Ухвала
від 24.06.2020 по справі 925/731/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

24 червня 2020 року м. Черкаси справа № 925/731/20

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Чевгуза О.В., без повідомлення учасників справи, розглянувши заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю НИВА від 22 червня 2020 року про забезпечення позову,

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю НИВА звернулось в Господарський суд Черкаської області з позовом до Зорівської сільської ради, в якому просить суд:

визнати за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю НИВА (ідентифікаційний код 03792941) право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 7121584700:10:001:0509;

скасувати державну реєстрацію права власності Зорівської сільської ради на земельну ділянку, кадастровий номер 7121584700:10:001:0509 шляхом скасування запису про право власності номер 28709887 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач правомірно набув право власності на вищевказану земельну ділянку, однак спірна земельна ділянка незаконно зареєстрована за відповідачем.

Ухвалою від 16 червня 2020 року Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; задовольнив клопотання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю НИВА про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін; призначив справу до судового розгляду по суті; сторонам надана можливість реалізувати свої процесуальні права.

22 червня 2020 року позивач подав заяву про забезпечення позову такими заходами:

- заборонити Зорівській сільській раді (19740, Черкаська область, Золотоніський район, село Зорівка, ідентифікаційний код 34117490) укладати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 7121584700:10:001:0509;

- заборонити Зорівській сільській раді (19740, Черкаська область, Золотоніський район, село Зорівка, ідентифікаційний код 34117490) укладати договори щодо передачі прав володіння і користування земельною ділянкою кадастровий номер 7121584700:10:001:0509.

Позивач зазначає, що відповідач прийняв рішення від 30.04.2020 № 25-10/VII, відповідно до якого вирішено продати на земельних торгах право оренди земельної ділянки кадастровий номер: 7121584700:10:001:0509; встановити термін передачі земельної ділянки у оренду - 7 років.

Земельні торги призначено на 03.07.2020 на 11 год. 00 хв., що підтверджується оголошення на сайті відповідача.

Позивач в заяві стверджує, що внаслідок проведення земельних торгів земельна ділянка буде незаконно передана у оренду відповідачем - особою, яка не була законним власником та не мала права розпоряджатися земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України Про оренду землі орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку на рівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Отже, позивач доводить, що внаслідок укладення договору оренди відповідачем, права користування та розпорядження земельною ділянкою, які є невід`ємною складовою права власності, будуть передані іншій особі, а тому у разі задоволення позову судом, поновлення права власності позивача за яким він звернувся до суду не відбудеться - позивач не зможе ні користуватися землею, ні розпорядитися - передати в оренду свою власність.

Розглянувши викладені у заяві вимоги про забезпечення позову, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 140 Господарського процесуального кодексу України заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статті 136 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог. Забезпечення позову застосовується господарським судом як гарантія реального виконання рішення суду.

Відповідно до частини першої статті 137 Господарського процесуального кодексу України позов забезпечується:

1) накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов`язку вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов`язання;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку;

6) зупиненням продажу майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно, або про виключення його з опису і про зняття з нього арешту;

7) передачею речі, що є предметом спору, на зберігання іншій особі, яка не має інтересу в результаті вирішення спору;

8) зупиненням митного оформлення товарів чи предметів, що містять об`єкти інтелектуальної власності;

9) арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги;

10) іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами.

У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням, зокрема, запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову та подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову. Заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом як засіб запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів особи та гарантія реального виконання рішення суду. (Постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №16 Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову ).

Суд зазначає, що під час вирішення питання щодо забезпечення позову, обґрунтованість позову не досліджується, адже питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті.

Предметом спору у даній справі є визнання за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю НИВА права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 7121584700:10:001:0509.

Розглянувши викладені у заяві вимоги про забезпечення позову, беручи до уваги, що метою вжиття заходів щодо забезпечення позову є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів Позивача, суд дійшов висновку, що заява Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю НИВА про вжиття, визначених ним заходів забезпечення позову, містить обґрунтовані мотиви та посилання на докази, на підставі яких, суд вважає за доцільне заяву задовольнити.

Заходи забезпечення позову, про застосування яких судом просить заявник, відповідають позовним вимогам, на забезпечення яких позивач просить вжити ці заходи.

Відповідно до ч. 6 ст. 140 Господарського процесуального кодексу України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Відповідно до статті 141 Господарського процесуального кодексу України суд може вимагати від особи, яка звернулася із заявою про забезпечення позову, забезпечити відшкодування можливих збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову (зустрічне забезпечення). Розмір зустрічного забезпечення визначається судом з урахуванням обставин справи. Заходи зустрічного забезпечення позову мають бути співмірними із заходами забезпечення позову, застосованими судом, та розміром збитків, яких може зазнати відповідач у зв`язку із забезпеченням позову.

Щодо зустрічного забезпечення, суд зазначає, що застосування означених заходів у відповідності до ч. 1 ст. 141 Господарського процесуального кодексу України є правом, а не обов`язком суду для реалізації якого, у даному випадку, у господарського суду достатні підстави відсутні.

Суд зазначає, що відповідач чи інша зацікавлена особа не позбавлені права та можливості звернутись до суду з окремим клопотанням про застосування заходів зустрічного забезпечення у відповідності до ст. 141 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 136-141, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю НИВА від 22 червня 2020 року про забезпечення позову задовольнити.

Заборонити Зорівській сільській раді (19740, Черкаська область, Золотоніський район, село Зорівка, ідентифікаційний код 34117490) укладати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 7121584700:10:001:0509;

Заборонити Зорівській сільській раді (19740, Черкаська область, Золотоніський район, село Зорівка, ідентифікаційний код 34117490) укладати договори щодо передачі прав володіння і користування земельною ділянкою кадастровий номер 7121584700:10:001:0509.

Стягувачем за ухвалою є: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю НИВА (село Зорівка, Золотоніський район, Черкаська область, ідентифікаційний код 03792941)

Боржником за ухвалою є: Зорівська сільська рада (19740, Черкаська область, Золотоніський район, село Зорівка, ідентифікаційний код 34117490).

Дана ухвала набирає законної сили 24 червня 2020 року, відповідно до положень Закону України Про виконавче провадження є виконавчим документом та може бути пред`явлена до виконання в передбаченому чинним законодавством порядку до 24 червня 2022 року.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 235 ГПК України, та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені ст.ст. 255-257 ГПК України.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.06.2020
Оприлюднено25.06.2020
Номер документу89998948
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/731/20

Судовий наказ від 25.02.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Постанова від 02.02.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 09.12.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 10.11.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Козир Т.П.

Ухвала від 19.10.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Козир Т.П.

Ухвала від 22.09.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Козир Т.П.

Рішення від 25.08.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 24.06.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 16.06.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 15.06.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні