ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"03" серпня 2020 р. м. ХарківСправа № 922/605/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калініченко Н.В.
розглянувши, в межах підготовчого провадження, клопотання позивача (вх. № 16513 від 20 липня 2020 року) про витребування доказів у справі
за позовом Фермерського господарства Альфа-ТН , село Никонорівка,
до Державного підприємства Хлібна База № 85 Державного агентства резерву України, місто Барвінкове,
про стягнення збитків у розмірі 685 735,40 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду Харківської області, в порядку загального позовного провадження, перебуває справа за позовом Фермерського господарства "Альфа-ТН" до Державного підприємства "Хлібна база № 85" Державного агентства резерву України про стягнення збитків у розмірі 685 735,40 грн. та витрат за довідкову цінову інформацію щодо вартості однієї тони насіння соняшника в сумі 2 454,00 грн.
20 липня 2020 року позивача звернувся до суду з клопотанням про витребування доказів (вх. № 16513), а саме копії акту інвентаризації зернової групи проведеної в ДП "Хлібна база № 85" Державним агентством резерву.
Розглянувши питання щодо витребування у відповідача визначеного позивачем документу, порядок подання якого охоплено статтею 81 Господарського процесуального кодексу України, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 2, 4 статті 80 ГПК України (приписи яких кореспондуються із пунктом 8 частини 3 статті 162 та частини 2 статті 164 ГПК України), позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви; якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу. Водночас, якщо учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах 2 та 3 статті 80 цього Кодексу (частина 1 статті 81 Господарського процесуального кодексу України).
Отже, нормами ГПК України чітко визначено обов`язок позивача подати клопотання про витребування доказів разом із позовною заявою. На противагу цьому, позивач звертається до суду із клопотанням про витребування доказів, в порядку статті 81 ГПК України, поза межами встановленого процесуальним законом строку (вже на стадії підготовчого провадження).
Згідно до статті 119 ГПК України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
ЄСПЛ наголошує на цінності та важливості дотримання формалізованих норм цивільного процесу, за допомогою яких сторони забезпечують вирішення спору цивільного характеру, оскільки завдяки цьому може обмежуватися обсяг дискреції, забезпечуватися рівність сторін, запобігатися свавілля, забезпечуватися ефективне вирішення спору та розгляд справи судом упродовж розумного строку, а також забезпечуватися юридична визначеність та повага до суду.
Згідно з пунктом 2 та пунктом 6 частини 2 статті 42 ГПК України, учасники справи зобов`язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Водночас, суд зазначає, що позивачем, при поданні клопотання, в порядку статті 81 ГПК України, поза межами встановленого законом строку не заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку для витребування доказів, що суперечить приписам статей 80, 81 та 119 ГПК України.
Згідно до частини 1 статті 81 ГПК України, якщо клопотання заявлено з пропуском встановленого строку , суд залишає його без задоволення.
Додатково, суд звертає увагу позивача, що 18 травня 2020 року позивач клопотав перед судом про витребування від відповідача матеріалів інвентаризації (акт інвентаризації) від 26 лютого 2020 року і за результатами розгляду якого судом була постановлена письмова ухвала від 18 травня 2020 року про залишення без задоволення клопотання через порушення останнім правового алгоритму подачі заяв в порядку статті 81 Господарського процесуального кодексу України (без клопотання про поновлення процесуального строку).
Отже, позивач, звертаючись до суду з клопотанням про витребування акту інвентаризації зернової групи проведеної в ДП "Хлібна база № 85" Державним агентством резерву, не врахував недоліки, визначені судом в письмовій ухвалі суду від 18 травня 2020 року, та подав чергове клопотання з порушенням правового механізму його подання (поза межами процесуального строку та за відсутності клопотання про поновлення процесуального строку на здійснення процесуальної дії), обумовленої статтею 81 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 80, 81, 232-236 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Харківської області, -
УХВАЛИВ:
Залишити без задоволення клопотання (вх. № 16513 від 20 липня 2020 року) про витребування доказів із його долученням до матеріалів справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвалу підписано 03 серпня 2020 року.
Суддя Н.В. Калініченко
справа № 922/605/20
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2020 |
Оприлюднено | 04.08.2020 |
Номер документу | 90722766 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Барбашова Сільва Вікторівна
Господарське
Господарський суд Харківської області
Калініченко Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні