479/1557/19
2/479/62/20
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
(заочне)
09 липня 2020 року смт.Криве Озеро
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Репушевської О.В.,
за участю: секретаря судового засідання Штуфра А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу №479/1557/19 за позовом ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Дулдієра О.А. до ОСОБА_2 про стягнення орендної плати та розірвання договору оренди земельної ділянки,
учасники справи :
позивач ОСОБА_1 ,
представник позивача адвокат Дулдієр О.А., за договором "Про надання правничої допомоги у цивільній справі" №01/19 від 08 жовтня 2019 року,
відповідач ОСОБА_2 ,
в с т а н о в и в :
Позивач в особі представника - адвоката Дулдієра О.А. звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення орендної плати та розірвання договору оренди земельної ділянки, обґрунтувавши вимоги тим, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 2,6650 га, кадастровий номер: 4823984200:03:000:1158, що розташована в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 03 грудня 2004 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був укладений договір оренди вказаної земельної ділянки строком на 49 років. Посилаючись на те, що відповідач відмовляється виплатити йому орендну плату за користування земельною ділянкою за період з 2017 року по 2019 рік, позивач просив стягнути орендну плату та розірвати договір оренди.
В судове засідання позивач, його представник не з`явились, надіслали письмову заяву, відповідно до якої просили розглядати справу без їх участі, підтримали позов, просили його задовольнити,проти заочного розгляду справи не заперечують.
Відповідач в судове засідання не з`явився,про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки в судове засідання не повідомив, відзив не подав.
Відповідно до положень ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до наступного.
Відповідно до положень ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Положеннями ч.1 ст.6 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до положень ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Положеннями ч.1 ст.24 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема своєчасного внесення орендної плати. Вказаному праву орендодавця кореспондує обов`язок орендаря сплачувати орендодавцю орендну плату за володіння і користування його земельною ділянкою.
Відповідно до положень ст.21 вказаного Закону орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Положеннями ст.31 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до положень ч.1 ст.32 вказаного Закону, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельного кодексу України та іншими законами України.
Відповідно до п."д" ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2.6650 га, що розташована в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджено даними копії Державного акту направо власності на земельну ділянку серія МК №010837, виданого Кривоозерською райдержадміністрацією 12 жовтня 2004 року(а.с.12), та даними витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4808310832019 від 24 грудня 2019 року(а.с.13-15).
Встановлено, що 03 грудня 2004 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки площею 2.73 га, що розташована в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на строк 49 років, договір зареєстрований у Кривоозерському районному відділі МРФ ДП "Центр ДЗК при ДЗК України" 06 грудня 2005 року за №0405017000017, що підтверджується копією вказаного договору(а.с.10-11).
Пунктом 9 Договору оренди землі визначено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі - в сумі 422.16 грн.(а.с.10).
З моменту підписання договору нормативно-грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації зросла по Тридубській сільській раді Кривоозерського району Миколаївської області та становить 92566,34 грн., що підтверджується даними довідки №477/114-19 відділу у Кривоозерському районі ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 08 листопада 2019 року(а.с.16).
Підтвердження виплати щорічної орендної плати на користь орендодавця ОСОБА_1 за період з 2017 року по 2019 рік відповідачем до суду не надано.
Між тим, змістом пункту 11 Договору оренди передбачено, що оренда плата вноситься з 31 липня по 31 грудня кожного року.
Крім того, Указом Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" N92/2002 від 02 лютого 2002 року зі змінами та доповненнями від 19 серпня 2008 року передбачено, що за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення встановлюється плата у розмірі не менше 3 % визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки.
В позовній заяві позивач посилався на те, що відповідач не сплатив орендну плату за 2017, 2018, 2019 роки на загальну суму, згідно розрахунку позивача 8573.50 грн.(а.с.17).
У правовому висновку у справі №6-977цс16 від 28 вересня 2016 року Верховний суд зазначив, що відповідно до ч.1 ст.32 зазначеного Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених ст.ст.24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України. Згідно із п."д" ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної несплати орендної плати як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, в той час як разове порушення умов договору у цій частині не є підставою для його розірвання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 12 грудня 2012 року у справі№6-146цс12.
Всудовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи позивача зазначені в позовній заяві щодо наявності заборгованості зі сплати орендної плати за договором оренди землі від 03 грудня 2004 року за 2017, 2018 та 2019 роки, тому суд приходить до висновку щодо задоволення цих вимог, так як несплата орендної плати протягом трьох років це істотне порушення прав власника земельних ділянок орендарем. Крім того, оскільки судом встановлено факт систематичної несплати відповідачем орендної плати, що на думку суду є істотним порушенням ОСОБА_2 договору, суд вважає, що наявні передбачені законом підстави для припинення договору оренди, шляхом його розірвання.
За вказаних обставин, суд визнає позовні вимоги законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно положень ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1536.80 грн..
Керуючись ст.ст.12, 13, 89, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Дулдієра О.А., до ОСОБА_2 про стягнення орендної плати та розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити .
Договір оренди землі від 03 грудня 2004 року, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , площею 2.73 га, кадастровий номер: 4823984200:03:000:1158, що розташована в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на строк 49 років, договір зареєстрований у Кривоозерському районному відділі МРФ ДП "Центр ДЗК при ДЗК України" 06 грудня 2005 року за №0405017000017, - розірвати достроково.
Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , жителя АДРЕСА_1 , заборгованість по орендній платі за 2017, 2018 та 2019 роки в розмірі 8573.50 грн..
Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , жителя АДРЕСА_1 , судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1536.80 грн..
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду протягом п`ятнадцять днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя :
Суд | Кривоозерський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2020 |
Оприлюднено | 14.07.2020 |
Номер документу | 90335417 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
Репушевська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні