ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"22" червня 2020 р. м. Київ Справа № 911/1576/20
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Янюк О.С. за участю секретаря судового засідання Мірошніченко В.В. розглянувши у підготовчому засіданні
позовну заяву керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області Дмитруня Юрія Олександровича
в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, м. Київ
до 1) Комунального підприємства Вишгородське бюро технічної інвентаризації , м. Вишгород Київської області
2) ОСОБА_1 , с. Кодаки Васильківського району Київської області
3) Товариства з обмеженою відповідальністю Діана агро груп , м. Київ
про скасування запису державного реєстратора
У підготовчому засіданні брали участь:
прокурор: Підяш О.С. (посвідчення №053760 від 10.09.2019);
інші учасники справи у підготовче засідання не з`явились
ВСТАНОВИВ:
26.05.2020 засобами поштового зв`язку до Господарського суду Київської області звернувся керівник Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області Дмитрунь Юрій Олександрович (далі прокурор) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області (далі - позивач) із позовною заявою б/н б/д (вх. №1583/20 від 29.05.2020) до Комунального підприємства Вишгородське бюро технічної інвентаризації (далі - КП Вишгородське БТІ ), ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) та Товариства з обмеженою відповідальністю Діана агро груп (далі - ТОВ Діана агро груп ), в якій просить суд: скасувати запис про проведену державну реєстрацію права за №24148155 від 20.12.2017, внесений державним реєстратором КП Вишгородське БТІ про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 29,7666га з кадастровим номером 3221483800:03:009:0002 за ОСОБА_1.; скасувати запис про проведену державну реєстрацію права за №24345811 від 05.01.2018, внесений державним реєстратором КП Вишгородське БТІ про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 29,7666га з кадастровим номером 3221483800:03:009:0002 за ТОВ Діана агро груп . Крім того, прокурор просить стягнути з відповідачів понесені судові витрати на користь прокуратури Київської області.
Ухвалою суду від 03.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати її розгляду у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 22.06.2020 та запропоновано учасникам справи подати до суду заяви по суті справи, визначені у ст. 161 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
У підготовче засідання учасники справи (окрім прокурора) не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце підготовчого засідання були повідомлені належним чином та своєчасною. Явка обов`язковою судом не визнавалась, а тому ураховуючи положення ст. 42 ГПК України, суд визнав за можливе продовжити підготовче засідання без їх участі.
Відповідно до п. 19 ч. 2 ст. 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Так, під час підготовчого засідання, суд, з урахуванням положень ст. 20 ГПК України, виніс на обговорення питання щодо суб`єктної юрисдикції вимоги прокурора про скасування запису про проведену державну реєстрацію права за №24148155 від 20.12.2017, внесеного державним реєстратором КП Вишгородське БТІ про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 29,7666га з кадастровим номером 3221483800:03:009:0002 за ОСОБА_1.
Прокурор не заперечував проти розгляду зазначеного питання у даному підготовчому засіданні.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
У свою чергу, судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (ч. 1 ст. 125 Конституції України).
За змістом ст.ст. 5, 7 і 8 Закону України Про судоустрій і статус суддів правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства. Кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Судова юрисдикція це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певну справу належить розглядати за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ (аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №920/40/19).
Згідно ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У свою чергу, справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів визначені у ст. 20 ГПК України, відповідно до п. 6 ч. 1 якої, зокрема, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем .
Отже, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на землю, реєстрації або обліку прав на землю, яка (права на яку) є предметом спору, сторонами яких є юридичні особи та фізичні особи-підприємці, розглядаються в порядку господарського судочинства, а інші за правилами цивільного судочинства (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №922/1002/19).
Водночас, згідно ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Отже, загальні суди не мають чітко визначеної предметної юрисдикції та розглядають справи, що виникають із земельних правовідносин, за винятком тих, розгляд яких визначено в порядку іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне, а по-друге - суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі, як правило, є фізична особа).
Разом із цим, критеріями розмежування між справами цивільного та господарського судочинства є одночасно суб`єктний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №922/810/19).
Як зазначалось вище, прокурор у поданому до суду в порядку господарського судочинства позові, зокрема, просив скасувати відповідний запис про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за ОСОБА_1 , яка перебуває у державній власності.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна 20.12.2017 держаним реєстратором зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_1 на відповідну земельну ділянку.
Проаналізувавши зазначене, суд дійшов висновку, що предмет спору, як і результат його вирішення, безпосередньо стосується прав і обов`язків в фізичної особи - ОСОБА_1 . Отже, належними сторонами такого спору є, з одного боку прокурор або позивач, з іншого - ОСОБА_1 .
У даному випадку власник земельної ділянки є фізичною особою, яка не має статусу підприємця, що підтверджується відповідною інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 03.06.2020.
До того ж, суд зазначає, що відповідна вимога прокурора є самостійною та не залежить від задоволення іншої вимоги, заявленої прокурором у своєму позові.
За таких обставин, відповідна вимога прокурора не належить до юрисдикції господарських судів відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 20 ГПК України та має бути розглянута за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Ураховуючи зазначене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для закриття провадження у справі в частині позовних вимог прокурора про скасування запису про проведену державну реєстрацію права за №24148155 від 20.12.2017.
Водночас, ч. 1 ст. 177 ГПК України визначено, зокрема, що остаточне визначення складу учасників судового процесу є одним із завдань підготовчого провадження.
Згідно ч. 2 ст. 50 ГПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Як вбачається із змісту позовної заяви, право приватної власності на земельну ділянку за кадастровим №3221483800:03:009:0002 першочергово було зареєстровано за ОСОБА_1 та у подальшому державним реєстратором, на підставі відповідних актів оцінки та приймання-передачі майна, право власності на вказану земельну ділянку було зареєстровано за ТОВ Діана агро груп .
Ураховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що рішення суду у даній справі може вплинути на права та обов`язки ОСОБА_1 , а відтак, вважає за необхідне залучити останнього до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження, зокрема, у випадках залучення до участі третьої особи.
Ураховуючи зазначене, керуючись ст.ст. 14, 20, 50, 168, 177, 182-183, 232-235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Закрити провадження у справі 911/1576/20 в частині позовних вимог про скасування запису про проведену державну реєстрації права за №24148155 від 20.12.2017, внесеного державним реєстратором Комунального підприємства Вишгородське бюро технічної інвентаризації про проведену державну реєстрацію права приватної власності на земельну ділянку площею 29,7666га за кадастровим номером 3221483800:03:009:0002 за ОСОБА_1 .
2. Залучити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів.
3. Відкласти підготовче засідання на 20.07.2020 на 11:30 год . Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Київської області за адресою: вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ (зал судових засідань №6). Для пропуску у приміщення суду мати документ(и), який посвідчує особу (паспорт) та підтверджує її повноваження.
4. Інформацію по справі учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет ( http://court.gov.ua/fair/ ).
5. У разі необхідності отримання учасниками справи процесуальних документів у даній справі засобами електронного зв`язку, надати суду письмові заяви про згоду із зазначенням їх електронної пошти.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України, ухвала набрала законної сили 22.06.2020 та згідно ст. 255 ГПК України може бути оскаржена в частині п. 1 протягом 10 днів у порядку, передбаченому ст.ст. 256-257 ГПК України з урахуванням пп. 17.5 п.17 ч.1 Перехідних положень ГПК України.
Суддя О.С. Янюк
Ухвалу підписано 30.06.2020.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2020 |
Оприлюднено | 01.07.2020 |
Номер документу | 90082682 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Янюк О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні