Дата документу 10.08.2020 Справа № 333/5035/19
Запорізький Апеляційний суд
ЄУН 333/5035/19 Головуючий у 1 інстанції Макаров В.О.
Пр. № 22-ц/807/1435/20
УХВАЛА
10 серпня 2020 року м. Запоріжжя
Запорізький апеляційний суд у складі головуючого судді - доповідача Гончар М.С.,
при вирішенні питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 03 лютого 2020 року
у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АВТОЗАВОДСЬКА-44 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті внесків за утримання будинку та прибудинкової території, інфляційної складової заборгованості та 3 % річних
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 03 лютого 2020 року позов ОСББ АВТОЗАВОДСЬКА-44 задоволено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, за якою апеляційне провадження у цій справі не може бути відкрито з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 при подачі вищезазначеної апеляційної скарги не сплатив судовий збір.
Разом із апеляційною скаргою ОСОБА_1 подав клопотання про звільнення від сплати судового збору (а.с. 93), в якому просив звільнити відповідача від сплати судового збору у зв`язку із матеріальним становищем.
До свого клопотання ОСОБА_1 додав копію довідки до акта огляду МСЕК (а.с. 94) про підтвердження третьої групи інвалідності.
Проте, відповідно до ст. 5 Закону України Про судовий збір чітко визначений перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору. Проте, згідно із матеріалів вищезазначеної справи та наданої скаржником копії довідки до акта огляду МСЕК встановлено, що ОСОБА_1 до визначеної категорії осіб не відноситься .
Також, в силу вимог ст. 8 Закону України Про судовий збір :
1. Враховуючи майновий стан сторони , суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
2. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Скрутне матеріальне становище - це умови існування фізичної особи, які проявляються перш за все при відсутності грошових коштів та інших майнових засобів, що необхідні для задоволення потреб фізичної особи та придбання речей першої необхідності (продуктів харчування, медичних ліків, житла, одягу тощо).
На підтвердження доводів щодо майнового стану мають бути надані докази про неспроможність сплатити судові витрати на момент подачі апеляційної скарги .
Окрім того, незадовільний матеріальний стан залежить і від відсутності у особи нерухомості, депозитів, акцій, активів у фінансових установах, документів про відсутність доходів членів сім"ї, відсутність чи наявність виплат соціальної допомоги, тощо.
Однак вищезазначене клопотання та надані до апеляційної скарги документи є недостатнім для вирішення апеляційним судом питання про звільнення від сплати судового збору за подачу до апеляційного суду вищезазначеної апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у цій справі.
Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 13 березня 2020 року (а.с. 97-98) апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху на підставі Закону України Про судовий збір , ст. ст. 185, 357 ЦПК України та останньому надано строк десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для надання суду апеляційної інстанції:
- оригіналу квитанції про сплату судового збору у сумі 2881,50 грн. зі сплатою на вищезазначені реквізити або відповідні документи на підтвердження свого майнового стану на момент звернення до суду із апеляційною скаргою (довідку з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2019 рік, на підтвердження відсутності у скаржника інших доходів, довідку про наявність виплат соціальної допомоги, довідку з центру зайнятості, копію трудової книжки тощо) в межах строку, встановленого судом.
27 березня 2019 року від ОСОБА_1 поштою надійшло клопотання в якому скаржник просить відтермінувати виконання ухвали суду апеляційної інстанції від 13 березня 2020 року до закінчення протиепідемічних заходів та скасування карантину.
Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 31 березня 2020 року (а.с. 103-104) апеляційну скаргу у задоволенні вищезазначеного клопотання ОСОБА_1 про відтермінування виконання ухвали суду апеляційної інстанції від 13 березня 2020 року до закінчення протиепідемічних заходів та скасування карантину відмовлено.
З 12 березня 2020 року рішенням Уряду в Україні було запроваджено карантин.
27 квітня 2020 року ОСОБА_1 подав до суду апеляційної інстанції клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги у зв`язку спалахом у світі коронавірусу COVID-19.
Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 30 квітня 2020 року (а.с. 108) заяву ОСОБА_1 задоволено , продовжено ОСОБА_1 для усунення зазначених вище недоліків апеляційної скарги строк на час дії карантину , встановленого Кабінетом Міністрів України, але який не може перевищувати десяти днів з дня закінчення строку дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби .
02 квітня 2020 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30 березня 2020 року № 540-IX (далі - Закон № 540-IX).
За змістом підпункту 3 пункту 12 розділу XII Прикінцевих положень вказаного Закон № 540-IX під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185 , 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Встановлено, що 08 травня 2020 року ОСОБА_1 отримав поштою копію вищезазначеної ухвали Запорізького апеляційного суду від 30 квітня 2020 року для відома та виконання (поштове повідомлення а.с. 111, яке повернулося на адресу апеляційного суду 14.05.2020 року).
Проте, скаржник недоліків своєї апеляційної скарги до теперішнього часу не усунув.
Встановлено, що Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину до 31 серпня 2020 року. Відповідне рішення Уряд ухвалив на засіданні 22 липня 2020 року.
Проте, 17 липня 2020 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 18 червня 2020 року № 731-IX (далі - Закон № 731-IX).
Законом № 731-IX удосконалено норми Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України в частині перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Законом № 731-IX визначено можливість суду за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у випадках наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених кодексом), поновлювати строки, встановлені у статтях вищезазначених процесуальних кодексів, а також продовжувати процесуальні строки, які встановлені законом чи судом, на строк дії карантину.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 731-IX передбачено, що процесуальні строки , які були продовжені відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень ГПК України, пункту 3 Прикінцевих положень ЦПК України, пункту 3 Прикінцевих положень КАС України в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) №540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом . Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у випадках наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими Кодексами), мають право на продовження процесуальних строків на підставах, встановлених цим Законом.
Встановлено, що вищезазначений Законом № 731-IX строк (по 06.08.2020 року включно) на усунення зазначених недоліків апеляційної скарги для скаржника у цій справі збіг 06.08.2020 року включно .
Суддя-доповідач Гончар М.С. у період з 06.07.2020 року по 07.08.2020 року включно перебувала у відпустці, а у період з 08.08.2020 року по 09.08.2020 мали місце вихідні дні.
При вищевикладених обставинах, апеляційний суд вважає за можливим продовжити ОСОБА_1 строк на усунення недоліків апеляційної скарги останнього.
Керуючись Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 18 червня 2020 року № 731-IX, ст. ст. 185, 357, 381 ч. 2 ЦПК України, апеляційний суд
УХВАЛИВ:
Продовжити ОСОБА_1 строк десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для надання суду апеляційної інстанції оригіналу квитанції про сплату судового збору у сумі 2881,50 грн. зі сплатою на відповідні реквізити або відповідні документи на підтвердження свого майнового стану на момент звернення до суду із апеляційною скаргою, або заяви про продовження процесуального строку для усунення недоліків апеляційної скарги , попередивши, що у випадку невиконання зазначених вимог до апеляційної скарги будуть застосовані правила ст. 357 ч. 2 ЦПК України.
Ухвала оскарженню у касаційному порядку не підлягає.
Головуючий суддя - доповідач М.С. Гончар
Суд | Запорізький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2020 |
Оприлюднено | 12.08.2020 |
Номер документу | 90905181 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький апеляційний суд
Гончар М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні