ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"31" липня 2020 р. Cправа № 902/71/20
Суддя Господарського суду Вінницької області Нешик О.С., розглянувши без виклику представників сторін матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кроп-Інкріс", м.Ромни Сумської області
до фермерського господарства "Прометей", с.Кидрасівка Бершадського району Вінницької області
про стягнення 143755,83 грн заборгованості згідно договору поставки
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Господарського суду Вінницької області перебуває справа № 902/71/20 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кроп-Інкріс" про стягнення на його користь з фермерського господарства "Прометей" 81727,50 грн - основного боргу, 30683,55 грн - штрафу, 14142,12 грн - 28% річних від суми простроченої заборгованості, 16140,210 грн - пені, 1062,45 грн - інфляційних втрат. Вказані нарахування заявлені до стягнення з посиланням на неналежне виконання відповідачем умов Договору поставки на умовах відстрочки платежу №00020-ВІ від 12.03.2019 в частині здійснення платежів.
30.07.2020 судом, на підставі п.3 ч.2 ст. 202 ГПК України, постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи на 22.09.2020.
Поряд з тим, після прийняття вказаного рішення, 30.07.2020 на електронну адресу суду від представників сторін надійшли додаткові клопотання та пояснення по справі, які суд, з метою своєчасного розгляду справи, вважає за можливе розглянути без виклику представників сторін.
При цьому судом враховано, що відповідно до п.1 ст.2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Так, від представника відповідача на електронну адресу суду надійшли наступні документи:
- клопотання про розгляд справи без його участі, за наявними в матеріалах справи документами;
- пояснення по справі, в яких відповідач обґрунтовує свою процесуальну позицію відносно позовних вимог.
Згідно довідки відповідального працівника апарату Господарського суду Вінницької області від 30.07.2020 вказані клопотання та пояснення не містять електронного цифрового підпису.
Згідно із ст. 14 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб`єктів електронного документообігу.
Статтею 5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" визначено, що електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" (ст. 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.
Таким чином, відсутність електронного цифрового підпису на клопотанні та поясненні робить неможливим ідентифікувати особу, що підписала та подала вказані документи.
Відповідно до ч. ч. 2 та 4 ст. 170 Господарського процесуального кодексу України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.
Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Оскільки електронне клопотання та пояснення не містить ЕЦП, а тому не належить до офіційних документів, оригінали клопотання та пояснення у паперовій формі до суду не надходили, а тому суд залишає їх без розгляду.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе запропонувати відповідачу привести у відповідність до вимог ст.170 Господарського процесуального кодексу України зазначені вище клопотання та пояснення.
Також, суд зазначає, що 30.07.2020 на електронну адресу суду надійшло клопотання представника позивача, скріплене електронним цифровим підписом, в якому останній просить суд витребувати з Державної податкової служби України докази (декларації, інші документи тощо) віднесення фермерським господарством "Прометей" до податкового кредиту по податковим накладним № 125 від 27.05.20149 (59914,60 грн) та № 16 від 05.07.2019 (21812,90 грн). При цьому представник позивача просить суд поновити строк на звернення до суду з даним клопотання, оскільки відповіді від Державної податкової служби України на звернення останнього не було.
При розгляді вказаних клопотань суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 ГПК України учасники справи мають право зокрема, подавати докази; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду. Учасники справи зобов`язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази (ч. 2 ст. 42 ГПК України).
Згідно з ст. ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів); обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази. Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали (ч. ч. 1-3, 5-8 ст. 81 ГПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно з ч. 4 ст. 119 ГПК України одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Розглянувши клопотання представника позивача № 405 від 30.07.2020, суд встановив, що подане клопотання про поновлення процесуального строку відповідає вимогам процесуального закону щодо його подання. Позивачем одночасно подано клопотання щодо якого пропущено строк на подання до суду. Поданню клопотання про витребування доказів передує вчинення позивачем дій, направлених на отримання запитуваних документів, що відповідає положенням п. 4 ч. 2 ст. 81 ГПК України.
Окрім того, суд враховує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року, на усій території України з 12 березня 2020 року установлено карантин.
Відповідно до п.4 Розділу X Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України, який діяв в період з 02.04.2020 по 16.07.2020, на підставі Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) №540-IX від 30.03.2020 під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
За даних обставин, беручи до уваги, що при здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених ст. ст. 2, 4 ГПК України суд прийшов до висновку про необхідність задоволення клопотань позивача та витребування у Державної податкової служби України докази (декларації, інші документи тощо) віднесення фермерським господарством "Прометей" до податкового кредиту по податковим накладним № 125 від 27.05.20149 (59914,60 грн) та № 16 від 05.07.2019 (21812,90 грн).
При цьому суд враховує, що запитувані позивачем документи направлені на з`ясування всіх обставин справи.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що 30.07.2020 на електронну адресу суду надійшло клопотання представника позивача №406 від 30.07.2020, в якому останній просить суд викликати до Господарського суду Вінницької області для надання показань свідка ОСОБА_1 .
Приймаючи рішення щодо вказаного клопотання суд враховує, що відповідно до п. 1 ст. 87 ГПК України, показання свідка - це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи. Не є доказом показання свідка, який не може назвати джерела своєї обізнаності щодо певної обставини, або які ґрунтуються на повідомленнях інших осіб.
Статтею 88 ГПК України визначено, що показання свідка викладаються ним письмово у заяві свідка. У заяві свідка зазначаються ім`я (прізвище, ім`я та по батькові), місце проживання (перебування) та місце роботи свідка, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків свідка за його наявності або номер і серія паспорта, номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти (за наявності), обставини, про які відомо свідку, джерела обізнаності свідка щодо цих обставин, а також підтвердження свідка про обізнаність із змістом закону щодо кримінальної відповідальності за надання неправдивих показань та про готовність з`явитися до суду за його викликом для підтвердження своїх свідчень. Підпис свідка на заяві посвідчується нотаріусом. Не вимагається нотаріальне посвідчення підпису сторін, третіх осіб, їх представників, які дали згоду на допит їх як свідків.
Згідно зі статтею 89 ГПК України, свідок викликається судом для допиту за ініціативою суду або за клопотанням учасника справи у разі, якщо обставини, викладені свідком у заяві, суперечать іншим доказам або викликають у суду сумнів щодо їх змісту, достовірності чи повноти.
Враховуючи, що обставини відносно яких громадянином ОСОБА_1 надані письмові свідчення відносяться до предмета дослідження у даній справі, а також те, що повідомлена ним інформація не узгоджується з іншими доказами, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача та допитати свідка в судовому засіданні.
Керуючись п.1 ст.81, ст.ст. 2-4, 89, 119, 170, 232, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Поновити товариству з обмеженою відповідальністю "Кроп-Інкріс" строк для звернення до суду з клопотанням про витребування доказів.
2. Витребувати у Державної податкової служби України та зобов`язати її протягом п`яти днів з дня отримання даного судового рішення надати господарському суду наступну інформацію та її документальне підтвердження на паперових носіях:
- щодо віднесення фермерським господарством "Прометей" (код ЄДРЮОФОПГФ 32842313) до податкового кредиту сум податку на додану вартість, нарахованих і сплачених ТОВ "Кроп-Інкріс" (код ЄДРЮОФОПГФ 40015185) за результатами поставки товару відповідно до зареєстрованих в установленому порядку податкових накладних: № 125 від 27.05.2019 (59914,60 грн), № 16 від 05.07.2019 (21812,90 грн)
- в яких звітних періодах (орієнтовно ІІ - IV квартал 2019 до ІІІ кварталу 2020) фермерським господарством "Прометей" (код ЄДРЮОФОПГФ 32842313) віднесені до податкового кредиту суми податку на додану вартість, нараховані і сплачені ТОВ "Кроп-Інкріс" (код ЄДРЮОФОПГФ 40015185) за результатами поставки товару відповідно до зареєстрованих в установленому порядку податкових накладних: № 125 від 27.05.2019 (59914,60 грн), № 16 від 05.07.2019 (21812,90 грн) і включені до відповідних податкових декларацій ФГ "Прометей";
- податкові декларації з податку на додану вартість з додатками фермерського господарства "Прометей" (код ЄДРЮОФОПГФ 32842313) за період ІІ квартал 2019 - ІІІ квартал 2020.
3. Викликати для допиту в судове засідання, що призначене на 22.09.2020 на 14год. 30 хв., громадянина ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з документами, що посвідчують особу (паспорт або службове посвідчення).
4. Зобов`язати позивача забезпечити явку в судове засідання, що призначене на 22.09.2020 на 14 год. 30 хв. громадянина ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
5. Запропонувати відповідачу привести у відповідність до вимог статті 170 Господарського процесуального кодексу України документи, які були надіслані ним на електронну адресу суду 30.07.2020, а саме пояснення по справі № 902/71/20 від 30.07.2020 та клопотання про розгляд справи без участі учасника справи від 30.07.2020 (якщо таке клопотання є актуальним для відповідача).
6. Копію ухвали надіслати згідно переліку рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштових відправлень.
7. Ухвала суду від 31.07.2020 у справі №902/71/20 підписана суддею та набрала законної сили 31.07.2020.
8. Дане судове рішення додатково направити на електронну адресу позивача (increase.agro@gmail.com, vligtes@gmail.com) та відповідача (fg32842313@ukr.net) та Державної податкової служби України (post@tax.gov.ua)
9. Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Нешик О.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу (вул. Горького, буд. 58, м.Суми, 40004);
3 - відповідачу (вул.Матросова, буд.8, с.Кидрасівка, Бершадський р-н, Вінницька обл., 24
4 - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
5 - Державна податкова служба України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2020 |
Оприлюднено | 05.08.2020 |
Номер документу | 90773434 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Нешик О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні