Рішення
від 03.09.2020 по справі 518/766/19
ШИРЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ширяївський районний суд Одеської області

03.09.2020 Справа №: 518/766/19 Провадження № 2/518/144/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.09.2020 року смт. Ширяєве

Ширяївський районний суд Одеської області в складі:

головуючої - судді Алексєєвої О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Надир І.Л.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Ширяєве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Катерино-Платонівської сільської ради Ширяївського району Одеської області (третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - СТОВ Злагода ) про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який уточнив в ході судового розгляду, про визнання за ним права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за заповітом після померлого ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося належне йому право на земельну частку (пай) КСП Червоний Партизан , що підтверджується сертифікатом, оригінал якого втрачено позивачем. Позивач у встановленому законом порядку звернувся до нотаріальної контори задля оформлення своїх спадкових прав, але нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено у зв,язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа.

У підготовче судове засідання позивач та його представник не з`явилися.

Представник відповідача Катерино-Платонівської сільської ради Ширяївського району Одеської області в підготовче судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги визнає у повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення.

Представник третьої особи у судове засідання не зявився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Згідно положень ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників провадження. у підготовчому судовому засіданні.

Суд, дослідивши докази по справі, встановив наступне.

ОСОБА_2 , як член КСП Червоний партизан Ширяївського району Одеської області отримав сертифікат на право на земельну ділянку (пай) КСП Червоний партизан , розташовану на території Катерино-Платонівської сільської ради Ширяївського району Одеської області, серії ОД №0292209, розміром 9,80 умовних кадастрових гектарів.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 21.07.2017 року.

Після його смерті відкрилася спадщина. у вигляді права на земельну частку (пай).

За життя ОСОБА_2 склав на ім`я ОСОБА_1 заповіт, яким вищ вказане право на земельну частку (пай) заповів позивачу.

У встановленому законом порядку позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом йому було відмовлено з огляду на відсутність правовстановлюючого документу та рекомендовано звернутися до суду.

Відповідно до копії повідомлення відділу у Ширяївському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 06.10.2017 року № 1354/122-17 позивач був включений до списку громадян-членів КСП Червоний партизан .

Згідно довідки СТОВ Злагода , яке є правонаступником КСП Червоний партизан ОСОБА_2 був виділений земельний пай площею 7,17 га на масиві НОМЕР_2 ділянка НОМЕР_3 .

Відповідно до довідки СТОВ Злагода № 20 від 19.08.2020 року:

радгосп Червоний Партизан Ширяївського району Одеської області реорганізовано в КСП Червоний Партизан ;

КСП Червоний Партизан - правонаступник СТОВ Злагода .

Згідно довідки СТОВ Злагода № 22 від 19.08.2020 року ОСОБА_2 був членом КСП Червоний Партизан та був внесений до списку осіб, які мали право на земельну частку (пай) при розпаюванні земель даного КСП. На ім,я ОСОБА_2 був виданий сертифікат серії ОД № 0292209, який зареєстровано в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 15.10.1997 року за № 478 розміром 9,8 умовних гектарів. При жеребкуванні ОСОБА_2 отримав земельну ділянку (пай) на масиві НОМЕР_2 , ділянка НОМЕР_3 в КСП Червоний Партизан на території Катерино-Платонівської сільської ради.

Відповідно до повідомлення відділу у Ширяївському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 28.08.2020 року № 307/122-20 станом на 31.12.2012 року земельна ділянка за ОСОБА_1 на території Ширяївського району Одеської області зареєстрована не була та відповідно до наданого списку осіб, які мали право на земельну ділянку частку (пай) в КСП Червоний партизан , ОСОБА_2 , значиться в даному списку під номером 275.

Згідно довідки Катерино-Платонівської сільської ради Ширяївського району Одеської області № 653 від 18.07.2017 року померлий ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав станом на 29.03.2000 року за адресою: АДРЕСА_1 .

Також згідно довідки Катерино-Платонівської сільської ради Ширяївського району Одеської області № 654 від 18.07.2017 року ОСОБА_2 з 1963 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 мешкав і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно положень ч. 1 ст. 5 Цивільного кодексу України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Положеннями ч. 3 цієї статті передбачено, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків що виникли з моменту набрання ним чинності. Цивільний кодекс України набрав чинності 01.01.2004 р.

Відповідно до Постанови № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування Пленуму Верховного суду України відносини спадкування регулюються правилами ЦК України якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.

У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Оскільки ОСОБА_2 помер у 2000 році, цивільні відносини з приводу спадкування регулюються положеннями діючого на той час Цивільного кодексу Української РСР.

Відповідно до положень ст. 524 ЦК Української РСР спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Статтею 548 ЦК Української РСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно ст. 549 ЦК Української РСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;

2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно ст. 560 ЦК Української РСР, спадкоємці, закликані до спадкоємства, можуть одержати в державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до листа № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування в разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Позивачем було втрачено сертифікат на право на земельну ділянку (пай), про що подано оголошення до газети Промінь .

Позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено з огляду на відсутність правовстановлюючого документу, що підтверджує право на земельну ділянку та запропоновано звернутися до суду.

Судом досліджено копію витребуваної спадкової справи № 454/2017, заведеної після померлого ОСОБА_2 та встановлено, що протягом встановленого законом строку для прийняття спадщини та після його спливу окрім позивача інші спадкоємці з відповідними заявами не зверталися.

Вирішуючи цивільно-правовий спір, суд виходить з такого.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи, нотаріусом спадкові права позивача не були оформлені з причини відсутності правовстановлюючого документу на спадкове майно - сертифікату на земельну ділянку (пай).

Одним із способів захисту цивільних прав судом, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, є визнання права. Такий спосіб захисту може мати місце в тому випадку, якщо особа набула право, проте це право оспорюється або не визнається іншими суб`єктами.

Згідно п. 3 Указу Президента України №666/94 від 10.11.1994 року Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва право на земельну частку (пай) може бути об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.

Згідно пункту 2Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Враховуючи викладене, а також той факт, що спадкодавцю належало право на земельну ділянку (пай), позивач є спадкоємцем за заповітом, що прийняв спадщину, та інших осіб, які заявили про своє право на спадщину немає, обставини, які б свідчили про усунення позивача від спадкування, судом не встановлені, обраний спосіб захисту цивільного права відповідає вимогам закону, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 76-81, 258-259, 261, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Катерино-Платонівської сільської ради Ширяївського району Одеської області (третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - СТОВ Злагода ) про визнання права на земельну частку (пай) - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) розміром 9,80 умовних кадастрових гектарів без визначення її меж в натурі, що знаходиться на території Катерино-Платонівської сільської ради Ширяївського району Одеської області, яка належала на підставі сертифікату серії ОД№0292209, виданого Ширяївською районною державною адміністрацією 15.10.1997 року на підставі рішення Ширяївської районної державної адміністрації від 22.04.1997 року №141, ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за заповітом.

Копію даного рішення направити позивачу та відповідачу.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції в 30-денний строк з дня проголошення рішення (з урахуванням п. 3 розділу ХХІІ "Прикінцеві положення" ЦПК України).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.В. Алексєєва

СудШиряївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення03.09.2020
Оприлюднено09.09.2020
Номер документу91365118
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —518/766/19

Рішення від 03.09.2020

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

Ухвала від 20.08.2020

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

Ухвала від 13.08.2020

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

Ухвала від 22.05.2020

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

Ухвала від 21.04.2020

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

Ухвала від 18.03.2020

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

Ухвала від 24.06.2019

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Кобзар Ю. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні