Рішення
від 22.06.2020 по справі 219/1813/20
АРТЕМІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 219/1813/20

Провадження № 2/219/1598/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2020 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі головуючого судді Фролової Н.М., за участю секретаря судового засідання Дубаніної О.В., представника позивача Самойлової А.Ю . , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмуті в режимі відеоконференції із Святошинським районним судом м. Києва в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Футбольний клуб Шахтар (Донецьк) до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Приватне акціонерне товариство Футбольний клуб Шахтар (Донецьк) звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення матеріальної шкоди в сумі 138293,50 гривень, а також судових витрат. Позовна заява обґрунтована тим, що 22 жовтня 2019 року близько 20:00, під час проведення футбольного матчу під егідою Ліги Чемпіонів між командами ФК Шахтар (Донецьк) і ФК Динамо (Загреб) (надалі за текстом - футбольний матч) на стадіоні Металіст , який розташований у м . Харкові, по вул. Плеханівська, 65, у порушення громадського порядку ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вибігли на футбольне поле стадіону Металіст , у результаті чого арбітр був вимушений зупинити футбольний матч на 45 секунд. За такі дії, відносно Відповідачів, працівниками Національної поліції було складено протоколи про вчинення адміністративного правопорушення за ознаками ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також опитано відповідачів та свідків. В подальшому, Постановами Комінтернівського районного суду м. Харкова від 26 листопада 2019 року, які набрали законної сили 07.12.2019 року, відповідачів було визнано винними у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП та накладено на обох адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 51, 00 грн. кожному.

21.11.2019 року дисциплінарним органом спортивного правосуддя - Контрольно-дисциплінарним комітетом УЄФА на ФК Шахтар (Донецьк) було накладено дисциплінарне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 000,00 Євро, через порушення з боку ФК Шахтар (Донецьк), яке виражалось у самовільному вибіганні вболівальників клубу на футбольне поле під час проведення футбольного матчу. Відповідний штраф в розмірі 5 000,00 Євро був сплачений ФК Шахтар (Донецьк) 03 лютого 2020 року, що еквівалентно 138 293, 50 грн. (сто тридцять вісім тисяч двісті дев`яносто три гривні 50 копійок), згідно офіційного курсу НБУ на дату здійснення платежу.

В результаті вищеописаних неправомірних дій відповідачів, позивач зазнав матеріальної шкоди в розмірі 138 293, 50 грн. (сто тридцять вісім тисяч двісті дев`яносто три гривні 50 копійок), яка підлягає відшкодуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, на підставі викладених у позовній заяві обставин, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідачі в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнають в повному обсязі, не заперечують проти їх задоволення.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідного до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Статтями 77, 78 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 08.10.2020 року придбав два квитки на матч Шахтер-Динамо Загреб, за допомогою інформаційної системи придбання квитків. В контактній інформації під час процедури купівлі квитка, ОСОБА_3 зазначив своє ім`я, прізвище та контактний телефон . Фактом купівлі квитків на футбольний матч між командами ФК Шахтар (Донецьк) і ФК Динамо (Загреб), відповідачі погодилися з вимогами Загальних правил придбання й використання квитків та Правил поведінки на території ОСК Металіст . Презумпція згоди з відповідними правилами зафіксована і на бланку офіційного квитка футбольного матчу , на якому міститься напис наступного змісту : Купуючи квиток, відвідувач погоджується з правилами поведінки на стадіоні та зобов`язується їх виконувати . Таким чином, Відповідачі були повністю проінформовані та ознайомлені з своїми правами і обов`язками під час перебування на стадіоні ОСК Металіст , які пов`язані із забезпеченням громадського порядку та правил поведінки, що підтверджується роздруківкою скріншоту із інформаційної системи придбання квитків та зразком офіційного квитка на футбольний матч (а.с.112-113).

З відеозапису з камер спостереження стадіону Металіст , який переглянуто в судовому засіданні вбачається, що на футбольному полі під час матчу були два вболівальники, відносно яких вжито заходів для вилучення їх з футбольного поля (а.с.124)

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №607686, 22 жовтня 2019 року о 20:04 ОСОБА_3 , знаходячись за адресою вул. Плеханівська, 65 у м. Харкові на ст.Металіст під час футбольного матчу вибіг на футбольне поле, чим вчинив дрібне хуліганство. В графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення зазначено Выбежал на футбольное поле (а.с.118).

Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 26.11.2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 51, 00 грн. (п`ятдесят одна грн. 00 коп.). Стягнуто з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.). Постанова набрала законної сили 07.12.2019 року (а.с.114-115).

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №607687, 22 жовтня 2019 року о 20:04 ОСОБА_3 , знаходячись за адресою вул. Плеханівська, 65 у м. Харкові на ст.Металіст під час футбольного матчу вибіг на футбольне поле, чим вчинив дрібне хуліганство. В графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення зазначено Выбежал на футбольное поле (а.с.119).

Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 26.11.2019 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнути до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 51, 00 грн. (п`ятдесят одна грн. 00 коп.). Стягнуто з ОСОБА_3 судовий збір на користь держави в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.). Постанова набрала законної сили 07.12.2019 року (а.с.116-117).

Згідно з ч.4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням зокрема у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до абз. 2 ст. 1.1. Статуту Приватного акціонерного товариства ФК Шахтар (Донецьк), затвердженого Протоколом №13 від 20.12.2019 р. Позачергових Загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства Футбольний клуб Шахтар (Донецьк) , товариство є суб`єктом організації діяльності спортсменів - професіоналів (а.с.24-44).

Основним предметом діяльності, відповідно до ст. 2.2. Статуту ФК Шахтар (Донецьк) є фізкультурно-оздоровча та спортивна діяльність: організація та проведення спортивних занять професіоналів та аматорів спорту, діяльність з підготовки спортсменів до змагань з футболу, професійний та аматорський футбол, підготовка резерву спортсменів для Товариства, а також для національних збірних команд України.

У відповідності до ст. ст. 1.9-1.10 Статуту ФК Шахтар (Донецьк), товариство у своїй діяльності керується чинним законодавством України, статутами та регламентами Федерації футболу України (ФФУ), Прем`єр-ліги України (ПЛУ), Професійної футбольної ліги України (ПФЛУ), Об`єднання європейських футбольних асоціацій (УЄФА), Федерації міжнародних футбольних асоціацій (ФІФА), цим Статутом, внутрішніми документами Товариства. Товариство, його гравці, тренери та офіційні особи визнають обов`язкову виключну компетенцію ФІФА, УЄФА та ФФУ щодо розвитку футболу, проведення змагань, дисциплінарної юрисдикції, а також зобов`язуються виконувати їх статути, регламенти і рішення, які приймаються їх органами.

Позивач є членом Громадської спілки Української асоціація Футболу , яка має статус національної спортивної федерації в галузі футболу, наданий їй центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури і спорту, відповідно до ст. 20 ЗУ Про фізичну культуру і спорт . В свою чергу, УАФ є Асоціацією-членом ФІФА та УЄФА, що підтверджується ст. 3 Статуту УАФ (а.с.45-89).

Відповідно до п.п. 2.4. п. 2 ст. 8 Статуту УАФ, кожен член УАФ зобов`язаний дотримуватися та забезпечувати дотримання всіма особами, які є їх членами: Статуту, регламентів і рішень ухвалених органами управління УАФ в межах їх компетенції; статутів, регламентних документів, директив УЄФА, ФІФА та рішення їхніх органів; Правил гри, прийнятих IFAB, а також виконання дисциплінарних санкцій відповідно до рішень органів здійснення футбольного правосуддя.

Відповідно до п. 2 ст. 3 Статуту УАФ, УАФ забезпечує дотримання своїми членами Статутів, регламентів, директив та рішень органів ФІФА та УЄФА. За невиконання своїх зобов`язань перед УАФ, передбачених Статутом УАФ та іншими регламентними і нормативними документами УАФ; порушення Статуту УАФ, а також Статутів і/або положень, рішень ФІФА, УЄФА, УАФ, прийнятих відповідно до них - член УАФ може бути виключений із УАФ (п.п. 3.1.-3.2. п. 3 ст. 11 Статуту УАФ).

Таким чином, позивач у своїй діяльності зобов`язаний дотримуватися вимог чинного законодавства України, статутних, регламентних, дисциплінарних актів УАФ та міжнародних спортивних організацій (ФІФА, УЄФА). Недотримання вищезазначених нормативних документів позивачем, а також невиконання рішень їхніх органів, унеможливить участь позивача у спортивних змаганнях з футболу, які проводяться під егідою УАФ, УЄФА, ФІФА. А це, в свою чергу, може призвести до понесення позивачем додаткових збитків, в тому числі у формі упущеної вигоди через неможливість в повній мірі здійснювати господарську діяльність, визначену Статутом ФК Шахтар (Донецьк).

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України Про фізичну культуру і спорт організація підготовки та проведення фізкультурно-оздоровчого заходу або спортивного змагання здійснюється відповідно до положення (регламенту) про такий фізкультурно-оздоровчий захід або таке спортивне змагання, що затверджується відповідно організаторами фізкультурно-оздоровчих або спортивних заходів.

Дисциплінарними правилами УЄФА, в редакції 2019 року (англ. UEFA Disciplinary Regulations, edition 2019) (надалі за текстом - Дисциплінарні правила УЄФА; додаються), які є обов`язковими до виконання Позивачем, передбачено: Стаття 16. Безпека та охорона правопорядку під час матчів змагань УЄФА : 1. Приймаючі клуби та національні асоціації є відповідальними за безпеку та охорону правопорядку на стадіоні та навколо нього до, під час та після матчів. Усі асоціації і клуби повинні дотримуватися зобов`язань, визначених в Регламенті УЄФА з безпеки та правопорядку. Вони несуть відповідальність за інциденти будь-якого виду і можуть підлягати дисциплінарним заходам і директивам, якщо вони не можуть довести, що вони не повелися якимось чином халатно під час організації матчу. 2. Крім того, усі асоціації та клуби несуть відповідальність за наступну неналежну поведінку зі сторони своїх вболівальників і можуть підлягати дисциплінарним заходам і директивам, навіть якщо вони можуть довести, відсутність будь-якої халатності під час організації матчу зокрема за вибігання на поле гри.

Органом, компетентним вживати заходів за порушення Дисциплінарних правил, відповідно до ст. 29 Дисциплінарних правил, виступає Контрольно-дисциплінарний комітет УЄФА (англ. Control, Ethics and Disciplinary Body, надалі - КДК УЄФА ).

На підставі вищезазначених норм Дисциплінарних правил, 21.11.2019 р. КДК УЄФА було прийнято Рішення, яким на позивача накладено штраф в розмірі 5 000,00 Євро, що еквівалентно 138 293, 50 грн. (сто тридцять вісім тисяч двісті дев`яносто три гривні 50 копійок), згідно офіційного курсу НБУ на дату здійснення платежу, через вибігання на поле вболівальників, що відповідає порушенню передбаченому ст.16 (2) (a) Дисциплінарних правил.

Причиною застосування штрафу, відносно позивача, стали неправомірні дії його вболівальників, які порушили норми Дисциплінарних правил УЄФА щодо заборони забігання на поле під час матчу.

Відповідно до ст.17 Закону України Про особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв`язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів ., глядачі мають право відвідувати футбольні матчі для їх перегляду за умови дотримання законодавства та правил поведінки на території спортивної споруди. При цьому, глядачі зобов`язані зокрема дотримуватися правил поведінки на території спортивної споруди, інших вимог щодо забезпечення громадського порядку та громадської безпеки.

Пунктом 5.1. Загальних правил придбання й використання квитків визначено, що для відвідування заходу всі власники квитків (відвідувачі) повинні мати квиток на захід. Згідно термінів, які вживаються у Загальних правилах придбання й використання квитків, квиток є документом, що підтверджує право власника на відвідування заходу й доступу на стадіон у день його проведення (дату і час вказано у квитку). При цьому, кожна особа купуючи квиток, володіючи та користуючись квитком, підтверджує, що прочитала Правила, розуміє й погоджується з ними і згодна довести їх до відома інших осіб.

Розділом 1. Правил поведінки передбачено, що на території ОСК Металіст заборонено: 1.1. Порушувати громадський порядок та чинні Правила. 1.3. Самостійно пересуватися із зони, зазначеної у квитку, до іншої зони стадіону зовнішнім, внутрішнім периметром, усередині стадіону без спеціального дозволу або інструкцій стюарда. 1.5. Виходити/вибігати на футбольне поле, пробиратися до роздягалень гравців, арбітрів, делегатів матчу, до приміщень для офіційних осіб та VIP-лож, інших спеціальних приміщень стадіону.

Проте, всупереч встановленим правилам поведінки та громадського порядку, відповідачі залишили свій сектор на трибунах стадіону та в подальшому вибігли на футбольне поле, в той час, як на футбольному полі відбувався матч та перебували гравці обох команд.

В силу ст. 22 ЦК України збитками, які підлягають відшкодуванню в повному обсязі, є витрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.

Згідно зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями особистим немайновим правам або майну фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Частиною 1 ст. 1191 ЦК України визначено, що особи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим.

Враховуючи вищевказані обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі ч.1 ст.142 Цивільного процесуального кодексу України, ч.3 ст.7 Закону України Про судовий збір з наступними змінами, у зв`язку з визнанням позову відповідачами позивачеві слід повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 23, 1166, 1191 Цивільного кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Приватного акціонерного товариства Футбольний клуб Шахтар (Донецьк) суму матеріальної шкоди в розмірі 138293 (сто тридцять вісім тисяч двісті дев`яносто три) грн. 50 коп.

Повернути Приватному акціонерному товариству Футбольний клуб Шахтар (Донецьк) з державного бюджету 1051 /одна тисяча п`ятдесят одна/ грн. 00 коп. судового збору, сплаченого при поданні позову.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Приватного акціонерного товариства Футбольний клуб Шахтар (Донецьк) , судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 525 /п`ятсот двадцять п`ять / грн. 50 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Приватного акціонерного товариства Футбольний клуб Шахтар (Донецьк) , судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 525 /п`ятсот двадцять п`ять / грн. 50 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Приватне акціонерне товариство Футбольний клуб Шахтар (Донецьк) , ідентифікаційний код 00169816, адреса знаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сеченова, 71А.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Повний текст рішення складено 22.06.2020 року.

Суддя Н.М. Фролова

СудАртемівський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.06.2020
Оприлюднено24.06.2020
Номер документу89970199
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —219/1813/20

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Фролова Н. М.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Фролова Н. М.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Фролова Н. М.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Фролова Н. М.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Фролова Н. М.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Фролова Н. М.

Рішення від 22.06.2020

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Фролова Н. М.

Рішення від 17.06.2020

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Фролова Н. М.

Ухвала від 01.06.2020

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Фролова Н. М.

Ухвала від 15.05.2020

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Фролова Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні