Справа № 578/194/20>
провадження № 2/578/97/20
Рішення
Іменем України
21 липня 2020 року смт Краснопілля
Краснопільський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Басової В.І., з участю секретаря с/з Верещак С.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Казак Михайла Владиленовича до Покровської сільської ради Краснопільського району Сумської області про визнання права власності на житловий будинок,
учасники провадження:
позивач- ОСОБА_1
представник позивача- адвокат Казак М. В.,
в с т а н о в и в:
У лютому 2020 року позивач звернулась до суду з позовом, яким просила визнати за нею, право власності на домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 , яке складається з житлового будинку А-1, прибудови, тамбурів а1, в, гаражу-сараю Б, літньої кухні-майстерні В, навісів Г,Е,Л,М,Н, сараїв Д,Ж,З,К, погрібу п/г, огорожі № 1-2, в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала в будинку АДРЕСА_2 років. За життя ОСОБА_3 склала заповіт, за яким позивач мала успадкувати все належне спадкодавцю майно. В установлений законом строк позивач звернулась до Краснопільської державної нотаріальної контори та отримала у спадщину земельну ділянку площею 4,66 га та майновий пай, видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Проте з моменту прийняття спадщини і до цього часу позивачем не було знайдено будь-яких документів, на посвідчення права власності на житловий будинок, який належав її матері до смерті. Після смерті матері позивач проживала в будинку АДРЕСА_1 , хоча і була зареєстрована в м.Суми. Позивачем була отримана довідка від 19.09.2019 виконавчого органу відповідача, згідно якої рішенням виконавчого комітету від 15.09.1993 р. її померлій матері була передана у власність (приватизована) земельна ділянка під сад, огород та обслуговування житлового будинку. Але отримати Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно у вигляді домоволодіння, розташованого за вищевказаною адресою позивач не може, тому що відповідно до довідки БТІ від 02.10.2019. інвентаризаційна справа на житловий будинок АДРЕСА_1 відсутня. Постановою приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Вангородського В.В. 29.11.2019 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 , оскільки відсутній документ, що підтверджує право власності померлої матері на житловий будинок .
Позивач та її представник - адвокат Казак М. В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали , просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають повністю.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача - ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала в с.Степок, Краснопільського району Сумської області, сама (ас.5,6,7,11 на звороті)
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все належне їй майно .
Позивач є спадкоємцем на все майно померлої ОСОБА_2 за заповітом, посвідченим секретарем виконавчого комітету Покровської сільської ради Краснопільського району Сумської області 06.03.1995 року, зареєстровано в реєстрі за №30 (ас.108).
Спадщину позивач прийняла в установленому законом порядку, і на частину спадкового майна, а саме земельну ділянку розміром 4,66 га та грошові збереження з належними відсотками, індексацією та приватизаційними паперами до нього, що знаходиться в Краснопільському відділенні № 3239 Ощадного банку України нею 17 березня 2006 року отримані Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, а на право власності на майновий пай у пайовому фонді колективного сільськогосподарського підприємства ім. Багацького позивачем отримано свідоцтво про право на спадщину за заповітом ІНФОРМАЦІЯ_3 (ас 108 на звороті-109,113).
Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , які б прийняли спадщину у встановленому законом порядку, ні за законом ні за заповітом немає.
Але отримати Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно у вигляді домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 позивач не може, тому що відповідно до довідки ДП Регіональна агенція технічної інвентаризації КП Ініціатива Кровненської сільської ради від 02 жовтня 2019 року за № 775-1-09/19 інвентаризаційна справа на об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 в архіві інвентаризаційних справ Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської Ради , станом на 29.12.2012 року відсутня ( ас.13)
Постановою приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Вангородського В.В. 29 листопада 2019 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 після її матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки відсутній документ, який би підтвердив право власності померлого на житловий будинок ( ас . 10 ).
Спадкове домоволодіння складається з житлового будинку А-1, прибудови а, тамбурів а1,в, гаражу-сараю Б, літньої кухні-майстерні В, навісів Г,Е,Л,М,Н, сараїв Д,Ж,З,К, погребу п/г, огорожі № 1-2 (ас. 14-18).
Факт належності житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2 підтверджується довідкою виконкому Покровської сільської ради Краснопільського району Сумської області від 19 вересня 2019 року за № 268, згідно якої ОСОБА_2 , яка проживала в с. Степок Покровської сільської ради, рішенням виконавчого комітету від 15.09.1993 року була приватизована земельна ділянка загальною площею-0,49 га, в т.ч рілля- 0,45 га, для садівництва- 0,01 га, для індивідуального житлового будівництва- 0,03 га, рішенням виконкому Покровської сільської ради народних депутатів від 15 вересня 1993 року Про передачу в приватну власність земельні ділянки, розташовані на території сільської Ради , яким передано в приватну власність ОСОБА_2 земельні ділянки під забудову, під сад та для ведення особистого підсобного господарства, загальною площею- 0,49 га. ( ас.12, 47,48).
Вартість спадкового майна згідно Звіту про оцінку майна Товариства з обмеженою відповідальністю ЕРЕСТЕЙ станом на 30.01.2020 року становить 18684,00 грн (ас.21-29)
Відповідно до Довідки характеристики об`єкту нерухомого майна, виданої ТОВ ДП Регіональна агенція технічної інвентаризації 02 жовтня 2019 року за № 249/1-09/19, за адресою АДРЕСА_1 об`єкт нерухомого майна складається з житлового будинку А-1, прибудови а, тамбурів а1,в, гаражу-сараю Б, літньої кухні-майстерні В, навісів Г,Е,Л,М,Н, сараїв Д,Ж,З,К, погрібу п/г, огорожі № 1-2, загальна площа будинку літ А-1 становить77,4 м.2, житлова площа 47,2 м.2. Дані забудови збудовані до 05.08.1992 року ( ас.19).
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України від 01.07.2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону , виникають з моменту такої реєстрації.
Державна реєстрація права на житлові будівлі, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема такими, як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу УРСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13.12.1995 року №56, Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністра Юстиції України від 07.02.2002 року №7/5, зареєстрованим в Міністерстві Юстиції 18.02.2002 року за № 157/6445 з подальшими змінами. Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будівлі та споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності Цивільним Кодексом та Законом України від 01.07.2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Державній реєстрації підлягали лише будинки та домоволодіння в межах міст і селищ міського типу, будинки ж, розташовані у селах реєстрації не підлягали.
Відповідно до Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 01.03.2013 року за змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої Наказом Міністерства Юстиції Української РСР від 31.10.1975 року №45/5 підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у по господарських книгах.
За змістом зазначених нормативних актів виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08. 1992 року №449 Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення /втратила чинність/ було вперше встановлено порядок та умови прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва. Тобто, до 05 серпня 1992 року не передбачалася процедура введення приватних житлових будинків в експлуатацію при оформленні права власності.
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків /спадщини/ від фізичної особи яка померла /спадкодавця/ до інших осіб /спадкоємців/.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки , що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Тобто позивач , як спадкоємець за заповітом, має право на вказане майно в порядку спадкування після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За відсутності будь-якого застереження, факт, визнаний сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, вважається встановленим. Тобто, визнання позову відповідачем, згідно ст.82 ЦПК України, є обов`язковим для суду, оскільки обставини, визнані сторонами не підлягають доказуванню.
Із зазначених положень цивільного законодавства встановлено, що обраний позивачем спосіб захисту відповідає вимогам закону та змісту правовідносин.
В судовому засіданні встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд врахував, що при такому вирішенні спору буде досягнуто справедливий баланс інтересів сторін та останнє відповідатиме загально прийнятим нормам та духу цивільно- правових відносин.
Позивач не заявляла вимоги про стягнення судових витрат, тому дане питання судом не вирішувалось.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 8, 10, 11, 13, 209, 259, 263 - 265 ЦПК України,
у х в а л и в:
Позов задовольнити
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 , яке складається з житлового будинку А-1, прибудови а, тамбурів а1, в, гаражу- сараю Б, літньої кухні-майстерні В, навісів Г, Е, Л, М, Н, сараїв Д, Ж, З, К, погрібу п/г, огорожі № 1-2, в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу і рішення за цією скаргою не скасовано, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повні найменування учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
Адвокат позивача: ОСОБА_5 , місце перебування: АДРЕСА_6 ;
Відповідач: Покровська сільська рада Краснопільського району Сумської області , місцезнаходження юридичної особи: с. Покровка, вул. Садова, буд. 57 А Краснопільського району Сумської області, код ЄДРПОУ 04389377.
Суддя В. І . Басова
Повний текст рішення складений 28 липня 2020 року
Суд | Краснопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2020 |
Оприлюднено | 29.07.2020 |
Номер документу | 90635011 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краснопільський районний суд Сумської області
Басова В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні