Рішення
від 02.07.2020 по справі 676/848/18
КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 676/848/18

Номер провадження 2/676/43/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2020 року м.Кам`янець-Подільський

Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі : головуючого судді Бондара О.О.

з участю секретаря судового засідання Маневич І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ТОВ Редакція газети Кам`янецький часопис Ключ , Управління освіти та науки Кам`янець-Подільської міської ради про визнання недостовірною інформації, зобов`язання її спростувати та стягнення моральної шкоди, -

Встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , про визнання недостовірною інформації, зобов`язання її спростувати та стягнення моральної шкоди

В підготовчому провадженні судом до участі в справі в якості співвідповідача було залучено ТОВ Редакція газети Кам`янецький часопис Ключ , яким було опубліковано статтю , в якій, як вважає позивач, було поширено недостовірну інформацію відповідачем ОСОБА_2 .

Також в підготовчому провадженні до участі в справі в якості співвідповідача було залучено Управління освіти та науки Кам`янець-Подільської міської ради, оскільки в статті ІНФОРМАЦІЯ_2 примірника газети Кам`янецький часопис Ключ від ІНФОРМАЦІЯ_1 було вказано , що дана стаття підписана ОСОБА_2 - директором Кам`янець - Подільського ліцею.

В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в газеті Ключ була опублікована стаття відповідача, яка підписана ОСОБА_2 . У своєму дописі відповідач безпідставно звинувачує позивача та поширила недостовірну інформацію , що він знущався над учнями ліцею образив молодого вчителя-дівчину , категорично відмовився проводити вправи зі стрільби у тирі НВК №9, з яким упродовж двох років укладається угода і який розміщений за 50 метрів від будівлі , поширила недостовірну інформацію , що він не очолив, як патріот Батьківщини, яким себе позиціонує, й не взяв участі в потужному волонтерському русі … був і залишається диванним спостерігачем , години, які дбайливо відібрала для свого чоловіка в багаторічного викладача цього предмета ОСОБА_4 директор ОСОБА_5 , міцно тримає своїх руках ОСОБА_1 що він на уроках займається муштрою і викладає тільки суху теорію.

Просить визнати недостовірною та такою, що принижує честь, гідність та ділову репутацію позивача інформацію, поширену директором Кам`янець - Подільського ліцею - ОСОБА_2 в газеті Ключ від ІНФОРМАЦІЯ_3 в статті ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме:

-що позивач знущався над учнями ліцею та образив молодого вчителя дівчину, яка мусила проковтнути грубість старшого колеги,

-що на стінах у кабінеті Предмету Захисник Вітчизни сліди від куль, що позивач категорично відмовився проводити вправи зі стрільби в тирі НВК № 9, з яким укладається угода і який розташований за 50 м. від будівлі ліцею (в той час коли встановлено, що наказ про введення в дію договорів і а графіки проведення уроків відсутні).

-що позивач не очолив, як патріот Батьківщини, та жодного разу не взяв участі в потужному волонтерському русі, а є лише диванним спостерігачем,

-що дружина позивача - ОСОБА_5 - бувший директор ліцею відібрала години захисту Вітчизни для позивача , в багаторічного викладача цього предмета ОСОБА_4 ,

-що позивач замість сухої теорії і щоурочної муштри більше нічого не дає ліцеїстам,

-що позивач нібито часто відпочиває, лікується в лікувальних закладах Міноборони та з заморських країнах.

Крім того просить зобов`язати директора ліцею ОСОБА_2 у місячний термін спростувати недостовірну інформацію про ОСОБА_1 та його дружину , ОСОБА_5 , у такий же спосіб, у який вона була поширена, шляхом публікації в газеті Ключ та зобов`язати ТОВ Редакція газети Кам`янецький часопис Ключ надрукувати вищевказану інформацію на сторінках газети.

В судовому засіданні позивач та представник позивача - ОСОБА_6 позов підтримали і пояснили, що між позивачем та директором Кам`янець - Подільського ліцею - ОСОБА_2 існує тривалий конфлікт з приводу його позиції, як вчителя ліцею. Він звертався в різні інстанції з приводу діяльності директора ліцею в зв`язку з чим її двічі притягували до дисциплінарної відповідальності. В статті Кам`янецького часопису Ключ від ІНФОРМАЦІЯ_1 було поширено недостовірну інформацію, що він знущався над учнями ліцею . Він ніякого знущання над учнями ліцею не здійснював, а готував їх до військової служби. Нікого з вчителів він не ображав. Він не відмовлявся від проведення вправ зі стрільби у тирі НВК №9, оскільки в даному тирі готувалися спортсмени команди олімпійського резерву і, крім того договору між Кам`янець - Подільським ліцеєм та НВК № 9 про використання тиру для проведення стрільб не було. Позивач за власні кошти купував набої до пневматичних гвинтівок і проводив стрільби в кабінеті Захисту Вітчизни , який не був належним чином обладнаний для проведення уроків. Стрільби проводились з дотриманням усіх правил, сліди від куль на стінах могли утворитись у випадку непопадання куль в мішень, бо за всіма мішенями були встановлені уловлювачі куль. Учні займали призові місця на шкільних змаганнях з проведення стрільб. Він приймав участь в патріотичному рухові ліцею : надавав приміщення класу та учнів під час його уроків для плетіння захисних сіток. Також в статті вказана неправдива інформація , що дружина позивача , яка була директором ліцею в 2007 році відібрала уроки допризивної військової підготовки в попереднього викладача - ОСОБА_7 також не відповідає дійсності інформація. що він на уроках викладає суху теорію та займається виключно муштрою . Вправи з стройової підготовки використовуються в ході викладання предмету Захист вітчизни . Заняття на полігоні проводились в ході триденних польових навчань в кінці навчального року. Перший день проводилась екскурсія в Військово - інженерний інститут, другий день - заняття на полігоні, третій день - фізичне виховання на стадіоні. На полігоні проводились стрільби і спортивне орієнтування. Слово полігон складається з двох слів поле і гон . Учні готувались до військової служби. Тривалість цих триденних занять становила шість годин на день. Повідомленням в статті газети інформації про проходження позивачем лікування відповідачка ОСОБА_2 поширила персональні дані про його лікування.

Поширенням недостовірної інформації позивачу заподіяно моральну шкоду в розмірі 50000 гривень, яку просить стягнути з ОСОБА_2 . Позивач не вважає за необхідне проводити лінгвістичну експертизу для встановлення лінгвістичного значення слів та словосполучень, використаних в статті.

В судовому засіданні представник відповідача - ТОВ Редакція газети Кам`янецький часопис Ключ , головний редактор газети Кам`янецький часопис Ключ - ОСОБА_3. вважає що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, редакцією газети буде опубліковано статтю на виконання рішення суду про спростування ОСОБА_2 недостовірної інформації і для опублікування такої статті відповідачка - ОСОБА_2 повинна буде сплатити необхідні кошти. Текст статті в редакцію газети Кам`янецький часопис Ключ принесли вчителі Кам`янець - Подільського ліцею і ОСОБА_2 пізніше телефонувала в редакцію і питала , чи буде опублікована стаття. Текст статті був опублікований без редакційних правок. Текст статті не був підписаний особисто відповідачкою - ОСОБА_2 , а підпис під статтею поставив хтось з вчителів школи, які принесли в редакцію примірник статті.

ОСОБА_10 - представник відповідача, ОСОБА_2 , в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що в статті було опубліковано правдиву інформацію щодо викладацької діяльності позивача в ліцеї. В статті Кам`янецький часопис Ключ було опубліковано оціночні судження і позицію відповідача. Позивач дійсно образив в коридорі одного з вчителів ліцею в коридорі в присутності учнів , що було недопустимим. В ліцеї з початку окупації Донецької і Луганської областей України в школі проводиться волонтерський рух, збиралися кошти , продукти харчування , учні та вчителі школи плели захисні сітки. Позивач участі в волонтерській діяльності ліцею участі не брав. Ніяких зустрічей учнів з учасниками Антитерористичної операції на Сході України позивач не проводив. Під час проведення кульової стрільби в кабінеті було пошкоджено стіни кабінету. Кам`янець - Подільський ліцей є юридичною особою і самостійно може відповідати за шкоду, заподіяну керівником під час виконання ним службових обов`язків.

В судовому засіданні представник Управління освіти та науки Кам`янець-Подільської міської ради - Воєвідко М.Я. позов не визнав і пояснив, що у випадку стягнення моральної шкоди з Управління освіти та науки Кам`янець-Подільської міської ради , то дані кошти будуть стягнуті в подальшому з ОСОБА_2 в порядку регресу. Управління не має відношення до написання статті в газеті Кам`янецький часопис Ключ , стаття не була підписана директором ліцею.

Свідок , ОСОБА_7 , в своїх показаннях вказав, що він з січня 2002 року по травень 2008 року викладав в ліцеї допризивну підготовку з правовим ухилом. Матеріал для викладання був ним розроблений особисто і під час проходження навчання ліцеїсти готувалися до вступу в Військово - інженерний інститут та юридичні ВУЗи. Також свідок обладнав тренажерний клас - щоб діти могли здавати вступний екзамен з фізкультури. Він з учнями ліцею додатково займався фізичною підготовкою . Також в ліцеї був факультатив по плаванню. По закінченню навчання більшість дітей успішно здавали вступні екзамени. Стрільби учні ліцею проводили в НВК № 9 . В 2007 році свідок, ОСОБА_7 , перейшов на роботу в Військовий ліцей і через відсутність вільного часу перестав працювати в Кам`янець - Подільському ліцею.

Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні дав показання, в яких вказав, що він залучався для супроводу учнів 11 класу на військовий полігон в кінці навчального року. Учні вишукувались в колону по двоє і спереду колони йшов ОСОБА_12 . а свідок йшов по заду колони. За день проходили біля 10 кілометрів , 5 - до стрільб і 5 - назад. також свідок супроводжував учнів з позивачем на екскурсію в Центр розмінування. було 30 учнів, по одному вчителю на 15 учнів. При цьому ніяких конфліктів між учнями і позивачем не було. Учні були всі в капелюхах і ніхто з них ні на що не скаржився.

Свідок ОСОБА_13 в судовому засіданні в своїх показаннях вказав, що він з 2010 року по 2017 рік працював в ліцеї вчителем фізичної культури і залучався до супроводу учнів на полігон. Учні були в капелюхах, повинні були мати їжу і воду . Під час занять на полігоні проводилися стрільби і спортивне орієнтування . Спортивне орієнтування тривало день годину - півтори. В ліцеї не було де проводити урок фізкультури, уроки проводились на стадіоні і в спортзалі НВК № 9.

Свідок ОСОБА_14 в судовому засіданні дала показання, в яких вказала, що вона на флеш - накопичувачеві приносила в редакцію газети Кам`янецький часопис Ключ текст статті в електронному варіанті. Текст статті був написаний ОСОБА_2 .

Свідок ОСОБА_15 своїх показаннях вказала, що стаття ОСОБА_2 була опублікована на попередню статтю ОСОБА_12 в Кам`янецькому часописі Ключ . ОСОБА_15 разом з ОСОБА_14 приносили в редакцію газети флеш - накопичувач з текстом статті. Свідок допомагала редагувати текст статті в електронному варіанті. Файл був форматі Word на стандартному аркуші без будь - яких реквізитів ліцею. Учні ліцею та вчителі допомагали переселенцям та військовослужбовцям. Вчитель ліцею ОСОБА_18 при зустрічі колективу з перевіряючими повідомила про випадок приниження її позивачем. В ході одного з уроків Захист Вітчизни чотири роки назад учневі - ОСОБА_17 стало погано під час виконання фізичних вправ.

Заслухавши сторони, свідків, вивчивши матеріали справи судом було встановлено наступне.

В друкованому засобі масової інформації Кам`янецький часопис Ключ ІНФОРМАЦІЯ_3 було опубліковано статтю ІНФОРМАЦІЯ_2 за підписом директора Кам`янець - Подільського ліцею ОСОБА_2.

Позивач вважає, що в даній статті було поширено недостовірну інформацію щодо його роботи на посаді вчителя предмету Захист Вітчизни .

Представник ОСОБА_2 - ОСОБА_10 в ході судового розгляду позов не визнав і пояснив. що в даній статті відображена думка відповідача та вказані її оціночні судження, які не можуть спростовуватись.

За змістом ст. ст. 94, 277 ЦК України, ч. 4 ст. 32 Конституції України, ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основних свобод (далі - Конвенції) кожному, в тому числі юридичній особі, гарантується право на захист ділової репутації та спростування недостовірної інформації особою, яка поширила таку інформацію.

Разом з тим, за змістом зазначеного законодавства, кожному гарантується право на свободу висловлення поглядів, в тому числі право поширювати інформацію без втручання органів державної влади, за умови, що вони діють добросовісно і надають правильну і достовірну інформацію, не завдаючи при цьому шкоди репутації окремих осіб і не порушуючи їх прав.

Згідно зі ст. 30 Закону України "Про інформацію" ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення оціночних суджень.

Оціночними судженнями, за винятком образи чи наклепу, є висловлювання, які не містять фактичних даних, зокрема критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, з огляду на характер використання мовних засобів, зокрема вживання гіпербол, алегорій, сатири. Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.

Згідно з роз`ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в абзацах 3 - 5 п. 19 постанови від 27 лютого 2009 року N 1 "Про судову практику у справах про захист гідності, честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи", відповідно до ст. 277 ЦК України не є предметом судового захисту оціночні судження, думки, переконання, критична оцінка певних фактів і недоліків, які, будучи вираженням суб`єктивної думки і поглядів відповідача, не можна перевірити на предмет їх відповідності дійсності (на відміну від перевірки істинності фактів) і спростувати, що відповідає прецедентній судовій практиці Європейського суду з прав людини при тлумаченні положень ст. 10 Конвенції. Якщо особа вважає, що оціночні судження або думки, поширені в засобі масової інформації, принижують її гідність, честь чи ділову репутацію, а також інші особисті немайнові права, вона вправі скористатися наданим їй ч. 1 ст. 277 ЦК України та відповідним законодавством правом на відповідь, а також на власне тлумачення справи (ст. 37 Закону України "Про пресу") у тому ж засобі масової інформації з метою обґрунтування безпідставності поширених суджень, надавши їм іншу оцінку. Якщо суб`єктивну думку висловлено в брутальній, принизливій чи непристойній формі, що принижує гідність, честь чи ділову репутацію, на відповідача може бути покладено обов`язок відшкодувати моральну шкоду.

Таким чином, вирішуючи питання про визнання інформації недостовірною, суди повинні визначитися з характером такої інформації, та з`ясувати, чи є вона фактичним твердженням, чи оціночним судженням. Відповідно до положень частин першої та шостої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Позивачу роз`яснювалось відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 12 ЦПК України право на проведення судової лінгвістичної експертизи для встановлення змісту понять, лексичного значення слів або словосполучень, використаних в тексті статті ІНФОРМАЦІЯ_2 їх стилістичного забарвлення, смислового навантаження, характеру інформації, яка міститься в тексті статті.

Суб`єктивна думку автора статті була висловлена в формі, що не принижує гідність, честь чи ділову репутацію відповідача.

Таким чином позов про спростування недостовірної інформації не підлягає задоволенню.

Враховуючи, що позов в частині спростування недостовірної інформації не підлягає задоволенню, позов в частині покладання на відповідача витрат по відшкодуванню моральної шкоди не підлягає задоволенню.

Враховуючи, що позов не підлягає задоволенню , позивач, як інвалід другої групи звільнений від сплати судового збору , судові витрати слід віднести на рахунок держави.

На підставі викладеного , керуючись ст. 258 - 260, 263 - 265 ЦПК України , суд, -

ВИРІШИВ :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ТОВ Редакція газети Кам`янецький часопис Ключ , Управління освіти та науки Кам`янець-Подільської міської ради про визнання недостовірною інформації, зобов`язання її спростувати та стягнення моральної шкоди в розмірі 50000 гривень відмовити.

Судові витрати в розмірі 704 гривні 80 коп. віднести на рахунок держави.

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.

Рішення набирає законної сили в порядку , передбаченому ст. 273 ЦПК України.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Відповідач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ),

Відповідач - ТОВ Редакція газети Кам`янецький часопис Ключ (вул.Соборна,27 м.Кам`янець-Подільський, Хмельницька область, Код ЄДРПОУ : 37971382)

Відповідач - Управління освіти та науки Кам`янець-Подільської міської ради ( з2302. місто Кам`янець - Подільський , вул.. Північна, 96 А, код ЄДРПОУ : 02146937

Повне рішення складено 02 липня 2020 року

Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О

СудКам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.07.2020
Оприлюднено03.07.2020
Номер документу90167533
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —676/848/18

Ухвала від 15.03.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Усик Григорій Іванович

Постанова від 05.10.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Постанова від 05.10.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 17.08.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 17.08.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 07.08.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Рішення від 02.07.2020

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Бондар О. О.

Рішення від 23.06.2020

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Бондар О. О.

Ухвала від 08.06.2018

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Бондар О. О.

Ухвала від 20.03.2018

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Бондар О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні