ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
30.07.2020Справа № 910/1986/19
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест"
до Акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк"
про припинення іпотеки за іпотечним договором та припинення записів про іпотеку та обтяження, внесених на підставі іпотечного договору
Щодо розгляду заяви № 14/07-20 від 14.07.2020 року про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу Акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк"
Суддя Котков О.В.
Представники учасників судового процесу:
від позивача Архіпов О.Ю. (адвокат);
від відповідача (заявника) Романчук Д.М. (адвокат).
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк" про:
- визнання припиненою іпотеку за іпотечним договором від 15.08.2006 р., укладеним між закритим акціонерним товариством "Спец-Інвест", правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест", та акціонерним товариством "Балтік Інтернешнл Банк", посвідченим державним нотаріусом Першої київської державної нотаріальної контори Рябикіною A.A., зареєстрованим в реєстрі за № 9-3823;
- припинення обтяження, яке зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під записом за реєстраційним номером 2018187 від 15.08.2006 р. про державну реєстрацію іпотеки нежилого будинку-адміністративного (літ. А) за адресою: м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 81, що належить на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест";
- припинення обтяження, яке зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під записом за реєстраційним номером 2018116 від 15.08.2006 р. про обтяження нежилого будинку-адміністративного (літ. А) за адресою: м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 81, що належить на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест";
- припинення обтяження, яке зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під записом за реєстраційним номером 2018882 від 15.08.2006 р. про державну реєстрацію іпотеки нежилого будинку-адміністративного (літ. Б) за адресою: м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 81а, що належить на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест";
- припинення обтяження, яке зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під записом за реєстраційним номером 2018816 від 15.08.2006 р. про обтяження нежилого будинку-адміністративного (літ. Б) за адресою: м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 81а, що належить на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест".
В судовому засіданні 09.07.2020 року на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
14.07.2020 року через відділ діловодства суду надійшла заява № 14/07-20 від 14.07.2020 року Акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк", в якій заявник просить суд стягнути з ТОВ "Спец-Інвест" на користь АТ "Балтік Інтернешнл Банк" витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 641 962,37 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.07.2020 року призначено розгляд заяви № 14/07-20 від 14.07.2020 року про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу Акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк" у справі № 910/1986/19 на 30.07.2020 року.
29.07.2020 року через відділ діловодства суду від представника ТОВ Спец-Інвест надійшли заперечення проти заяви про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу АТ "Балтік Інтернешнл Банк".
В судовому засіданні 30.07.2020 року представник АТ "Балтік Інтернешнл Банк" (заявника, відповідача) заяву про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу підтримав та просив суд її задовольнити. Представник ТОВ Спец-Інвест (позивача) проти задоволення заяви заперечив.
Оцінюючи наявні у матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що заява № 14/07-20 від 14.07.2020 року про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу Акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк" підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат та пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).
Згідно із попереднім розрахунком, наведеним у відзиві на позовну заяву, орієнтовна сума судових витрат, які Акціонерне товариство "Балтік Інтернешнл Банк" очікує понести становить 13 235,00 Євро, що за офіційним курсом НБУ станом на 05.03.2020 року становить 366 671,70 грн. Докази про понесення судових витрат будуть подані не пізніше, ніж протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду у відповідності до ч. 8 ст. 129 ГПК України.
Частиною 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
У відповідності до ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
За приписами ч. 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Положеннями ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України визначено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Судом встановлено, що при подані доказів на підтвердження понесених судових витрат заявником дотримані вимоги ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до вимог ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Клопотання про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Отже, додаткове рішення - це засіб виправлення неповноти основного судового рішення. Через незмінність судового рішення суд, який його ухвалив, не вправі його скасувати чи змінити, проте, він має право виправити деякі його недоліки, зокрема неповноту. Неповнота судового рішення може полягати в невирішеності деяких питань, що стояли перед судом.
За змістом п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Судом встановлено, що 19.02.2019 року між Адвокатським бюро Тоцької (виконавець) та Акціонерним товариством "Балтік Інтернешнл Банк" (замовник) укладено договір про надання юридичних послуг № 1/19 (надалі - договір), предметом якого є надання виконавцем замовнику юридичних послуг в процесі позасудового звернення стягнення на предмет іпотечного договору від 15.08.2006 р, укладеного між замовником і Товариством з обмеженою відповідальністю Спец-Інвест (далі - майновий поручитель), згідно з яким замовнику в іпотеку було передано нерухоме майно (предмет іпотеки): нежитлове приміщення - адміністративне, площею 1175,5 кв.м, розташоване в місті Києві по вул. Нижньоюрківській, будинок 81, літера А; нежитлове приміщення - адміністративне, площею 489,9 кв.м, розташоване в місті Києві по вул. Нижньоюрківській, будинок 81 А, літера Б.
Згідно з п. 5.1. договору вартість юридичних послуг виконавця становить 5200,00 євро (з урахуванням податків, якщо такі застосовуються).
В п. 5.2.договору визначено, що сума винагороди оплачується замовником протягом 2 (двох) робочих днів з моменту отримання рахунку шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок виконавця, вказаний в рахунку. Підставою виставлення рахунку є підписаний сторонами акт наданих послуг, підписання якого відбувається протягом 2 робочих днів з моменту надання послуг.
Додатковою угодою № 1 від 01.03.2019 року до договору доповнено розділ 1 договору пунктом 1.3., за яким в рамках даного договору виконавець надає замовнику юридичні послуги у вигляді правової допомоги адвоката по захисту інтересів замовника в Господарському суді міста Києва та інших уповноважених судах в рамках справи № 910/1986/19 за позовом майнового поручителя до замовника про визнання припиненими іпотек за договором іпотеки.
Крім того, додатковою угодою № 1 від 01.03.2019 року сторони доповнили пункт 5.1. договору підпунктами 5.1.1. та 5.1.2., відповідно до яких, вартість юридичних послуг виконавця, наданих за цим договором (з урахуванням податків, якщо такі застосовуються), становить: за надання послуг згідно п. 1.1.-1.2. договору - 5200,00 євро (п. 5.1.1.); за надання послуг (правової допомоги) згідно п. 1.3. договору - 4950,00 євро (п. 5.1.2.).
Додатковою угодою № 2 від 15.03.2019 року до договору доповнено пункт 5.1. договору підпунктом 5.1.3., за умовами якого, за надання послуг (правової допомоги) згідно п. 1.3. договору додатково до суми, визначеної в підпункті 5.1.2. договору, замовник оплачує - 4300,00 євро.
Додатковою угодою № 3 від 20.12.2019 року до договору доповнено пункт 5.1. договору підпунктом 5.1.4., за умовами якого, за надання послуг (правової допомоги) згідно п. 1.3. договору додатково до суми, визначеної в підпунктах 5.1.2.-5.1.3. договору, замовник оплачує - 1985,00 євро.
Додатковою угодою № 4 від 02.03.2020 року до договору доповнено пункт 5.1. договору підпунктом 5.1.5., за умовами якого, за надання послуг (правової допомоги) згідно п. 1.3. договору додатково до суми, визначеної в підпунктах 5.1.2.-5.1.4. договору, замовник оплачує - 2000,00 євро.
Додатковою угодою № 5 від 07.04.2020 року до договору доповнено пункт 5.1. договору підпунктом 5.1.6., за умовами якого, за надання послуг (правової допомоги) згідно п. 1.3. договору додатково до суми, визначеної в підпунктах 5.1.2.-5.1.5. договору, замовник оплачує - 5000,00 євро.
Додатковою угодою № 6 від 05.05.2020 року до договору доповнено пункт 5.1. договору підпунктом 5.1.7., за умовами якого, за надання послуг (правової допомоги) згідно п. 1.3. договору додатково до суми, визначеної в підпунктах 5.1.2.-5.1.6. договору, замовник оплачує - 3680,00 євро.
На підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу до заяви додано копії:
- договору про надання юридичних послуг № 1/19 від 19.02.2019 року;
- додаткової угоди № 1 від 01.03.2019 року;
- додаткової угоди № 2 від 15.03.2019 року;
- додаткової угоди № 3 від 20.12.2019 року;
- додаткової угоди № 4 від 02.03.2020 року;
- додаткової угоди № 5 від 07.04.2020 року;
- додаткової угоди № 6 від 05.05.2020 року;
- рахунків-фактур № СФ-0000003 від 01.03.2019 року, № СФ-0000004 від 15.03.2019 року, № СФ-0000011 від 20.12.2019 року, № СФ-0000002 від 02.03.2020 року, № СФ-0000003 від 07.04.2020 року, № СФ-0000004 від 05.05.2020 року;
- акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000003 від 01.03.2019 року, № ОУ-0000004 від 15.03.2019 року, № ОУ-0000013 від 20.12.2019 року, № ОУ-0000002 від 02.03.2020 року, № ОУ-0000003 від 07.04.2020 року, № ОУ-0000004 від 05.05.2019 року;
- банківські виписки.
Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи складність даної справи та обсяг витраченого виконавцем часу, тривалість розгляду даної справи, розгляд справи у Господарському суді міста Києва, у Північному апеляційному господарському суді та Верховному Суді, судом встановлено, що визначений заявником розмір витрат на правничу допомогу відповідає критеріям розумності та співрозмірності, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог Акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк" в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест" 641 962,37 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. 123, 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Заяву № 14/07-20 від 14.07.2020 року про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу Акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк" у справі № 910/1986/19 - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спец-Інвест" (ідентифікаційний код 13668159, адреса: 04050, м. Київ, вул. Мельникова, 12) на користь Акціонерного товариства "Балтік Інтернешнл Банк" (LV 40003127883, Kaleyu Str., 43 Riga LV-1050) витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 641 962,37 грн. (шістсот сорок одна тисяча дев`ятсот шістдесят дві гривні 37 копійок).
3. Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне додаткове рішення складено 07.08.2020р.
Суддя О.В. Котков
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2020 |
Оприлюднено | 10.08.2020 |
Номер документу | 90826057 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні