, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмежень будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Ст. 76 передбачає, що право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров`ю особи, не обмежується строком давності.

За вказаних обставин вважаю, що на вимогу позивача здійснити перерахунок пенсії, строк позовної давності не поширюється.

Згідно ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач заперечень до позову у встановлений законом строк не направив

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо виплати пенсій позивачу (державної та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю) у розмірах, менших від восьми мінімальних пенсій за віком, та 75% мінімальної пенсії за віком є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам частини 4 статті 54, ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов`язання відповідача здійснити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати за період з 17.02.2010 по 14.12.2010 року, тобто по дату винесення рішення суду, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги щодо зобов`язання відповідачів в майбутньому виплачувати основну пенсію і додаткову пенсію за шкоду, відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , не підлягають задоволенню, оскільки компетенція суду поширюється тільки на захист порушених прав, свобод та інтересів відповідних осіб, суд не може вирішувати питання на майбутнє, тобто здійснювати захист прав, які ще не порушені.

Керуючись ст.ст. 11, 64 Конституції України, ст.ст. 45, 50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , ст. ст. 7, 8,9, 10, 11, 71,159,160-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області у здійсненні перерахунку та виплати пенсії по інвалідності в розмірах, передбачених ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 17.02.2010 року по 14.12.2010 року.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області здійснити перерахунок щомісячної основної державної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 17.02.2010 по 14.12.2010 року по другій групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю ОСОБА_1 з 17.02.2010 року по 14.12.2010 року по другій групі інвалідності в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова прийняття в порядку скороченого провадження підлягає до негайного виконання.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глобинський районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Глобинського

районного суду Т.В.Левицька

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.12.2010
Оприлюднено11.06.2020
Номер документу89710183
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-706/10

Постанова від 14.12.2010

Адміністративне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 09.12.2010

Адміністративне

Локачинський районний суд Волинської області

Вознюк

Ухвала від 14.04.2010

Адміністративне

Ямпільський районний суд Сумської області

Оснач С. В.

Постанова від 19.03.2010

Адміністративне

Приморський районний суд м.Маріуполя

Чебанов О. О.

Ухвала від 15.10.2010

Адміністративне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Ухвала від 01.10.2010

Адміністративне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Постанова від 01.11.2010

Адміністративне

Московський районний суд м.Харкова

Погасій О. Ф.

Постанова від 17.11.2010

Адміністративне

Красилівський районний суд Хмельницької області

ЧОРНА Л. М.

Ухвала від 14.05.2010

Адміністративне

Чутівський районний суд Полтавської області

Антонов А. А.

Ухвала від 09.03.2010

Адміністративне

Чутівський районний суд Полтавської області

Антонов А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні