Справа № 188/439/20
Провадження № 2/188/256/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2020 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді: Місюра К.В.
за участю секретаря: Хандрига Л.І.
від позивача: ОСОБА_1
від відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Петропавлівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом відповідно до якого просить визнати за нею у порядку спадкування за законом право на завершення приватизації земельної ділянки кадастровий номер 1223882500:05:001:0087 площею 1,9800га., з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.
В обґрунтування свого позову позивач зазначає, що її чоловік - ОСОБА_4 , 18.04.2017 року подав до ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області клопотання про надання дозволу на розроблення документації з землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га., за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.
Згідно з наказом ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 21.04.2017 р., №4-2243/15-17-СГ ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га., із цільович призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Розробку проекту землеустрою Позивачем доручено Державному підприємству «Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» .
Розроблений проект землеустрою 05.07.2018 р., погоджений експертом державної експертизи.
Внаслідок цього 30.08.2018 року Головним управлінням Держгеокадастру в Дніпропетровській області проведено державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 1223882500:05:001:0087 згідно розробленого проекту землеустрою з присвоєнням вказаному об`єкту нерухомого майна кадастрового номеру та внесенням відомостей про дану земельну ділянку (площі, цільового призначення цільового призначення, форми власності тощо) до Державного земельного кадастру України. Вказані обставини підтверджуються відміткою Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області на проекті землеустрою Позивачки про внесення електронного документа щодо вищевказаних земельних ділянок до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 117 ЗК України та розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 року №60-р управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було передано вказану земельну ділянку сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту з державної в комунальну власність Миколаївської сільської ради як об`єднаної територіальної громади.
Приймання-передача вказаної земельної ділянки здійснено на підставі Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну №б/н від 27.09.2018 року.
Право комунальної власності на спірну земельну ділянку Відповідач набув лише після державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з 16.11.2018 року.
Вищевказані відомості підтверджуються Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26.03.2020 р., №205423712.
У зв`язку з вищевикладеним, до Миколаївської сільської ради перейшли відповідно права та обов`язки власника та розпорядника вказаної земельної ділянки.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, не встигнувши завершити процес приватизації вищевказаної земельної ділянки.
Спадщину після його смерті прийняла єдиний спадкоємець - дружина ОСОБА_3 ( ОСОБА_5 ) шляхом подання заяви про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Петропавлівського районного нотаріального округу Свириденко Л.В. Крім того, Позивачка була зареєстрована на день смерті разом зі спадкодавцем за однією адресою, що підтверджується довідкою про склад сім`ї померлого на дату смерті.
Спадкодавець за життя заповіту не посвідчував, що підтверджується постановою про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки нотаріус при заведенні спадкової справи сформував Інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (спадкові заповіти та договори).
23.01.2020року Позивач звернулася до приватного нотаріуса Свириденко Л.В., з питання отримання свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно. Але нотаріус своєю постановою від 23.01.2020 р., відмовив Позивачці у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на вищевказане спадкове майно у зв`язку з ненаданням оригіналу правовстановлюючого документа.
Також нотаріус у своїй постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії роз`яснив Позивачці право на звернення до суду для вирішення даного питання.
11.02.2020р., Позивачка як спадкоємець усіх прав та обов`язків, що належали спадкодавцю на день смерті, з метою завершення процедури приватизації земельної ділянки, звернулася до Відповідача - Миколаївської сільської ради з заявою про затвердження вищевказаного проекту землеустрою та передачу їй вказаної земельної ділянки у приватну власність.
Відповідач жодного рішення з приводу вказаної заяви Позивачки на сесії сільської ради не прийняв, про результат її розгляду від свого імені не повідомив. Натомість 21.02.2020 року Позивачкою отримано листа від Виконавчого комітету Миколаївської сільської ради (окремої юридичної особи, яка не має жодного відношення та повноважень приймати рішення з питань приватизації земельних ділянок), про відмову у затвердженні проекту землеустрою з мотивів відсутності економічної вигоди для громади.
Таким чином, оскільки спадкодавець розпочав процедуру приватизації, спадкоємець має право на завершення розпочатої спадкодавцем приватизації земельної ділянки та одержання правовстановлюючих документів про право власності на неї. Наявність чи відсутність відмови органу приватизації не є обов`язковим фактом, з яким закон пов`язує можливість ухвалення судом рішення про визнання за спадкоємцем права на завершення приватизації. До вказаного правового ВИСНОВКУ ДІЙШОВ Верховний суд у своїй постанові від 29.08.2019 р., у справі №554/1195/17.
В судовому засіданні представник позивача позовні підтримав просить їх задовільнити.
Представник відповідача в судовому засідання заперечує проти задоволення позову, просить суд відмовити у задоволені позову, посилаючись на відзив на позовну заяву, який знаходиться в матеріалах справи. (а.с.43-47).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов ОСОБА_3 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, визнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту прав, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Згідно з ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Як встановлено судом ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №39 від 19.03.2019 р., що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого Петропавлівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області. (а.с.30)
Судом також встановлено, що відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватним нотаріусом Петропавлівського районного нотаріального округу Дніпропетровської області від 23.01.2020 року ОСОБА_3 , відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Петропавлівської селищної ради, Петропавлівського району, Дніпропетровської області, після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на спадкове нерухоме майно - земельну ділянку.(а.с.33).
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер витягу- НВ-1206556662018 від 30.08.2018 року вбачається, що ОСОБА_4 за життя був виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1, 9800 га., кадастровий номер: 1223882500:05:001:0087, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства. Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня.
Таким чином, судом встановлено, що спадкодавцем ОСОБА_4 розпочато, але не завершено процедуру приватизації земельної ділянки.
Відповідно до листа Виконавчого комітету Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області від 21.02.2020 року № 474 ОСОБА_3 було відмовлено у завершенні процедури безоплатної приватизації земельної ділянки після смерті ОСОБА_4 , посилаючись на відсутність законодавчого врегулювання можливості переходу такого права до спадкоємців.
Відповідно до положень ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
Згідно ч.1ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
За змістом ст. 1296 ЦК України оформлення спадщини здійснюється шляхом видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину.
У Перехідних положеннях Земельного Кодексу України визначено, у разі коли спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно до ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено у завершені процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. У п. 3.5 - вказано, що правильною є практика судів, які у випадку не завершення процедури приватизації земельної ділянки яку розпочав за життя спадкодавець, та не встиг закінчити, визнають за спадкоємцем таке право.
Суд не може взяти до уваги заперечення представника відповідача про відсутність в даних правовідносинах виникнення права на захист у позивача шляхом його визнання, з огляду на відсутність правовстановлюючих документів у спадкодавця на спадкове майно, оскільки вищевказані перехідні положення Земельного кодексу України та правова позиція Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , спростовують ці підстави для відмови в задоволенні даних позовних вимог.
У випадку, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (ч.3 ст. 116 ЗК).
Таким чином, прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_4 , позивач набула право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали останній на момент смерті, включно з правом на завершення приватизації земельної ділянки, у зв`язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст. 263 ЦПК України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Відповідно до ч.5 ст. 263 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12,13,60,81,89,141,263-265 ЦПК України, ст.ст.1218,1225,1296 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_3 до Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3 (і.п.н. НОМЕР_2 зареєстрована та АДРЕСА_1 ) у порядку спадкування за законом право на завершення приватизації земельної ділянки кадастровий номер 1223882500:05:001:0087 площею 1,9800га., з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.
Стягнути з Миколаївської сільської ради ( ЄДРПОУ 04339066, місце знаходження 52744, вул.. Першотравнева,182, с. Миколаївка, Петропавлівського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_3 ( і.п.н. НОМЕР_2 зареєстрована АДРЕСА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Суддя К. В. Місюра
Суд | Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2020 |
Оприлюднено | 24.07.2020 |
Номер документу | 90549641 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Місюра К. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні