Постанова
від 14.07.2020 по справі 303/6369/17
ЗАКАРПАТСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 303/6369/17

П О С Т А Н О В А

Іменем України

14 липня 2020 року м. Ужгород

Закарпатський апеляційний суд у складі:

головуючого - судді Куштана Б.П. (доповідача),

суддів: Джуги С.Д. і Кожух О.А.,

з участю секретаря Волощук В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника Стегури Наталії Романівни в інтересах ОСОБА_2 рішення Мукачівського міськрайонного суду від 05 вересня 2019 року (у складі судді Куцкіра Ю.Ю.) за позовом ОСОБА_2 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністью Агро-Лучки про повернення земельної ділянки шляхом розірвання договору оренди, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з цим позовом у листопаді 2017 р.

Просив зобов`язати СТОВ Клячанівське повернути йому земельну ділянку площею 0.8234 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в урочищі За мокошем 37 га за межами населеного пункту Макарівської сільської ради Мукачівського району, кадастровий номер 2122785400:02:002:0008, шляхом розірвання договору оренди землі № 126 від 05.05.2015 р. і вирішити питання судових витрат.

Обґрунтував тим, що про існування указаного договору довідався 22.04.2017 р., а до того часу йому взагалі не було відомо про цей договір.

24.04.2017 р. він ініціював питання про розірвання договору за згодою сторін, однак у жовтні 2017 р. отримав листа від ліквідатора СТОВ Клячанівське про відсутність підстав для розірвання правочину.

Вважає, що договір оренди земельної ділянки не був укладеним, оскільки ні сам договір, ні акт приймання-передачівін не підписував, орендної плати не одержував, а тому у відповідача немає правових підстав утримувати і використовувати належну йому земельну ділянку.

Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 23.05.2018 р. залучено до участі в справі в якості правонаступника СТОВ Клячанівське - СТОВ Агро-Лучки (т.1. а.с.119).

Заочним рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 25.01.2018 р. позов було задоволено (а.с.36-38).

Ухвалою цього ж суду від 03.04.2018 р. заочне рішення скасоване, а ухвалою від 23.05.2018 р. залучено до участі в справі СТОВ Агро-Лучки як правонаступника СТОВ Клячанівське (а.с.119).

Рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 05.09.2019 р. у позові відмовлено.

Указане судове рішення мотивоване тим, що позивач не позбавлений можливості розпоряджатися належною йому на праві власності земельною ділянкою, оскільки відповідач нею не користується, а відтак вимога про повернення земельної ділянки є необґрунтованою. У судовому засіданні не знайшли свого підтвердження доводи позовної заяви про те, що ОСОБА_3 не підписував договір оренди земельної ділянки з СТОВ Клячанівське .

У апеляційній скарзі представник ОСОБА_3 - адвокат Стегура Н.Р., ОСОБА_4. просить скасувати рішення суду першої інстанції як незаконне і несправедливе та ухвалити нове про задоволення позову.

Узагальнені та доречні доводи скарги є аналогічними доводам позовної заяви та зводяться до того, що у спірних правовідносинах договір оренди земельної ділянки не був укладений, а тому відповідач користується (зберігає) ділянку без достатньої правової підстави, в зв`язку з чим позивач має право вимагати витребування безпідставно набутого майна.

У письмовому відзиві СТОВ Агро-Лучки просить залишити апеляційну скаргу без задоволення як безпідставну, а рішення суду першої інстанції - без змін, як законне та обґрунтоване.

Апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення - залишенню без змін, із таких мотивів.

Суд першої інстанції установив, що згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 759839 ОСОБА_2 є власником земельної ділянки загальною площею 0.8234 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в урочищі За мокошем 37 га Макарівської сільської ради Мукачівського району, за межами населеного пункту, кадастровий номер 2122785400:02:002:0008.

Як видно з договору оренди землі № 126 від 05.05.2015 р., ОСОБА_2 передав указану земельну ділянку СТОВ Клячанівське в оренду строком на 10 років.

24.04.2017 р. позивач звертався до відповідача із заявою про розірвання правовідносин щодо використання земельної ділянки.

Відповідно до листа СТОВ Агро-Лучки від 01.02.2019 р.,яке є правонаступником СТОВ Клячанівське , ОСОБА_2 неодноразово запрошувався для отримання належної йому орендної плати згідно з договором оренди, однак такий не з`являвся.

Апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції через його відповідність правильно встановленим обставинам, які мають значення для справи (є предметом доказування), належно оціненим доказам і нормам матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Згідно з положеннями ст. 367 ч.1, ч.6 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Предметом позовних вимог є повернення земельної ділянкишляхом розірвання договору оренди з підстав неукладення договору та повернення безпідставно набутого майна (ст. 1212 ЦК України).

Неоспореною обставиною є статус СТОВ Агро-Лучки як орендаря.

Згідно з положеннями ст. 1, 6, 13, 14, 17 Закону України Про оренду землі`оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Зміна найменування сторін договору оренди землі, зокрема внаслідок реорганізації юридичної особи або зміни типу акціонерного товариства, не є підставою для внесення змін до договору оренди землі та/або його переоформлення.Об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Установлено, що 05.05.2015 р. ОСОБА_2 (орендодавцем) і сільськогосподарським товариством із обмеженою відповідальністю Клячанівське був укладений договір оренди землі за № 126 строком на 10 років, предметом якого є земельна ділянка сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0.8234 на території Макарівської сільської ради Мукачіявського району Закарпатської області, в урочищі За мокошем 37 га , за межами населеного пункту. Того ж дня сторонами складений і підписаний акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки (т.1, а.с.9-11).

25.08.2015 р. указаний договір оренди був зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (т.1, а.с.14).

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у нашому випадку - до СТОВ Агро-Лучки ), реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Факт укладення і державної реєстрації договору як і факт складення та підписання акту приймання-передачіне спростовано. Призначена судом першої інстанції почеркознавча експертиза (за клопотанням позивача) не проведена через відсутність необхідних похідних даних (т.1, а.с.120-121, 174-175).

Аналогічних клопотань під час апеляційного перегляду справи сторона позивача не заявляла.

Тобто, довід апеляційної скарги про те, що ОСОБА_2 не укладав договору оренди з СТОВ Клячанівське є необґрунтованим.

Окрім того, відповідно до вимог ст. 31, 32 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у нашому випадку - до СТОВ Агро-Лучки ), реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Згідно з п.35 договору оренди № 126 від 05.05.2015 р. дія такого припиняється шляхом його розірвання за:

-взаємною згодою сторін та інших підстав, визначених Законом, про що одна сторона за три місяці повідомляє іншу сторону;

-рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використання, а також із інших підстав, визначених законом.

Однак, обставин, які б могли стати підставою для розірвання договору оренди відповідно до указаних вимог Закону України Про оренду землі та пунктів договору, позивач не навів і таких у процесі судового розгляду не встановлено.

У матеріалах справи міститься адресована СТОВ Клячанівське заява ОСОБА_2 від 24.04.2017 р. про розірвання договору оренди за взаємною згодою сторін шляхом підписання відповідної угоди, однак цей намір залишився нереалізованим (а.с.15-19).

Довід апелянта про те, що у відповідача відсутні правові підстави утримувати та використовувати спірну земельну ділянку, зокрема, в зв`язку з неотриманням від нього орендної плати, не підтверджено жодними доказами.Натомість, такий довід спростовується адресованим ОСОБА_2 листами СТОВ Агро-Лучки від 01.02.2018 р. і від 27.02.2018 р. Про виплату орендної плати (т.1, а.с.88, 90).

Доводи апеляційної скарги щодо права ОСОБА_2 витребувати спірну земельну ділянку у порядку, передбаченому главою 83 ЦК України (набуття, збереження майна без достатньої правової підстави) не заслуговують на увагу як суперечні обставинам справи, письмовим доказам (договору оренди землі № 126 від 05.05.2015 р., витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права та акту приймання-передачі земельної ділянки від 05.05.2015 р.), наведеним нормам матеріального права та положенням договору оренди.

Таким чином, за наслідками розгляду апеляційної скарги та згідно з положеннями ст. 375 ЦПК суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, оскільки вважає, що суд першої інстанції ухвалив таке з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права, не встановлено.

Керуючись п.2 ч.1 ст. 374, ст.ст. 133, 137, 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу представника Стегури Наталії Романівни в інтересах ОСОБА_2 залишити без задоволення.

2.Рішення Мукачівського міськрайонного суду від 05 вересня 2019 року залишити без змін.

3.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів із дня складення повного судового рішення шляхом подачі скарги безпосередньо до Верховного Суду.

4.Повне судове рішення складено 24 липня 2020 р.

Судді:

СудЗакарпатський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення14.07.2020
Оприлюднено28.07.2020
Номер документу90607725
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —303/6369/17

Постанова від 14.07.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 27.11.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 14.11.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 18.10.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Рішення від 05.09.2019

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Куцкір Ю. Ю.

Рішення від 05.09.2019

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Куцкір Ю. Ю.

Ухвала від 07.03.2019

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Куцкір Ю. Ю.

Ухвала від 04.12.2018

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Куцкір Ю. Ю.

Ухвала від 25.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 09.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Бисага Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні