Справа № 567/254/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2020 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Назарук В.А.
при секретарі - Гічиновська Я.В.
за участі
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини
встановив:
в Острозький районний суд з позовом до Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, звернулася ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 2,6418 га., призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області. Зазначає, що вона, як спадкоємець за законом першої черги, має право на вказане спадкове майно, проте не може оформити право власності в порядку спадкування, так як з поважних причин пропустила строк на подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач вказує, що їй не було відомо про смерть батька, оскільки її батьки більше 20 років разом не проживали та батько не спілкувався ні з її матір`ю ні з нею. Лише 11.02.2020 року їй стало відомо про смерть батька від його родичів, які передали їй оригінали документів для прийняття спадщини.
Зазначила, що звернувшись до приватного нотаріуса Острозького міського нотаріального округу з метою оформлення спадкового майна, дізналася, що пропустила шестимісячний строк на прийняття спадщини після смерті батька.
Посилаючись на те те, що строк на прийняття спадщини нею було пропущено у зв`язку з поважними, об`єктивними життєвими обставинами, просить визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини спадкодавця ОСОБА_4 терміном в два місяці.
Ухвалою Острозького районного суду Рівненської області від 14.04.2020 було відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 18.05.2020 було залучено до участі в справі в якості співвідповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Витребувано від Острозького відділу ДРАЦС Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Львів) копію актового запису про смерть ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 01.06.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду.
30.04.2020 на адресу суду надійшов відзив відповідача Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області в якому відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 визнав у повному обсязі та просить здійснювати розгляд справи за відсутності свого представника. Заперечень щодо позовних вимог не має.
13.06.2020 на адресу суду надійшли заяви відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Розгляд справи просять проводити в їх відсутності.
Як передбачено ч.1 ст.206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Визнання позову відповідачами, в тому числі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які є спадкоємцями першої черги на рівні з позивачем, не суперечить закону та не порушує прав та інтересів третіх осіб. В матеріалах справи відсутні відомості та судом не встановлено підстав ставити під сумнів достовірність визнаних відповідачами обставин та добровільність їх визнання.
Суд, розглянувши справу відповідно до ч.4 ст.274 ЦПК України за правилами загального позовного провадження, перевіривши фактичні обставини справи, наявні докази в їх сукупності та взаємозв"язку, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 2,6418 га., призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області.
Позивач вказує, що їй не було відомо про смерть батька, оскільки її батьки більше 20 років разом не проживали та батько не спілкувався ні з її матір`ю, ні з нею. Лише 11.02.2020 року їй стало відомо про смерть батька від його родичів, які передали їй оригінали документів для прийняття спадщини. Зазначає, що вона, як спадкоємець за законом першої черги, має право на вказане спадкове майно, проте не може оформити право власності в порядку спадкування, так як з поважних причин пропустила строк на подання заяви про прийняття спадщини.
За вказаних обставин просить позов задоволити.
Відповідачі в судове засідання не з`явились, про час та дату розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку. В поданих на адресу суду заявах просять здійснювати розгляд справи в їх відсутності.
З досліджених в судовому засіданні письмових доказів судом встановлено наступні обставини.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 29.04.1981 встановлено, що позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 та її батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 07.07.2005 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб. Після реєстрації шлюбу позивачу присвоєно прізвище ОСОБА_7 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 06.08.2019, актового запису смерть №09 від 06.08.2019 встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Здолбунів Рівненської області.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст.1220 ЦК України, відкрилась спадщина спадкодавця ОСОБА_4 , строк прийняття якої, відповідно до ст.1270 ЦК України, закінчився 05.02.2020 року.
Згідно довідки Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області від 11.02.2020 встановлено, що ОСОБА_4 проживав та був зареєстрований один в АДРЕСА_1 .
З Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №59468439 від 18.02.2020 вбачається, що спадкові справи після смерті ОСОБА_4 не заводились.
З Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №59985459 від 09.04.2020 вбачається, що заповіти ОСОБА_4 не складались та від його імені не посвідчувались.
Згідно Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №107653616 від 15.12.2017, свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.12.2017 встановлено, що ОСОБА_4 належала земельна ділянка площею 2,6418 га., призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на территорії Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області.
З матеріалів справи вбачається, що на спадкове майно зазначеного спадкодавця, претендує ОСОБА_1 , як спадкоємець за законом першої черги.
Згідно заяв ОСОБА_3 , ОСОБА_2 від 27.05.2020 про неприйняття спадщини встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 пропустили строк для прийняття спадщини і продовжувати строк в судовому порядку для прийняття спадщини не будуть.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У відповідності до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, а відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким, відповідно до ч.2 ст.1220 ЦК України, є день смерті особи.
Судом встановлено, що позивач названих вище вимог закону не дотрималася та після відкриття спадщини не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оскільки строк на прийняття спадщини спадкодавця ОСОБА_4 закінчився 05.02.2020 року і до цього часу ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подала та не проживала разом зі спадкодавцем на час його смерті, то вона є такою, що пропустила строк на прийняття спадщини.
Згідно відповіді приватного нотаріуса Острозького районного нотаріального округу Рівненської області Бернацької І.М. від 09.04.2020 №98/01-16 на усне звернення позивача ОСОБА_1 щодо прийняття спадщини та заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачу було повідомлено, що нею пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини з дня смерті спадкодавця.
За змістом ч.3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно правової позиції, викладеної в постанові Пленуму Верховного Суду України від 06.09.2017 року у справі №6-496цс17, передбачено, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
З урахуванням встановлених судом обставин справи, за відсутності будь-яких заперечень з боку відповідачів, суд вважає поважною причину пропуску ОСОБА_1 шестимісячного строку для прийняття спадщини, що підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами та беручи до уваги, що пропуск позивачем строку для прийняття спадщини був пов`язаний з об`єктивними труднощами для позивача на вчинення цієї дії, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
На підставі ст.ст.1222, 1223, 1233, 1268, 1270, 1272 ЦК України , керуючись ст.ст. 5 , 10-13 , 76-81 , 89 , 200 , 247 , 258 , 259 , 263-265 , 354 ЦПК України, суд
вирішив:
позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області (місцезнаходження: с.Плоске, вул.Острозька, 79 Острозького району Рівненської області, код ЄДРПОУ 05273151), ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_6 ) про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини спадкодавця ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом двох місяців з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25.06.2020.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.
Суд | Острозький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2020 |
Оприлюднено | 26.06.2020 |
Номер документу | 90055988 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Острозький районний суд Рівненської області
Назарук В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні