Ухвала
від 10.09.2020 по справі 636/4593/19
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №636/4593/19

Провадження №2/636/387/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2020 року м. Чугуїв

Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого- судді Карімова І.В., за участю: секретаря судового засідання Селеверстової Л.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарчого кооперативу (СК) Вітязь в особі голови Золотарьова Михайла Ілліча про розірвання договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до СК Вітязь в особі голови Золотарьова М.І., в якій просив: припинити шляхом розірвання договору оренди земельної ділянки за № 136, укладеного 03.01.2008 року між ним та СК Вітязь в особі голови ОСОБА_2 , зареєстрованого в Чугуївському райвідділі ХРФ ДП УДЗК (в ДРРП №19398985 від 27.02.2017 року ) у відношенні земельної ділянки площею 3,8821 гектарів, кадастровий №6325484000:03:000:0064, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Коробочкинської сільської ради Чугуївського району Харківської області, та скасувати його реєстрацію; стягнути зі СК Вітязь на користь позивача понесені ним судові витрати у розмірі 3368,40 грн.

24.01.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву за підписом голови СК Вітязь Золотарьова М.І. та 27.05.2020 року письмове клопотання представника СК Вітязь адвоката Куриленка В.В. про призначення у справі судової ґрунтознавчої експертизи, проведення якої доручити експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Проф. М.С. Бокаріуса (ХНДІСЕ). В обґрунтування заперечень на позов та заявленого клопотання відповідач посилається на розбіжність між показниками родючості ґрунту належної позивачу земельної ділянки за наданим позивачем висновком від 16.11.2018 Харківської філії ДУ Держгрунтохорона , проведеного на замовлення позивача, та Агрохімічним паспортом полів та земельних ділянок СК Вітязь , виготовленим Харківським обласним державним проектним технологічним центром охорони родючості грунтів і якості продукції Облдержродючість .

У зв`язку зі значним розбіжностями між даними, наведеними в доказах позивача, та доказами, поданими відповідачем щодо агрохімічного стану та стану родючості ґрунту, зважаючи на те, що перевірка стану земельної ділянки можлива лише шляхом вирішення питань, які потребують спеціальних знань в області екології та ґрунтознавства, представник відповідача вважав за необхідне проведення судової ґрунтознавчої експертизи.

ОСОБА_1 у відповіді на відзив на позовну заяву посилався на те, що відповідно до висновку Харківської філії ДУ Держгрунтохорона за результатами лабораторного обстеження якості ґрунтів та порівняльного аналізу агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення на території Чкаловської селищної ради, с. Коробочкине, за яким вміст органічної речовини (гумусу) в переданій відповідачу в оренду земельній ділянці значно погіршився, змінився, що є значним погіршенням родючості ґрунтів і основною причиною погіршення родючості є господарська діяльність, тобто недотримання культури землеробства. Будь-яких сумнівів в об`єктивності проведених досліджень Харківською філією ДУ Держгрунтоохорона та наданих даних агрохімічного паспорту і висновку за результатами обстеження якості ґрунтів не має.

Ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 27 травня 2020 року клопотання представника відповідача адвоката Куриленка В.В. про призначення судової ґрунтознавчої експертизи задоволено частково. Призначено у справі судову еколого- ґрунтознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (м. Київ, вул. Смоленська, 6). На вирішення експертизи поставлені наступні питання:

1. Яким був якісний стан родючості ґрунту земельної ділянки площею 3,8821 гектарів, кадастровий №6325484000:03:000:0064, розташованої на території Коробочкинської сільської ради Чугуївського району Харківської області, до передання її в оренду відповідачу Сільськогосподарчому кооперативу (СК) Вітязь ?

2. Який якісний стан родючості ґрунту земельної ділянки площею 3,8821 гектарів, кадастровий №6325484000:03:000:0064, розташованої на території Коробочкинської сільської ради Чугуївського району Харківської області, на час проведення експертизи?

3. У випадку погіршення якісного стану родючості ґрунту земельної ділянки площею 3,8821 гектарів, кадастровий №6325484000:03:000:0064 визначити чи могла призвести до погіршення якісного стану родючості ґрунту земельної ділянки господарська діяльність відповідача СК Вітязь ?

4. У випадку погіршення якісного стану родючості ґрунту земельної ділянки площею 3,8821 гектарів кадастровий №6325484000:03:000:0064 визначити чи є воно істотним?

5. У випадку істотного погіршення якісного стану родючості ґрунту земельної ділянки кадастровий №6325484000:03:000:0064 визначити причини такого погіршення.

Провадження у справі зупинене на час проведення експертизи.

Після призначення у справі судової експертизи 23 липня 2020 року судовими експертами Київського науково-дослідного інституту судових експертиз: Поплавською Н.Л., Шишовим М.А., Савчак В.В. на адресу суду направлено клопотання про уточнення питань, надання додаткових документів та залучення спеціалістів, мотивуючи тим, що для проведення грунтознавчої експертизи з питання агрохімічного стану та стану родючості грунту (питання №1) є необхідність залучення фахівців з дослідження грунту (працівники Української лабораторії якості і безпеки продукції АПК Національного університету біоресурсів і природокористування України або інших фахівців у зазначеній галузі спеціальних знань), оскільки на даний час інститут не має технічних можливостей для визначення агрохімічного стану та стану родючості грунту. Для проведення експертизи з питань землеустрою (питання №2) слід: уточнити питання №2 щодо параметрів порівняння актуального на час проведення судової експертизи агрохімічного стану та стану родючості грунту земельної ділянки кадастровий №6325484000:03:000:0064; надати дані агрохімічної паспортизації земельної ділянки з кадастровим №6325484000:03:000:0064 станом на час укладання договору оренди з СК Вітязь ( дата державної реєстрації права оренди - 06.05.2014) - якщо саме із таким часом слід проводити зіставлення актуального агрохімічного стану та стану родючості грунту земельної ділянки. В іншому випадку - надати дані агрохімічної паспортизації вказаної земельної ділянки станом на той час, із яким слід проводити зіставлення актуального агрохімічного стану та стану родючості грунту земельної ділянки. Також просять погодити залучення до проведення судової експертизи інженерів-геодезистів- ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з якими КНДІСЕ укладені відповідні трудові угоди для проведення топографо-геодезичних робіт в якості спеціалістів. Крім того, просять надати дозвіл на використання даних Державного земельного кадастру, зокрема координат поворотних точок меж земельної ділянки №6325484000:03:000:0064, доступних на ресурсі Публічної кадастрової карти ( використання даних виконуватиметься інженером-геодезистом ОСОБА_4 за персональним ключем доступу). До виконання даного клопотання проведення експертизи призупинено.

Ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 17 серпня 2020 року відновлено провадження у справі для вирішення клопотань експертів.

Учасники процесу в судове засідання не з`явилися, представники сторін надали заяви про розгляд клопотання експертів за їх відсутністю, не заперечують проти доводів клопотання та його задоволення.

Крім того, представник відповідача СК Вітязь Куриленко В.В. зазначила, що агрохімічний стан грунту по земельній ділянці, що є предметом спору, треба порівняти стан згідно Агрохімічного паспорту полів та земельних ділянок СК Вітязь станом на 2007 рік( рік його виготовлення), копія якого міститься в матеріалах справи на а.с. 98-128, та станом на день постанови ухвали суду від 27 травня 2020 року про призначення експертизи. Даних про агрохімічний стан спірної земельної ділянки станом на день укладення договору оренди з позивачем не існує.

Представником позивача ОСОБА_1 адвокатом Враговою І.І. надано клопотання про залучення для участі в проведенні судової еколого-грунтознавчої експертизи фахівців з дослідження грунту ДУ Інституту охорони грунтів ДУ Держгрунтохорона з посиланням на те, що це буде доцільним для вирішення клопотання експертів.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що клопотання експертів підлягає частковому задоволенню, а клопотання представника позивача адвоката Врагової І.І. - відхиленню з огляду на наступне.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 13 Закону України Про судову експертизу встановлено право експерта заявляти клопотання, що стосуються предмета судової експертизи.

Згідно ст.107 ЦПК України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи. Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв`язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати.

При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.

За змістом положень статті 74 Цивільногопроцесуального кодексу України, спеціалістом є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками, необхідними для застосування технічних засобів, і призначена судом для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій, пов`язаних із застосуванням таких технічних засобів (фотографування, складання схем, планів, креслень, відбору зразків для проведення експертизи (тощо) . Допомога та консультації спеціаліста не замінюють висновок експерта.

Отже, спеціаліст це фізична особа, яка надає допомогу суду під час вчинення певних процесуальних дій, що потребують спеціальних знань або навичок. На відміну від експерта, спеціаліст не складає письмового висновку і його дії не є засобом доказування у справі.

Допомога спеціаліста технічного характеру під час вчинення процесуальних дій не замінює висновку експерта. Спеціаліст залучається до участі у цивільному процесі за ухвалою суду.

Спеціаліст може бути залучений під час попереднього судового розгляду або під час судового розгляду. Кандидатура спеціаліста може бути надана особами, які беруть участь у справі, або визначена судом самостійно. Наявність спеціальних знань або навичок в особи, яка залучається до участі у справі як спеціаліст, підтверджується відповідним дипломом. Спеціаліст повинен бути об`єктивний та неупереджений.

Оскільки завданням спеціаліста є сприяння суду та особам, які беруть участь у справі, в дослідженні доказів і допомога спеціаліста технічного характеру не замінює висновку експерта, то в разі якщо за результатами консультації чи роз`яснень спеціаліста виникнуть обставини, які потребуватимуть дослідження або оцінки, суд може запропонувати сторонам надати докази або заявити клопотання про призначення експертизи. Спеціаліст не несе відповідальності за свої дії в процесі, зокрема за завідомо неправильні відповіді, консультації або роз`яснення, оскільки такої відповідальності законом не передбачено.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання судових експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз: Поплавської Н.Л., Шишова М.А., Савчак В.В. про залучення до виконання судової ґрунтознавчої експертизи фахівців з дослідження грунту працівників Української лабораторії якості і безпеки продукції АПК Національного університету біоресурсів і природокористування України, яка знаходиться за адресою: 03041, м. Київ, вул. Героїв Оборони, 15, а також залучення до проведення судової експертизи інженерів-геодезистів- ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з якими КНДІСЕ укладені відповідні трудові угоди для проведення топографо-геодезичних робіт в якості спеціалістів.

З урахуванням позиції представників сторін, суд вважає за необхідне уточнити питання №2, поставлене щодо параметрів порівняння актуального на час проведення судової експертизи агрохімічного стану та стану родючості грунту земельної ділянки кадастровий номер 6325484000:03:000:0064, виклавши його в такій редакції:

2. Який якісний стан родючості ґрунту земельної ділянки площею 3,8821 гектарів, кадастровий номер 6325484000:03:000:0064, розташованої на території Коробочкинської сільської ради Чугуївського району Харківської області, на час проведення експертизи порівняно з агрохімічним станом та станом родючості грунту вказаної земельної ділянки згідно Агрохімічним паспортом полів та земельних ділянок СК Вітязь на 2007 рік ( час виготовлення), копія якого знаходиться в матеріалах справи на а.с. 98-128?

Для проведення експертизи та відповідно до вимог пунктів 162,163, 196 Порядку ведення Державного земельного кадастру слід надати дозвіл експертам на використання даних Державного земельного кадастру, зокрема координат поворотних точок меж земельної ділянки кадастровий номер 6325484000:03:000:0064, доступних на ресурсі Публічної кадастрової карти ( використання даних виконуватиметься інженером-геодезистом ОСОБА_4 за персональним ключем доступу).

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що клопотання представника позивача про залучення для участі в проведенні експертизи фахівців з дослідження грунту ДУ Інституту охорони грунтів Харківської філії ДУ Держгрунтохорона є недоцільним.

Керуючись ст. ст. 103-105, 197, 252, 253, 258, 260, 261, 352, 353, 354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання судових експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз: Поплавської Н.Л., Шишова М.А., Савчак В.В.від 23 липня 2020 року задовольнити частково.

Залучити до виконання судової ґрунтознавчої експертизи фахівців з дослідження грунту працівників Української лабораторії якості і безпеки продукції АПК Національного університету біоресурсів і природокористування України, яка знаходиться за адресою: 03041, м. Київ, вул. Героїв Оборони, 15.

Залучити до проведення судової експертизи інженерів-геодезистів- ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з якими КНДІСЕ укладені відповідні трудові угоди для проведення топографо-геодезичних робіт в якості спеціалістів.

Уточнити питання №2, поставлене на вирішення судової еколого-грунтознавчої експертизи, призначеної ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 27 травня 2020 року, щодо параметрів порівняння актуального на час проведення судової експертизи агрохімічного стану та стану родючості грунту земельної ділянки кадастровий номер 6325484000:03:000:0064, виклавши його в такій редакції:

2. Який якісний стан родючості ґрунту земельної ділянки площею 3,8821 гектарів, кадастровий номер 6325484000:03:000:0064, розташованої на території Коробочкинської сільської ради Чугуївського району Харківської області , на час проведення експертизи порівняно з агрохімічним станом та станом родючості грунту вказаної земельної ділянки згідно Агрохімічним паспортом полів та земельних ділянок СК Вітязь на 2007 рік ( час виготовлення), копія якого знаходиться в матеріалах справи на а.с. 98-128?

Для проведення у даній справі судової еколого-грунтознавчої експертизи, призначеної ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 27 травня 2020 року, надати дозвіл експертам на використання даних Державного земельного кадастру, зокрема координат поворотних точок меж земельної ділянки 6325484000:03:000:0064, доступних на ресурсі Публічної кадастрової карти ( використання даних виконуватиметься інженером-геодезистом ОСОБА_4 за персональним ключем доступу).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384-386 КК України.

Копію ухвали направити експертній установі для проведення експертизи.

У розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи 636/4593/19.

Витрати за проведення експертизи покласти на відповідача СК Вітязь (Харківська область, Чугуївський район, с. Коробочкине, вул. Миру, 132-Г), роз`яснивши йому положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.

В задоволенні клопотання представника позивача адвоката Врагової І.І. про залучення для участі в проведенні експертизи фахівців з дослідження грунту ДУ Інституту охорони грунтів Харківської філії ДУ Держгрунтохорона -відмовити.

Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя:

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.09.2020
Оприлюднено14.09.2020
Номер документу91450090
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —636/4593/19

Ухвала від 04.10.2023

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Карімов І. В.

Ухвала від 26.04.2021

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Карімов І. В.

Ухвала від 10.09.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Карімов І. В.

Ухвала від 10.09.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Карімов І. В.

Ухвала від 10.09.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Карімов І. В.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Карімов І. В.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Карімов І. В.

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Карімов І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні