ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
п р о в і д к л а д е н н я р о з г л я д у с п р а в и
20 серпня 2020 року Справа № 926/1194/20
За позовом Диновецької сільської ради Новоселицького району Чернівецької області, с. Динівці Новоселицького району Чернівецької області
до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, м. Чернівці
про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити дії
Суддя О.В. Гончарук
Секретар судового засідання М.В. Балух-Бзовик
Представники сторін:
від позивача не з`явився;
від позивача не з`явився.
СУТЬ СПОРУ: Диновецька сільська рада Новоселицького району Чернівецької області звернулась до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області в якому просить визнати незаконними дії Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про відмову у передачі зазначених у позовній заяві земельних ділянок комунальної власності територіальної громади села Динівці Новоселицького району Чернівецької області та просить зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області видати наказ про передачу вищевказаних земельних ділянок у комунальну власність територіальної громади села Динівці Новоселицького району Чернівецької області.
В обґрунтування свого позову позивач посилається на обставини, пов`язані з прийняттям виконавчим комітетом Диновецької сільської ради народних депутатів рішення від 13 грудня 1995 року Про затвердження матеріалів передачі земель у колективну власність агрофірмі Динівці Новоселицького району Чернівецької області, а також видачу зазначеній юридичній особі, правонаступником якої стало Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Динівці, державного акту на право колективної власності на землю.
Позивач зазначає, що чинним з 1 січня 2013 року Законом України Про державний земельний кадастр встановлено, що документи якими були посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, і котрі видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними. Згідно з Прикінцевих та перехідних положень цього закону, земельні ділянки право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважається сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Тобто, зазначає позивач, відомості про формування земельних ділянок, присвоєння кадастрових номерах до Державного земельного кадастру внесено не було в силу чинних на той час вимог законодавства.
Існування права комунальної власності територіальної громади села Динівці на спірні земельні ділянки позивач пов`язує з правом колективної власності Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Динівці (правонаступника агрофірми Динівці, якій було видано державний акт на право колективної власності на землю), а саме зазначає що право комунальної власності територіальної громади села Динівці на землі колективної власності агрофірми Динівці, що не були розпайовані між їх членами, виникло з 1 січня 2019 року, згідно з вимогами нового пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Так, зазначеною нормою передбачено, що з дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, вважаються власністю територіальних громад на території яких вони розташовані.
Отже, резюмує позивач у своєму позові, підставою набуття права комунальної власності територіальної громади села Динівці на земельні ділянки колективної власності СТОВ Динівці як правонаступника агрофірми Динівці є державний акт на право колективної власності на землю від 18 грудня 1995 року та вимоги вищезазначеного законодавства України.
Ухвалою від 05.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 08.07.2020.
У підготовчому засіданні 08.07.2020, 18.08.2020 оголошувалась перерва.
За наслідками підготовчого засідання 18.08.2020 - 20.08.2020 у якому представник позивача просив залучити до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Динівці» та задовольнити частково клопотання про витребування додаткових доказів від 04.06.2020, а відповідач просив залучити до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору третіх осіб, суд дійшов висновку про можливість задоволення цих клопотань.
Відповідно до частини 1 статті 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін.
Так, як на підставу своїх вимог позивач посилається на обставини, пов`язані з наявністю права комунальної власності територіальної громади села Динівці на спірні земельні ділянки у зв`язку з існуванням в минулому права колективної власності на ці ж земельні ділянки у сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Динівці.
Отже, рішення у справі може вплинути на права сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Динівці правонаступника агрофірми Динівці, якій було видано державний акт на право колективної власності на землю, оскільки позивач наполягає на приналежності цих земель територіальній громаді с. Динівці.
Крім цього, судом встановлено, що стосовно спірних земельних ділянок у справі №926/1194/20, Головним управлінням були надані дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, а також укладені договори оренди деяких земельних ділянок, а тому рішення у справі може вплинути на права та обов`язки таких осіб як: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ); ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_4 (с.Динівці, Новоселицький район, Чернівецька область, РНОКПП НОМЕР_4 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ); ОСОБА_6 (с.Динівці, Новоселицький район, Чернівецька область, РНОКПП НОМЕР_6 ); ОСОБА_7 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_7 ); ОСОБА_8 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 ) та фермерське господарство «Лідер-Бук» (адреса: с.Маршинці, Новоселицький район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 36945634).
У разі задоволення позову, відповідно зміниться форма власності земельних ділянок, що перебувають в оренді, із земель державної власності на землі комунальної власності та повноваження щодо розпорядження земельними ділянками перейде до органу місцевого самоврядування. Відповідно до положень Земельного кодексу та Закону України «Про оренду землі» орендодавець вправі безпосередньо впливати на істотні умови договору оренди, до прикладу строку його дії, орендної плати, питання дострокового розірвання тощо. Законодавець чітко визначив, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. За таких обставин, прийняття рішення у даній справі впливатиме на права й обов`язки орендарів.
Також рішення у даній справі впливатиме на права й обов`язки фізичних осіб, яким надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, оскільки, повноваження щодо розпорядження вказаними земельними ділянками перейдуть, у разі задоволення позову, до органу місцевого самоврядування.
Відтак, завершення процесу приватизації земельних ділянок може залежати від рішення позивача щодо затвердження розроблених проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Крім цього ознайомившись з матеріалами справи, вивчивши зміст клопотання про витребування доказів, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення вказаного клопотання з огляду на таке.
Статтею 177 Господарського процесуального кодексу України визначаються завдання підготовчого провадження. Зокрема, за змістом п.3 ч.1 даної статті Кодексу завданням підготовчого провадження є визначення обставини справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів.
Відповідно до ч. 2 ст.177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
За змістом ч. 1 ст.181, п. 7 ч. 2 182 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання, в якому суд вирішує питання, зокрема, вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання.
В силу вимог ч. 1, 3 ст.81 Господарського процесуального кодексу України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребує відповідні докази.
Відповідно до ч. 6, 8 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Приймаючи до уваги, що спір пов`язаний з доказуванням наявністю прав у позивача на спірні земельні ділянки, з огляду на обставини, які входять до предмета доказування, обсяг та характер наявних у справі доказів, а також з метою забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, суд доходить висновку про доцільність витребування доказів, зазначених у клопотаннях позивача.
Згідно з пунктами 10, 19 частини 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи, а також здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає підготовче засідання в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
У зв`язку з залученням третіх осіб та витребуванням додаткових доказів, необхідних для вирішення спору, суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання на іншу дату.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 50, 81, 181, 182, 222, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд,
У Х В А Л И В :
1. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Динівці» (Чернівецька область, Новоселицький район, с. Динівці, вул. Головна, 20-А, код ЄДР30560817).
2. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача таких осіб як: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ); ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_4 (с.Динівці, Новоселицький район, Чернівецька область, РНОКПП НОМЕР_4 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ); ОСОБА_6 (с.Динівці, Новоселицький район, Чернівецька область, РНОКПП НОМЕР_6 ); ОСОБА_7 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_7 ); ОСОБА_8 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 ) та фермерське господарство «Лідер-Бук» (адреса: с.Маршинці, Новоселицький район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 36945634).
3. Позивачу невідкладно надіслати на адресу залучених третіх осіб позовну заяву з додатками, докази чого надати суду.
4. Зобов`язати Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області надати суду у строк до 21.09.2020:
- усі додатки до Державного акту на право колективної власності на землю, виданого агрофірмі «Динівці» серія ЧВ № 000089 від 18 грудня 1995 року, який заресстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 21, та всі рішення якими вносилися до нього зміни;
- схему поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) агрофірми «Динівці»; коригування схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) агрофірми «Динівці».
5. Відкласти підготовче засідання на 11 год. 30 хв. 22 вересня 2020 року, яке відбудеться у залі судових засідань №2 Господарського суду Чернівецької області за адресою: м. Чернівці, вул. Ольги Кобилянської, 14.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та не підлягає оскарженню.
СуддяО.В. Гончарук
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2020 |
Оприлюднено | 12.09.2022 |
Номер документу | 91142704 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні