ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
16.06.2020Справа № 4/491
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Есаймент
про заміну сторони виконавчого провадження (стягувача)
За позовом Акціонерний комерційний банк "Новий"
до Суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи
ОСОБА_1
про стягнення 34 434,21 грн.
Суддя Борисенко І.І.
Представники сторін: згідно протоколу судового засідання.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 10.12.2009 позов задоволено частково. Стягнуто з Суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного комерційного банку "Новий"(01021, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 28/2, код ЄДРПОУ 19361982) 22173 (двадцять дві тисячі сто сімдесят три) грн.. 24 коп. сума кредиту, 4060 (чотири тисячі шістдесят) грн.. 66 коп. відсотків, 1365 (одну тисячу триста шістдесят п`ять) грн.. комісії, 2406 (дві тисячі чотириста шість) грн.76коп. пені, 300 (триста) грн.. 06 коп. державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн.. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На виконання вищезазначеного рішення суду був виданий наказ про примусове
виконання.
27.05.2020 через відділ діловодства суду заявником подана заява про заміну сторони (стягувача) правонаступником.
Ухвалою суду від 01.06.2020 розглдя заяви призначено на 16.06.2020.
Про розгляд заяви сторони повідомлені належним чином.
Частиною 3 статті 334 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
По суті розгляду заяви судом встановлено наступне.
11.10.2019 між Публічним акціоненрим товариством "Акціонерний комерційний банк "Новий" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Есаймент" був укладений договір про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги №33-11.10.2019-1 (надалі також - Договір відступлення).
Відповідно до Договору про відступлення (купівлі-продажу) права АКБ НОВИЙ
відступив шляхом продажу Товариству з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА
КОМПАНІЯ ЕСАЙМЕНТ , крім іншого, належні АКБ
НОВИЙ права вимоги до Фізичної особи-підприємця Буренкова Олега Олександровича за кредитним договром №57-07-Г від 20.04.2007 про стягнення заборгованості за яким є предметом розгляду справи № 4/491.
Відповідно до п.2.1 договору відступлення, сторони домовились, що відступлення Банком новому кредитору прав вимоги за договорами іпотеки/іпотечними договорами, що були укладені в забезпечення виконання зобовязань боржників за основними договорами та були посвідчені нотаріально, відбувається за окремим договором, який укладається між сторонами одночасно із укладенням цього договору та підлягає нотаріальному посвідченню.
Відповідно до п.2.2 договору відступлення, за цим договором Новий кредитор в день укладення цього договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання Банком у повному обсязі коштів, відповідно до п.4.1 цього договору, набуває усі права кредитора за основними договорами, включаючи, проте не обмежуючись: право вимагати належного виконання боржниками зобовязань за основними договорами, сплати Боржниками грошових коштів, сплати процентів, сплати штрафних санкцій, неустойок у розмірі вказаних у додатку №1 до цього договору, передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобовязань, тощо. Розмір прав вимоги, які переходять до Нового кредитора, вказаний у додатку №1 до цього договору. Права кредитора за основними договорами переходять до Нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення Права вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків Боржника, що надане Банку відповідно до умов основних договорів.
Згідно з п. 2.3 договору відступлення, з моменту відступлення права вимоги Банк вибуває з будь-яких правовідносин, які склалися між ним та Боржниками, а Новий кредитор заміщає Банк у всіх правовідносинах, які склалися між ним (Банком) та Боржниками.
Відповідно до п. 2.4 договору відступлення, до нового кредитора переходяться права Банку у зобовязанні (за основним договором) в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, в тому числі, але не виключно, право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, що випливає із основного договору.
Згідно з п. 4.1 договору відступлення, сторони домовились, що за відступлення прав вимоги за основними договорами, відповідно до цього договору Новий кредитор сплачує Банку грошові кошти у сумі 92 901,45 грн. Ціна договору сплачується Новим кредиторорм Банку у повному обсязі до моменту набуття чинності цим договором, відповідно до п.6.5 цього договору, на підставі протоколу електронного аукціону, складеного за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став Новий кредитор. Ціна продажу лота, до складу якого входять права вимоги за основними договорами, складає 2 327 289,87 грн.
В матеріалах справи наявне платіжне доручення від 11.10.2019 на суму 2 327 289,87 грн. про сплату згідно протоколу електронного аукціону.
Таким чином, згідно ст.ст. 512, 513, 514, 516, 517 Цивільного кодексу У країни та на підставі укладеного Договору відступлення прав вимоги (купівлі-продажу) Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Есаймент" набуло статусу Нового кредитора та відповідно всіх процесуальних прав та обов`язків Нового кредитора за кредитним договором №57-07-Г від 20.04.2007, укладеним між Публічним акціонерним товариством "Акціонерний Комерційний банк "Новий" та фізичної особи-підприємцем Буренковим Олегом Олександровичем.
Відповідно до чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (купівля-продаж прав вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу. За змістом ст. 512 ЦК України, ст. 334 ГПК України, ст. 15 Закону України Про виконавче провадження у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником. Виходячи з цих норм, а саме, п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги/ купівля-продаж прав вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення чи ліквідації, спадкування тощо) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
У зв`язку з заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , ст. 334 ГПК України за заявою заінтересованою сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження. За таких обставин звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу сторони виконавчого провадження відповідає змісту ст. 512, 514 ЦК України та ст. 15 Закону України Про виконавче провадження .
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, визначених ст. 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги, купівля-продажу прав вимоги), а згідно з ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
В правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 05 грудня 2018 року у справі № 643/4902/14-ц (61-26197св18) зазначено, що за своєю суттю заміна; кредитора в зобов`язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу; у зв`язку із заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, і її заміна новим кредитором проводиться відповідно до ч.5 ст.15 закону Про виконавче провадження за заявою заінтересованої особи. Такою заінтересованою особою є НОВИЙ кредитор (правонаступник).
Аналогічний висновок зробив і Верховний Суд України в постанові від 20.11.2013 у справі №6-122цс13.
Частинами першою та п`ятою статті 334 ГПК України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником; положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, за своєю суттю заміна кредитора в зобов`язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу. У зв`язку із заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, і її, заміна новим кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону Про виконавче провадження за заявою заінтересованої особи. Такою заінтересованою особою є новий кредитор (правонаступник).
Заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.
В матеріалах справи наявні первинні докази, які підтверджують факт заміни стягувача за рішенням суду від 10.12.2009 у справі №4/491 з Публічного акціонерного товариства Акціонерний комерційний банк "Новий" на його правонаступника Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія "Есаймент".
Враховуючи вищевикладене Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія "Есаймент" набуло статус нового Кредитора у зобов`язанні.
Зважаючи на встановлені обставини справи, суд дійшов до висновку про обґрунтованість поданої заяви про зміну сторони виконавчого провадження (стягувача) правонаступником.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва,-
УХВАЛИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Есаймент" про заміну стягувача у виконавчому провадженні задовольнити.
Замінити стягувача з ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "Акціонерний комерційний банк "Новий" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Есаймент" (01032, м. Київ, вул. Кловський Узвіз, буд. 7, поверх 5, код ЄДРПОУ 39114866) за рішенням Господарського суду міста Києва від 10.12.2009 року у справі №4/491 за позовом ПАТ "АКБ "Новий" до Фізичної особи підпприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Згідно ч.1 ст.235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
25.06.2020
Суддя І.І. Борисенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2020 |
Оприлюднено | 29.06.2020 |
Номер документу | 90079303 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Борисенко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні