Дата документу 20.07.2020
ЄУ № 409/59/18
Провадження №2/942/387/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2020 року Новопсковський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Чалого А.В.
за участю секретаря судового засідання Войтенко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Новопсков в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Солідарненської сільської ради Білокуракинського району Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
В січні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Солідарненської сільської ради Білокуракинського району Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кочине-Розспасіївка Білокуракинського району Луганської області, померла її рідна сестра - ОСОБА_2 , після смерті якої залишилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 5,8228 га та права на земельну частку (пай). Позивач зазначає, що за життя ОСОБА_2 мала намір скласти заповіт на ім`я ОСОБА_1 . Вказує, що за життя її сестра заповіт не надавала, серед особистих речей та документів померлої заповіту не було, а тому вона пропустила строк для звернення з відповідною заявою до нотаріуса. Вказаний заповіт позивач виявила нещодавно в особистому листуванні померлої ОСОБА_2 .
Посилаючись на вказані обставини, позивач просила суд визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішенням Білокуракинського районного суду Луганської області від 05 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Апеляційного суду Луганської області від 05 липня 2018 року, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного суду від 25 березня 2020 року частково задоволено касаційну скаргу ОСОБА_1 . Рішення Білокуракинського районного суду Луганської області від 05 березня 2018 року та постанову Апеляційного суду Луганської області від 05 липня 2018 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Розпорядженням в.о. голови Білокуракинського районного суду Луганської області №1 від 13 травня 2020 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Солідарненської сільської ради Білокуракинського району Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини передано до Новопсковського районного суду Луганської області, як суду найбільш територіально наближеному до Білокуракинського районного суду Луганської області, у зв`язку з неможливістю розподілу вказаної справи між суддями зазначеного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 19 травня 2020 року дана справа передана на розгляд судді Новопсковського районного суду Луганської області Чалого А.В.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 22.05.2020 року справу призначено до судового розгляду на 20.07.2020 року.
Позивач до судового засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій просив розгляд справи провести без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача Солідарненської сільської ради Білокуракинського району Луганської областідо судового засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу без участі представника сільської ради, не заперечує проти задоволення позовних вимог.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів та без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази, матеріали справи, з`ясувавши обставини справи та дослідивши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок викладений у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду 14.11.2019 року у справі № 638/15636/16.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Якщо у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, необхідність звернення до нотаріуса та ін., то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кочине-Розспасіївка Білокуракинського району Луганської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 12.02.2007 року Червоноармійською сільською радою Білокуракинського району Луганської області.
Згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ в„–005204 ОСОБА_2 мала право на земельну частку (пай) розміром 13,38 в умовних кадастрових гектарах.
15.10.1997 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений Мирненською сільською радою Білокуракинського району Луганської області, зареєстрований в Спадковому реєстрі за №42697163. Згідно цього заповіту належний житловий будинок, все рухоме та нерухоме майно та грошові вклади ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 .
Постановою приватного нотаріуса Білокуракинського районного нотаріального округу Луганської області від 31.10.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , оскільки спадкоємець пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутись до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Посилаючись на поважність пропуску строку звернення з заявою про прийняття спадщини позивач зазначила, що про наявність заповіту дізналась перебираючи особисте листування своєї померлої сестри.
Скасовуючи рішення Білокуракинського районного суду Луганської області від 05.03.2018 року та постанову Апеляційного суду Луганської області від 05.07.2018 року у даній цивільній справі, Верховний Суд в постанові від 25.03.2020 року зазначив, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Відповідно до ч. 1 ст. 417 ЦПК України вказівки, що містяться в постанові суду касаційної інстанції, є обов`язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи.
Таким чином, надавши оцінку кожному аргументу, наведеному позивачем в позовній заяві, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, враховуючи, що відповідач по справі визнав позовні вимоги, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.12, 13, 80, 81, 89, 206, 263-268, 354, 355, 417 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Солідарненської сільської ради Білокуракинського району Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дня набрання рішенням законної сили.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , паспорт громадянина України НОМЕР_4 , виданий 15.04.1997 року Білокуракинським РВ УМВС України в Луганській області, зареєстрована: с. Кочине-Розспасіївка, Білокуракинський район, Луганська область
Представник позивача: ОСОБА_3 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №5797/10 від 30.08.2016 року, адреса: АДРЕСА_1 .
Представник позивача: ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_2.
Відповідач: Солідарненська сільська рада Білокуракинського району Луганської області, код ЄДРПОУ 21830295, адреса: с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Луганського апеляційного суду через Новопсковський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Новопсковського районного суду
Луганської області А.В. Чалий
Суд | Новопсковський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2020 |
Оприлюднено | 30.07.2020 |
Номер документу | 90653630 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новопсковський районний суд Луганської області
Чалий А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні