Рішення
від 02.09.2020 по справі 194/938/20
ТЕРНІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 194/938/20

Номер провадження 2-о/194/35/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2020 року м. Тернівка

Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Соколової Ю.І.,

при секретарі судового засідання Коркіної Т.С.,

за участю представника заявника - адвоката Тарковської Т.В.,

представника заінтересованої особи: Мойсеєнко Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Тернівського міського суду Дніпропетровської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Тарковська Тетяна Василівна, заінтересована особа: Тернівське міське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про встановлення факту перебування на утриманні чоловіка, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернулася до суду з заявою про встановлення факту перебування на утриманні чоловіка.

В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , з яким вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з 07 червня 2005 року та мешкали у шлюбі разом за адресою: АДРЕСА_1 по день його смерті. Померлий чоловік за життя був інвалідом, отримував пенсію у розмірі 14509,36 грн. та отримував щомісячні страхові виплати. Смерть чоловіка пов`язана з професійним захворюванням, а тому вона як не працездатний член родини після смерті чоловіка має право на одержання щомісячних страхових виплат. З даним питанням вона звернулася до Тернівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровьскій області, але їй було відмовлено, в зв`язку з тим, що вона хоча й проживала з померлим за однією адресою до дня смерті, але не мала реєстрацію з померлим чоловіком. Факт перебування на утриманні померлого чоловіка їй потрібен для оформлення права на страхові виплати.

В зв`язку з чим, просить суд встановити факт перебування ОСОБА_1 , на утриманні чоловіка - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня його смерті.

Представник заявника - адвокат Тарковська Т.В. в судовому засіданні заяву підтримала, просила встановити факт перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого чоловіка, оскільки дохід чоловіка був її основним джерелом доходу, а заявниця отримувала мінімальну пенсію. Крім того, чоловік заявниці помер від професійного захворювання, а вона як член сім`ї має право на страхові виплати. Також, зазначила, що заявниця була зареєстрована за іншим місцем реєстрації, але фактично мешкала з померлим чоловіком разом до дня його смерті. До того ж, заявниця після смерті чоловіка, перебуває на обліку в Павлоградському об`єднаному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника.

Представник Тернівського міського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області в судовому засіданні пояснила, що заявниця дійсно зверталася до їх відділення з заявою про одержання страхових виплат, але відділенням було відмовлено, оскільки заявниця не надала їм довідку про те, що вона перебувала на утриманні чоловіка, а відділення відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування не наділено правом встановлювати факт знаходження на утриманні померлого. Заявниці було запропоновано звернутися до суду для встановлення відповідного факту. Просила прийняти рішення на розсуд суду. В разі задоволення заяви, відділення фонду буде виплачути заявниці страхові виплати, відповідно до чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників справи, суд дійшов висновку про задоволення заяви з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

Як вбачається з матеріалів справи, між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був укладений шлюб 07 червня 2005 року відділом реєстрації актів цивільного стану Тернівського міського управління юстиції Дніпропетровської області, актовий запис № 83, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 07 червня 2005 року (а.с. 8).

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , видане Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, актовий запис № 346 (а.с. 7).

У статті 46 Конституції України закріплено, що кожен з громадян має право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31 травня 1995 року встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування.

У відповідності зі ст. 36 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Павлоградському об`єднаному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області і отримує пенсію в разі втрати годувальника в розмірі 7254,68 грн., про що свідчить довідка про доходи № 9114401310762100, видана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (а.с. 10).

Крім того, встановлено, що відповідно до довідки про причинний зв`язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та за висновками МСЕК причинний зв`язок смерті з професійним захворюванням встановлений 28 травня 2020 року з трудовим каліцтвом ЛЕК № 2094 від 13 листопада 2003 року (а.с. 11).

В судовому засіданні встановлено, що заявниця ОСОБА_1 зверталася до Тернівського міського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області з усною заявою про одержання щомісячних страхових виплат у разі смерті її чоловіка ОСОБА_2 , але їй усно було рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановлення факту перебування на утримання чоловіка, даний факт представником відділення не оспорювався.

Крім того, представник заявника - адвокат Тарковська Т.В. звернулася до Тернівського міського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області з заявою про надання інформації, на що листом від 05 серпня 2020 року № 30.4-05/2351 відділенням було роз`яснено, що у заявниці відсутня довідка про склад сімї померлого, в тому числі про тих, хто перебував на його утриманні, а Фонд соціального страхування України та його робочі органи не наділені повноваженнями та функціями встановлення факту перебування на утриманні померлої особи (а.с. 12, 13).

Також, встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку, осіб, видана відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області 31 липня 2020 року (а.с. 14). Проте, відповідно до довідки від 15 липня 2020 року № 1758, виданої відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області, ОСОБА_1 проживала разом з покійним ОСОБА_2 до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).

У відповідності до ст. 41 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 23 вересня 1999 року №1105-ХІV у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Такими непрацездатними особами у тому числі є особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , якщо вони не працюють.

Згідно зі ст. 43 вище названого Закону для розгляду справ про страхові виплати до Фонду особою подаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть; документи про необхідність подання додаткових видів допомоги. Фонд приймає рішення про виплати у разі втрати годувальника за умови подання зокрема таких документів, які видаються відповідними організаціями у триденний строк з моменту звернення заявника :копії свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть потерпілого; довідки житлово-експлуатаційної організації, а за її відсутності - довідки виконавчого органу ради чи інших документів про склад сім`ї померлого, у тому числі про тих, хто перебував на його утриманні, або копії відповідного рішення суду. У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 на момент смерті чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до ст. 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , була непрацездатною особою, не працювала, дохід чоловіка був основним і постійним джерелом її існування, спільно проживала зі своїм чоловіком на момент його смерті та на даний час отримує пенсію в разі втрати годувальника.

Надані представником заявника докази суд визнає належними та допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета розгляду, вони логічно пов`язані з тими обставинами та підтверджують собою факт родинного зв`язку заявника з померлим чоловіком та її знаходження на утриманні останнього, оскільки доходи померлого чоловіка були для заявниці постійним і основним джерелом засобів до існування.

Підтвердження зазначеного факту перебування на утриманні годувальника до дня смерті такого має значення для охорони прав та інтересів заявника як члена родини годувальника, так як від цього залежить виникнення, зміна або припинення його майнових прав, встановлення факту створює умови для здійснення нею оформлення прав на страхові виплати, у ході розгляду справи обставин, які б указували на виникнення спірних правовідносин про право, не виникло.

Оскільки в судовому засіданні, підтверджено факт перебування ОСОБА_1 на утриманні свого чоловіка, суд вважає за необхідне задовольнити заяву та встановити даний факт.

Судові витрати залишаються за заявником.

Керуючись ст. ст. 10-13, 76-81, 89, 141, 263-265, 293, 315, 354 ЦПК України, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Тарковська Тетяна Василівна, заінтересована особа: Тернівське міське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про встановлення факту перебування на утриманні чоловіка - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня йому смерті.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Тернівський міський суд Дніпропетровської області.

Повний текст рішення складено 07 вересня 2020 року.

Сторони справи:

Заявник: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 .

Заінтересована особа: Тернівське міське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Лермонтова, буд. 19-а, ЄДРПОУ: 41418624.

Суддя Ю.І. Соколова

СудТернівський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.09.2020
Оприлюднено10.09.2020
Номер документу91358710
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —194/938/20

Ухвала від 29.11.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Постанова від 19.01.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Постанова від 19.01.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 16.11.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 02.11.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 06.10.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Варенко О. П.

Рішення від 02.09.2020

Цивільне

Тернівський міський суд Дніпропетровської області

Соколова Ю. І.

Рішення від 02.09.2020

Цивільне

Тернівський міський суд Дніпропетровської області

Соколова Ю. І.

Ухвала від 11.08.2020

Цивільне

Тернівський міський суд Дніпропетровської області

Соколова Ю. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні