Ухвала
від 22.06.2020 по справі 911/1576/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"22" червня 2020 р. м. Київ Справа № 911/1576/20

Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Янюк О.С. за участю секретаря судового засідання Мірошніченко В.В. розглянувши у підготовчому засіданні

позовну заяву керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області Дмитруня Юрія Олександровича

в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, м. Київ

до 1) Комунального підприємства Вишгородське бюро технічної інвентаризації , м. Вишгород Київської області

2) ОСОБА_1 , с. Кодаки Васильківського району Київської області

3) Товариства з обмеженою відповідальністю Діана агро груп , м. Київ

про скасування запису державного реєстратора

У підготовчому засіданні брали участь:

прокурор: Підяш О.С. (посвідчення №053760 від 10.09.2019);

інші учасники справи у підготовче засідання не з`явились

ВСТАНОВИВ:

26.05.2020 засобами поштового зв`язку до Господарського суду Київської області звернувся керівник Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області Дмитрунь Юрій Олександрович (далі прокурор) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області (далі - позивач) із позовною заявою б/н б/д (вх. №1583/20 від 29.05.2020) до Комунального підприємства Вишгородське бюро технічної інвентаризації (далі - КП Вишгородське БТІ ), ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) та Товариства з обмеженою відповідальністю Діана агро груп (далі - ТОВ Діана агро груп ), в якій просить суд: скасувати запис про проведену державну реєстрацію права за №24148155 від 20.12.2017, внесений державним реєстратором КП Вишгородське БТІ про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 29,7666га з кадастровим номером 3221483800:03:009:0002 за ОСОБА_1.; скасувати запис про проведену державну реєстрацію права за №24345811 від 05.01.2018, внесений державним реєстратором КП Вишгородське БТІ про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 29,7666га з кадастровим номером 3221483800:03:009:0002 за ТОВ Діана агро груп . Крім того, прокурор просить стягнути з відповідачів понесені судові витрати на користь прокуратури Київської області.

Ухвалою суду від 03.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати її розгляду у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 22.06.2020 та запропоновано учасникам справи подати до суду заяви по суті справи, визначені у ст. 161 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

У підготовче засідання учасники справи (окрім прокурора) не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце підготовчого засідання були повідомлені належним чином та своєчасною. Явка обов`язковою судом не визнавалась, а тому ураховуючи положення ст. 42 ГПК України, суд визнав за можливе продовжити підготовче засідання без їх участі.

Відповідно до п. 19 ч. 2 ст. 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Так, під час підготовчого засідання, суд, з урахуванням положень ст. 20 ГПК України, виніс на обговорення питання щодо суб`єктної юрисдикції вимоги прокурора про скасування запису про проведену державну реєстрацію права за №24148155 від 20.12.2017, внесеного державним реєстратором КП Вишгородське БТІ про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 29,7666га з кадастровим номером 3221483800:03:009:0002 за ОСОБА_1.

Прокурор не заперечував проти розгляду зазначеного питання у даному підготовчому засіданні.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

У свою чергу, судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (ч. 1 ст. 125 Конституції України).

За змістом ст.ст. 5, 7 і 8 Закону України Про судоустрій і статус суддів правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства. Кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Судова юрисдикція це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певну справу належить розглядати за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ (аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №920/40/19).

Згідно ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У свою чергу, справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів визначені у ст. 20 ГПК України, відповідно до п. 6 ч. 1 якої, зокрема, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем .

Отже, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на землю, реєстрації або обліку прав на землю, яка (права на яку) є предметом спору, сторонами яких є юридичні особи та фізичні особи-підприємці, розглядаються в порядку господарського судочинства, а інші за правилами цивільного судочинства (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №922/1002/19).

Водночас, згідно ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Отже, загальні суди не мають чітко визначеної предметної юрисдикції та розглядають справи, що виникають із земельних правовідносин, за винятком тих, розгляд яких визначено в порядку іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне, а по-друге - суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі, як правило, є фізична особа).

Разом із цим, критеріями розмежування між справами цивільного та господарського судочинства є одночасно суб`єктний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №922/810/19).

Як зазначалось вище, прокурор у поданому до суду в порядку господарського судочинства позові, зокрема, просив скасувати відповідний запис про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за ОСОБА_1 , яка перебуває у державній власності.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна 20.12.2017 держаним реєстратором зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_1 на відповідну земельну ділянку.

Проаналізувавши зазначене, суд дійшов висновку, що предмет спору, як і результат його вирішення, безпосередньо стосується прав і обов`язків в фізичної особи - ОСОБА_1 . Отже, належними сторонами такого спору є, з одного боку прокурор або позивач, з іншого - ОСОБА_1 .

У даному випадку власник земельної ділянки є фізичною особою, яка не має статусу підприємця, що підтверджується відповідною інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 03.06.2020.

До того ж, суд зазначає, що відповідна вимога прокурора є самостійною та не залежить від задоволення іншої вимоги, заявленої прокурором у своєму позові.

За таких обставин, відповідна вимога прокурора не належить до юрисдикції господарських судів відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 20 ГПК України та має бути розглянута за правилами цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Ураховуючи зазначене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для закриття провадження у справі в частині позовних вимог прокурора про скасування запису про проведену державну реєстрацію права за №24148155 від 20.12.2017.

Водночас, ч. 1 ст. 177 ГПК України визначено, зокрема, що остаточне визначення складу учасників судового процесу є одним із завдань підготовчого провадження.

Згідно ч. 2 ст. 50 ГПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Як вбачається із змісту позовної заяви, право приватної власності на земельну ділянку за кадастровим №3221483800:03:009:0002 першочергово було зареєстровано за ОСОБА_1 та у подальшому державним реєстратором, на підставі відповідних актів оцінки та приймання-передачі майна, право власності на вказану земельну ділянку було зареєстровано за ТОВ Діана агро груп .

Ураховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що рішення суду у даній справі може вплинути на права та обов`язки ОСОБА_1 , а відтак, вважає за необхідне залучити останнього до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження, зокрема, у випадках залучення до участі третьої особи.

Ураховуючи зазначене, керуючись ст.ст. 14, 20, 50, 168, 177, 182-183, 232-235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Закрити провадження у справі 911/1576/20 в частині позовних вимог про скасування запису про проведену державну реєстрації права за №24148155 від 20.12.2017, внесеного державним реєстратором Комунального підприємства Вишгородське бюро технічної інвентаризації про проведену державну реєстрацію права приватної власності на земельну ділянку площею 29,7666га за кадастровим номером 3221483800:03:009:0002 за ОСОБА_1 .

2. Залучити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів.

3. Відкласти підготовче засідання на 20.07.2020 на 11:30 год . Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Київської області за адресою: вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ (зал судових засідань №6). Для пропуску у приміщення суду мати документ(и), який посвідчує особу (паспорт) та підтверджує її повноваження.

4. Інформацію по справі учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет ( http://court.gov.ua/fair/ ).

5. У разі необхідності отримання учасниками справи процесуальних документів у даній справі засобами електронного зв`язку, надати суду письмові заяви про згоду із зазначенням їх електронної пошти.

Відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України, ухвала набрала законної сили 22.06.2020 та згідно ст. 255 ГПК України може бути оскаржена в частині п. 1 протягом 10 днів у порядку, передбаченому ст.ст. 256-257 ГПК України з урахуванням пп. 17.5 п.17 ч.1 Перехідних положень ГПК України.

Суддя О.С. Янюк

Ухвалу підписано 30.06.2020.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення22.06.2020
Оприлюднено01.07.2020
Номер документу90082682
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1576/20

Рішення від 19.10.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Янюк О.С.

Ухвала від 07.09.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Янюк О.С.

Ухвала від 27.08.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Янюк О.С.

Ухвала від 25.08.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Янюк О.С.

Ухвала від 20.08.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Янюк О.С.

Ухвала від 22.06.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Янюк О.С.

Ухвала від 03.06.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Янюк О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні