РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
09 червня 2020 року м. Кремінна
Справа № 414/3513/19
Провадження № 2/414/121/2020
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючої судді Тесленко І.О.,
за участю секретаря судового засідання Горбаньової Ю.М.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кремінна в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області, яка діє в інтересах малолітніх: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , до ОСОБА_5 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:Служба у справах дітей і сім'ї Іванківської районної державної адміністрації Київської області, Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Оберіг ,про позбавлення батьківських прав,
встановив:
позивач Красноріченська селищна рада Кремінського району Луганської області, яка діє в інтересах малолітніх: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , звернулася до відповідача ОСОБА_5 з позовом про позбавлення батьківських прав, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Службу у справах дітей і сім'ї Іванківської районної державної адміністрації Київської області, Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Оберіг про стягнення заборгованості. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . Остання має малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Малолітні ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з 15 листопада 2019 року знаходяться в Київському обласному центрі соціально - психологічної реабілітації дітей Оберіг . За весь час перебування малолітніх дітей їх мати ОСОБА_5 жодного разу не відвідала своїх дітей, необхідними речами для повсякденного життя в закладі не забезпечувала, участі у вихованні не брала. Рішенням виконавчого комітету Дитятківської сільської ради № 31 від 05 листопада 2019 року, малолітніх дітей ОСОБА_5 було тимчасово вилучено з сім`ї в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю дітей. Малолітні діти з 15 листопада 2019 року і по теперішній час перебувають у Київському обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей Оберіг на тимчасовому повному державному забезпеченні. Відомості про батька в свідоцтвах про народження малолітніх дітей записані відповідно до частинні 1 статті 135 Сімейного кодексу України. ОСОБА_5 проживає в житловому будинку, який раніше продала на злом, є присадибна земельна ділянка, але вона не обробляється. Вказаний будинок перебуває в нежилому стані. Умов для виховання та розвитку дітей не створено: місця для відпочинку та навчання дітей немає, іграшки та книжки відсутні, одягу, взуття, предметів особистої гігієни немає. Участі в утриманні малолітніх дітей не приймає, матеріальної допомоги не надає, долею дітей не цікавиться, зловживає спиртними напоями, не цікавиться здоров`ям та успіхами у навчанні дітей, не забезпечує шкільним приладдям, одягом, взуттям, на вихідні та канікулярні дні дітей не забирає. Позивач зазначив, що фахівцями КУ Центр надання соціальних послуг Красноріченської селищної ради неодноразово проводились профілактичні бесіди щодо створення належних умов для проживання та навчання дітей, відповідального батьківства, ведення здорового способу життя, але ОСОБА_5 ігнорує рекомендації. З огляду на ухилення від виконання батьківських обов`язків ОСОБА_5 позивач просить позбавити останню батьківських прав стосовно малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Ухвалою судді Кремінського районного суду Луганської області від 16 січня 2020 року було призначено справу до розгляду у порядку загального провадження.
20 лютого 2020 року ухвалою Кремінського районного суду Луганської області підготовче провадження було закрите та призначено судовий розгляд.
Ухвалою судді Кремінського районного суду Луганської області від 03.04.2020 року справу було прийнято до свого провадження суддею Тесленко І.О. та призначено судовий розгляд.
Інші процесуальні дії не вчинялися.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, відзиву проти позову не подала, жодних заяв чи клопотань від неї не надходило.
Третя особа Служба у справах дітей Іванківської районної державної адміністрації Київської області представника в судове засідання не надіслала, надала заяву про розгляд справи за відсутності представника, заперечень з приводу позовних вимог не мала.
Третя особа Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Оберіг представника в судове засідання не надіслав, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника, заперечень з приводу позовних вимог не мав, покладається на думку суду.
У зв`язку із неявкою в судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про проведення судового засідання, та від якого не надходило заяви про розгляд справи за його відсутності, причини неявки ним не повідомлені, відзиву на позов на подано, а позивач не заперечував проти вирішення справи у заочному порядку, розгляд справи здійснювався за відсутності відповідача на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України за наявними у справі доказами (у заочному порядку), про що судом була постановлена ухвала без виходу до нарадчої кімнати, та у порядку частини п`ятої статті 259 Цивільного процесуального кодексу України (надалі за текстом -ЦПК України) занесена до протоколу судового засідання.
Суд, заслухавши представника позивача, покази свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що працює директором КУ Центр надання адміністративних послуг Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області. Сім?я ОСОБА_5 їм відома, знали, що вона була позбавлена батьківських прав, згодом у неї народилися діти, ОСОБА_5 займалася дітьми, проте була поставлена на облік як багатодітна мати, були проблеми у вихованні дітей. При відвідуванні сім?ї факту вживання алкоголю ОСОБА_5 встановлено не було, ОСОБА_5 була працевлаштована, на роботу з`являлась твереза. В серпні 2019 року поїхала до м. Києва, 09 вересня 2019 року ОСОБА_5 буда знята з обліку, її справа була передана за новим місцем проживання. У жовтні 2019 року їй подзвонили родичі співмешканця ОСОБА_5 та повідомили, що вона залишила у них дітей та поїхала до смт. Красноріченське, Кремінського району Луганської області, але декілька днів щодо неї нема інформації. Згодом ОСОБА_5 приїхала до смт. Красноріченське, почала займатись питання продажу будинку та зняття з реєстрації дітей, будинок розташований по АДРЕСА_1 продала на злам. ОСОБА_5 зі слів сусідів почала вживати алкоголь, у зв`язку з цим, КУ Центр надання адміністративних послуг Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області звернулось до УСЗН, щоб вони припинили їй соціальні виплати на дітей, після цього, у січні 2020 року, ОСОБА_5 поїхала з смт. Красноріченське. Також зазначила, що вони зв`язувались зі Службою у справах дітей і сім'ї Іванківської районної державної адміністрації Київської області, де їм повідомили, що діти ОСОБА_5 були вилучені до лікарні, а в подальшому влаштовані в інтернат Славутича. Зараз ОСОБА_5 спілкується з КУ Центр надання адміністративних послуг Красноріченської селищної ради Кремінського району, радилась з ними з приводу того як можна визнати її співмешканця батьком дітей, вказала що він зараз придбав будинок, має роботу, вони проживають разом, зазначила, що зараз спілкується з дітьми.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні вказала, що працює начальником відділу КУ Центр надання адміністративних послуг Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області. По роботі знає ОСОБА_5 , негативно охарактеризувати її не може, сім?я потрапила в складну ситуацію, перебувала на обліку. В 2019 році ОСОБА_5 сказала, що поїде жити до с. Дитятково Іванківського району Київської області, в серпні місяця 2019 року поїхала з смт. Красноріченське. У жовтні 2019 року знову приїхала до смт. Красноріченське Кремінського району, вказала, що забере грошові кошти у якості соціальних виплат на дітей, які отримувала на пошті, і поїде, але поїхала тільки після припинення їй соціальних виплат, десь у січні 2020 року. Знає, що зараз діти перебувають в інтернаті.
Свідок ОСОБА_8 , яка є фахівцем з соціальної роботи КУ Центр надання адміністративних послуг Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області, суду пояснила, що сім?я Тісної перебуває на обліку з 07.06.2019 року, як така, що потребує супроводу для удосконалення виховного потенціалу. Їм періодично надходили повідомлення про те, що ОСОБА_5 вживає алкоголь, але при перевірці вони жодного разу не підтверджувались. Зазначила, що дітьми ОСОБА_5 займалась, зовсім поганого нічого сказати про неї не може. Вказала, що в смт. Красноріченське ОСОБА_5 з дітьми жили за адресою АДРЕСА_2 , однак у них з`явився борг за опалення, наприкінці серпня місяця 2019 року ОСОБА_5 повідомила, що планує переїжджати до с. Дитятково Іванківського району Київської області. У вересні 2019 року була зняла у них з обліку. 20.10.2019 року ОСОБА_5 приїхала до смт. Красноріченське, однак їхала довго 2-3 дні, зазначила що їхала з пересадками, хоче отримати кошти на дітей та поїхати. Але відразу до дітей не поїхала, зі слів сусідів почала пиячити, у зв`язку з чим вони звернулись до УСЗН з приводу припинення їй соціальних виплат на дітей. На початку січня 2020 року ОСОБА_5 поїхала з смт. Красноріченське. Також зазначила, що мала з ОСОБА_5 та її співмешканцем розмову з приводу того, що він хоче встановити своє батьківство дітей, вказали, що він має житло та роботу, ОСОБА_5 зараз спілкується з дітьми.
Як вбачається зі свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 , НОМЕР_2 та паспорту серії НОМЕР_3 , ОСОБА_5 є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с. 8-11).
Згідно до актів прийому дитини до центру від 15.11.2019 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за направленням служби у справах дітей та сім?ї Київської облдержадміністрації було прийнято до Київського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей Оберіг (а.с. 12-14).
Відповідно до протоколу № 2 засідання комісії з питань захисту дитини Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області від 02.12.2019 року, комісія ухвалила рішення щодо доцільності позбавлення батьківських прав матері малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - відповідача у справі - ОСОБА_5 (а.с. 18,19).
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім?ї, житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 (адреса мешкання ОСОБА_5 ) зі слів сусідів ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 був придатний для проживання, але станом на 21.11.2019 року подвір`я занедбане, будинок непридатний для подальшого проживання, відсутні меблі, зруйноване пічне опалення (а.с. 21).
Рішенням виконавчого комітету Дитятківської сільської ради Іванівського району Київської області № 31 від 05.11.2019 року було тимчасово вилучено з сім?ї ОСОБА_5 малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у зв`язку з загрозою життю та здоров?ю (а.с. 22).
Відповідно до листа директора КОЦСПРД Оберіг № 23/01-20 від 31.01.2020 року, на утриманні центру перебувають ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , за період перебування вихованців мати ОСОБА_5 не відвідувала своїх дітей, не цікавиться їх здоров`ям, умовами проживання, матеріальної допомоги не надає (а.с. 36).
Як вбачається з соціально картки сім?ї/особи № 73 від 07.06.2019 року, ОСОБА_5 з дітьми проживала за адресою АДРЕСА_2 , систематично отримувала соціальні послуги у виді консультацій (а.с. 83-88).
Згідно особової справи сім?ї №6-19 від 27.06.2019 року та наявному в ній акту оцінки потреб сім?ї/особи, діти виглядають добре, забезпечені одягом, мають продукти харчування, навчаються добре, характеризуються з позитивної сторони. Проте особова справа містить висновок оцінки потреб сім?ї, згідно якого ОСОБА_5 має соціально-побутові проблеми, низький рівень доходу (а.с. 83-97).
Між ОСОБА_5 та комунальною установою Центр надання соціальних послуг укладено договір про здійснення соціального супроводу №6 від 27.06.2019 року з метою сприяння у підвищенні рівня виховного потенціалу матері, удосконалення навичок планування сімейного бюджету, вирішення соціально-побутових проблем (а.с. 99).
Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребування судом у відповідності ЦПК України випадках.
Згідно ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 12 Закону України Про охорону дитинства від 26.04.2001 року, № 2402-III, передбачено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ст. 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь - які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Згідно зі статтею 151 СК України, батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
Як вбачається зі статті 152 СК України, право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Відповідно до ст. 155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватись на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухиляння батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він зокрема ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурора а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав зокрема втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання, перестає бути законним представником дитини.
З досліджених доказів вбачається, що ОСОБА_5 є багатодітною одинокою матір`ю, не у повній мірі може реалізувати своє право на працю, як наслідок грошові кошти у неї можуть бути в обмеженій кількості, однак це ніяк не свідчить про ухилення її від батьківських обов`язків. Надані позивачем документи мають суперечності, оскільки в них міститься інформація як про позитивну сторону ОСОБА_5 , так і про її негативну характеристику, а саме: діти доглянуті, здорові, не мають ознак девіантної поведінки, гарно навчаються, задоволені своєю матір`ю, а на противагу цьому наявні посилання на шкідливі звички ОСОБА_5 , які, до речі, згідно наданих документів, не підтвердилися. ОСОБА_5 була отримувачем соціальних послуг, що надавалися уповноваженими органами. Свідки в судовому засіданні також не характеризували ОСОБА_5 зовсім з негативної сторони та вказали, що на даний час ОСОБА_5 влаштовує життя в м. Києві, веде роботу про визнання батьківства біологічним батьком дітей, який не проти цього.
Суд при винесенні рішення враховує правову позицію, яка викладена в Постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суд від 29.11.2019 року справа N 127/23281/18 провадження N 61-15779св19, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню в нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України ). Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи, відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків. Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.
Більш того, Європейський суд з прав людини у справі "Хант проти України" від 07 грудня 2006 року (заява N 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що на даний час є всі підстави вважати, що ОСОБА_5 змінює поведінку на краще, намагається влаштувати життя своїх дітей, створення повноцінної сім?ї, отримання ними повноцінного батьківського піклування, а тому суд вважає, що позбавлення її батьківських прав є передчасним.
Керуючись ст.ст. 10, 76, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-282, 352, 354, 355ЦПК України , суд
вирішив:
у задоволенні позовних вимог Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області (місце знаходження: 92913, Луганська область, Кремінський район, смт. Красноріченське, вул. Центральна, 20, код ЄДРПОУ 04337085), яка діє в інтересах малолітніх: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , до ОСОБА_5 (місце проживання: АДРЕСА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:Служба у справах дітей і сім'ї Іванківської районної державної адміністрації Київської області (07201, Київська область, Іванківський район, смт. Іванків, вул. І.Проскури, 7, код ЄДРПОУ 23566841), Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Оберіг (09700, Київська область, м. Богуслав, вул. 40-річчя Перемоги, 8, код ЄДРПОУ 39557619),про позбавлення батьківських прав відмовити за необгрунтованості .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.3 розділу ХІІ Прикінцеві положення ЦПК України, строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 ЦПК України, а також інші процесуальні строки продовжуються на строк дії карантину.
Повний тест судового рішення виготовлено 18 червня 2020 року.
Суддя І.О. Тесленко
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2020 |
Оприлюднено | 19.06.2020 |
Номер документу | 89899411 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Тесленко І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні